Prieskum: Každá štvrtá domácnosť si oproti vlaňajšku finančne polepšila, každá desiata pohoršila
Väčšina domácností na Slovensku si môže a dokáže vytvárať finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku aj finančne polepšila. Naopak, až 40 % respondentov uviedlo, že sa ich domácnostiam v porovnaní s minulým rokom darí horšie a 11 % má také finančné problémy, že im musí pomáhať rodina, predchádzajúce úspory alebo štát.

Zdroj: Freepik
Nízka finančná gramotnosť
Podľa výskumu, ktorý si nechala urobiť finančno-poradenskej spoločnosti Simplea, väčšina oslovených domácností má zdravý pohľad na vytváranie úspor, keď 83 % ľudí považuje za správne sporiť si na dôchodok.
„Dobrou správou je, že viac ako polovica opýtaných si pravidelne sporí na dôchodok, a ak si sporí, tak v priemere mesačne ušetrí 139 eur. Pre porovnanie – ľudia v Česku si odkladajú 90 eur. Na Slovensku si tak zvyčajne môžeme do dôchodku usporiť okolo 41-tisíc eur,“ povedal riaditeľ spoločnosti Tibor Boťánek s tým, že takmer štvrtina domácností na Slovensku si oproti minulému roku finančne polepšila.
„Takmer tri pätiny domácností (59 %) si môžu vytvárať väčšie alebo menšie úspory. Pre porovnanie – v Českej republike je podiel sporiacich 63 %. Dramatický je však rozdiel vo finančnej gramotnosti. Na Slovensku si iba tretina (v ČR 65 %) z opýtaných vybrala z troch ponúkaných možností pôžičiek ako najvýhodnejšiu tú, ktorá mala najnižšie uvedené RPMN. Pri výbere boli pritom najpresnejší ľudia vo veku 51 až 65 rokov. Z toho vyplýva, že pokiaľ ide o finančnú gramotnosť, máme čo doháňať, a netýka sa to len študentov,“ uviedla Jana Počarovská z rovnakej spoločnosti.
Stačí sa spoliehať na štát?
„Výskum potvrdil, že vyššie vzdelanie neznamená len vyšší mesačný zárobok, ale je predpokladom aj pre vyšší príjem, vyšší kumulovaný majetok, vyššiu schopnosť ušetriť a z dlhodobého hľadiska aj vyššiu schopnosť zlepšovať vlastnú finančnú situáciu alebo ju aspoň nezhoršovať.
Alarmujúce je však zistenie, že až 39 % respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania (ZŠ a SŠ bez maturity) vo výskume uviedlo, že na dôchodok nie je potrebné mať nasporenú žiadnu sumu a stačí sa spoliehať na štát.
Poistiť sa je asi dobré, ale...
Respondenti mali tiež možnosť posúdiť, kto by mal mať uzavreté životné poistenie. Asi 87 % opýtaných by ho odporučilo ľuďom s rizikovými povolaniami, 80 % rodičom detí a 79 % tomu partnerovi, ktorý je zdrojom príjmov domácnosti. Len 6 % (najčastejšie išlo o ľudí so základným vzdelaním a v súčasnosti nezamestnaných) nenašlo žiadnu skupinu, ktorá by životné poistenie potrebovala.
„Ak si viac ako 90 % ľudí uvedomuje možné riziká a dôležitosť chránenia seba a svojich blízkych pred nimi, ako je možné, že na Slovensku je stále viac ako 50 % ľudí bez životného poistenia?“ pýta sa J. Počarovská.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Námestie slobody zmení tvár, Banská Bystrica už pozná víťaza súťaže (foto)
- 3.Ťažba bitcoinu prispieva k tvorbe skleníkového efektu a vedie ku globálnemu otepľovaniu
- 4.Ktoré poisťovne poistia nehnuteľnosti aj v záplavových oblastiach?
- 5.Fitch reaguje na zhoršenie stavu verejných financií Slovenska znížením ratingu na A-