Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Orientácia vo svete finančných spoločností bude vďaka LEI kódu prehľadnejšia

Zuzana Fryč Financie Poslať

Povinnosťou fyzických alebo právnických osôb, ktoré vykonávajú obchodnú alebo inú podnikateľskú činnosť a sú zodpovedné za transakcie s finančnými nástrojmi, je mať takzvaný LEI kód (Legal Entity Identifier). Toto označenie umožňuje kvalitnejšiu identifikáciu jednotlivých organizácií, pričom Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP SR), ktorý kódy na Slovensku vydáva, získal oprávnenie prideľovať tieto kódy aj podielovým fondom.

LEI kód

Foto: Legal Entity Identifier

Na kontrolu a lepší prehľad o LEI subjektoch

Dôvodom implementácie týchto zmien má byť získanie lepšej a detailnejšej predstavy o štruktúre údajov o LEI subjektoch. Novinky majú priniesť zvýšenie kontroly údajov o LEI subjektoch, vďaka ktorým bude databáza týchto spoločností presnejšia a spoľahlivejšia. 

Preukázať sa LEI kódom majú okrem emitentov cenných papierov povinnosť aj úverové a finančné inštitúcie, fondy, vrátane penzijných, správcovia fondov, poisťovne, ako aj každý subjekt, ktorý je právne alebo finančne zodpovedný za finančné operácie. Tento kód zároveň zaručuje jedinečnú identifikáciu subjektov v celosvetovom meradle a zabezpečuje kvalitu referenčných údajov.

Organizácie tak pri najbližšej pravidelnej obnove LEI kódu musia doplniť dodatočné informácie, ktoré budú nevyhnutné na predĺženie jeho platnosti.

Čo je LEI kód a na čo slúži

„LEI kód (Legal Entity Identifier) je jedinečný 20-miestny kód, ktorý sa prideľuje podľa štandardu ISO 17442. Tento kód definuje právnickú osobu alebo štruktúru, ktorá je organizovaná podľa práva akejkoľvek jurisdikcie, čo znamená, že zámerom LEI je celosvetovo unikátne identifikovať právnické osoby. Kód je zároveň povinným identifikátorom pre spoločnosti obchodujúce na finančných trhoch,“ vysvetľuje produktový špecialista pre investície a penzie Ľubomír Brath zo spoločnosti Finportal. Zmeny sa podľa neho dotknú finančných inštitúcií, ale predpokladá, že pre koncových klientov spoločností nebudú predstavovať prakticky žiadny prínos.

Zmeny nastali v troch kategóriách

Zmeny sa dotkli najmä troch hlavných oblastí – v prvom rade podielových fondov, ďalej firiem a v neposlednom rade vládnych subjektov. Cieľom tohto opatrenia je presnejšia, detailnejšia a spoľahlivejšia databáza informácií o subjektoch, ktorým bol LEI kód pridelený. 

K zmenám zároveň dochádza na základe novej akreditácie prideľovania LEI kódov, ktorý získal CDCP SR od nadácie GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation).

Na elimináciu neserióznych správcov fondov

V oblasti podielových fondov ide o rozšírenie štruktúry dát, ktoré sa reportujú nadácii GLEIF, čo znamená, že následne sú k dispozícii širokej verejnosti. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že doposiaľ mal LEI subjekt povinnosť označiť iba to, že ide o subjekt typu fond. Podľa najnovších zmien sa však bude označovať a zverejňovať aj správca fondu a typ fondu, teda napríklad, či ide o fond alebo podfond.

Podľa finančného analytika zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je v každej ekonomickej oblasti, v ktorej si spotrebiteľ vyberá produkt alebo inštitúciu, kategorizácia a poskytovanie informácií v štandardizovanej forme veľkým plusom. Bežnému človeku, ktorý v danej oblasti nie je odborníkom, to pomáha zorientovať sa.

„Zo skúsenosti však môžem povedať, že mnoho ľudí takpovediac nečíta malé písmená, čiže nerieši detaily. Napríklad, kto chce rozumieť podielovým fondom, ich portfóliu a spôsobu investovania, musí sa hlbšie zaoberať danou témou,“ vysvetľuje M. Búlik.

Hoci na úrovni bežných spotrebiteľov od zmeny nečaká zásadný prínos, na druhej strane na úrovni sťaženia prístupu neserióznym správcom na trh je povinná kategorizácia podľa jeho slov rozhodne dobrým krokom.

Dodatočná akreditácia fondov

U podielových fondov však nejde o jedinú novinku. „V súvislosti s rozsiahlymi zmenami v štruktúre údajov o podielových fondoch, ktoré centrálny depozitár udržiava a reportuje nadácii GLEIF, sa táto rozhodla, že všetky LOU (Local Operating Units), ktoré prideľujú LEI kódy pre podielové fondy, budú musieť prejsť dodatočnou akreditáciou, ktorá sa bude týkať priamo fondov," hovorí vedúci odboru Emisií CDCP Ľubomír Demčák. Táto akreditácia na prideľovanie LEI pre fondy súvisí s rozširovaním získavania množstva dát a sofistikovanejším označovaním LEI subjektov.

M. Búlik v týchto zmenách nevidí dôvod na komplikácie napríklad pre správcov fondov. Rozšírenie dát o názov správcu a typ fondu nie je nijako zaťažujúce. Administratívu však podľa neho zvyšuje proces dodatočnej akreditácie. „Aj keď CDCP avizuje predvypĺňanie niektorých položiek, tento krok zaberie nejaký čas. Na druhej strane, bez zmeny parametrov fondu očakávam, že CDCP do budúcnosti iba potvrdí status a nebude opätovne zaťažovať správcov,“ dodáva.

Negatíva v zásade okrem tejto jednorazovej administratívy nevidí, ale zároveň konštatuje, že databáza CDCP, ktorá je používateľsky neprívetivá a schovaná, prakticky vylučuje jej využívanie bežnými ľuďmi.

Zmeny sa dotknú aj firiem

Ďalšou oblasťou je implementácia štandardizovaných udalostí pre firmy, ktoré poznáme pod anglickým názvom „Corporate actions“. Verejnosti budú prezentované udalosti typu zmena obchodného mena, zmena názvu, premena právnej formy a mnohé ďalšie. Každá udalosť bude kvôli jej jednoznačnej identifikácii číslovaná a reportovaná.

Analytik M. Búlik zostáva voči týmto zmenám skeptický: „Keďže nie je známe, v akej podobe sa budú publikovať zmeny účastníkov finančného trhu s LEI kódom, neviem zhodnotiť prospešnosť tohto kroku. Ak uvedené zmeny budú súčasťou databázy na webe CDCP v aktuálnej podobe, nevidím vôbec žiadny úžitok.“

Naopak si myslí, že vyhľadávanie v LEI databáze na webe CDCP je pre bežného človeka do veľkej miery nefunkčné, keďže v databáze CDCP je možné nájsť len slovenských správcov a ich fondy, pričom na slovenskom trhu je väčšina správcov zahraničných.

„Ak by mala mať táto iniciatíva reálny prínos pre koncových používateľov, mala by byť databáza implementovaná na doméne s jednoznačným názvom a databázou, ktorá pokrýva všetky subjekty s oprávnením ponúkať finančné produkty na Slovensku,“ dopĺňa analytik.

Presnejšie označenie subjektov štátnej správy

K novým pravidlám zároveň dochádza aj u vládnych subjektov. Kým doposiaľ postačovalo iba ich označenie vládny subjekt, podľa najnovších zmien budú musieť byť označené presnejšie, a to v súlade s metodikou pre systém národných účtov 2008 (SNA 2008).

Podľa základnej štruktúry sa budú subjekty deliť na ústredné orgány štátnej správy, orgány štátnej správy, regionálne subjekty štátnej správy a subjekty sociálneho zabezpečenia.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Slovenskí penzisti žijúci mimo EÚ musia do 15. apríla 2024 doručiť potvrdenie o žití

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, respektíve Európskeho hospodárskeho spoločenstva, musia do pondelka 15. apríla ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay