Orientácia vo svete finančných spoločností bude vďaka LEI kódu prehľadnejšia
Povinnosťou fyzických alebo právnických osôb, ktoré vykonávajú obchodnú alebo inú podnikateľskú činnosť a sú zodpovedné za transakcie s finančnými nástrojmi, je mať takzvaný LEI kód (Legal Entity Identifier). Toto označenie umožňuje kvalitnejšiu identifikáciu jednotlivých organizácií, pričom Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP SR), ktorý kódy na Slovensku vydáva, získal oprávnenie prideľovať tieto kódy aj podielovým fondom.
Foto: Legal Entity Identifier
Na kontrolu a lepší prehľad o LEI subjektoch
Dôvodom implementácie týchto zmien má byť získanie lepšej a detailnejšej predstavy o štruktúre údajov o LEI subjektoch. Novinky majú priniesť zvýšenie kontroly údajov o LEI subjektoch, vďaka ktorým bude databáza týchto spoločností presnejšia a spoľahlivejšia.
Preukázať sa LEI kódom majú okrem emitentov cenných papierov povinnosť aj úverové a finančné inštitúcie, fondy, vrátane penzijných, správcovia fondov, poisťovne, ako aj každý subjekt, ktorý je právne alebo finančne zodpovedný za finančné operácie. Tento kód zároveň zaručuje jedinečnú identifikáciu subjektov v celosvetovom meradle a zabezpečuje kvalitu referenčných údajov.
Organizácie tak pri najbližšej pravidelnej obnove LEI kódu musia doplniť dodatočné informácie, ktoré budú nevyhnutné na predĺženie jeho platnosti.
Čo je LEI kód a na čo slúži
„LEI kód (Legal Entity Identifier) je jedinečný 20-miestny kód, ktorý sa prideľuje podľa štandardu ISO 17442. Tento kód definuje právnickú osobu alebo štruktúru, ktorá je organizovaná podľa práva akejkoľvek jurisdikcie, čo znamená, že zámerom LEI je celosvetovo unikátne identifikovať právnické osoby. Kód je zároveň povinným identifikátorom pre spoločnosti obchodujúce na finančných trhoch,“ vysvetľuje produktový špecialista pre investície a penzie Ľubomír Brath zo spoločnosti Finportal. Zmeny sa podľa neho dotknú finančných inštitúcií, ale predpokladá, že pre koncových klientov spoločností nebudú predstavovať prakticky žiadny prínos.
Zmeny nastali v troch kategóriách
Zmeny sa dotkli najmä troch hlavných oblastí – v prvom rade podielových fondov, ďalej firiem a v neposlednom rade vládnych subjektov. Cieľom tohto opatrenia je presnejšia, detailnejšia a spoľahlivejšia databáza informácií o subjektoch, ktorým bol LEI kód pridelený.
K zmenám zároveň dochádza na základe novej akreditácie prideľovania LEI kódov, ktorý získal CDCP SR od nadácie GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation).
Na elimináciu neserióznych správcov fondov
V oblasti podielových fondov ide o rozšírenie štruktúry dát, ktoré sa reportujú nadácii GLEIF, čo znamená, že následne sú k dispozícii širokej verejnosti. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že doposiaľ mal LEI subjekt povinnosť označiť iba to, že ide o subjekt typu fond. Podľa najnovších zmien sa však bude označovať a zverejňovať aj správca fondu a typ fondu, teda napríklad, či ide o fond alebo podfond.
Podľa finančného analytika zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je v každej ekonomickej oblasti, v ktorej si spotrebiteľ vyberá produkt alebo inštitúciu, kategorizácia a poskytovanie informácií v štandardizovanej forme veľkým plusom. Bežnému človeku, ktorý v danej oblasti nie je odborníkom, to pomáha zorientovať sa.
„Zo skúsenosti však môžem povedať, že mnoho ľudí takpovediac nečíta malé písmená, čiže nerieši detaily. Napríklad, kto chce rozumieť podielovým fondom, ich portfóliu a spôsobu investovania, musí sa hlbšie zaoberať danou témou,“ vysvetľuje M. Búlik.
Hoci na úrovni bežných spotrebiteľov od zmeny nečaká zásadný prínos, na druhej strane na úrovni sťaženia prístupu neserióznym správcom na trh je povinná kategorizácia podľa jeho slov rozhodne dobrým krokom.
Dodatočná akreditácia fondov
U podielových fondov však nejde o jedinú novinku. „V súvislosti s rozsiahlymi zmenami v štruktúre údajov o podielových fondoch, ktoré centrálny depozitár udržiava a reportuje nadácii GLEIF, sa táto rozhodla, že všetky LOU (Local Operating Units), ktoré prideľujú LEI kódy pre podielové fondy, budú musieť prejsť dodatočnou akreditáciou, ktorá sa bude týkať priamo fondov," hovorí vedúci odboru Emisií CDCP Ľubomír Demčák. Táto akreditácia na prideľovanie LEI pre fondy súvisí s rozširovaním získavania množstva dát a sofistikovanejším označovaním LEI subjektov.
M. Búlik v týchto zmenách nevidí dôvod na komplikácie napríklad pre správcov fondov. Rozšírenie dát o názov správcu a typ fondu nie je nijako zaťažujúce. Administratívu však podľa neho zvyšuje proces dodatočnej akreditácie. „Aj keď CDCP avizuje predvypĺňanie niektorých položiek, tento krok zaberie nejaký čas. Na druhej strane, bez zmeny parametrov fondu očakávam, že CDCP do budúcnosti iba potvrdí status a nebude opätovne zaťažovať správcov,“ dodáva.
Negatíva v zásade okrem tejto jednorazovej administratívy nevidí, ale zároveň konštatuje, že databáza CDCP, ktorá je používateľsky neprívetivá a schovaná, prakticky vylučuje jej využívanie bežnými ľuďmi.
Zmeny sa dotknú aj firiem
Ďalšou oblasťou je implementácia štandardizovaných udalostí pre firmy, ktoré poznáme pod anglickým názvom „Corporate actions“. Verejnosti budú prezentované udalosti typu zmena obchodného mena, zmena názvu, premena právnej formy a mnohé ďalšie. Každá udalosť bude kvôli jej jednoznačnej identifikácii číslovaná a reportovaná.
Analytik M. Búlik zostáva voči týmto zmenám skeptický: „Keďže nie je známe, v akej podobe sa budú publikovať zmeny účastníkov finančného trhu s LEI kódom, neviem zhodnotiť prospešnosť tohto kroku. Ak uvedené zmeny budú súčasťou databázy na webe CDCP v aktuálnej podobe, nevidím vôbec žiadny úžitok.“
Naopak si myslí, že vyhľadávanie v LEI databáze na webe CDCP je pre bežného človeka do veľkej miery nefunkčné, keďže v databáze CDCP je možné nájsť len slovenských správcov a ich fondy, pričom na slovenskom trhu je väčšina správcov zahraničných.
„Ak by mala mať táto iniciatíva reálny prínos pre koncových používateľov, mala by byť databáza implementovaná na doméne s jednoznačným názvom a databázou, ktorá pokrýva všetky subjekty s oprávnením ponúkať finančné produkty na Slovensku,“ dopĺňa analytik.
Presnejšie označenie subjektov štátnej správy
K novým pravidlám zároveň dochádza aj u vládnych subjektov. Kým doposiaľ postačovalo iba ich označenie vládny subjekt, podľa najnovších zmien budú musieť byť označené presnejšie, a to v súlade s metodikou pre systém národných účtov 2008 (SNA 2008).
Podľa základnej štruktúry sa budú subjekty deliť na ústredné orgány štátnej správy, orgány štátnej správy, regionálne subjekty štátnej správy a subjekty sociálneho zabezpečenia.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny