Organizáciám prinášajú 2 % z dane milióny eur
Každá fyzická a právnická osoba môže neziskovým organizáciám, občianskym združeniam, nadáciám či iným vybraným prijímateľom poukázať každý rok 2 % zo svojich daní. Za rok 2019 bolo zaznamenaných viac ako 15-tisíc prijímateľov, ktorí získali vďaka 2 % z daní vyše 73 miliónov eur.

Zdroj: shutterstock
Ani v súčasnej situácii ovplyvnenej koronavírusom sa neziskové organizácie a občianske združenia nemusia báť, že by o príspevky 2 % zo zaplatenej dane prišli. „Dostali sme verejný prísľub Ministerstva financií SR a Finančnej správy SR, že všetky poukázané financie sa dostanú k prijímateľom 2 % a to aj napriek tomu, že daňovcíci nepodajú daňové priznanie do 31. marca alebo neoznámia jeho odklad,“ hovorí Jozef Danis, prezident Slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).
SKDP upozorňuje, že momentálne nie je nutné pre poukázanie 2 % zo zaplatenej dane navštevovať daňové úrady a narýchlo podávať daňové priznanie alebo jeho odklad. „V krátkej dobe bude prijatá legislatíva, ktorá umožní poukázanie podielu zaplatenej dane aj bez potreby predlžovania lehoty na podanie daňových priznaní, resp. ktorá bude riešiť problematiku predkladania vyhlásení zo strany zamestnancov,“ dopĺňa Jozef Danis.
Záujem o poukázanie 2 % zo svojich daní je vysoký. V septembri 2019 mala Finančná správa SR spracovaných viac ako 900-tisíc vyhlásení. Ich počet sa navýšil po spracovaní odložených daňových priznaní v októbri 2019.
Neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám boli darcovia oznámení koncom januára 2020. Mená darcov sa zasielajú príjemcom v prípade, ak vo vyhlásení vyznačili svoj súhlas so zaslaním týchto údajov.
Záujem o poukázanie 2 % zo zaplatených daní sa z roka na rok zvyšuje. Kým napríklad v roku 2013 bola celková suma vyplatená všetkým prijímateľom 43 miliónov eur, v minulom roku to bolo už 73 miliónov eur. V roku 2019 získali najviac príspevkov z 2 % daní predovšetkým nadácie.
Zoznam prijímateľov je verejne dostupný
Aj tento rok môžu fyzické a právnické osoby poukázať svoje 2 % z daní. Zoznam prijímateľov je verejne dostupný, vedie ho Notárska komora a Finančná správa SR na webových stránkach www.notar.sk a www.financnasprava.sk.
Zamestnanci môžu určiť len jedného prijímateľa 2 % zo svojich daní. Ak ide o daňovníka – právnickú osobu, tá môže určiť jedného alebo viac prijímateľov. Podiel zaplatenej dane musí byť najmenej 3 eurá, ak je daňovníkom zamestnanec. Pri právnických osobách je to najmenej 8 eur pre jedného prijímateľa, inak sa 2 % z daní prijímateľom nevyplatia.
Zákonná úprava taktiež počíta s možnosťou poukázania až 3 % zaplatenej dane. Urobiť tak môžu fyzické osoby, ktoré v roku 2019 vykonávali dobrovoľnícku činnosť podľa zákona o dobrovoľníctve v rozsahu najmenej 40 hodín. V takomto prípade je zároveň potrebné predložiť písomné potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti.
Ako poukázať 2 % z dane
Ak má zamestnanec záujem poukázať svoje 2 % z dane, musí zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov na daň a potvrdenie o zaplatení dane. Prostredníctvom tohto potvrdenia je možné vypočítať sumu 2 % zo zaplatenej dane.
Následne si zamestnanec vyberie z verejne dostupného zoznamu niektorého z prijímateľov 2 % na rok 2020. Údaje o zvolenom prijímateľovi (názov, IČO, adresa) spolu so sumou, ktorú chce zamestnanec poukázať (2 % zo zaplatenej dane), sa uvádzajú v samostatnom vyhlásení. Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby je dostupné ako štruktúrované tlačivo na internete, vyplnené so svojimi údajmi ho poskytujú často aj prijímatelia. Vo vyhlásení môže zamestnanec zároveň súhlasiť s tým, aby bolo prijímateľovi oznámené, že finančné prostriedky získal práve od neho. Poukázaná suma sa však neoznamuje.
Vyhlásenie spolu s potvrdením o zaplatení dane musí zamestnanec doručiť daňovému úradu do 30. apríla 2020. Ak ide o poukázanie 3 % z dane, povinnou prílohou je aj potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckej činnosti. Daňový úrad prevedie 2 % z daní určenému prijímateľovi do 90 dní odo dňa splnenia týchto podmienok.
Samostatne zárobkovo činné osoby a právnické osoby (živnostníci a podnikatelia) majú možnosť poukázať 2 % z daní priamo vo svojom daňovom priznaní.
Najčastejšími chybami, ktoré sa objavujú vo vyhláseniach, sú nesprávne vyplnené IČO prijímateľov alebo sa uvedený prijímateľ už nenachádza v aktuálnom zozname prijímateľov, prípadne sa nedodrží termín podania na daňový úrad.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe
- 3.Zažite jedinečnú atmosféru korunovácií v meste s 300 ročnou korunovačnou tradíciou
- 4.Rusi stratili ďalšie stovky vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o osem tankov
- 5.Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny ceny možno ešte porastú