Prichádza dorovnávacia 15 % daň, aby sa príjmy nadnárodných spoločností zdaňovali na Slovensku
Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MF SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o takzvanej dorovnávacej dani. Zámerom je zabezpečiť zdanenie príjmov podnikateľov nachádzajúcich sa na Slovensku, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny, dorovnaním ich dane na výšku 15 %.

Zdroj: Freepik
Proti presunu ziskov do daňových rajov
Ministerstvo financií SR sa v záujme spravodlivejšieho podnikateľského prostredia rozhodlo zabezpečiť minimálne zdanenie nadnárodných spoločností na Slovensku, a to formou vnútroštátnej dorovnávacej dane. Návrh zákona sa vzťahuje na skupiny podnikov s ročnými výnosmi aspoň 750 miliónov eur, ktoré dosiahli v najmenej dvoch zo štyroch účtovných období.
Ak je efektívne zdanenie príjmov takýchto subjektov na Slovensku pod úrovňou minimálnej sadzby dane, teda menej ako 15 %, rozdiel sa vyberie prostredníctvom navrhovanej dorovnávacej dane. Opatrenie bude mať, aj napriek prvotným výdavkom Finančnej správy SR na informačné systémy, predpokladaný pozitívny vplyv na štátny rozpočet.
Spravodlivo bez ohľadu na miesto pôsobenia
Zavedenie minimálnej úrovne zdaňovania zamedzí presun ziskov do štátov s nulovým alebo veľmi nízkym zdanením. Vo svetovom meradle sa medzi štátmi Európskej únie nastavia spravodlivejšie podmienky podnikania.
Európska únia aj OECD vďaka tejto úprave očakávajú, že podniky, ktoré sú súčasťou veľkých nadnárodných skupín, budú platiť spravodlivý podiel dane bez ohľadu na to, kde pôsobia. Z pohľadu Slovenska je cieľom tohto opatrenia, aby sa príjmy slovenských dcérskych spoločností zdanili na Slovensku a nie v štáte ich materskej spoločnosti.
Aké situácie môžu nastať v praxi
Príklad č. 1: Veľká nadnárodná skupina má svoju materskú spoločnosť vo Francúzsku a na Slovensku má dcérsku spoločnosť. Tá podlieha efektívnemu zdaneniu vo výške 10 % a dorovnávacia daň je vo výške 5 % (do 15 %). Bez zavedenia návrhu zákona o dorovnávacej dani by týchto 5 % bolo dodanených vo Francúzsku.
Príklad č. 2: Na Slovensku existujú spoločnosti, ktoré majú aj nižšiu efektívnu sadzbu dane, ako je zákonná sadzba dane z príjmov 21 %, a tiež minimálna sadzba dorovnávacej dane 15 %. Príčinou môžu byť napríklad položky nevstupujúce do výpočtu základu dane alebo daňové úľavy. Práve dorovnávacia daň by mala zabezpečiť zdanenie príjmov dotknutých spoločností na Slovensku na úrovni 15 %, čím sa obmedzí dodanenie týchto príjmov v zahraničí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru