Počet zadlžených Slovákov stúpa, väčšina však zatiaľ zodpovedne spláca
Slováci pociťujú na svojich peňaženkách vplyv pandémie koronavírusu a následne aj zvyšovanie cien. Približne tretina obyvateľov krajiny deklaruje, že je zadlžená, ale svoje finančné záväzky dokáže riadne splácať. Osobným bankrotom prechádzajú väčšinou ľudia s nízkymi príjmami a nedostatočnou finančnou gramotnosťou.

Foto: Shutterstock
Starší ľudia nie sú zvyknutí žiť na dlh
Zo zistení prieskumu verejnej mienky zameraného na tému dlhy a oddlženie, ktorý pre Asociáciu inkasných spoločností (ASINS) zrealizovala agentúra AKO, ďalej vyplýva, že objem dlhov aj počet ľudí s pôžičkami na Slovensku dlhodobo medziročne rastie. Najnovšie zistenia však ukazujú, že Slováci k svojim finančným záväzkom pristupujú zodpovedne.
Podľa prieskumu viac ako tretina (36 %) respondentov uviedla, že dlhy nikdy nemala a má usporiadané financie. Rovnako veľká skupina respondentov (36 %) aktuálne síce dlhy má, ale dokáže ich splácať. Takmer štvrtina (24 %) opýtaných dlhy v minulosti mala a dokázala ich vyriešiť.
,,Život na dlh nebol pred rokom 1989 typický a staršia generácia s ním má menej skúseností. V ich kontraste sú mladšie ročníky, ktoré ponuky finančných produktov využívajú aj s ich odvrátenou stránkou. Za pozitívne považujem, že tí najmladší nemajú zatiaľ so splácaním výrazné problémy,“ hovorí prezident ASINS Martin Musil.
Pozor na nízkopríjmové skupiny obyvateľov
Jedným z možných riešení zlej finančnej situácie, i keď extrémnym, je bankrot. Z prieskumu vyplynulo, že ním prešlo, respektíve aktuálne prechádza, 1,3 % opýtaných. Častejšie sú to muži – vo veku 34 až 49 rokov, občania z Nitrianskeho kraja, občania maďarskej národnosti – až 5,6 % oproti priemeru 1,3 %, a ľudia s príjmom do 300 eur – až 8 % oproti priemeru 1,3 %.
,,Dôvodom nesplácania úverov je slabá finančná gramotnosť a z dôvodu nízkeho príjmu nedostatočný priestor na vytvorenie finančnej rezervy. Aj keď sa finančnej gramotnosti v posledných rokoch venuje čoraz viac pozornosti, stále je to nedostatočná úroveň. Potrebné je zamerať sa na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Pri nich je riziko vzniku dlhovej špirály a neradostných životných príbehov najvyššie,“ vysvetľuje ďalej odborník.
Plošné odpúšťanie dlhov je nerozumné
Podľa zistení splácanie svojich dlhov zatiaľ nezvláda len malá časť populácie. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia s nižším vzdelaním a s príjmom do 300 eur mesačne. Len 19 % respondentov tejto skupiny nedokáže svoje dlhy riadne splácať a 8 % prešlo alebo ešte stále prechádza osobným bankrotom.
,,Prieskum jednoznačne ukázal, že reálnym problémom s dlhmi čelí iba malá časť respondentov a významná väčšina Slovákov je, čo sa týka financií, zodpovedná. Z tohto dôvodu akékoľvek plošné opatrenia na odpúšťanie dlhov sú skutočne nerozumné, pretože zodpovedná väčšina populácie bude splácať záväzky tých nezodpovedných. Opatrenia je nevyhnutné cieliť len na najslabšiu a najzraniteľnejšiu časť obyvateľstva,“ dodáva M. Musil.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe
- 3.Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny ceny možno ešte porastú
- 4.Zažite jedinečnú atmosféru korunovácií v meste s 300 ročnou korunovačnou tradíciou
- 5.Rusi stratili ďalšie stovky vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o osem tankov