Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Peter Stražovec z Payout: Slovensko je dobrý inkubátor na prinášanie inovácií vo financiách

Magdaléna Švančarková Financie
SK
EN
Poslať

Posledné roky na Slovensku priniesli viacero spojení, ktoré hľadajú nové a kvalitné inovácie. Vznikli rôzne centrá, podnikateľské či inovačné huby, prepájajú sa inštitúcie. Výsledkom sú inovácie aj na finančnom trhu, o ktorých v okolitých krajinách môžu len snívať. Slovensko má podľa odborníkov v oblasti inovácií vo financiách „našliapnuté“ správnym smerom.

image

Foto: Facebook OPTIO

Firmy a inštitúcie chcú spolupracovať

V roku 2018 vzniklo na Ministerstve financií SR (MF SR) Centrum pre finančné inovácie ako platforma pre diskusiu viacerých subjektov finančného trhu. Pre zlepšenie komunikácie s FinTech sektorom zriadila Národná banka Slovenska (NBS) v spolupráci s MF SR v apríli 2019 inovačný hub. V súčasnosti NBS spojila svoje sily aj s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity pri tvorbe niekoľkých inovačných projektov pod názvom INO-lab.

Podľa odborníka na bankovú legislatívu z MF SR Tomáša Polomu je aj vďaka takýmto aktivitám vidieť, že Slovensko je o krok vpred pred okolitými krajinami. „Na Slovensku sa za niekoľko rokov podarilo vytvoriť aktivizujúce inštitúcie v oblasti finančných inovácií, a toto prostredie sa vyberá správnym smerom,“ hovorí T. Poloma. Podľa neho je u nás väčšie odhodlanie a lepšia vzájomná komunikácia medzi inštitúciami, ako napríklad v susednej Českej republike.

„Náš trh je skutočne inovatívny,“ potvrdzuje vedúci oddelenia Research & Development v Tatra banke Michal Satur. „Finančné trhy poskytujú širokú škálu produktov, ktoré sú na niektorých trhoch dokonca až nemysliteľné. Mnohí ľudia, ktorí prejdú do inej krajiny a chcú využívať niečo, na čo sú u nás zvyknutí, tak zistia, že štandard vo svete je niekde úplne inde,“ objasňuje M. Satur. Náš trh je však prepojený s ostatnými, a preto inovácie musia rásť v celom regióne. Upozorňuje na to zakladateľ slovenského startupu Payout Peter Stražovec. „Bez toho sa nedá uvažovať o raste celého sektora,“ dopĺňa. 

Národná banka Slovenska vníma, že celý trh sa posúva najmä proklientskym smerom. „Naša úloha, ako bankového dohľadu, je, aby to neprešlo cez líniu, ktorá by ohrozila stabilitu bankového sektora,“ vysvetľuje vedúci oddelenia dohľadu nad bankami z NBS Peter Hintoš.

Hľadajú cesty, ako zjednodušiť procesy

Zákazník hľadá na trhu produkty, ktoré sú pochopiteľné a vie ich získať jednoducho a rýchlo. Finančné inštitúcie preto vyvíjajú snahu, ako procesy čo najviac zjednodušiť. Takýto trend razia aj v Allianz – Slovenskej poisťovni. Poisťovníctvo však patrí ku komplikovanejším častiam finančného sektora. „Napríklad vysvetliť niekomu všetky princípy životného poistenia je veľmi náročné, preto sa to snažíme zjednodušovať. Máme školiace systémy, ktoré fungujú na báze umelej inteligencie, vedia, ako interagovať s niekým, komu sa snažíme vysvetliť samotný produkt,“ vysvetľuje, ako využívajú inovácie, viceprezident rezortu poistného obchodu Juraj Dlhopolček.

Zjednodušovanie a využívanie technológií využívajú aj pri predaji poistných produktov. Napríklad poistenie majetku, ktoré ponúkali pred dvomi rokmi, malo viac ako 15-tisíc variantov, ako vyskladať produkt so všetkými možnými rizikami a možnosťami. Aktuálne však prešli na novú generáciu produktov. „Feel klienta by mal byť taký, že to, čo robí, je jednoduché a aj sám pochopí, čo si za svoje peniaze kupuje, čo má a čo nemá pokryté,“ konštatuje J. Dlhopolček.

Umelá inteligencia, onboarding, cloud, blockchain

Podľa údajov NBS, ktorá si spravila prieskum koncom roka 2020, v súčasnosti zatiaľ len 6 % regulovaných subjektov na finančnom trhu pracuje s umelou inteligenciou, ale až približne polovica týchto subjektov má s ňou plány do budúcnosti. Jej potenciál chcú využívať najmä v rámci front office, back office a na zefektívnenie prevádzkových nákladov. Približne 57 % subjektov používa cloud a ďalších 11 % subjektov ho plánuje využívať v budúcnosti. Najperspektívnejšou inováciou, podľa opýtaných subjektov, je online onboarding. Ten už používa 40 % subjektov a 49 % ho plánuje využívať.

Finančné trhy na Slovensku aktívne aplikujú prvky umelej inteligencie. Plne automatizovaný onboarding (online platforma, cez ktorú si klient môže zriadiť účet, alebo si vziať spotrebný úver – pozn. red.) cez mobilnú aplikáciu má aj Tatra banka. „Nemajú to ešte všetky banky, keďže táto technológia si vyžaduje pomerne slušnú investíciu,“ reaguje M. Satur.

V Allianz – SP majú zapracované algoritmy s prvkami umelej inteligencie do prevencie poistných podvodov. V poisťovni pracujú aj na ďalších preditkívnych modeloch pri naceňovaní produktov. Cieľom je, aby cena poistného produktu bola čo najbližšie ku klientovým možnostiam.

Podľa J. Dlhopolčeka je budúcnosť finančných služieb na cloude (priestor na internete, kde sa môžu ukladať dokumenty, fotografie či videá – pozn. red.), ale aj v tom, že každý jeden produkt musí byť nielen kúpiteľný online, ale aj servisovateľný online, pretože klient si chce niektoré riziká pridať či odobrať, zvýšiť alebo znížiť si poistnú sumu, prípadne rozšíriť. V poisťovni sa aktívne zaoberajú aj možnosťami, ako pokryť kybernetické riziká. Tie v minulom roku celosvetovo zhltli 1 % HDP a podľa J. Dlhopolčeka je to len začiatok.

Umelú inteligenciu využívajú aj v Payoute. „Cieľom je, aby sme dokázali čo najviac identifikovať nášho klienta a aby sme videli, aký má rizikový faktor. Podľa toho postupujeme pri onboardingu a podľa toho nastavujeme jednotlivé rizikové pravidlá,“ vysvetľuje P. Stražovec. Automatizovaný a plne online onboarding vnímajú v Payoute ako nutnosť, najmä počas pandémie. Tá priniesla aj dopyt po takomto produkte.

Táto spoločnosť sa však zaujíma aj o digitálne euro. „Ak bude urobené dostatočne jednoducho a bude hlboko technologické, jeho vstup výrazne posunie automatizáciu a celé spracovanie financií v podnikateľskom sektore dopredu,“ vysvetľuje P. Stražovec.

Úskalia inovatívnych technológií a fintechov

Big tech spoločnosti už dnes majú prístup k veľkému množstvu dát. To môže predstavovať rôzne riziká. „Neviem, či sú zákonodarcovia na túto situáciu pripravení. Títo hráči môžu zo dňa na deň vstúpiť na trh, a ten sa môže radikálne zmeniť. Bude to mať dosah na ochranu osobných údajov v úplne iných rozmeroch ako doteraz,“ analyzuje T. Poloma z MF SR.

Národná banka Slovenska víta zapájanie umelej inteligencie do procesov, ale aj využívanie cloudu. Cloud je však podľa nej určený skôr na internú komunikáciu, prezentácie, zefektívnenie interných procesov, nie na uloženie citlivých údajov, aj vzhľadom na bankové tajomstvo.

Upozorňuje preto, že pri výbere technológií je potrebné pamätať aj na ich správne použitie. „Je rozdiel pustiť umelú inteligenciu do marketingu, cenotvorby, onboardingu a je rozdiel pustiť ju do nejakého striktného rozhodnutia voči klientovi,“ vysvetľuje P. Hintoš z NBS.

V prípade, že banka zatvorí klientovi účet, musí mať jasné argumenty, prečo tak urobila. Nestačí, že mu povie, že tak rozhodol nejaký algoritmus. „Je potrebné vnímať správne použitie technológií, ktoré budú pomáhať, ale súčasne nebudú banku alebo inú inštitúciu ohrozovať a zvyšovať riziko,“ dopĺňa P. Hintoš.

Ako si predstavujú finančné služby v roku 2030?

Tatra banka: Banku budúcnosti si predstavujeme ako inštitúciu, ktorá má dôveru ľudí, ktorá dokáže komunikovať v akomkoľvek prostredí a jazyku, a veľmi proaktívne dokáže ponúkať klientovi nielen predajné, ale aj servisné produkty a prináša čo najväčšiu pridanú hodnotu za čo najmenší čas strávený s bankou.

Allianz – SP: Predpokladáme, že v poisťovníctve bude fungovať väčšie prepojenie značiek a transparentnejšia ponuka, ktorá bude najlepšie nacenená pre konkrétneho človeka alebo firmu. Nebude to len čisto poistná služba na jeden úkon, jedno riziko, ale bude to balíček, ktorý si veľakrát kúpite napríklad spolu s bicyklom alebo s autom.

Payout: Platobná služba v roku 2030 bude neviditeľná. My by sme chceli priniesť to, aby naši klienti ponúkli svojim zákazníkom jednoduchú a transparentnú platbu, ktorú nebudú ani vnímať.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
8.12.2022 Martin Jamnický

Featurespace: Umelou inteligenciou chcú zabojovať proti finančnej kriminalite

Spoločnosť Featurespace pripravuje britsko-americký projekt zameraný na vývoj prototypu umelej inteligencie, ktorá pomôže bankám a ...

8.12.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Kde sú najdrahšie nehnuteľnosti na bývanie v Európe a v ktorých krajinách majú najlacnejšie hypotéky?

Ceny nehnuteľností dosahujú na Slovensku maximá. Za posledný štvrťrok sa síce ich zdražovanie spomalilo, no medziročný nárast, ktorý ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

Krach kryptoburzy FTX a obavy z reťazovej reakcie vyvolali prievan na trhu s kryptomenami

Po „šokujúcom“ krachu kryptoburzy FTX kryptotrh okamžite zareagoval výberom finančných prostriedkov z búrz z obavy, že by sa ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa: Dôchodková hodnota v roku 2023 bude 16,4764 eura

Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára 2023 do 31. decembra 2023 na 16,4764 ...

8.12.2022 Eva Sadovská

Tohtoročné Vianoce budú podstatne drahšie ako vlani

December je mesiac, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac. Tržby obchodníkov v tomto mesiaci bývajú o desiatky ...

8.12.2022 Redakcia FinReport

UniCredit Bank podrží úrokovú sadzbu hypoték s trojročným fixom pod 3 % až do nového roku

UniCredit Bank aj počas decembra 2022 podrží úrokovú sadzbu hypotekárnych úverov s trojročnou fixáciou na doterajšej úrovni 2,99 % ročne. ...

7.12.2022 Andrej Vida

Aj v bytovom dome sa dajú účinne znižovať náklady na spotrebu energií – časť 3

Nárast cien energií a s tým spojené zvyšovanie nákladov na vykurovanie a bežnú prevádzku sú veľkou výzvou pre každého správcu ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

Centrálny register účtov pravdepodobne k začiatku roku 2023 fungovať nebude

Pred viac ako polrokom sme písali, že databáza centrálneho registra účtov sa už pomaly napĺňa a hotová by mala byť k začiatku roku 2023. ...

7.12.2022 Martin Jamnický

Gastropodniky a športoviská budú mať tri mesiace 10-percentnú DPH

Niektoré odvetvia cestovného ruchu na Slovensku dostanú finančnú injekciu. Lanovky, vleky, akvaparky, športové zariadenia, stravovacie a ...

7.12.2022 Robert Juriš

Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi

Nie je to tak dávno, čo zľudovelo vyhlásenie, že všetko podstatné sa dá nájsť na webe. V súčasnosti to stále platí, no s jemnou ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

Hodnota stravovacích poukážok sa od 1. januára 2023 zvýši o 30 centov na 5,10 eura

Minimálna hodnota stravného lístka sa od 1. januára 2023 zvyšuje zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura. Smerom nahor sa upravuje aj výška ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti Towardssource

Národná banka Slovenska, ako banka dohliadajúca na slovenský finančný trh, upozorňuje na činnosť spoločnosti Towardssource, ktorá ponúka ...

7.12.2022 Redakcia FinReport

V treťom štvrťroku 2022 sa podarilo dokončiť viac bytov ako v rokoch pred pandémiou

Tretí štvrťrok 2022 priniesol zdynamizovanie dokončovania bytovej výstavby. Pribudlo o tretinu viac bytov ako v rokoch pred vypuknutím ...

6.12.2022 Redakcia FinReport

Daňový bonus na dieťa sa zvyšuje na 140 eur a mení sa aj výpočet nároku

Poslanci Národnej rady SR dnes rozhodli, že bonus na vyživované dieťa do 18 rokov sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši na 140 eur ...

6.12.2022 Zuzana Fryč

Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových

Poisťovne neustále hľadajú nových obchodníkov. Svoje siete majú permanentne rozhodené na finančnom trhu, a to bez ohľadu na to, či majú ...

5.12.2022 Roland Régely

Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej

Brigádnici, konatelia či dohodári so skráteným úväzkom si od januára 2023 priplatia na zdravotných odvodoch. Vyplýva to z návrhu zákona o ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Kde sú najdrahšie nehnuteľnosti na bývanie v Európe a v ktorých krajinách majú najlacnejšie hypotéky?
 3. 3.
  Centrálny register účtov pravdepodobne k začiatku roku 2023 fungovať nebude
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Featurespace: Umelou inteligenciou chcú zabojovať proti finančnej kriminalite