Pravidelná revízia finančných zmlúv môže ročne usporiť aj stovky eur
Jarné upratovanie sa nemusí týkať iba domácnosti, ale aj finančných zmlúv. Podľa odborníkov tak ročne môžete usporiť hoci aj stovky eur. Prečo sú pravidelné inventúry finančných zmlúv dôležité, ako často ich treba robiť a na aké veci je potrebné sa sústrediť?

Foto: Shutterstock
Ochrana pred preplácaním a infláciou
„Vo všetkých sektoroch finančného trhu sú revízie zmlúv prirodzené. Na úveroch sa menia sadzby, predlžujú fixácie, alebo sa refinancujú do iných bánk, investície sa menia podľa životnej situácie klienta a poistné zmluvy tiež. Pravidelná kontrola dlhov a splátok ukáže, či náhodou neplatíte priveľa. Zároveň vás môže revízia nevýhodných zmlúv ochrániť pred vplyvom vysokej inflácie,“ hovorí partner sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group Michal Ďuriš.
Podľa neho by mal na zmeny na finančnom trhu aktívne upozorňovať klienta aj kvalitný sprostredkovateľ a pomôcť mu s výhodnejším nastavením zmlúv aj produktov.
Ako často kontrolovať poistné zmluvy?
Expert odporúča poistné zmluvy prehodnocovať minimálne v dvoch prípadoch. Prvý je moment relevantných zmien na strane klienta – napríklad ak zmení príjem, zamestnanie, pri narodení dieťaťa, čerpaní úveru, rekonštrukcii nehnuteľnosti, náraste ceny nehnuteľnosti či amortizácii motorového vozidla.
Druhým prípadom je obdobie pred výročím zmluvy. Vtedy je vhodné prehodnotiť, či medzičasom na trh neprišiel produkt, ktorý efektívnejšie napĺňa potreby klientov. K výročiu je totiž možné zmluvu vypovedať a zvoliť si bez sankcií inú, výhodnejšiu ponuku.
Napríklad havarijné poistenie na vozidlo možno vypovedať štandardne raz do roka, a to najneskôr šesť týždňov pred výročím zmluvy. V prípade životného poistenia je situácia zložitejšia a mechanizmy rušenia zmlúv sa môžu líšiť. V zásade je to tak, že poistenie, ktoré sa platí raz mesačne, možno zrušiť šesť týždňov pred každou platbou. Poistenie, ktoré je splatné v ročných intervaloch, sa dá zrušiť len k výročiu uzavretia zmluvy.
Kedy je vhodný čas na revíziu hypoték?
Hypotekárne úvery patria k rozšíreným produktom na trhu, o ktorých často informujú aj kvalitné ekonomické médiá. Ideálne je informácie si z médií alebo od známych overiť u svojho hypotekárneho špecialistu – či už externého, alebo priamo v banke.
Pri správne načasovanom zásahu je možné predĺžiť obdobie fixácie bez navýšenia alebo iba s minimálnym navýšením úrokov. Aktuálne úroky na dlhodobo fixovaných hypotékach sa začínajú na úrovni 1 %.
Stále výhodné hypotekárne úvery môžu byť riešením aj pri konsolidácii záväzkov v podobe spotrebných úverov, nebankových pôžičiek, prečerpania kreditky, bankového účtu či lízingu. „Ak klient má na svojej nehnuteľnosti hypotéku, ktorá nepokrýva celú cenu nehnuteľnosti, môže si hypotéku ešte navýšiť. Z navýšenej sumy odporúčame vyplatiť všetky dlhy okrem hypotéky ktorých úroky často presahujú 5 % a sú pre klienta náročné na dlhodobé splácanie. S pomocou ,lacnejšej‘ hypotéky tak klient môže ušetriť na splátkach stovky až tisíce eur ročne,“ dodáva M. Ďuriš.
Situácia na akciovom trhu
Svetové dianie a vojnový konflikt na Ukrajine ovplyvňujú aj situáciu na akciovom aj dlhopisovom trhu. V prípade investovania na akciových trhoch je stále najlepšou stratégiou dlhodobé pravidelné investovanie, ktoré vyrovnáva rozkolísané trhy. Základné pravidlo je nepanikáriť pri náhlom poklese akciového trhu a sústrediť sa na dlhodobý cieľ.
Dôležité je tiež zvážiť nastavenie fondov v druhom dôchodkovom pilieri. ,,Klienti DSS dostali začiatkom roka výpisy zo svojho dôchodkového účtu, kde vidia výkonnosť jednotlivých fondov. Tie ovplyvňuje aktuálne vojnový konflikt na Ukrajine, aj preto odporúčam klientom transformovať fondy v druhom pilieri z dlhopisových na akciové a indexové. Bude to pre nich lacnejšie než pred mesiacom. Rýchlosť presunu nemusí byť okamžitá, môže prebiehať postupne vzhľadom na veľkosť nasporenej sumy,“ uzatvára M. Ďuriš.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 2.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov