Platy nám síce stúpajú, no ich rast je najpomalší spomedzi krajín V4
Rast slovenských miezd v súkromnom sektore v porovnaní s ostatnými štátmi V4 je výrazne najpomalší. Platy u nás síce rastú a pokrývajú aj nárast inflácie, ale za bezprostrednými susedmi značne zaostávame. Dôvodom je najmä stagnujúca ekonomika krajiny.
Foto: Freepik
Slovenské mzdy zaostávajú za V4
„Porovnanie vývoja platov v súkromnej sfére ukazuje, že naše mzdy v ostatných rokoch nestíhali za susedmi z V4. Pri dlhodobo stagnujúcej konvergencii k priemeru Európskej únie to nie je až také prekvapujúce. Česko si zatiaľ vďaka čistým mzdám udržalo pozíciu lídra, ale najmä rýchlo rastúce Poľsko mu začína dýchať na chrbát,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Rast čistej mzdy v súkromnej sfére na Slovensku podľa neho od roku 2016 pokryl infláciu, zatiaľ čo naši susedia aj reálne bohatli. Priemerné mzdy na Slovensku síce v posledných rokoch v nominálnom vyjadrení rástli slušným tempom, no z veľkej časti sa na tomto raste podieľali viacnásobné valorizácie platov v štátnej sfére.
„Medzi rokmi 2016 – 2023 v porovnaní so susedmi rástli naše platy v súkromnom sektore menej ako polovičným tempom. Okrem toho naše daňovo-odvodové zaťaženie je najvyššie spomedzi krajín V4. Potrebná konsolidácia našich verejných financií, ktorá postupne viac alebo menej ovplyvní aj našu celkovú konkurencieschopnosť, má potenciál mzdový rozdiel ešte ďalej prehlbovať,“ vysvetľuje ďalej.
Najlepšie sú na tom v Česku
Na základe daňového reportu spoločnosti Forvis Mazars stúpla čistá mzda od roku 2016 do roku 2023 v súkromnom sektore na Slovensku o 40 %. V rovnakom období hrubá mzda stúpla o 53 %, pričom podiel čistej mzdy na hrubej mzde sa znížil zo 77 % na 70 %. Daňovo-odvodové zaťaženie teda rástlo.
Ak vyjadríme daňovo-odvodové zaťaženie ako pomer medzi čistou a superhrubou mzdou, tak z krajín V4 ťaháme za (naj)kratší koniec. Zamestnanci v súkromnej sfére na Slovensku dostanú zo svojej superhrubej mzdy iba 51 %. V Poľsku je to 57 %, v Maďarsku 59 % a v Česku 61 %. Možno teda konštatovať, že máme najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie z krajín V4.
Mzdy v súkromnom sektore rástli v ostatných rokoch z krajín V4 najpomalšie práve u nás na Slovensku. Medzi rokmi 2016 – 2023 podľa spomínanej analýzy v porovnaní so susedmi menej ako polovičným tempom. Čisté mzdy na Slovensku v súkromnom sektore rástli o spomínaných 40 %, zatiaľ čo v ostatných krajinách V4 to bolo o 84 % až 90 %, pričom najvyššiu čistú mzdu majú v susednom Česku.
Čaká nás konsolidácia verejných financií
Okrem toho sú Poľsko a Česko menej zadlžené, pričom na Slovensku je potrebná aj konsolidácia našich verejných financií, ktorá viac alebo menej ovplyvní aj našu celkovú konkurencieschopnosť. Podľa analytika má potenciál mzdový rozdiel ešte ďalej prehlbovať.
„Zníženie konkurencieschopnosti prostredia sa prejaví aj v nižších mzdách, respektíve v ich pomalšom raste. Už teraz je Slovensko v rámci World Competitiveness Ranking na 53. mieste, zatiaľ čo Maďarsko obsadzuje 46. a Poľsko 43. priečku. Česko je lídrom regiónu, pričom z pohľadu konkurencieschopnosti je na 18. mieste.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Arménsky národný filharmonický orchester 22. septembra 2024
- 2.Účet pre seniorov ponúkajú len tri banky a za poplatok
- 3.Turisti si objednali vyhliadkové lety, po zrážke ich lietadiel sú dve osoby nezvestné
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami