Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Roland Régely Financie Poslať

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou úspešný rok. Podľa tržieb druhý najväčší samostatný finančný agent u nás narástol aj počas pandémie a priniesol zaujímavé digitálne inovácie. Firme sa darilo aj napriek tomu, že minulý rok prišla o približne stovku finančných agentov.

OVB

Foto: OVB Allfinanz Slovensko

Tržby na úrovni 41 miliónov eur

Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko v roku 2020 zvýšila zisk o 3 % na 3,121 milióna eur a tržby jej narástli na 41,14 milióna eur. Kým minulý rok by takéto hodnoty stačili na prvenstvo v rebríčku TOP finančných sprostredkovateľov, tento rok je OVB Allfinanz Slovensko na druhom mieste hneď za spoločnosťou Partners Group, s. r. o., ktorá zaknihovala tržby v hodnote 44,5 milióna eur a preskočila tak minuloročného lídra.

Tržby spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko rastú stabilne už od roku 2017. Vtedy došlo prvýkrát k ich miernemu poklesu počas uplynulej dekády. Len pre porovnanie, kým v roku 2010 firma pracovala s tržbami vo výške 26,7 milióna eur, v súčasnosti je to takmer o 15 miliónov eur viac.

Najväčší náklad predstavujú provízie pre agentov

Firma podľa verejne dostupných údajov ročne vynaloží najviac peňazí na vyplatenie provízií pre finančných agentov. V roku 2019 to bolo 27,693 milióna eur, o rok neskôr 27,937 milióna eur. OVB tak za uplynulý rok vyplatila na províziách takmer 68 % z celkových tržieb.

Druhou najvyššou položkou v sekcii nákladov sú takzvané akcie pre sprostredkovateľov, teda najmä školenia. Spoločnosť pre tieto potreby minula 1,154 milióna eur. To je takmer o 70-tisíc eur menej ako v predpandemickom roku 2019. Firme klesli náklady aj na marketing. V roku 2019 OVB vynaložila na reklamu 444-tisíc eur, v roku 2020 to bolo 365-tisíc eur. 

Spoločnosť v minulom roku znížila náklady aj na cestovné a na občerstvenie pre pracovníkov. Za cestovné náklady OVB v roku 2020 zaplatila 10-tisíc eur, v roku 2019 to bolo päťkrát viac, približne 52-tisíc eur. Náklady na občerstvenie v roku 2019 znamenali pre firmu 340-tisíc eur, v roku 2020 to bolo takmer 3,5-krát menej, teda 101-tisíc eur.

9

Zisk vo výške 3 miliónov si rozdelili akcionári

Aktíva firmy v minulom roku dosiahli 12,619 milióna eur a záväzky 7,967 milióna eur. To znamená, že dlhy OVB Allfinanz Slovensko dosiahli v roku 2020 približne 63 % hodnoty majetku spoločnosti. V rovnakom percentuálnom pomere sa to firme „podarilo“ aj v roku 2019.

OVB Allfinanz Slovensko nie je vlastníkom žiadnych budov, vlastní najmä hnuteľné veci, respektíve súbory hnuteľných vecí, najmä automobily. Celková hodnota je ocenená na úrovni približne 900-tisíc eur. Firma vlani rozdelila akcionárom celý zisk za rok 2019, ktorý bol vo výške 3,043 milióna eur. Rovnaký scenár sa odohrá aj tento rok. Akcionári sa na valnom zhromaždení dohodli na rozdelení zisku z minulého roku vo výške 3,121 milióna eur.

V počte agentov je najväčším sprostredkovateľom

K 31. 12. 2020 pre OVB Allfinanz Slovensko podľa údajov NBS pracovalo 3 095 sprostredkovateľov. Najväčší podiel na tomto počte má už tradične sektor poistenia alebo zaistenia. Poistky tak sprostredkúvalo až 3 095 agentov OVB Allfinanz Slovensko. Na druhom mieste bol sektor poskytovania úverov, v ktorom pôsobilo 2 379 agentov firmy. Všetkých šesť sektorov sprostredkovania podľa údajov Národnej banky Slovenska zabezpečovalo 968 agentov OVB Allfinanz Slovensko.

Spoločnosť ku koncu roku 2019 zamestnávala 85 ľudí, pričom ku koncu roku 2020 ich bolo 78. Aktuálne zamestnáva opäť 85 kmeňových zamestnancov. Firma síce minulý rok prišla o 102 finančných sprostredkovateľov, čo je najviac spomedzi samostatných agentov v roku 2020, naďalej však zastrešuje viac ako 40 % sprostredkovateľov celého slovenského trhu finančného sprostredkovania. Zaujímavosťou je tiež to, že s OVB spolupracuje až 570 ľudí dlhšie ako 13 rokov. 

Pandémia a práca z domu podľa vyjadrení firmy priniesla aj mnoho nových kolegov, keďže prirodzene rástol záujem klientov o finančnú gramotnosť a diverzifikáciu príjmu. 

 

Rok 2021: Tvárová biometria, digitálny podpis aj aplikácia 

Firma predstavila dve výrazné inovácie, ktoré jej majú pomôcť odolávať pandemickým opatreniam. Prvou z nich sú technológie používané pri komunikácii na diaľku. Finančný sprostredkovateľ je totiž podľa zákona povinný overiť si, či osobné údaje patria osobe, s ktorou komunikuje. V OVB Allfinanz Slovensko na to bolo do tohto roku nevyhnutné osobné stretnutie, no novinka, tvárová biometria, umožnila preverenie aj na diaľku. 

OVB tvárovú biometriu plánuje využívať nielen pri vzniku klientskeho vzťahu, ale aj neskôr pri aktualizácii osobných údajov. Ak má napríklad klient nový občiansky preukaz, zmenil adresu, mail alebo telefónne číslo, stačí mu identifikovať sa svojou tvárou a naskenovať nový doklad. Riešenie overovania identity pomocou tvárovej biometrie sa aktuálne využíva v bankovom, telekomunikačnom a maklérskom segmente na Slovensku aj v Českej republike.

Firma počas pandémie plynule prešla na komunikáciu cez telefón a videohovory. Súbežne pritom dokázala administratívu spojenú s prípravou finančných plánov a uzatváraním zmlúv realizovať elektronicky a na diaľku. Kým v roku 2019 OVB elektronicky podpísala 85-tisíc dokumentov, v minulom roku sa tento počet podarilo zdvojnásobiť. Firma eviduje až 150-tisíc elektronicky podpísaných dokumentov za rok 2020.

Dopyt po rizikovom životnom poistení začal minulý rok výrazne stúpať a OVB na túto situáciu zareagovala novou aplikáciou OVB iLife. Tá má pomôcť klientom pri konzultácii s finančným sprostredkovateľmi optimálne nastaviť poistnú ochranu klienta. Porovnávač v sebe kombinuje analytický nástroj aj kalkulačku na mieru šitého životného poistenia. Nástroj zohľadňuje aj zľavy a prirážky a cez špeciálne textové polia upozorňuje na aktuálne benefity, opcie či zľavové akcie poisťovní tak, ako ich v reálnom čase ponúkajú.

Názor finančného analytika spoločnosti

Marián Búlik„OVB v Európe oslávila už 50 rokov úspešnej existencie a počet štátov (aktuálne 15), v ktorých pôsobíme, aj klientov neustále rastie. Dôvodom je náš allfinanz prístup voči klientom, ktorým sa snažíme pomáhať s financiami počas celého ich života. Na rozdiel od mnohých iných spoločností nepredávame produkty, ale pripravujeme klientom finančné plány a pomáhame im nastaviť ich osobné financie,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

V minulom pandemickom roku sa podľa neho spoločnosť rýchlo dokázala vyrovnať s náročnými podmienkami a výsledkovo dokonca prekonala rok 2019, ktorý bol dovtedy historicky najúspešnejším rokom slovenskej OVB. V tomto roku je jej ambíciou dosiahnuť rast na úrovni 2 až 3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, v ktorom jej agenti sprostredkovali viac ako 100-tisíc zmlúv.

Najsilnejší rast očakávame najmä v oblastiach investovania a životného poistenia. Pandémia jednoznačne zvýšila záujem ľudí o poistnú ochranu zdravia a života, čo je po rokoch stagnujúceho trhu dobrou správou. V investíciách výrazne rastieme a v tomto roku ďalej rozširujeme portfólio investičných príležitostí. Samozrejme, aj v roku 2021 ďalej pokračujeme v digitalizácii a rozširovaní digitálnych riešení v prospech klientov,“ uzatvára M. Búlik.

Profil spoločnosti: Tri dekády medzi TOP sprostredkovateľmi

Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko na Slovensku podniká od roku 1993 a patrí tak medzi najdlhšie pôsobiacich agentov na našom finančnom trhu. Pod svojimi krídlami má viac ako 3-tisíc finančných sprostredkovateľov, takže ide zároveň o najväčšieho samostatného finančného agenta na Slovensku. Firma je súčasťou medzinárodného koncernu Signal Iduna Gruppe a jej materským podnikom je nemecká spoločnosť OVB Holding AG. Slovenská OVB minulý rok vyplatila OVB Holding podielové náklady vo výške zhruba jedného milióna eur, čo bol zároveň tretí najvyšší náklad spoločnosti. Predsedom predstavenstva firmy je v súčasnosti Jaroslav Vonkomer. Okrem neho v predstavenstve figurujú aj Benedikt Fronc, Robert Schmidt a Andreas Simon. Všetci štyria sú podľa Registra partnerov verejného sektora aj koneční užívatelia výhod firmy. 

8
logo
Prečítajte si tiež:
12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

22.3.2024 Zuzana Fryč

Ako sa vyhnúť pokutám pri finančnom sprostredkovaní na diaľku?

Technologický vývoj v posledných rokoch, ako aj viaceré ďalšie udalosti, urýchlili poskytovanie finančných služieb na diaľku. Pri ...

14.3.2024 Robert Juriš

Poisťovňa Kooperativa získala podiel v spoločnosti Universal maklérsky dom

Líder na slovenskom poistnom trhu poisťovňa Kooperativa vlastnícky vstúpila do desiatej najsilnejšej sprostredkovateľskej spoločnosti do ...

29.2.2024 Robert Juriš

Umbrella Group sa spojila s hypotekárnymi špecialistami KAMAPRO a Hypomaklér

Začiatok roka 2024 sa na slovenskom trhu finančného sprostredkovania nesie v znamení spájania síl. Urobili tak hneď tri maklérske ...

8.2.2024 Redakcia FinReport

Slovenská Brokeria začala spolupracovať s českou finančnou skupinou Cyrrus

Samostatný finančný agent Brokeria a česká finančná skupina Cyrrus koncom minulého roka uzavreli dohodu o spolupráci. Slovenská ...

7.12.2023 Zuzana Fryč

Ako sa mení vzdelávanie finančných agentov, aby prinášalo konkurenčnú výhodu

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) nedávno sprístupnila na vzdelávanie a prípravu na odborné skúšky finančných agentov nový ...

5.12.2023 Roland Régely

Finportal: V minulom roku sprostredkoval hypotéky v hodnote 1,2 miliardy eur

Samostatný finančný agent Finportal má za sebou úspešný rok. Firma v roku 2022 zvýšila tržby o 7 % na 38 miliónov eur a udržala si tak ...

30.10.2023 Robert Juriš

Schválili novú reguláciu chrániacu spotrebiteľov uzatvárajúcich finančné zmluvy na diaľku

Rada Európy schválila novú reguláciu chrániacu spotrebiteľov pri uzatváraní zmlúv o finančných službách na diaľku. Je to usmernenie ...

26.10.2023 Robert Juriš

Anketa: Takto pomáha umelá inteligencia finančným spoločnostiam na Slovensku

Umelá inteligencia je tu s nami už dlhšie, no v tomto roku sa stala absolútnym technologickým fenoménom. Využíva sa prakticky pri každej ...

26.10.2023 Redakcia FinReport

INSIA sa v oblasti kapitálového trhu dohodla na spolupráci s Invest4Life

Sprostredkovateľská spoločnosť INSIA nadviazala strategickú spoluprácu s investičnou spoločnosťou Invest4Life. Urobila tým krok k ...

3.10.2023 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko v minulom roku opäť vylepšila svoje hospodárske výsledky. Firme narástol obrat na 19,8 milióna eur, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay