Počas tohtoročného leta si priplatíme najmä za jedlo a cestovanie
Nákupné preferencie spotrebiteľov sa počas letných mesiacov menia. Viac ako inokedy siahame po zmrzline, nápojoch či ovocí a zelenine, doprajeme si oddych na dovolenke alebo pri vode. Tohtoročné leto však Slovákov a Slovenky vyjde drahšie ako vlani. Za čo si priplatíme najviac?

Foto: Shutterstock
V lete stúpa spotreba nápojov a zmrzliny
Nákupné preferencie zákazníkov sa v lete menia. Sú iné ako počas ostatných mesiacov v roku. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu Datamar a MNForce uskutočnené počas júla 2021 v Bratislavskom kraji.
Podľa prieskumu je najčastejšie uvádzaným tovarom, ktorý spotrebitelia preferujú v lete viac ako inokedy, zmrzlina s 10-percentným podielom. Nasleduje vyšší záujem o ovocie a zeleninu s podielom 13 %. Rovnako vysoký podiel bol evidovaný aj v prípade nápojov. Počas prázdnin však míňame viac oproti iným mesiacom taktiež na letné oblečenie, dovolenky, kúpaliská, reštaurácie či jedlo ako také. Podiely sa pohybujú v rozpätí od 5 do 9 %.
Tohtoročné leto nás vyjde drahšie ako vlani
V máji 2022 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli až o 12,6 %, čo je rekord za posledných 22 rokov. Oproti vlaňajšiemu roku sme si podľa údajov Štatistického úradu SR priplácali najmä za pohonné látky (takmer 37 %), potraviny a nealkoholické nápoje (16,0 %), či za energie (15,7 %). Ani vyhliadky na najbližšie letné mesiace nepotešia, pretože aj počas prázdnin očakávame dvojciferné tempá zdražovania v krajine.
Priplatíme si aj za typicky letné druhy potravín
Spomedzi potravín platíme v obchodoch najmä za oleje a tuky (40,1 %), zeleninu (19,6 %), chlieb a obilniny (18,8 %), mlieko, syry a vajcia (17,4 %) a mäso (16,5 %). Priplácame si aj za typicky „prázdninové“ druhy potravín. Zo zeleniny platíme výrazne viac za papriku (o 58,6 %) a paradajky (o 32,2 %). O niečo lepšia situácia je v prípade ovocia. Hrozno nás síce vyjde drahšie ako vlani o 29,5 %, ale za jablká a melóny platíme menej, a to o 6,8 % a 2,6 %.
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela o takmer 10 %. Viac ako pred rokom zaplatíme aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 11,7 %, ovocná šťava či malinovka o približne 8 až 9 %.
Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v prípade nealkoholického piva aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 3,1 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov, a to o 15,1 %. Slané tyčinky sú drahšie o 7,1 % a arašidové oriešky o 5,5 %.
Zdraželi aj reštaurácie, hotely a zájazdy
Priplácame si aj za ďalšie tovary a služby, ktoré preferujeme viac v lete ako počas iných mesiacov roka. Reštaurácie nás vychádzajú viac ako vlani o 13,5 % a ubytovanie v hoteli či penzióne je medziročne drahšie o 8,3 %. Rekreačné a športové služby zdraželi o 9,7 %, no za pomôcky na šport, kempovanie a rekreáciu v prírode si priplatíme iba 0,5 %. Organizované dovolenkové zájazdy sú podľa posledných štatistík medziročne drahšie o necelých 5 %.
Na druhej strane oblečenie a obuv zdraželi dosiaľ najmiernejšie, a to o 4,2 % a 2,0 %. V nasledujúcich týždňoch môžu ich ceny smerom nadol posunúť ešte letné výpredaje. Podobná situácia je aj v prípade spotrebičov s aktuálnym nárastom cien o 5 až 7 % a s potenciálom určitého poklesu cien vďaka letným zľavám.
Cesta autom nás vychádza drahšie, za naftu si priplácame až 55 %.
Počas uplynulých týždňov a mesiacov boli neprehliadnuteľnými aj rastúce ceny pohonných látok na čerpacích staniciach. Ani počas prázdninových mesiacov to nebude inak a za cestu autom si priplatíme. Cena za jeden liter benzínu sa aktuálne (za 25. týždeň 2022) pohybuje na úrovni 1,914 eura, čomu zodpovedá medziročný nárast o 39,3 %. Plná 50-litrová nádrž benzínu nás tak vyjde na 95,70 eura, čo je medziročne o 27 eur viac. V prípade nafty nás jeden liter vychádza na 1,916 eura, čo je oproti vlaňajšku viac o 55,3 %. Za 50-litrovú nádrž nafty tak zaplatíme v priemere 95,80 eura, čo predstavuje medziročný nárast o 34,10 eura.
Vysoká inflácia nás zatiaľ nezastavila
Hoci sa Slovensko už niekoľko mesiacov pasuje s rekordne vysokými úrovňami inflácie, tržby obchodníkom rastú. Maloobchodné tržby totiž počas prvých piatich mesiacov 2022 zaznamenali medziročný nárast o približne 13 %.
Po pandémii, respektíve po uvoľnení pandemických opatrení, sa dominantnými stali opäť fyzické prevádzky obchodov, čo potvrdzujú aj dáta Štatistického úradu SR. Všetky typy maloobchodu, ktoré využívajú ako hlavný predajný kanál kamenné predajne, zaznamenali od januára do mája 2022 medziročný nárast tržieb.
Naopak, maloobchod mimo predajní, stánkov a trhu, ktorého súčasťou sú obchody zamerané výlučne alebo hlavne na online nakupovanie, zaznamenal ako jediný pokles tržieb, a teda obrat z úvodu roka 2021 sa mu nepodarilo zopakovať.
Vyššia spotreba ťahá ekonomiku nahor
Aj napriek rastúcej inflácii, omikronovej vlne a vojnovému konfliktu na Ukrajine dokázala počas prvého kvartálu 2022 práve vyššia spotreba slovenských domácností potiahnuť celkový ekonomický rast v krajine. Odhadujeme, že aj v najbližšom období podporí oslabenú ekonomiku práve spotreba obyvateľov.
Hoci rast platov nebude stačiť na rast cien tovarov a služieb, a vysoká inflácia bude doliehať na kúpyschopnosť obyvateľstva, spotrebitelia využijú na míňanie aj svoje nahromadené úspory z čias pandémie a prísnych opatrení. Očakávame teda, že počas tohtoročných prázdnin väčšina slovenských domácností využije aktuálne uvoľnenie a typicky letné tovary, služby či dovolenky si dopraje vo väčšej miere ako počas dvoch predchádzajúcich letných sezón.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Národná banka Slovenska vlani vyprodukovala stratu 156 miliónov eur
- 2.Ruské straty na Ukrajine sa každým bojom zvyšujú, prišli už o viac ako 332-tisíc vojakov
- 3.Zvolenie Lipšica za špeciálneho prokurátora skompromitovalo Úrad špeciálnej prokuratúry, tvrdí minister Taraba
- 4.Šéf progresívcov sa nebráni debate o zmene volebného systému, podľa Šimečku je však cieľom Fica „zabetónovať sa“ pri moci (video)
- 5.Izrael rozšíril nariadenie evakuácie na juhu Pásma Gazy, do bezpečia poslali obyvateľov piatich štvrtí