Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Peter Stražovec z Payout: Slovensko je dobrý inkubátor na prinášanie inovácií vo financiách

Magdaléna Švančarková Financie Poslať

Posledné roky na Slovensku priniesli viacero spojení, ktoré hľadajú nové a kvalitné inovácie. Vznikli rôzne centrá, podnikateľské či inovačné huby, prepájajú sa inštitúcie. Výsledkom sú inovácie aj na finančnom trhu, o ktorých v okolitých krajinách môžu len snívať. Slovensko má podľa odborníkov v oblasti inovácií vo financiách „našliapnuté“ správnym smerom.

image

Foto: Facebook OPTIO

Firmy a inštitúcie chcú spolupracovať

V roku 2018 vzniklo na Ministerstve financií SR (MF SR) Centrum pre finančné inovácie ako platforma pre diskusiu viacerých subjektov finančného trhu. Pre zlepšenie komunikácie s FinTech sektorom zriadila Národná banka Slovenska (NBS) v spolupráci s MF SR v apríli 2019 inovačný hub. V súčasnosti NBS spojila svoje sily aj s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity pri tvorbe niekoľkých inovačných projektov pod názvom INO-lab.

Podľa odborníka na bankovú legislatívu z MF SR Tomáša Polomu je aj vďaka takýmto aktivitám vidieť, že Slovensko je o krok vpred pred okolitými krajinami. „Na Slovensku sa za niekoľko rokov podarilo vytvoriť aktivizujúce inštitúcie v oblasti finančných inovácií, a toto prostredie sa vyberá správnym smerom,“ hovorí T. Poloma. Podľa neho je u nás väčšie odhodlanie a lepšia vzájomná komunikácia medzi inštitúciami, ako napríklad v susednej Českej republike.

„Náš trh je skutočne inovatívny,“ potvrdzuje vedúci oddelenia Research & Development v Tatra banke Michal Satur. „Finančné trhy poskytujú širokú škálu produktov, ktoré sú na niektorých trhoch dokonca až nemysliteľné. Mnohí ľudia, ktorí prejdú do inej krajiny a chcú využívať niečo, na čo sú u nás zvyknutí, tak zistia, že štandard vo svete je niekde úplne inde,“ objasňuje M. Satur. Náš trh je však prepojený s ostatnými, a preto inovácie musia rásť v celom regióne. Upozorňuje na to zakladateľ slovenského startupu Payout Peter Stražovec. „Bez toho sa nedá uvažovať o raste celého sektora,“ dopĺňa. 

Národná banka Slovenska vníma, že celý trh sa posúva najmä proklientskym smerom. „Naša úloha, ako bankového dohľadu, je, aby to neprešlo cez líniu, ktorá by ohrozila stabilitu bankového sektora,“ vysvetľuje vedúci oddelenia dohľadu nad bankami z NBS Peter Hintoš.

Hľadajú cesty, ako zjednodušiť procesy

Zákazník hľadá na trhu produkty, ktoré sú pochopiteľné a vie ich získať jednoducho a rýchlo. Finančné inštitúcie preto vyvíjajú snahu, ako procesy čo najviac zjednodušiť. Takýto trend razia aj v Allianz – Slovenskej poisťovni. Poisťovníctvo však patrí ku komplikovanejším častiam finančného sektora. „Napríklad vysvetliť niekomu všetky princípy životného poistenia je veľmi náročné, preto sa to snažíme zjednodušovať. Máme školiace systémy, ktoré fungujú na báze umelej inteligencie, vedia, ako interagovať s niekým, komu sa snažíme vysvetliť samotný produkt,“ vysvetľuje, ako využívajú inovácie, viceprezident rezortu poistného obchodu Juraj Dlhopolček.

Zjednodušovanie a využívanie technológií využívajú aj pri predaji poistných produktov. Napríklad poistenie majetku, ktoré ponúkali pred dvomi rokmi, malo viac ako 15-tisíc variantov, ako vyskladať produkt so všetkými možnými rizikami a možnosťami. Aktuálne však prešli na novú generáciu produktov. „Feel klienta by mal byť taký, že to, čo robí, je jednoduché a aj sám pochopí, čo si za svoje peniaze kupuje, čo má a čo nemá pokryté,“ konštatuje J. Dlhopolček.

Umelá inteligencia, onboarding, cloud, blockchain

Podľa údajov NBS, ktorá si spravila prieskum koncom roka 2020, v súčasnosti zatiaľ len 6 % regulovaných subjektov na finančnom trhu pracuje s umelou inteligenciou, ale až približne polovica týchto subjektov má s ňou plány do budúcnosti. Jej potenciál chcú využívať najmä v rámci front office, back office a na zefektívnenie prevádzkových nákladov. Približne 57 % subjektov používa cloud a ďalších 11 % subjektov ho plánuje využívať v budúcnosti. Najperspektívnejšou inováciou, podľa opýtaných subjektov, je online onboarding. Ten už používa 40 % subjektov a 49 % ho plánuje využívať.

Finančné trhy na Slovensku aktívne aplikujú prvky umelej inteligencie. Plne automatizovaný onboarding (online platforma, cez ktorú si klient môže zriadiť účet, alebo si vziať spotrebný úver – pozn. red.) cez mobilnú aplikáciu má aj Tatra banka. „Nemajú to ešte všetky banky, keďže táto technológia si vyžaduje pomerne slušnú investíciu,“ reaguje M. Satur.

V Allianz – SP majú zapracované algoritmy s prvkami umelej inteligencie do prevencie poistných podvodov. V poisťovni pracujú aj na ďalších preditkívnych modeloch pri naceňovaní produktov. Cieľom je, aby cena poistného produktu bola čo najbližšie ku klientovým možnostiam.

Podľa J. Dlhopolčeka je budúcnosť finančných služieb na cloude (priestor na internete, kde sa môžu ukladať dokumenty, fotografie či videá – pozn. red.), ale aj v tom, že každý jeden produkt musí byť nielen kúpiteľný online, ale aj servisovateľný online, pretože klient si chce niektoré riziká pridať či odobrať, zvýšiť alebo znížiť si poistnú sumu, prípadne rozšíriť. V poisťovni sa aktívne zaoberajú aj možnosťami, ako pokryť kybernetické riziká. Tie v minulom roku celosvetovo zhltli 1 % HDP a podľa J. Dlhopolčeka je to len začiatok.

Umelú inteligenciu využívajú aj v Payoute. „Cieľom je, aby sme dokázali čo najviac identifikovať nášho klienta a aby sme videli, aký má rizikový faktor. Podľa toho postupujeme pri onboardingu a podľa toho nastavujeme jednotlivé rizikové pravidlá,“ vysvetľuje P. Stražovec. Automatizovaný a plne online onboarding vnímajú v Payoute ako nutnosť, najmä počas pandémie. Tá priniesla aj dopyt po takomto produkte.

Táto spoločnosť sa však zaujíma aj o digitálne euro. „Ak bude urobené dostatočne jednoducho a bude hlboko technologické, jeho vstup výrazne posunie automatizáciu a celé spracovanie financií v podnikateľskom sektore dopredu,“ vysvetľuje P. Stražovec.

Úskalia inovatívnych technológií a fintechov

Big tech spoločnosti už dnes majú prístup k veľkému množstvu dát. To môže predstavovať rôzne riziká. „Neviem, či sú zákonodarcovia na túto situáciu pripravení. Títo hráči môžu zo dňa na deň vstúpiť na trh, a ten sa môže radikálne zmeniť. Bude to mať dosah na ochranu osobných údajov v úplne iných rozmeroch ako doteraz,“ analyzuje T. Poloma z MF SR.

Národná banka Slovenska víta zapájanie umelej inteligencie do procesov, ale aj využívanie cloudu. Cloud je však podľa nej určený skôr na internú komunikáciu, prezentácie, zefektívnenie interných procesov, nie na uloženie citlivých údajov, aj vzhľadom na bankové tajomstvo.

Upozorňuje preto, že pri výbere technológií je potrebné pamätať aj na ich správne použitie. „Je rozdiel pustiť umelú inteligenciu do marketingu, cenotvorby, onboardingu a je rozdiel pustiť ju do nejakého striktného rozhodnutia voči klientovi,“ vysvetľuje P. Hintoš z NBS.

V prípade, že banka zatvorí klientovi účet, musí mať jasné argumenty, prečo tak urobila. Nestačí, že mu povie, že tak rozhodol nejaký algoritmus. „Je potrebné vnímať správne použitie technológií, ktoré budú pomáhať, ale súčasne nebudú banku alebo inú inštitúciu ohrozovať a zvyšovať riziko,“ dopĺňa P. Hintoš.

Ako si predstavujú finančné služby v roku 2030?

Tatra banka: Banku budúcnosti si predstavujeme ako inštitúciu, ktorá má dôveru ľudí, ktorá dokáže komunikovať v akomkoľvek prostredí a jazyku, a veľmi proaktívne dokáže ponúkať klientovi nielen predajné, ale aj servisné produkty a prináša čo najväčšiu pridanú hodnotu za čo najmenší čas strávený s bankou.

Allianz – SP: Predpokladáme, že v poisťovníctve bude fungovať väčšie prepojenie značiek a transparentnejšia ponuka, ktorá bude najlepšie nacenená pre konkrétneho človeka alebo firmu. Nebude to len čisto poistná služba na jeden úkon, jedno riziko, ale bude to balíček, ktorý si veľakrát kúpite napríklad spolu s bicyklom alebo s autom.

Payout: Platobná služba v roku 2030 bude neviditeľná. My by sme chceli priniesť to, aby naši klienti ponúkli svojim zákazníkom jednoduchú a transparentnú platbu, ktorú nebudú ani vnímať.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

18.6.2021 Redakcia FinReport

Počet neplatičov DPH za jediný rok stúpol o 40 %. Doteraz ich nikdy nebolo viac

Náročná medicínska aj ekonomická situácia počas uplynulých mesiacov zásadne ovplyvnila drvivú väčšinu podnikateľov. Podľa aktuálnej ...

17.6.2021 Roland Régely

FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok

Pre broker poolovú spoločnosť FinGO.sk bol rok 2020 úspešný vo viacerých oblastiach. Mladá firma rastie aj počas pandémie, minulý rok ...

17.6.2021 Redakcia FinReport

Inflácia vyskočila na 2,2 %. Môže za to zdraženie ovocia a zeleniny, ale aj tabaku a ropy

Inflácia na Slovensku v máji 2021 opäť akcelerovala. Z aprílových 1,6 % poskočila na 2,2 %. Po roku sa tak opäť dostala nad 2 %. ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty

Najväčšia česká sprostredkovateľská skupina Partners Financial Services expanduje na Slovensko. Pre tento svoj krok si vybrala nový názov a ...

16.6.2021 Arian Ali

Neuspeli ste so sťažnosťou u svojej finančnej inštitúcie? Obráťte sa na Národnú banku Slovenska

Na základe opodstatnených žiadostí podaných na Národnú banku Slovenska museli len za uplynulý rok finančné inštitúcie vrátiť ...

16.6.2021 Redakcia FinReport

Úspory občanov v druhom dôchodkovom pilieri presiahli 11 miliárd eur

Objem finančných prostriedkov v druhom dôchodkovom pilieri prekročil hranicu 11 miliárd eur. Presnejšie, k 11. júnu 2021 dosiahol 11 003 540 ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Roland Régely

Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia

Finančná správa predstavila nový web určený na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie. Urobila tak v súvislosti so zmenami, ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

14.6.2021 Zuzana Mecková

Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca

Nedávno publikovaná vyhláška z rezortu financií, ktorá zahŕňa tri nové formuláre o jednotlivých zložkách poistného, nadobudne ...

13.6.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Polovica ľudí na Slovensku sa obáva, či v budúcnosti vyjdú s peniazmi

Takmer každý druhý Slovák má strach, že v blízkej budúcnosti bude horšie vychádzať s financiami. Ale až skoro dve tretiny respondentov ...

3.6.2021 Roland Régely

Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?

Spoločnosť dosiahla výrazný nárast tržieb a udržala si miliónové zisky aj počas pandémie koronavírusu. Partners Group SK sa počas ...

2.6.2021 Robert Juriš

Správa o finančnej stabilite: Problémom je zadlženosť domácností, úvery budeme splácať aj na dôchodku

Vplyv viac ako rok trvajúcej pandémie koronavírusu na ekonomiku, spoločnosť, domácnosti aj banky bol miernejší, ako sa pôvodne očakávalo. ...

26.5.2021 Redakcia FinReport

Prieskum FinGo.sk: Pri hypotékach je najväčší záujem o nízke úroky, ktoré však nemusia znamenať najvýhodnejší úver

Hypotéka s najnižšou úrokovou sadzbou nemusí byť vždy tá najvýhodnejšia. Priaznivý úrok je zvyčajne podmienený využívaním ďalších ...

25.5.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako hospodáriť s peniazmi po uvoľnení pandemických opatrení

Pandémia koronavírusu nám ukázala, aké dôležité je každý mesiac si niečo zo svojho príjmu odložiť. Niektorí pre pandémiu ušetrili ...

18.5.2021 Redakcia FinReport

Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom

Neistá ekonomická situácia, ako aj strach o zdravie počas pandémie koronavírusu, spôsobili zvýšený dopyt nielen po finančných produktoch, ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Colníci odhalili v Žiline nadbytok vypáleného destilátu, pestovatelia ovocia musia doplatiť daň
 2. 2.
  FinGO.sk: Vďaka hypotékam aj online klientom majú za sebou mimoriadne úspešný rok
 3. 3.
  Úraduje na Slovensku bankomatová mafia? V Šoporni jeden vybuchol a dva ďalšie boli poškodené (foto)
 4. 4.
  Finanční makléri z Partners expandujú na Slovensko ako Simplea. Prinesú si aj vlastné finančné produkty
 5. 5.
  Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov