Priemerná mzda dosiahla rekordných 1 202 eur, no aj tak si za ňu kúpime menej ako obyvatelia iných krajín
Európsky štatistický úrad Eurostat prepočítal, že Slováci si za svoju priemernú mzdu môžu nakúpiť menej tovarov a služieb ako napríklad obyvatelia Rumunska, Bulharska alebo Lotyšska. V ukazovateli parity kúpnej sily sme na tom najhoršie spomedzi porovnávaných krajín. A to aj napriek tomu, že priemerná mzda na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roku vystúpila na rekordných 1 202 eur.

Foto: Shutterstock
Rekordný nárast priemernej mzdy
Priemerná mzda na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR v druhom štvrťroku 2021 vzrástla na 1 202 eur, čo predstavuje rekordnú sumu v doterajšej histórii Slovenskej republiky. Medziročný nárast dosiahol 10,5 % (z 1 088 eur). Mzdy tak rástli najrýchlejšie od roku 2004.
Medziročný nárast miezt sa prejavil vo všetkých 19 odvetviach hospodárstva. Najviac vzrástli v priemysle, zdravotníctve a sociálnych službách.
Najviac zarábajú Bratislavčania, najmenej Prešovčania
Najvyššiu priemernú mzdu majú obyvatelia hlavného mesta a jeho okolia. Aktuálne predstavuje 1 467 eur. Druhí najlepší sú na tom obyvatelia Košického kraja s 1 152 eurami. Naopak, najhoršie sa darí obyvateľom Prešovského kraja s priemernou mzdou vo výške 933 eur. Obyvatelia Bratislavského kraja však zároveň zaznamenali najnižší medziročný prírastok svojej mzdy. V ostatných regiónoch Slovenska priemerná mzda v druhom štvrťroku tohto roku rástla rýchlejšie.
Máme viac, ale stále je to málo
Napriek tomu, že priemerná mzda na Slovensku rastie, podľa Eurostatu stále nie je dostatočná vzhľadom na možnosti, aké kúpne možnosti poskytujú mzdy priemerným obyvateľom v iných európskych krajín. Napríklad Nemci si za priemernú mzdu dokážu nakúpiť trikrát viac a Taliani, Španieli či Íri približne dvojnásobne viac ako Slováci.
Viac si zo svojich priemerných zárobkov môžu dovoliť aj obyvatelia krajín strednej a východnej Európy.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %