Peniaze z druhého piliera pôjdu na výstavbu bytov a ciest
Majetok v správe dôchodkových správcovských spoločností na Slovensku v súčasnosti dosahuje 17,4 miliardy eur. Aj preto sa druhý dôchodkový pilier opäť stal predmetom záujmov politikov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR aktuálne pracuje na návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý by mal umožniť investovať tieto prostriedky napríklad do výstavby nájomných bytov či dopravnej alebo energetickej infraštruktúry.

Foto: Freepik
Ministerstvo chystá novelu zákona
Cieľom pripravovaného návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení, je úprava pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch.
„Zámerom je, aby dôchodková správcovská spoločnosť mohla využiť potenciálne investičné príležitosti spojené s financovaním náročnejších investičných projektov, ktorých cieľom je zlepšiť situáciu v rôznych oblastiach na území Slovenskej republiky,“ konštatuje v predbežnej informácii k novele zákona Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Podľa neho by v tomto prípade malo ísť o výstavbu nehnuteľností určených na nájomné bývanie, dobudovanie alebo modernizáciu verejnej dopravnej energetickej siete či zabezpečenie zelenej infraštruktúry.
Potrebný bude obozretný postup
Rezort sociálnych vecí počíta s tým, že v druhom dôchodkovom pilieri je v súčasnosti naakumulovaných 17,4 miliardy eur, ktoré by mohli byť využité na „financovanie náročných projektov štátu“.
„Úpravou regulačného rámca pre investovanie majetku v dôchodkových fondoch by bolo možné dosiahnuť, aby dôchodkové správcovské spoločnosti mohli v závislosti od investičnej stratégie dôchodkového fondu rozhodnúť o presmerovaní časti investícií do nových finančných nástrojov,“ vysvetľuje ďalej ministerstvo.
Zároveň však dodáva, že vzhľadom na to, že účelom starobného dôchodkového sporenia je zabezpečenie príjmu v starobe, „bude potrebné zaoberať sa obozretným kvalitatívnym aj kvantitatívnym vymedzením takejto investície a optimálnym nastavením požiadaviek na diverzifikáciu portfólia“. Za nevyhnutné považuje tiež, aby rozhodnutie o investičnej stratégii a objeme takéhoto typu investície aj naďalej vykonával výlučne správca, teda dôchodková správcovská spoločnosť.
Čakajú sa aj podnety a návrhy od verejnosti
Do prípravy právneho predpisu sa v súčasnosti môže zapojiť aj verejnosť, a to formou zasielania podnetov či návrhov. Mimochodom, v druhom pilieri si sporí na dôchodok viac ako 1,57 milióna občanov Slovenska. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania k návrhu novely je apríl tohto roka.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Otvorila som a zamkla koncentračný tábor Auschwitz, hovorí po 75 rokoch Edita Grosmanová
- 2.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 3.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 4.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 5.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice