Poslanci schválili reformu dôchodkového sporenia. Veľké zmeny nastanú už v budúcom roku
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa stala realitou. Schválili ju poslanci Národnej rady SR na svojej „odloženej“ novembrovej parlamentnej schôdzi. Výsledkom je, že prinesie predvolenú investičnú stratégiu, zmeny vo výške a štruktúre odplát, upravia sa spôsoby výberu dôchodkových úspor, jednorazový výber úspor sa bude zdaňovať a časť sporiteľov sa presunie z garantovaných do indexovaných fondov. Za tieto zmeny hlasovalo 74 zo 76 prítomných poslancov NR SR.

Foto: Shutterstock
Koniec nestability v dôchodkovom systéme
Očakáva sa, že schválenie zmien v dôchodkovom sporení by malo definitívne priniesť koniec nestability v tomto systéme. Spôsobili ho zásahy vlády Roberta Fica, ktoré vyvrcholili v roku 2013 presunom všetkých sporiteľov do málo výkonných garantovaných fondov, kvôli čomu občania prišli na svojich úsporách v celkovom súčte o niekoľko miliárd eur. Aktuálna novela zákona upravujúca fungovanie druhého piliera by mala zvýšiť efektívnosť dôchodkového sporenia z pohľadu celkovej nasporenej sumy, a teda aj budúceho dôchodku sporiteľa.
„Zavedenie dlhodobého vyplácania majetku sporiteľov v starobe, ako aj zavedenie predvolenej investičnej stratégie, môžu navýšiť nasporenú sumu po 40 rokoch sporenia o minimálne 64 %,“ myslí si predkladateľ návrhu zákona, ktorým je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Predvolená investičná stratégia
Prvým z opatrení na zlepšenie celkového stavu úspor sporiteľa je predvolená investičná stratégia. Podľa tejto stratégie štát ľuďom odporučí, v ktorých dôchodkových fondoch si majú sporiť. Sporitelia do päťdesiatky by mali mať svoje úspory iba v akciových indexových fondoch. S pribúdajúcim vekom by sa mal každoročne ich podiel znížiť o 4 %. Môže to však byť aj pomalšie. Predvolená investičná stratégia začne platiť od mája 2023.
Presúvať úspory sa budú len tomu, kto v budúcom roku nebude mať viac ako 54 rokov. Ak bude sporiteľ starší, jeho úspory dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) presúvať nebude. Sporiteľ to však môže urobiť aj sám. Rozhodnúť sa môže napríklad na základe listu, ktorý by mal do konca februára 2023 dostať od svojej DSS. Úspory by sa mali presúvať od leta 2023 do konca roka 2025.
Automatický vstup do druhého piliera
Jednou z dôležitých zmien je automatický vstup do druhého piliera, a to pri prvom dôchodkovom poistení z prvého piliera do veku 40 rokov. Súčasný stav dovoľuje sporiteľom vstúpiť do druhého piliera len do 35. roku života. Po novom budú mať všetci sporitelia možnosť vstupovať až do 40 rokov, pričom táto hranica sa bude aktívne prispôsobovať zmene dôchodkového veku.
„Automatickým vstupom dávame ľuďom príležitosť sporiť si na dôchodok efektívnejšie. Účasť v druhom pilieri nebude povinná, sporiteľ bude mať možnosť z tohto systému do dvoch rokov od vzniku vystúpiť,“ konštatuje rezort práce.
Jednorazový výber sa zdaní
Dôležitou zmenou je tiež spôsob vyplácania dôchodkových úspor. V súčasnosti si takmer dve tretiny ľudí vyplácajú úspory z druhého piliera jednorazovo, čo zvyšuje riziko nízkeho príjmu v prípade dlhovekosti.
Pravidlá pre výplatu dôchodkov z druhého piliera sa zmenia od roku 2024. „Suma na účte občana sa po jeho odchode do penzie rozdelí na dve časti. Polovica poslúži na mesačné vyplácanie dôchodcu počas polovice strednej dĺžky dožitia od jeho odchodu do dôchodku. Druhá polovica sa bude aj naďalej zhodnocovať,“ vysvetľuje ekonóm sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Ján Šebo.
Povolený bude aj jednorazový výber úspor. Tieto peniaze sa však zdania, pričom referenčnú výšku dôchodku určí Sociálna poisťovňa.
Zníženie poplatkov pre správcovské spoločnosti
Dôležitou zmenou pre sporiteľov je aj zníženie a zmena poplatkov dôchodkovým správcovským spoločnostiam, čo pre všetkých sporiteľov v druhom pilieri zabezpečí zvýšenie celkových úspor. „Táto zmena zvýši nasporenú sumu sporiteľa o približne 10 % v porovnaní s dnešným systémom. Zároveň sme týmto návrhom akceptovali žiadosti odbornej verejnosti, ktorá považovala účtovanie odplaty za zhodnotenie v pasívnych fondoch za neakceptovateľné,“ konštatuje ministerstvo práce.
O sporenie je väčší záujem
O sporenie v druhom dôchodkovom pilieri je v tomto roku vyšší záujem ako v tých predchádzajúcich. Predpokladanou motiváciou je rozprúdenie diskusie o zmenách, ktoré by mali priniesť pozitívne výsledky pre sporiteľov. V prvom polroku tohto roku si na penziu v druhom pilieri začalo sporiť takmer 30-tisíc nových sporiteľov. Väčšinu z nich tvorili mladí ľudia, ktorí práve vstúpili na trh práce a zároveň väčšina z nich si aktívne zvolila výnosnejšie akciové fondy.
„Aktuálne si v druhom pilieri sporí viac ako 1,7 milióna ľudí. Celkový objem majetku predstavuje viac ako 11,65 miliardy eur, pričom v priebehu tohto roka sa na krátko vyšplhal aj nad úroveň 12 miliárd,“ konštatuje predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Povinné odvody tých, ktorí si sporia v druhom pilieri, sa v roku 2022 rozdeľujú v pomere 12,5 % na účet Sociálnej poisťovne a 5,5 % na súkromný účet sporiteľa v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Rovnaká situácia po zmrazení príspevkov do druhého piliera zostane aj v rokoch 2023 a 2024. V rokoch 2025 a 2026 sa zvýšia na 5,75 % a v roku 2027 sa zaokrúhlia na 6,00 %.
Nevyužitý potenciál zmeny
Legislatívna úprava síce prináša pozitívne očakávania, no niektorí odborníci stále vnímajú nevyužitý potenciál tejto zmeny. „Reforme chýba zavedenie nástrojov s reálnym potenciálom zlepšiť celkové výnosy fondov druhého piliera. Pretože najmä niektoré akciové fondy v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) dlhodobo výrazne zaostávajú za benchmarkmi a štátnymi dôchodkovými schémami vo vyspelých krajinách sveta,“ konštatuje analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Ako uvádza ďalej, časť úspor pravdepodobne zostane v akciových (neindexových) fondoch, okrem toho v ďalšej dekáde výrazne narastie počet sporiteľov odchádzajúcich do dôchodku, ktorým budú DSS počas 10 rokov ďalej zhodnocovať ich úspory v akciových fondoch. Ide o nemalé prostriedky, pri ktorých je kľúčové, aby sa zhodnocovali na úrovni medzinárodných výkonnostných benchmarkov. Dnes to tak podľa neho v prípade slovenských DSS rozhodne nie je.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete
- 2.Slovenské firmy a inštitúcie absolvovali počas misie v Indii vyše tristo obchodných rokovaní
- 3.Na Trojičnom námesti v Trnave sa uskutoční ďalší protest, po ňom bude nasledovať hlasný pochod
- 4.Zelenskyj je podľa Trumpa diktátor, ktorý odmieta voľby
- 5.Top päť kryptoaktív s najväčším potenciálom v roku 2025