Peniaze k sviatku vnukom alebo deťom dáva väčšina Slovákov
Slováci, ale aj Česi patria k národom, ktoré sú k svojim potomkom pomerne štedré a nebrzdí ich pri tom ani odchod na dôchodok. Deti a vnuci sa tak môžu tešiť nielen z vecných darčekov na meniny a narodeniny, ale dve tretiny dostávajú aj peniaze.

Foto: Freepik
Vecný alebo finančný darček od rodiča alebo starého rodiča je na Slovensku a v Česku pomaly samozrejmosťou. Pri príležitosti sviatkov, ako sú napríklad narodeniny a meniny, obdarováva vecnými darmi svojich potomkov až 77,9 % Slovákov a 81,7 % Čechov vo veku 50 až 65 rokov.
Finančné dary sú o niečo menej frekventované, no i tak sú bežné. Viac sa využívajú na Slovensku (70,1 %) než u našich západných susedov (67,3 %). Vyplýva to z prieskumu online investičnej platformy Portu medzi ľuďmi vo veku 50 až 65 rokov. Zber dát bol realizovaný prostredníctvom 840 respondentov v Česku a 525 na Slovensku.
„Pri pohľade na výsledky je zrejmé, že deti a vnuci dostávajú od svojich rodičov a starých rodičov k sviatkom najčastejšie vecný darček i peniaze. Takmer polovica ľudí nad 50 rokov pritom vecné dary dáva blízkym aj keď žiaden sviatok nemajú, približne tretina im pomôže aj finančne“, hovorí Marek Malina, analytik Portu.
Podľa skúsenosti tejto online investičnej platformy už papierové bankovky darované pri návštevách dopĺňajú aj príspevky na detské investičné účty.
Zaujímavým faktom je, že podľa prieskumu s vekom a poklesom príjmu na dôchodku štedrosť rodičov a starých rodičov zásadnejšie neklesá. Pri vecných daroch k narodeninám a meninám sú dokonca dôchodcovia oproti ostatným o niečo málo štedrejší (dáva ich 78,4 % penzistov), pri finančných daroch zas za pracujúcimi nezaostávajú (dáva ich k sviatkom 70 % dôchodcov).
Vo všeobecnosti platí, že častejšími darcami sú ženy než muži a v prípade sviatkov skôr svojich blízkych obdarovávajú ľudia z chudobnejších krajov, než z tých bohatých.
„Napríklad, v Prešovskom kraji dáva svojim deťom alebo vnukom finančné dary 82,9 % opýtaných, v Bratislavskom iba 61,5 %. Podobné je to s vecnými darčekmi, i tu vedie Prešov nad Bratislavou, aj keď rozdiel je miernejší – 80,3 oproti 76,9 percentám,“ upozorňuje Marek Malina.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu