Podvodníci si „zarobili“ takmer 65-tisíc eur, poškodená pani s nimi perfektne spolupracovala
Vynaliezavosť podvodníkov nepozná hranice a ich drzosť pri zneužívaní dôverčivých občanov stojí naozaj za zamyslenie. Obeťou jedného takéhoto podvodu sa stala žena z Bratislavy, ktorá prišla o takmer 65-tisíc eur.

Foto: Shutterstock
Urobila všetko, čo od nej chceli
Všetko sa to začalo telefonátom. Volajúci sa predstavil ako šéf krajskej bezpečnosti jednej z bánk. Bez okolkov oslovenej žene oznámil, že jej niekto chce „heknúť“ účet v ich banke. Vysvetlil jej, že ak chce zachrániť svoje peniaze, musí ich vybrať a opätovne vložiť na iný účet v inej banke. Ak sa pýtate, kto bol vlastníkom druhého účtu, tušíte správne. Oslovená pani to nebola.
Napriek tomu uverila príbehu a začala konať. Obratom vybrala 10-tisíc eur zo svojho „hekermi napadnutého“ účtu a vložila ich na telefonistom odporúčaný „bezpečný“ účet. Neskôr tento svoj počin zopakovala a previedla ďalších 12 800 eur.
To však ešte zďaleka nebolo všetko. Pani navštívila svoju banku, kde požiadala o výber 42-tisíc eur, ktoré mala uložené na sporiacom účte. Podľa inštrukcií telefonistu, ktorý sa tentoraz predstavil ako príslušník policajného zboru, peniaze vybraté z bankovej pobočky vložila do ruksaku a odovzdala ich šoférovi, ktorý ju v aute čakal pred nákupným centrom. Vodič ruksak prevzal a z miesta odišiel. Podvodníci tak pripravili ženu dohromady o 64 800 eur.
Tento príbeh sa reálne stal a upozornila naň Polícia SR na svojom facebookovom profile.
Čo robiť, ak niekto žiada citlivé informácie alebo zvláštne veci?
„V prípade takýchto správ či telefonátov neposkytujte žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám či finančným produktom. Ak od vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje údaje k platobným kartám, alebo údaje k službe internetbanking, ako napríklad prihlasovacie meno a heslo, za žiadnych okolností ich neposkytujte,“ varuje Polícia SR s tým, že jediným cieľom takýchto telefonátov, prípadne internetovej komunikácie, je vylákať od oslovených ľudí peniaze.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku
- 5.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť