Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Spoločnosť dosiahla výrazný nárast tržieb a udržala si miliónové zisky aj počas pandémie koronavírusu. Partners Group SK sa počas minulého roka stala najväčšou sprostredkovateľskou spoločnosťou na Slovensku a s odvážnymi ambíciami vstúpila aj do roku 2021. Jej profil rozoberáme v úvodnom diele seriálu o najúspešnejších samostatných finančných agentoch na slovenskom trhu.

image

Foto: Partners Group SK

V tržbách rástli, v zisku jemne klesli

Spoločnosť Partners Group SK, s. r. o., v minulom roku zaznamenala medziročný nárast tržieb o 4,2 milióna eur na 44,51 milióna eur. Táto skutočnosť firme pomohla zosadiť z trónu dlhoročného lídra na slovenskom trhu finančných sprostredkovateľov, spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. Tá vlani dosiahla tržby necelých 41 miliónov a čistý zisk 3,12 milióna eur. OVB je pritom v počte zazmluvnených finančných agentov výrazne väčšou firmou než Partners Group SK.

Napriek tomu, že nový líder trhu zaznamenal najvyššie tržby spomedzi všetkých finančných sprostredkovateľov na Slovensku, firme minulý rok klesol zisk o 4 % na 7,73 milióna eur. Aj tak si však drží status najziskovejšieho finančného agenta v sektore už niekoľko rokov po sebe.

Pandémia ako príležitosť na inovácie

Firma počas minuloročného lockdownu rozšírila svoje služby v online prostredí podobne, ako to robili aj slovenské banky. Po novom tak cez Partners Group SK uzatvoríte zmluvu na diaľku, prípadne cez videočet odkonzultujete prakticky čokoľvek z jej finančného portfólia. 

Dôležitým momentom minulého roka sa podľa vyjadrení spoločnosti stal rýchly prechod do online sveta a s ním súvisiaca stabilizácia situácie a rast výnosov. Partners Group SK bola prvou firmou na trhu finančného sprostredkovania, ktorá investovala do biometrickej identifikácie klienta. Následnou implementáciou technologických noviniek sa jej podarilo odraziť „nepriaznivú situáciu“ trvajúcu najmä od marca do mája 2020.

Názor riaditeľa spoločnosti

„Už v prvej fáze pandémie sme videli, že firmy, ktoré hľadali riešenia a reagovali na nové požiadavky trhu, dokázali prekonať aj toto zložité obdobie,“ komentuje minuloročné inovácie generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Juras. Firma tiež na jeseň 2020 predstavila novinku umožňujúcu prehľadnejšiu správu investícií svojich klientov. „Dá sa povedať, že ,pandemický´ rok 2020 preveril našu pripravenosť, schopnosť transformovať sa a zvládnuť krízové situácie,“ bilancuje ďalej s tým, že spoločnosti sa oplatilo ísť cestou digitalizácie a inovácií, čoho dôkazom je rast za prvé štyri mesiace roku 2021 o 23,8 % v novom obchode.

Nadpriemerné mzdy a málo zamestnancov

Mzdové náklady Partners Group SK sú podľa minuloročnej účtovnej závierky vo výške 2,1 milióna eur a počet zamestnancov podľa Štatistického úradu SR je v priemere 49. Pracovníci Partners Group SK tak po jednoduchom prepočte dostávali minulý rok priemernú mzdu vo výške viac ako 3 500 eur.*

Medziročne tak ide o nárast o niekoľko stoviek eur mesačne na priemernej mzde. V roku 2019 sa mzdové náklady pohybovali na úrovni 1,8 milióna eur, pričom firma mala približne rovnaký počet zamestnancov (50). V priemere vtedy zamestnanci Partners Group SK zarobili v prepočte približne 3-tisíc eur mesačne.

* Upozorňujeme, že ide len o informatívny výpočet na základe verejne dostupných údajov a nemusí odzrkadľovať realitu.

9

Desiatky miliónov eur na províziách 

Kým Partners Group SK patrí v počte zamestnancov medzi malé podniky, v počte finančných sprostredkovateľov je v TOP 3 na Slovensku. Podľa údajov NBS mala firma k 31. 12. 2020 v najsilnejšom segmente (poistenie a zaistenie) 1 412 sprostredkovateľov, čo ju radí na tretie miesto za OVB Allfinanz Slovensko (3 152) a Finportal (1 590).

Najviac sprostredkovateľov pracujúcich pre Partners Group SK sa teda venuje poisťovacím produktom. Nasledujú makléri zastrešujúci kapitálový trh (1 408 finančných agentov), úvery (1 319 agentov) a starobné dôchodkové sporenie (1 312 agentov). Najmenej finančných agentov sprostredkovateľskej firmy má oprávnenie pre sektor takzvaného prijímania vkladov.

Väčšina agentov spoločnosti má licenciu pre viacero sektorov, v priemere pripadajú na jedného makléra tri sektory. Až 448 agentov má licenciu pre všetkých šesť sektorov, v ktorých môžu sprostredkovatelia firmy pôsobiť. Najväčšiu nákladovú položku firmy predstavujú provízie pre finančných agentov. Za minulý rok im spoločnosť vyplatila za sprostredkovanie finančných produktov takmer 30 miliónov eur.

Menej na reklamu, viac na poradenstvo

Firma v „koronakrízovom“ roku 2020 ušetrila na svojich marketingových aktivitách stovky tisíc eur. Podľa ročnej účtovnej závierky v roku 2019 dosiahli náklady na marketing 368-tisíc eur, minulý rok to bolo približne o 100-tisíc menej. Pre pandémiu koronavírusu firma zaznamenala tiež nižšie náklady na eventy, klesli z 219-tisíc eur na 104-tisíc.

Na druhej strane spoločnosť viac zdrojov minula na ekonomické a právne služby, respektíve poradenstvo. Náklady na uvedené služby vyšli firmu na 320-tisíc eur, pričom rok predtým za podobné položky minula celkovo 177-tisíc eur, teda približne o polovicu menej.

 

Do priamej konkurencie s poisťovňami

Partners Group SK sa v roku 2021 podarilo dosiahnuť ďalší dôležitý míľnik. Národná banka Slovenska (NBS) udelila licencu poisťovni Partners, čo znamená, že spoločnosť už pri niektorých ponúkaných produktoch nebude vystupovať ako finančný sprostredkovateľ, ale ako poisťovňa.

Firma formálne splnila všetky podmienky potrebné k vzniku poisťovne a v piatok 28. mája 2021 ju oficiálne zapísali aj do obchodného registra. Presný termín začatia činnosti zatiaľ nie je známy. Známe však už je napríklad to, že poisťovňa Partners sa bude venovať výlučne životnému poisteniu, ktoré je hlavným pilierom jej podnikania. 

Spoločnosť síce ešte nezverejnila výročnú správu za rok 2020, rok pred pandémiou 2019 však pre ňu boli najdôležitejšie životné poistky. V roku 2019 tvorili viac ako polovicu (51,89 %) jej celkových výnosov. Okrem poistenia ponúka aj investovanie cez sesterskú spoločnosť Partners Investments. Tá vznikla v roku 2019 a ponúka investovanie do akciových a dlhopisových ETF fondov.

Partners Group okrem vlastnej poisťovne sľubuje tento rok aj vznik novej správcovskej spoločnosti Partners Asset Management. Tá podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Juraja Jurasa bude mať za úlohu „sprístupniť zaujímavé investičné príležitosti pre náročných investorov, ale aj investorov začiatočníkov“.

Profil spoločnosti: Po 14 rokoch vo svete financií

Partners Group SK vstúpila na trh finančných služieb v roku 2007 a podľa vyjadrení čelných predstaviteľov „od začiatku mali ambíciu stať sa lídrom v oblasti privátnych finančných služieb“. Od roku 2010 jej kontinuálne rastú tržby v priemere o štyri milióny eur ročne. Napriek nižšiemu počtu zamestnancov sa firme darí dosahovať vyšší zisk v porovnaní s väčšími spoločnosťami. V súčasnosti má viac ako 200-tisíc klientov. Okrem poistenia, úverových produktov a starobného sporenia cez sesterskú spoločnosť Partners Investments ponúka aj investovanie do akciových a dlhopisových fondov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.12.2022 Robert Juriš

Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi

Nie je to tak dávno, čo zľudovelo vyhlásenie, že všetko podstatné sa dá nájsť na webe. V súčasnosti to stále platí, no s jemnou ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

17.11.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosti Eternity Markets, Moezia a Unika Profit dostali sprostredkovateľskú licenciu

Národná banka Slovenska (NBS), ktorá je zodpovedná za dohľad nad slovenským finančným trhom, udelila trom spoločnostiam povolenie na ...

27.10.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko kúpila sprostredkovateľskú firmu Poinfo

Samostatný finančný agent – spoločnosť Swiss Life Select Slovensko kúpila inú slovenskú maklérsku firmu – spoločnosť Poinfo. ...

19.10.2022 Roland Régely

Na trhu finančného sprostredkovania pribudlo za rok tisíc podriadených finančných agentov

Počet podriadených finančných sprostredkovateľov na Slovensku posledné dva roky výrazne rastie. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) ...

5.10.2022 Roland Régely

Brokeria: Rok 2021 sa niesol v znamení rekordných tržieb aj zisku

Čo kalendárny rok, to rekord v tržbách a zisku. Spoločnosť Brokeria pôsobí na trhu finančných sprostredkovateľov len niekoľko rokov, no ...

3.10.2022 FinGO.sk

Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk

Spolupráca na vysokej úrovni, silná podpora centrály, pomoc pri vyhľadávaní nových obchodných príležitostí. Aj týmito slovami opisuje ...

22.9.2022 FinGO.sk

V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis

Michal Dziak je jedným zo zakladateľov spoločnosti Syndicate Finance, ktorá klientom poskytuje komplexné finančné služby. Pred štyrmi rokmi ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska sa zmení

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska čakajú zmeny. Centrálna banka zverejnila predbežnú informáciu o ...

7.9.2022 Roland Régely

Finanční agenti už budú môcť po novom vykonávať odborné skúšky „na diaľku“ kedykoľvek

Národná banka Slovenska (NBS) považuje dištančné vykonávanie odborných skúšok finančných agentov za rovnocenné s prezenčným spôsobom ...

18.8.2022 Roland Régely

Respect Slovakia: V minulom roku si udržala vysoké tržby a zároveň aj pozíciu v TOP3 na trhu

Spoločnosť pracuje s jedným z najnižších počtov podriadených finančných agentov, v súhrne obratu však patrí medzi tých najväčších ...

16.8.2022 Roland Régely

NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky

Národná banka Slovenska (NBS) plánuje zvýšiť poplatky, ktoré platia finanční sprostredkovatelia za vykonanie odborných skúšok. Finanční ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Kde sú najdrahšie nehnuteľnosti na bývanie v Európe a v ktorých krajinách majú najlacnejšie hypotéky?
 3. 3.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 4. 4.
  Centrálny register účtov pravdepodobne k začiatku roku 2023 fungovať nebude
 5. 5.
  Featurespace: Umelou inteligenciou chcú zabojovať proti finančnej kriminalite