Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Podnikatelia dostanú indexy daňovej spoľahlivosti do konca septembra, budú však v rozpore s Ústavou SR

Zuzana Fryč Financie Poslať

Finančná správa SR plánuje do konca septembra rozposlať každému registrovanému a podnikajúcemu daňovníkovi hodnotenie na základe oznámení indexu daňovej spoľahlivosti. Rozposielanie prvých oznámení stále prebieha, pričom cieľom tohto nástroja má byť benefitmi motivovať daňovo spoľahlivé subjekty, ktoré si riadne a včas plnia svoje povinnosti voči správcovi dane. Viacerí odborníci ho však označujú za kontroverzný. Myslia si, že nedosiahne želaný efekt, ba dokonca podnikateľom môže priniesť reputačné škody.

index daňovej spoľahlivosti

Foto: Shutterstock

Benefity aj nevýhody

Cieľom zavedenia a zverejňovania indexu daňovej spoľahlivosti je motivovať podnikateľov k plneniu si daňových povinností tým, že subjekty s vyššou známkou spoľahlivosti majú nárok na určité benefity v daňovom konaní a pri daňových kontrolách. Na druhej strane tí s negatívnym indexom daňovej spoľahlivosti o určité výhody prichádzajú. Zverejnením indexu sa poskytne informácia aj tretím stranám, obchodným partnerom a ostatným subjektom o dôveryhodnosti hodnotených daňových subjektov.  

Keďže lehota na zverejnenie výsledkov bola posunutá, hodnotenie daňových subjektov prostredníctvom indexu daňovej spoľahlivosti by sa malo prvýkrát zverejniť na webovej stránke Finančnej správy SR do konca septembra 2022. „Po prvom pridelení indexu sa daný index bude prehodnocovať na báze kalendárneho polroka. Zmena indexu daňovej spoľahlivosti by mala byť podnikateľom oznámená do konca mesiaca po uplynutí hodnoteného obdobia,“ tvrdí daňová riaditeľka Accace Katarína Balogová.

Výnimkou, ktorej sa hodnotenie indexom daňovej spoľahlivosti nedotkne, sú len tí podnikatelia, ktorí majú príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, a zároveň sú registrovaní na dani z príjmov menej ako dva roky. To znamená, že oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti Finančná správa SR zasiela daňovníkovi až po dvoch rokoch, odkedy bol zaregistrovaný pre daň z príjmov.

Interpretácia výsledkov

Daňové subjekty sa podľa indexu daňovej spoľahlivosti delia do štyroch skupín – na vysoko spoľahlivé, spoľahlivé, nespoľahlivé a nehodnotené. Takéto sú kritériá:

  • Ak bude mať daňový subjekt pridelených najviac 10 bodov vrátane a zároveň bude spĺňať podmienku ekonomického ukazovateľa – efektívnej daňovej sadzby, bude sa považovať za vysoko spoľahlivý.
  • Ak bude mať pridelených viac ako 10, respektíve menej ako 25 bodov, a zároveň nesplní podmienku ekonomického ukazovateľa, bude sa považovať za spoľahlivý.
  • Ak bude mať pridelených 25 bodov a viac, bude považovaný za nespoľahlivý daňový subjekt.                                           

Všetko závisí od indexu

Zaradenie do jednotlivých skupín môže podnikateľom priniesť buď benefity, alebo malusy. Daňový poriadok ustanovuje, že daňovému subjektu, ktorý je na základe indexu hodnotený ako vysoko spoľahlivý, je správca dane povinný:

  • vyhotoviť čiastkový protokol na vrátenie nadmerného odpočtu, aby sa predišlo oddialeniu jeho vrátenia,
  • v súvislosti s vykonaním daňovej kontroly určiť lehotu najmenej 15 dní,
  • znížiť úhradu za vydanie záväzného stanoviska na polovicu,
  • znížiť úhradu za vydanie rozhodnutia o použití konkrétnej metódy určenia základu dane,
  • umožniť platbu dane v splátkach,
  • umožniť odklad platby dane,
  • uprednostnenie miestnych zisťovaní pred daňovou kontrolu.

Iba vysoko spoľahlivé subjekty zaplatia polovičný poplatok za záväzné stanoviská, no ostatné benefity sú dostupné aj spoľahlivým subjektom. Podľa odborníčky je však systém nastavený tak, že len čo má daňový subjekt určený daňový index iný ako „vysoko spoľahlivý“, automaticky stráca možnosť platenia nižších poplatkov za záväzné stanoviská.

Naopak, ak je daňový subjekt ohodnotený ako nespoľahlivý, správca dane určí lehotu len 8 dní na splnenie si určenej povinnosti v súvislosti vykonaním daňovej kontroly alebo výkonom miestneho zisťovania. Lehotu 8 dní bude možné predĺžiť len na základe odôvodnenej žiadosti.

Hodnotiace kritériá

Prvé doručovanie hodnotení indexov daňovej spoľahlivosti aktuálne stále prebieha a do septembra má Finančná správa SR podnikateľom doručiť viac ako 600-tisíc oznámení. Hodnotenia budú zverejnené v predĺženom termíne od 30. septembra 2022 na webe Finančnej správy SR v časti informačné zoznamy.

Pri stanovení indexu sa hodnotí splnenie povinností si podnikateľov podľa daňových zákonov, zákona o účtovníctve, v rámci pravidiel pre e-kasy a obmedzenia platieb v hotovosti. Rámcovo je definovaných až 15 kritérií. „Pravidlá pre výpočet indexu sú dostupné na portáli Finančnej správy SR aj s názornými príkladmi prideľovania bodov. Súčasne sa hodnotí aj ukazovateľ – efektívna daňová sadzba (EDS), ktorá sa následne porovná s jej hraničnou hodnotou (EDS0),“ hovorí daňová riaditeľka K. Balogová.

Takto sa vypočíta efektívna daňová sadzba:

EDS = 100x (daň z príjmov) / (výnosy alebo príjmy)

Hraničná hodnota efektívnej daňovej sadzby pre hodnotené obdobie sa vypočíta:

EDS0 = 2 – log (zrazená daň zo závislej činnosti / 1 000)

Platí, že ak EDS > EDS0, podmienka sa považuje za splnenú. EDS0 je pre daňové subjekty, ktoré nie sú zamestnávateľmi, stanovená na 2 %, a u zamestnávateľov je stanovená individuálne podľa výšky zrazenej dane zo závislej činnosti.

V rámci posudzovaných kritérií môže ísť napríklad aj o včasné plnenie oznamovacích a reportovacích povinností a platenia daní, súčinnosť pri výkone daňovej kontroly aj výsledky daňovej kontroly.

Posudzované kritériá a spôsob ich posudzovania pri určení indexu daňovej spoľahlivosti sú aktuálne hlavným zdrojom kritiky zo strany odbornej verejnosti, daňových poradcov, ako aj samotných podnikateľov. Finančná správa SR podľa nich pritom nemá definovaný postup, ako „ošetriť” prípadné reputačné riziká vyplývajúce z nekorektne prideleného statusu nespoľahlivého subjektu.

Neopravené negatívne hodnotenia

Daňová riaditeľka K. Balogová vysvetľuje, že v praxi existuje veľa prípadov, keď sa názor správcu dane na výklad daňových predpisov líši od názoru daňového subjektu, respektíve firmy a jej zastupujúceho daňového poradcu.

„Aj keď sa daňový subjekt na základe nálezu daňovej kontroly, s ktorým nesúhlasí, obráti na súd podaním správnej žaloby, aj vtedy to má negatívny vplyv na jeho hodnotenie, a to bez ohľadu na to, aký bude výsledok súdneho skúmania. Pri hodnotení sa prihliada aj na udalosti, ktoré nastali v období pred zavedením verejného indexu daňovej spoľahlivosti,“ približuje K. Balogová.

Aj daňová manažérka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Ľubomíra Murgašová potvrdzuje, že kým sa firma bráni súdnou cestou, do rozhodnutia súdu firme „prischne“ nálepka nespoľahlivého daňového subjektu. Z tohto hodnotenia potom vyplývajú rôzne malusy, zhoršenie postavenia pri vyrubovaní pokút a takisto reputačné riziko.

V praxi sa odborníčky často stretávajú s tým, že rôzne nemateriálne pochybenia alebo omeškania daňového subjektu napravené v krátkom čase tiež zhoršujú daňový index podnikateľa, čím následne vedú k nelogickým výsledkom a významne narúšajú plnenie cieľa – odmeniť skutočne poctivých, a tak motivovať podnikateľov k plneniu si daňových povinností.

Finančná správa SR nesúhlasí

Finančná správa SR (FS SR) má však na možné riziká iný názor, keďže tvrdí, že subjekt sa môže voči nim brániť. „Proti oznámeniu o indexe daňovej spoľahlivosti môže daňový subjekt podať námietku do 15 dní odo dňa doručenia oznámenia. Podanie námietky má odkladný účinok, čo má vplyv nielen na účinnosť indexu daňovej spoľahlivosti, ale aj na zverejňovaný zoznam daňových subjektov, ktorým bol určený index daňovej spoľahlivosti,“ oponuje hovorkyňa FS SR Martina Rybanská.

Podľa jej slov následne o rozhodnutí rozhoduje odvolací orgán, ktorý rozhodnutie buď potvrdí, alebo zruší a vráti vec na ďalšie konanie. Do indexu daňovej spoľahlivosti vstupuje výsledok daňovej kontroly až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia.

M. Rybanská vysvetľuje, že ak podnikateľ nesúhlasí ani s rozhodnutím odvolacieho orgánu, môže sa obrátiť na súd, ktorý môže byť podnikateľovi nápomocný. „Ak súd v predmetnom podaní prizná odkladné účinky rozhodnutia, správca dane ich akceptuje a do hodnotenia daňového subjektu formou indexu daňovej spoľahlivosti nebude toto rozhodnutie zahrnuté až do riadneho rozhodnutia súdu. Ak rozhodnutie súdu bude v prospech daňového subjektu, nebude výsledok daňovej kontroly negatívne ovplyvňovať index daňovej spoľahlivosti,“ dodáva hovorkyňa.

Z toho však zároveň vyplýva, že ak súd v predmetnom podaní neprizná odkladné účinky rozhodnutia, správca dane udelí hodnotenie daňového subjektu formou indexu daňovej spoľahlivosti.

Postup, ktorý je v rozpore s Ústavou SR

Podľa kritikov tohto postupu potenciálne protiústavným momentom je fakt, že aktuálny index sa bude zostavovať podľa plnenia povinností daňovníka za päť rokov spätne (2017-2021), čiže za obdobie, keď index v súčasnej podobe ešte nefungoval.

„Daňovníci napríklad nemohli vedieť, že oneskorené plnenie ich daňových povinností bude mať v budúcnosti pre nich takéto následky. Retroaktivita, čiže spätná účinnosť legislatívy, je v rozpore s právnou istotou, ktorú garantuje Ústava SR. Týmto štát zasahuje do legitímnych očakávaní podnikateľov,“ vysvetľuje Ľ. Murgašová.

Hovorkyňa FS SR na možnú retroaktivitu reaguje tým, že index daňovej spoľahlivosti bol s účinnosťou od 1. januára 2018 zavedený do daňového poriadku zákonom č. 267/2017 Z. z., ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok). Zároveň zákonom č. 408/2021 Z. z., ktorý je účinný od 1. 1. 2022, došlo k zmene jeho formy na verejný.

„Z toho vyplýva, že FR SR sleduje a vyhodnocuje plnenie povinností daňových subjektov voči Finančnej správe SR už niekoľko rokov. Index daňovej spoľahlivosti je transparentným, nezávislým, objektívnym a aplikovateľným hodnotením daňových subjektov, a to na základe plnenia ich povinností voči Finančnej správe SR. Index daňovej spoľahlivosti má motivačný charakter, nie je retroaktívny, pôsobí do budúcnosti. V prípade, že by  daňový subjekt podal správnu žalobu, FS SR bude rešpektovať rozhodnutie súdu a v súlade s ním aj postupovať,“ tvrdí hovorkyňa.

Daňová manažérka Ľ. Murgašová zdôrazňuje, že ďalším negatívnym vplyvom tohto nedomysleného systému podľa nej môže byť znížený záujem firiem o podnikanie na Slovensku, čo zhorší konkurencieschopnosť krajiny.

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Slovenskí penzisti žijúci mimo EÚ musia do 15. apríla 2024 doručiť potvrdenie o žití

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, respektíve Európskeho hospodárskeho spoločenstva, musia do pondelka 15. apríla ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodné SMS. Na linky neklikajte a nikomu nič neplaťte!

Snahy podvodníkov vylákať od dôverčivých ľudí peniaze sa stupňujú. Ministerstvo dopravy SR upozornilo na ďalšiu takúto aktivitu, ktorá ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay