Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Osobitný odvod musia zaplatiť nielen banky a poisťovne, ale aj sprostredkovatelia a lízingovky

Zuzana Fryč Financie Poslať

Od januára tohto roku musia po novom osobitný odvod platiť všetky subjekty, ktoré sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Povinnosť platiť odvod tak okrem bánk a poisťovní vznikla aj sprostredkovateľom a lízingovým spoločnostiam, ktorých minuloročný zisk pred zdanením dosiahol aspoň tri milióny eur.

Osobitný odvod

Zdroj: Freepik

Kľúčová je 3-miliónová hranica

Podľa znenia novely zákona od januára tohto roka tomuto odvodu podlieha každá regulovaná osoba, ktorá podniká na základe povolenia vydaného alebo udeleného Národnou bankou Slovenska (NBS). No o tom, či budú musieť finanční sprostredkovatelia alebo lízingové spoločnosti platiť osobitný odvod, rozhodne ich zisk pred zdanením za rok 2023. Novela totiž určuje hranicu troch miliónov eur, od ktorej budú musieť štátu okrem dane z príjmu právnických osôb (21 %) posielať ďalšie peniaze navyše.

Ak spoločnosť zarobí menej ako tri milióny eur, osobitnému odvodu sa vyhne a ušetriť tak môže desaťtisíce eur. V opačnom prípade jej vzniká povinnosť odvod zaplatiť.

78960

Odvod sa zo zákona vypočíta ako súčin sadzby odvodu a základu odvodu, pričom výška sadzby pre banky je 0,025 a pre ostatné regulované osoby, teda poisťovne a finančných sprostredkovateľov, sadzba predstavuje 0,00363, respektíve 0,363 % mesačne zo zisku. Za rok tak poisťovne či finanční sprostredkovatelia zaplatia na osobitnom odvode 4,356 % zo svojho zisku. V prípade, že firma mala zisk tri milióny eur, za rok štátu na odvode zaplatí vyše 130-tisíc eur.

V januári stačí aj odhad

Tým spoločnostiam, ktorým vznikne povinnosť platiť osobitný odvod, musia do konca januára tohto roka doručiť daňovému úradu písomné oznámenie. 

Keďže na začiatku kalendárneho roka ešte viaceré spoločnosti nepoznajú definitívny výsledok svojho hospodárenia, Finančnej správe SR postačí aj odhad predpokladaného zisku. Následne však pri osobitnom odvode prebehne zúčtovanie, pri ktorom sa porovná dosiahnutý zisk so zaplateným odvodom. V prípade, že spoločnosť dosiahla vyšší zisk, než z akého platila odvod, bude ho musieť následne doplatiť.

Ktorých SFA sa odvod dotkne

Opýtali sme sa preto finančných sprostredkovateľov a lízingových spoločností pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu, či sa ich osobitný odvod dotkne. Úhradu poplatkov za osobitný odvod v januári zatiaľ potvrdila spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, keďže jej minuloročný zisk pred zdanením prekročil trojmiliónovú hranicu.

80891

Aj UniCredit Leasing Slovakia a jej dcérske spoločnosti budú postupovať v súlade s platným a účinným zákonom o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach. Predpokladajú, že niektoré spoločnosti budú povinné platiť tento osobitný odvod, pričom v súčasnosti prebieha ešte analýza a kalkulácia jeho vplyvu.

Podobne aj spoločnosť ČSOB Leasing sa v zmysle novely zákona podľa jej hovorkyne Michaely Lovásovej stala platiteľom osobitného odvodu, a to kvôli povoleniu na poskytovanie spotrebiteľských úverov, respektíve vykonávanie činnosti samostatného finančného agenta v sektore Poistenia a zaistenia. Hovorkyňa povedala, že spoločnosť si svoje zákonné povinnosti splní a osobitný odvod zaplatí.

83954

Spoločnosti, ako Fingo.sk, Brokeria, Partners Investments či Concorde, naopak, konštatovali, že vlani ich zisk nepresiahol stanovenú hranicu troch miliónov eur, preto sa ich povinnosť osobitného odvodu v tomto roku netýka. Ďalšie finančné spoločnosti väčšinou ešte presne nevedeli, aký zisk vlani dosiahli.

Ako sú na tom poisťovne

Poisťovne sú tento odvod povinné platiť už sedem rokov. „Poisťovne a organizačné zložky zahraničných poisťovní už osobitnému odvodu podliehajú od roku 2017, preto naša slovenská poisťovňa (pôvodne poisťovňa a od roku 2021 pobočka zahraničnej poisťovne) platí tento odvod už od minulosti a novelou zákona sa pre ňu nič nemení,“ potvrdzuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová.

87087

Dodáva, že hoci poisťovňa rešpektuje rozhodnutie zákonodarcu, osobitný odvod má podľa nej významne negatívny vplyv na čistý hospodársky výsledok danej spoločnosti a s tým súvisiacu výplatu dividendy akcionárom. Záleží však na každej spoločnosti, ako sa s týmto nákladom vyrovná v rámci svojho podnikania. Napríklad v prípade skupiny Uniqa by tomuto odvodu mala podliehať aj dôchodcovská správcovská spoločnosť.

Odvod škodí finančnému sektoru

Negatíva a komplikácie to však neprináša len samotným spoločnostiam, ale aj celému finančnému sektoru. „Hlavné negatívum spočíva v tom, že Slovensko sa týmto odvodom znevýhodňuje oproti ostatným okolitým krajinám z pohľadu daňového zaťaženia finančného sektora,“ podotýka B. Lipšicová.

82149

K osobitnému odvodu sa vyjadrila aj NN Životná poisťovňa, podľa ktorej odvod funguje pre poisťovne v tomto režime už niekoľko rokov, pričom ho nepovažuje za spravodlivý. Podobne platí osobitný odvod aj Allianz – Slovenská poisťovňa či ČSOB Poisťovňa, a to od jeho zavedenia v rovnakej sadzbe. Finančná skupina ČSOB dodáva, že si svoje zákonné povinnosti splní a osobitný odvod zaplatí.

Poisťovní z iných členských štátov sa odvod netýka

Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) už v minulom roku kritizovala fakt, že v prípade osobitného odvodu štát nepochopiteľne zvýhodňuje poisťovne z iných členských štátov, ktoré na Slovensku pôsobia na základe „európskeho pasu“, a ktoré pod osobitný odvod nespadajú. Ten odvedú iba poisťovne so slovenskou licenciou a pobočky poisťovní iných členských štátov.

Bankový sektor vidí viacero negatív

Do platenia osobitného odvodu sú zapojené aj banky, ktoré zrejme budú najväčším platiteľom tohto odvodu vôbec. Bankový sektor totiž v závere minulého roka výraznejšie rástol. Ku koncu novembra zisk bánk medziročne stúpol o 46,1 % na 1,08 miliardy eur. No Slovenská banková asociácia (SBA) ako zástupkyňa slovenských bánk ešte vlani vyjadrila striktný nesúhlas s platením osobitného odvodu.

89564

„Predpokladom pre zdravý a stabilný bankový sektor je dostatočná úroveň jeho ziskovosti. Z tohto pohľadu nevnímame zavedenie dodatočného zdanenia bánk ako krok, ktorý by podporoval finančnú stabilitu. Za dôležitý prvok považujeme postupný pokles koeficientu dodatočného zdanenia. Banky tak výraznejšie pocítia vyššie zdanenie najmä v roku 2024. Následne by vplyv tohto mimoriadneho opatrenia mal klesať,“ reaguje vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.

Výška sadzby osobitného odvodu pre banky

·        od 1. januára 2024 je výška sadzby 0,025;

·        od 1. januára 2025 sa sadzba zníži na 0,0208;

·        od 1. januára 2026 sa sadzba zníži na 0,0167;

·        od 1. januára 2027 sa sadzba zníži na 0,0125;

·        od 1. januára 2028 sa sadzba zníži na 0,00363.

P. Majer na záver dodáva, že NBS nepredpokladá významný alebo devastačný vplyv opatrenia na zdravie bankového sektora. Na druhej strane sa rozdiel medzi úrovňou ziskovosti slovenských bánk a ostatných bánk v EÚ prehĺbi ešte viac.

logo
Prečítajte si tiež:
21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay