Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Najväčší počet agentov a rekordné tržby počas pandémie síce nestačili na prvenstvo, no aj tak má OVB Allfinanz Slovensko za sebou úspešný rok. Podľa tržieb druhý najväčší samostatný finančný agent u nás narástol aj počas pandémie a priniesol zaujímavé digitálne inovácie. Firme sa darilo aj napriek tomu, že minulý rok prišla o približne stovku finančných agentov.

image

Foto: OVB Allfinanz Slovensko

Tržby na úrovni 41 miliónov eur

Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko v roku 2020 zvýšila zisk o 3 % na 3,121 milióna eur a tržby jej narástli na 41,14 milióna eur. Kým minulý rok by takéto hodnoty stačili na prvenstvo v rebríčku TOP finančných sprostredkovateľov, tento rok je OVB Allfinanz Slovensko na druhom mieste hneď za spoločnosťou Partners Group, s. r. o., ktorá zaknihovala tržby v hodnote 44,5 milióna eur a preskočila tak minuloročného lídra.

Tržby spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko rastú stabilne už od roku 2017. Vtedy došlo prvýkrát k ich miernemu poklesu počas uplynulej dekády. Len pre porovnanie, kým v roku 2010 firma pracovala s tržbami vo výške 26,7 milióna eur, v súčasnosti je to takmer o 15 miliónov eur viac.

Najväčší náklad predstavujú provízie pre agentov

Firma podľa verejne dostupných údajov ročne vynaloží najviac peňazí na vyplatenie provízií pre finančných agentov. V roku 2019 to bolo 27,693 milióna eur, o rok neskôr 27,937 milióna eur. OVB tak za uplynulý rok vyplatila na províziách takmer 68 % z celkových tržieb.

Druhou najvyššou položkou v sekcii nákladov sú takzvané akcie pre sprostredkovateľov, teda najmä školenia. Spoločnosť pre tieto potreby minula 1,154 milióna eur. To je takmer o 70-tisíc eur menej ako v predpandemickom roku 2019. Firme klesli náklady aj na marketing. V roku 2019 OVB vynaložila na reklamu 444-tisíc eur, v roku 2020 to bolo 365-tisíc eur. 

Spoločnosť v minulom roku znížila náklady aj na cestovné a na občerstvenie pre pracovníkov. Za cestovné náklady OVB v roku 2020 zaplatila 10-tisíc eur, v roku 2019 to bolo päťkrát viac, približne 52-tisíc eur. Náklady na občerstvenie v roku 2019 znamenali pre firmu 340-tisíc eur, v roku 2020 to bolo takmer 3,5-krát menej, teda 101-tisíc eur.

9

Zisk vo výške 3 miliónov si rozdelili akcionári

Aktíva firmy v minulom roku dosiahli 12,619 milióna eur a záväzky 7,967 milióna eur. To znamená, že dlhy OVB Allfinanz Slovensko dosiahli v roku 2020 približne 63 % hodnoty majetku spoločnosti. V rovnakom percentuálnom pomere sa to firme „podarilo“ aj v roku 2019.

OVB Allfinanz Slovensko nie je vlastníkom žiadnych budov, vlastní najmä hnuteľné veci, respektíve súbory hnuteľných vecí, najmä automobily. Celková hodnota je ocenená na úrovni približne 900-tisíc eur. Firma vlani rozdelila akcionárom celý zisk za rok 2019, ktorý bol vo výške 3,043 milióna eur. Rovnaký scenár sa odohrá aj tento rok. Akcionári sa na valnom zhromaždení dohodli na rozdelení zisku z minulého roku vo výške 3,121 milióna eur.

V počte agentov je najväčším sprostredkovateľom

K 31. 12. 2020 pre OVB Allfinanz Slovensko podľa údajov NBS pracovalo 3 095 sprostredkovateľov. Najväčší podiel na tomto počte má už tradične sektor poistenia alebo zaistenia. Poistky tak sprostredkúvalo až 3 095 agentov OVB Allfinanz Slovensko. Na druhom mieste bol sektor poskytovania úverov, v ktorom pôsobilo 2 379 agentov firmy. Všetkých šesť sektorov sprostredkovania podľa údajov Národnej banky Slovenska zabezpečovalo 968 agentov OVB Allfinanz Slovensko.

Spoločnosť ku koncu roku 2019 zamestnávala 85 ľudí, pričom ku koncu roku 2020 ich bolo 78. Aktuálne zamestnáva opäť 85 kmeňových zamestnancov. Firma síce minulý rok prišla o 102 finančných sprostredkovateľov, čo je najviac spomedzi samostatných agentov v roku 2020, naďalej však zastrešuje viac ako 40 % sprostredkovateľov celého slovenského trhu finančného sprostredkovania. Zaujímavosťou je tiež to, že s OVB spolupracuje až 570 ľudí dlhšie ako 13 rokov. 

Pandémia a práca z domu podľa vyjadrení firmy priniesla aj mnoho nových kolegov, keďže prirodzene rástol záujem klientov o finančnú gramotnosť a diverzifikáciu príjmu. 

 

Rok 2021: Tvárová biometria, digitálny podpis aj aplikácia 

Firma predstavila dve výrazné inovácie, ktoré jej majú pomôcť odolávať pandemickým opatreniam. Prvou z nich sú technológie používané pri komunikácii na diaľku. Finančný sprostredkovateľ je totiž podľa zákona povinný overiť si, či osobné údaje patria osobe, s ktorou komunikuje. V OVB Allfinanz Slovensko na to bolo do tohto roku nevyhnutné osobné stretnutie, no novinka, tvárová biometria, umožnila preverenie aj na diaľku. 

OVB tvárovú biometriu plánuje využívať nielen pri vzniku klientskeho vzťahu, ale aj neskôr pri aktualizácii osobných údajov. Ak má napríklad klient nový občiansky preukaz, zmenil adresu, mail alebo telefónne číslo, stačí mu identifikovať sa svojou tvárou a naskenovať nový doklad. Riešenie overovania identity pomocou tvárovej biometrie sa aktuálne využíva v bankovom, telekomunikačnom a maklérskom segmente na Slovensku aj v Českej republike.

Firma počas pandémie plynule prešla na komunikáciu cez telefón a videohovory. Súbežne pritom dokázala administratívu spojenú s prípravou finančných plánov a uzatváraním zmlúv realizovať elektronicky a na diaľku. Kým v roku 2019 OVB elektronicky podpísala 85-tisíc dokumentov, v minulom roku sa tento počet podarilo zdvojnásobiť. Firma eviduje až 150-tisíc elektronicky podpísaných dokumentov za rok 2020.

Dopyt po rizikovom životnom poistení začal minulý rok výrazne stúpať a OVB na túto situáciu zareagovala novou aplikáciou OVB iLife. Tá má pomôcť klientom pri konzultácii s finančným sprostredkovateľmi optimálne nastaviť poistnú ochranu klienta. Porovnávač v sebe kombinuje analytický nástroj aj kalkulačku na mieru šitého životného poistenia. Nástroj zohľadňuje aj zľavy a prirážky a cez špeciálne textové polia upozorňuje na aktuálne benefity, opcie či zľavové akcie poisťovní tak, ako ich v reálnom čase ponúkajú.

Názor finančného analytika spoločnosti

Marián Búlik„OVB v Európe oslávila už 50 rokov úspešnej existencie a počet štátov (aktuálne 15), v ktorých pôsobíme, aj klientov neustále rastie. Dôvodom je náš allfinanz prístup voči klientom, ktorým sa snažíme pomáhať s financiami počas celého ich života. Na rozdiel od mnohých iných spoločností nepredávame produkty, ale pripravujeme klientom finančné plány a pomáhame im nastaviť ich osobné financie,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

V minulom pandemickom roku sa podľa neho spoločnosť rýchlo dokázala vyrovnať s náročnými podmienkami a výsledkovo dokonca prekonala rok 2019, ktorý bol dovtedy historicky najúspešnejším rokom slovenskej OVB. V tomto roku je jej ambíciou dosiahnuť rast na úrovni 2 až 3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, v ktorom jej agenti sprostredkovali viac ako 100-tisíc zmlúv.

Najsilnejší rast očakávame najmä v oblastiach investovania a životného poistenia. Pandémia jednoznačne zvýšila záujem ľudí o poistnú ochranu zdravia a života, čo je po rokoch stagnujúceho trhu dobrou správou. V investíciách výrazne rastieme a v tomto roku ďalej rozširujeme portfólio investičných príležitostí. Samozrejme, aj v roku 2021 ďalej pokračujeme v digitalizácii a rozširovaní digitálnych riešení v prospech klientov,“ uzatvára M. Búlik.

Profil spoločnosti: Tri dekády medzi TOP sprostredkovateľmi

Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko na Slovensku podniká od roku 1993 a patrí tak medzi najdlhšie pôsobiacich agentov na našom finančnom trhu. Pod svojimi krídlami má viac ako 3-tisíc finančných sprostredkovateľov, takže ide zároveň o najväčšieho samostatného finančného agenta na Slovensku. Firma je súčasťou medzinárodného koncernu Signal Iduna Gruppe a jej materským podnikom je nemecká spoločnosť OVB Holding AG. Slovenská OVB minulý rok vyplatila OVB Holding podielové náklady vo výške zhruba jedného milióna eur, čo bol zároveň tretí najvyšší náklad spoločnosti. Predsedom predstavenstva firmy je v súčasnosti Jaroslav Vonkomer. Okrem neho v predstavenstve figurujú aj Benedikt Fronc, Robert Schmidt a Andreas Simon. Všetci štyria sú podľa Registra partnerov verejného sektora aj koneční užívatelia výhod firmy. 

8

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.12.2021 Roland Régely

Insia SK: Počas ťažkého roka zopakovali tržby z obdobia pred vypuknutím pandémie

Insia SK roky patrí medzi najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku, a aj napriek jemnému minuloročnému poklesu tržieb si ...

16.12.2021 Jana Schochmann

Pavol Chovan: Kvalitná príprava a fair play prístup

Jeho štýl riadenia a vedenia tímu sa dá poľahky opísať aj športovou terminológiou. Príprava, motivácia a fair play prístup. Tieto ...

30.11.2021 Jana Schochmann

Milan Repka: Sme pripravení prispieť ku kultivácii finančného trhu

V tomto roku oslávili 5 rokov úspešného fungovania na trhu finančného sprostredkovania. Po piatich rokoch sú zaradení v prvej desiatke ...

25.11.2021 Redakcia FinReport

Peter Michajlov: Finančný segment sa nevyhne zmenám

Nová spoločnosť Simplea vstupuje na slovenský finančný trh s nezvyčajným modelom predaja a fungovania, ale aj s mimoriadne ambicióznymi ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Robert Juriš

Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO

Spoločnosť Enterprise Investors (EI) prostredníctvom private equity fondu Polish Enterprise Fund VIII kúpila 40,6 % podiel v ...

15.10.2021 Robert Juriš

Senior director z Partners Group SK Libor Kovalčík prešiel ku konkurenčnej spoločnosti Simplea aj so 70 maklérmi

Slovenský trh finančných sprostredkovateľov nikdy nebol stopercentne stabilný. Makléri často migrujú za lepšími finančnými nástrojmi, ...

11.10.2021 Robert Juriš

Spoločnosť Partners Group SK medziročne zvýšila produkciu o 20 % a zažila najúspešnejší september vo svojej histórii

Rok 2021 je pre lídra na slovenskom trhu finančného sprostredkovania, pre spoločnosť Partners Group SK, mimoriadne rušným obdobím. ...

8.10.2021 Robert Juriš

FinGO štartuje v Česku. Chce sa stať prvou voľbou pre klientov a prepracovať sa do prvej trojky na trhu

Sprostredkovateľská spoločnosť FinGO vstupuje na český finančný trh. Aktuálna slovenská osmička, ktorá prevádzkuje rovnomennú platformu ...

5.10.2021 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Vďaka vysokým tržbám a zisku si udržali svoju doterajšiu pozíciu v rebríčku TOP 10

Majú vysoké tržby aj zisk a v rebríčku najväčších finančných sprostredkovateľov stabilnú poprednú pozíciu už niekoľko rokov. ...

29.9.2021 Robert Juriš

Juraj Juras po takmer desiatich rokoch končí na poste generálneho riaditeľa Partners Group SK

Líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania Partners Group SK bude mať nového šéfa. Na poste generálneho riaditeľa po takmer ...

21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

Aplikácia

 1. 1.
  Spoločnosť J&T Energy Financing Eur XI vydá dlhopisy za 100 miliónov eur
 2. 2.
  Prieskum EY: Až štvrtina Slovákov je pre kariéru či lepší plat ochotná podvádzať
 3. 3.
  Letecká doprava sa postupne zotavuje, no zatiaľ len veľmi opatrne
 4. 4.
  TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?
 5. 5.
  Platová nerovnosť na Slovensku stále pretrváva. Ženy zarábajú o švrtinu menej ako muži