Pandémia koronavírusu devastuje naše príjmy. Niektorí majú nižší plat, ďalší prišli o prácu
Pandémia koronavírusu zasiahla nielen naše zdravotníctvo, ale výrazne aj ekonomiku a hospodárstvo. Prejavilo sa to na finančnej situácii mnohých ľudí. Až približne polovica respondentov (48 %) prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala urobiť poisťovňa Groupama, doplatila na pandémiu finančne.

Foto: Shutterstock
Zamestnávateľ im znížil plat, neboli im vyplatené odmeny, prišli o zamestnanecké benefity, prípadne sa im skrátil pracovný čas, čo viedlo k zníženiu príjmu.
Zasiahnutí sú podnikatelia, živnostníci aj zamestnanci
Z prieskumu okrem iného vyplýva, že v ekonomicky aktívnom veku približne 3 z 10 opýtaných uvádzajú, že sa im od začiatku pandémie znížil plat (29 %), respektíve, že im zamestnávateľ nevyplatil odmeny (28 %).
„Zníženie platu sa najviac prejavilo v skupine manuálne pracujúcich a v skupine podnikateľov, živnostníkov. Vekovo boli z tohto pohľadu najviac zasiahnutí ľudia vo veku 45 – 54 rokov. Podobné výsledky ukázal prieskum aj pre ďalšie dôsledky koronakrízy – nevyplatené odmeny či zníženie pracovného času,“ vysvetľuje výsledky prieskumu riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.
Medzi ďalšími osobnými dôsledkami pandémie, ktoré mali priamy vplyv na financie ľudí, je skrátenie pracovného času (25 % ekonomicky aktívnych respondentov), strata zamestnaneckých benefitov, napríklad možnosť využívania auta či mobilu na súkromné účely (17 %), strata pracovného miesta (8 %) či nútené ukončenie podnikania alebo živnosti (3 %).
Pätina z tých, ktorým klesol plat, využili možnosť odkladu splátok úveru
Ďalšou témou z prieskumu je využitie možnosti odkladu splátok, či už pre úver, hypotéku, spotrebný úver, alebo pri splácaní auta. Túto možnosť počas koronakrízy využil približne každý desiaty obyvateľ Slovenska (9 %).
„Častejšie takýchto ľudí, ktorí požiadali o odklad splátok, nájdeme medzi respondentmi vo veku 25 – 34 rokov, nižšie kvalifikovanými pracovníkmi a aktuálne nezamestnanými ľuďmi žijúcimi vo viacpočetných domácnostiach a s nízkym osobným mesačným príjmom do 300 eur,“ hodnotí M. Slosiarik.
Prieskum tiež ukázal súvislosť medzi osobnými dôsledkami pandémie a odkladom splátok. Respondenti v ekonomicky aktívnom veku, ktorým sa znížil plat (29 %), alebo im neboli vyplatené odmeny (28 %), využili v nepriaznivej situácii odklad splátok častejšie.
„Odklad splátok pri úvere, hypotéke či pri splátke auta sa dal pri skupine ľudí v nepriaznivej finančnej situácii očakávať, a tento trend potvrdzujú aj naše interné údaje. Z dát z verejného prieskumu vyplýva, že takmer pätina opýtaných, ktorým sa znížil plat, využila túto možnosť a požiadala o odklad splátok,“ hovorí PR konzultant poisťovne Groupama Ivan Bobošík.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?