Pozor na podanie daňového priznania pre príjmy z Českej republiky
Blíži sa termín podania daňových priznaní. Do konca marca musia svoje príjmy priznať fyzické a právnické osoby, a týka sa to aj tých, ktorí majú príjmy zo zahraničia. Zisťovali sme, ako zdaniť príjmy z Českej republiky, v akých prípadoch a ako v tejto súvislosti podať daňové priznanie na Slovensku.

Foto: Shutterstock
Kto podáva priznanie na Slovensku?
Slováci pracujúci v Česku podávajú daňové priznanie na Slovensku vtedy, ak majú trvalý pobyt v našej krajine alebo sa tu fyzicky zdržiavajú aspoň 183 dní, alebo majú na Slovensku bydlisko. Bydlisko na Slovensku pritom musí byť dlhodobé a musí byť zrejmý zámer, že sa chce občan v tomto bydlisku trvalo zdržiavať. Rečou daňového poradenstva - je daňovým rezidentom v Slovenskej republike.
Vznikajú však aj situácie, keď daňovník tieto kritériá spĺňa v oboch štátoch.
„Napríklad ak má osoba trvalý pobyt a rodinu na Slovensku, ale pracuje v ČR, kde sa dlhodobo zdržiava kvôli práci. V takomto prípade je potrebné uplatniť rozhraničovacie kritériá, ktoré sú definované v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi republikami. Postupným uplatnením kritérií sa napokon určí len jedna krajina, v ktorej bude osoba považovaná za daňového rezidenta,“ uvádza daňová poradkyňa zo Slovenskej komory daňových poradcov Mária Sameková.
Následne sa prioritne posudzuje, kde má stály byt či v ktorom štáte má užšie rodinné väzby.
My sa však ďalej zameriavame na občana Slovenskej republiky, ktorý je zároveň daňovým rezidentom Slovenskej republiky a má príjmy výhradne z Česka.
„Príjmy zo zamestnania sa primárne zdania v štáte skutočného výkonu činnosti, v tomto prípade v Česku. Ak teda daňový rezident SR vykonával závislú činnosť v ČR u českého zamestnávateľa, príjem je zdaniteľný v ČR. Následne uvedie tento príjem aj v daňovom priznaní na Slovensku v rámci celosvetových príjmov. To však automaticky neznamená, že príjem bude duplicitne zdaňovať. Musí ho ale evidenčne v daňovom priznaní uviesť,“ hovorí odborníčka na dane Dagmar Bednáriková.
Aby sa daňovník vyhol dvojitému zdaneniu, musí v daňovom priznaní preukázať, že príjem už zdanil v zahraničí.
„Ak je čitateľ daňovým rezidentom SR, musí podať daňové priznanie z celosvetových príjmov na Slovensku a zahrnúť doň aj príjmy z Českej republiky. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2024 je povinný podať, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy, a teda aj príjmy z ČR za rok 2024 presiahli sumu 2 823,24 eura,“ vysvetľuje D. Bednáriková.
Daňovník, ktorý mal príjmy z Česka si môže odložiť podanie daňového priznania až o polroka. Do konca marca to ale musí oznámiť daňovému úradu. Musí tiež uviesť, kedy podá daňové priznanie.
Keby bol daňovník rezidentom Českej republiky, daňové priznanie by podal v Českej republike. Na Slovensku by ho podával jedine vtedy, ak by mal príjmy na Slovensku, napríklad z prenájmu nehnuteľnosti.
Čo uviesť v daňovom priznaní?
V prípade, že daňovník mal iba príjmy z pracovnej činnosti, podáva daňové priznanie na tlačive typu A. Ak mal v minulom roku aj iné príjmy, napr. z prenájmu alebo predal nehnuteľnosť, podáva daňové priznanie typu B.
„Ak Slovák pracujúci v ČR podáva priznanie z celosvetových príjmov na Slovensku, potom potrebuje k podaniu priznania potvrdenie o príjmoch a zaplatenej dani v Česku. Zamestnávateľ mu poskytne potvrdenie o príjmoch či potvrdenie o ročnom zúčtovaní. Pri príjmoch zo závislej činnosti môže v priznaní uplatniť vylúčenie dvojitého zdanenia,“ vysvetľuje M. Sameková.
Rady, ako vyplniť a podať daňové priznanie
- Daňové priznanie podávajte na aktuálnych tlačivách. Ak sú príjmy len zo závislej činnosti (práca), použite tlačivo typu A, ak máte aktívne aj pasívne príjmy, použite tlačivo typu B.
-Daňovník s celosvetovými príjmami uvedie v daňovom priznaní výšku základu dane z príjmov zo zahraničia. Konkrétne v priznaní typu A tento údaj uvedie v riadkoch 48 až 50 v VI. oddieli (vyňatie príjmov zo zdrojov v zahraničí) a v riadkoch 82 až 84 v IX. oddieli priznania typu B
- Daňovník v riadku vyňatia príjmov uvedie výšku príjmov, respektíve základov dane zo zahraničia len informatívne. Tento príjem následne vylúči zo zdanenia, takže české príjmy zo zamestnania sa nanovo nezdaňujú.
- V kolónke Miesto pre osobitné záznamy ďalej uvedie údaje o príjmoch zo závislej činnosti plynúcich zo zdrojov v zahraničí, ktoré sú súčasťou základu dane. Uvedie kód štátu 203, ktorý platí pre Českú republiku.
- V riadku vyňatia príjmov sa uvádza základ dane s tým, že táto suma sa uvádza maximálne do výšky celkového základu dane v rámci daňového priznania.
- Súčasťou daňového priznania je potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za zdaňovacie obdobie od všetkých zamestnávateľov, teda slovenských aj českých, u ktorých pracoval.
- Daňové priznanie podávame elektronicky alebo osobne
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Sociálna poisťovňa zvyšuje starobné dôchodky pracujúcim dôchodcom
- 4.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 5.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou