Prieskum FinGo.sk: Pri hypotékach je najväčší záujem o nízke úroky, ktoré však nemusia znamenať najvýhodnejší úver
Hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia. Priaznivý úrok je zvyčajne podmienený využívaním ďalších bankových služieb, ktoré nie sú zadarmo. Väčšina Slovákov si to však neuvedomuje. Podľa prieskumu spoločnosti FinGO.sk až tri štvrtiny ľudí pri hypotéke považuje za najdôležitejší práve úrok, nasleduje výška úveru a mesačná splátka. Paradoxne len pre pätinu ľudí je najdôležitejšie celkové preplatenie úveru.

Foto: Shutterstock
Nízku úrokovú sadzbu podmieňujú ďalšie služby
„Najviac ľudí pri hypotéke považuje za najdôležitejšiu úrokovú sadzbu, čo v našom prieskume zhodnotilo až 72 % maklérov. Pritom ponuka úveru s najnižším úrokom neznamená vždy aj najvýhodnejší úver,“ hovorí riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.
Najnižší úrok podľa nej zvyčajne získajú klienti, ktorí si k hypotéke dojednajú aj ďalšie služby, ako sú napríklad poistenie úveru, nehnuteľnosti, zriadia si aktívny účet a presmerujú platobný styk do banky, ktorá im úver poskytla. Práve využívanie a platenie za dodatočné bankové produkty môže úver v konečnom dôsledku predražiť, čo si však ľudia pri porovnávaní hypoték sami neuvedomujú.
Za hypotéky sa určite dá platiť aj menej
Odborníčka radí, že ak by si ľudia urobili detailnejšie porovnanie ponúk, mohli by za úvery platiť menej. Zároveň upozorňuje, že klienti, ktorí nespĺňajú „ideálne kritériá“ bánk, si za hypotéku vždy priplácajú viac.
„Faktorov ovplyvňujúcich úrokovú sadzbu hypotéky je veľa a TOP úroky z reklamy zvyčajne získajú len klienti s najlepším ratingom pre danú banku. Finálny úrok môže okrem už spomínaných dodatočných podmienok ovplyvniť aj pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV) a niekedy aj typ a lokalita zakladanej nehnuteľnosti. V niektorých bankách môže byť kľúčová aj výška úveru a zároveň pre úvery nad 80 % sú úroky štandardne vyššie,” dopĺňa E. Šablová.
Staršie úvery majú priestor na refinancovanie
Priemerné úrokové sadzby hypotekárnych úverov sa v súčasnosti nachádzajú už pod úrovňou jedného percenta. Priemerná úroková sadzba nových úverov s fixáciou od 1 do 5 rokov predstavovala v marci tohto roku 0,99 % ročne a pri existujúcich úveroch na nehnuteľnosti dosahuje 2,68 % ročne.
„Slováci so staršími úvermi majú veľký priestor na refinancovanie alebo úpravu úroku vo vlastnej banke. Klienti s takýmito úrokmi by určite nemali váhať a poobzerať sa po lacnejšom úvere. Refinancovaním ušetria nemalé peniaze, a ak splácajú viac úverov, môžu to byť nielen desiatky, ale aj stovky eur mesačne,” uvádza odborníčka na financie s tým, že najviac nástrojov a riešení pre refinancovanie hypotekárnych úverov majú k dispozícii finanční agenti.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 2.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
- 3.Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023
- 4.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 5.So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov