Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Spoločnosť dosiahla výrazný nárast tržieb a udržala si miliónové zisky aj počas pandémie koronavírusu. Partners Group SK sa počas minulého roka stala najväčšou sprostredkovateľskou spoločnosťou na Slovensku a s odvážnymi ambíciami vstúpila aj do roku 2021. Jej profil rozoberáme v úvodnom diele seriálu o najúspešnejších samostatných finančných agentoch na slovenskom trhu.

image

Foto: Partners Group SK

V tržbách rástli, v zisku jemne klesli

Spoločnosť Partners Group SK, s. r. o., v minulom roku zaznamenala medziročný nárast tržieb o 4,2 milióna eur na 44,51 milióna eur. Táto skutočnosť firme pomohla zosadiť z trónu dlhoročného lídra na slovenskom trhu finančných sprostredkovateľov, spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. Tá vlani dosiahla tržby necelých 41 miliónov a čistý zisk 3,12 milióna eur. OVB je pritom v počte zazmluvnených finančných agentov výrazne väčšou firmou než Partners Group SK.

Napriek tomu, že nový líder trhu zaznamenal najvyššie tržby spomedzi všetkých finančných sprostredkovateľov na Slovensku, firme minulý rok klesol zisk o 4 % na 7,73 milióna eur. Aj tak si však drží status najziskovejšieho finančného agenta v sektore už niekoľko rokov po sebe.

Pandémia ako príležitosť na inovácie

Firma počas minuloročného lockdownu rozšírila svoje služby v online prostredí podobne, ako to robili aj slovenské banky. Po novom tak cez Partners Group SK uzatvoríte zmluvu na diaľku, prípadne cez videočet odkonzultujete prakticky čokoľvek z jej finančného portfólia. 

Dôležitým momentom minulého roka sa podľa vyjadrení spoločnosti stal rýchly prechod do online sveta a s ním súvisiaca stabilizácia situácie a rast výnosov. Partners Group SK bola prvou firmou na trhu finančného sprostredkovania, ktorá investovala do biometrickej identifikácie klienta. Následnou implementáciou technologických noviniek sa jej podarilo odraziť „nepriaznivú situáciu“ trvajúcu najmä od marca do mája 2020.

Názor riaditeľa spoločnosti

„Už v prvej fáze pandémie sme videli, že firmy, ktoré hľadali riešenia a reagovali na nové požiadavky trhu, dokázali prekonať aj toto zložité obdobie,“ komentuje minuloročné inovácie generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Juras. Firma tiež na jeseň 2020 predstavila novinku umožňujúcu prehľadnejšiu správu investícií svojich klientov. „Dá sa povedať, že ,pandemický´ rok 2020 preveril našu pripravenosť, schopnosť transformovať sa a zvládnuť krízové situácie,“ bilancuje ďalej s tým, že spoločnosti sa oplatilo ísť cestou digitalizácie a inovácií, čoho dôkazom je rast za prvé štyri mesiace roku 2021 o 23,8 % v novom obchode.

Nadpriemerné mzdy a málo zamestnancov

Mzdové náklady Partners Group SK sú podľa minuloročnej účtovnej závierky vo výške 2,1 milióna eur a počet zamestnancov podľa Štatistického úradu SR je v priemere 49. Pracovníci Partners Group SK tak po jednoduchom prepočte dostávali minulý rok priemernú mzdu vo výške viac ako 3 500 eur.*

Medziročne tak ide o nárast o niekoľko stoviek eur mesačne na priemernej mzde. V roku 2019 sa mzdové náklady pohybovali na úrovni 1,8 milióna eur, pričom firma mala približne rovnaký počet zamestnancov (50). V priemere vtedy zamestnanci Partners Group SK zarobili v prepočte približne 3-tisíc eur mesačne.

* Upozorňujeme, že ide len o informatívny výpočet na základe verejne dostupných údajov a nemusí odzrkadľovať realitu.

9

Desiatky miliónov eur na províziách 

Kým Partners Group SK patrí v počte zamestnancov medzi malé podniky, v počte finančných sprostredkovateľov je v TOP 3 na Slovensku. Podľa údajov NBS mala firma k 31. 12. 2020 v najsilnejšom segmente (poistenie a zaistenie) 1 412 sprostredkovateľov, čo ju radí na tretie miesto za OVB Allfinanz Slovensko (3 152) a Finportal (1 590).

Najviac sprostredkovateľov pracujúcich pre Partners Group SK sa teda venuje poisťovacím produktom. Nasledujú makléri zastrešujúci kapitálový trh (1 408 finančných agentov), úvery (1 319 agentov) a starobné dôchodkové sporenie (1 312 agentov). Najmenej finančných agentov sprostredkovateľskej firmy má oprávnenie pre sektor takzvaného prijímania vkladov.

Väčšina agentov spoločnosti má licenciu pre viacero sektorov, v priemere pripadajú na jedného makléra tri sektory. Až 448 agentov má licenciu pre všetkých šesť sektorov, v ktorých môžu sprostredkovatelia firmy pôsobiť. Najväčšiu nákladovú položku firmy predstavujú provízie pre finančných agentov. Za minulý rok im spoločnosť vyplatila za sprostredkovanie finančných produktov takmer 30 miliónov eur.

Menej na reklamu, viac na poradenstvo

Firma v „koronakrízovom“ roku 2020 ušetrila na svojich marketingových aktivitách stovky tisíc eur. Podľa ročnej účtovnej závierky v roku 2019 dosiahli náklady na marketing 368-tisíc eur, minulý rok to bolo približne o 100-tisíc menej. Pre pandémiu koronavírusu firma zaznamenala tiež nižšie náklady na eventy, klesli z 219-tisíc eur na 104-tisíc.

Na druhej strane spoločnosť viac zdrojov minula na ekonomické a právne služby, respektíve poradenstvo. Náklady na uvedené služby vyšli firmu na 320-tisíc eur, pričom rok predtým za podobné položky minula celkovo 177-tisíc eur, teda približne o polovicu menej.

 

Do priamej konkurencie s poisťovňami

Partners Group SK sa v roku 2021 podarilo dosiahnuť ďalší dôležitý míľnik. Národná banka Slovenska (NBS) udelila licencu poisťovni Partners, čo znamená, že spoločnosť už pri niektorých ponúkaných produktoch nebude vystupovať ako finančný sprostredkovateľ, ale ako poisťovňa.

Firma formálne splnila všetky podmienky potrebné k vzniku poisťovne a v piatok 28. mája 2021 ju oficiálne zapísali aj do obchodného registra. Presný termín začatia činnosti zatiaľ nie je známy. Známe však už je napríklad to, že poisťovňa Partners sa bude venovať výlučne životnému poisteniu, ktoré je hlavným pilierom jej podnikania. 

Spoločnosť síce ešte nezverejnila výročnú správu za rok 2020, rok pred pandémiou 2019 však pre ňu boli najdôležitejšie životné poistky. V roku 2019 tvorili viac ako polovicu (51,89 %) jej celkových výnosov. Okrem poistenia ponúka aj investovanie cez sesterskú spoločnosť Partners Investments. Tá vznikla v roku 2019 a ponúka investovanie do akciových a dlhopisových ETF fondov.

Partners Group okrem vlastnej poisťovne sľubuje tento rok aj vznik novej správcovskej spoločnosti Partners Asset Management. Tá podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Juraja Jurasa bude mať za úlohu „sprístupniť zaujímavé investičné príležitosti pre náročných investorov, ale aj investorov začiatočníkov“.

Profil spoločnosti: Po 14 rokoch vo svete financií

Partners Group SK vstúpila na trh finančných služieb v roku 2007 a podľa vyjadrení čelných predstaviteľov „od začiatku mali ambíciu stať sa lídrom v oblasti privátnych finančných služieb“. Od roku 2010 jej kontinuálne rastú tržby v priemere o štyri milióny eur ročne. Napriek nižšiemu počtu zamestnancov sa firme darí dosahovať vyšší zisk v porovnaní s väčšími spoločnosťami. V súčasnosti má viac ako 200-tisíc klientov. Okrem poistenia, úverových produktov a starobného sporenia cez sesterskú spoločnosť Partners Investments ponúka aj investovanie do akciových a dlhopisových fondov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.5.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur

Najväčší finančný sprostredkovateľ na Slovensku v uplynulom roku potvrdil pozíciu trhovej jednotky. Firma s obratom takmer 50 miliónov eur a ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Umbrella Group: Vlani narástla o 5 % a pokračuje v digitalizácii

Samostatný finančný agent pôsobiaci na slovenskom finančnom trhu Umbrella Group v roku 2021 zaznamenal nárast obratu o 5 % na 4,2 milióna eur. ...

26.4.2022 Redakcia FinReport

Investment and Finance Lending – nový samostatný finančný agent na trhu

Na slovenskom finančnom trhu pribudol ďalší samostatný finančný agent. Je ním bratislavská spoločnosť Investment and Finance Lending. ...

26.4.2022 Robert Juriš

České FinGo pohltilo FitBrokers aj so stovkou finančných agentov

Digitálnej finančno-poradenskej spoločnosti FinGo, ktorá pôsobí na slovenskom a po novom aj na českom finančnom trhu, sa práve v Česku ...

22.4.2022 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Za rok uzatvorili 110-tisíc väčšinou bezpapierových zmlúv

Jeden z najväčších samostatných finančných agentov na Slovensku dosiahol v minulom roku najlepší výsledok vo svojej histórii. Spoločnosť ...

30.3.2022 Redakcia FinReport

Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 4. mája 2022

Národná banka Slovenska vyhlásila termín odbornej skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti. Certifikovaná skúška pre finančných ...

29.3.2022 Redakcia FinReport

Simplea otvorila v Liptovskom Mikuláši svoju prvú franšízovú pobočku na Slovensku

Nová finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Simplea Financial Services so zahraničným know-how, patriaca do českej finančnej skupiny ...

21.2.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Majú viac ako štvrť milióna klientov a tržbami sa v roku 2021 priblížili k 50 miliónom eur

Tržby takmer 50 miliónov eur a 9-percentný medziročný nárast v počte klientov. V roku 2020 najväčší finančný sprostredkovateľ na ...

18.2.2022 Robert Juriš

NN Slovensko nahradilo skupinu Arca v sprostredkovateľskej spoločnosti Finportal

NN Slovensko sa dohodlo na investícii do jednej z najväčších sprostredkovateľských firiem na slovenskom finančnom trhu, do spoločnosti ...

27.1.2022 Roland Régely

Jeden z TOP finančných sprostredkovateľov má byť na predaj. Český aj slovenský Respect to popierajú

Na trhu finančného sprostredkovania by sa podľa informácií českého portálu HN malo schyľovať k veľkej transakcii. Na predaj má byť jeden ...

25.1.2022 Roland Régely

Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc

Počet podriadených finančných agentov (PFA) v roku 2021 presiahol hranicu 16-tisíc. To je takmer o 10 % viac ako v predchádzajúcom roku 2020. ...

21.12.2021 Roland Régely

Insia SK: Počas ťažkého roka zopakovali tržby z obdobia pred vypuknutím pandémie

Insia SK roky patrí medzi najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku, a aj napriek jemnému minuloročnému poklesu tržieb si ...

Aplikácia

 1. 1.
  Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať
 2. 2.
  Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
 3. 3.
  365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %
 4. 4.
  Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
 5. 5.
  Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur