Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach sa posúva, poslanci ho prerokujú v marci
Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) v septembri minulého roku navrhol zvýšiť osobitný odvod z podnikania pre vybrané subjekty. Ten by sa mal po novom týkať aj finančných sprostredkovateľov, obchodníkov s cennými papiermi, lízingových spoločností či dokonca médií. Pôvodne mali poslanci Národnej rady SR novú reguláciu prerokovať koncom minulého roka, no pre pád vlády sa tak nestalo. Novinke sa po novom budú venovať v marci 2023.

Foto: Shutterstock
Nový termín
Podľa pôvodného plánu poslanca Vetráka mali začať nové regulované subjekty platiť prvé odvody už v decembri minulého roku, a to na mesačnej báze. Parlament však novinku minulý rok nestihol prerokovať a po páde vlády Eduarda Hegera nebolo jasné, či k regulácii vôbec dôjde.
Zdá sa, že terajšia politická garnitúra novinku napokon prerokovať stihne. Poslanec Vetrák koncom januára 2023 totiž požiadal predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára, aby rokovanie o návrhu osobitného odvodu presunul na ďalšiu schôdzu parlamentu. Tá by sa mala začať 14. marca 2023.
Zdroje pre „rodinný balíček“
Poslanec Vetrák už dávnejšie uviedol, že chce týmto spôsobom získať zdroje napríklad na „rodinný balíček“ ministra financií Igora Matoviča. Vyšší odvod však má kompenzovať aj náklady štátu spojené s pandémiou koronavírusu a s vojnou na Ukrajine. Konkrétne vyčíslenie príjmového plusu predkladateľ zákona nespomína, no vyhlásil, že do rozpočtu by malo „pritiecť asi sto miliónov eur“.
V súčasnosti platia špeciálny odvod poisťovne, energetické či farmaceutické spoločnosti. Po novom by aj tieto firmy platili odvod v novej výške, v porovnaní so súčasnou hodnotou by však išlo o zásadne vyššiu sumu.
Firmy nesúhlasia
Všetky spoločnosti, ktorých sa má nový odvod dotknúť, už vyjadrili nesúhlas s jeho zavedením. Napríklad Asociácia leasingových spoločností Slovenskej republiky, Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) a Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP) už na jeseň minulého roka komunikovali „vážne výhrady k spôsobu prípravy návrhu novely, ako aj k jej obsahu“.
Národná banka Slovenska zatiaľ verejne nepomenovala výhrady k tomuto poslaneckému návrhu. Je však ďalšia v poradí, kto pri zavádzaní osobitného odvodu volá po riadnom legislatívnom procese. Podľa vlastných vyjadrení by rada predložila svoje pripomienky a verejne o nich diskutovala s odborníkmi z brandže.
Pripomíname, že v novele k zmene osobitného odvodu nie sú zahrnuté banky. Tie totiž majú s vládou od polovice roka 2020 podpísané memorandum, v ktorom sa dohodli, že vláda zruší bankový odvod a žiadny podobný odvod pre ne nezavedie.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení