Hľadaj

Odklad nájmu na 3 mesiace nájomcom síce pomôže, ale na záchranu firiem možno stačiť nebude

Financie Poslať

Splátky nájmu si budú môcť odložiť bežní ľudia aj firmy na 3 mesiace bez postihu. Túto možnosť majú všetci, ktorých sa finančne dotkli opatrenia vlády proti šíreniu koronavírusu. Prenajímateľ nebude môcť jednorazovo nájomnú zmluvu ukončiť až do konca roka 2020. Odklad trojmesačného nájmu však na záchranu firiem možno stačiť nebude. Richard Sulík by chcel firmám pomôcť čiastočným preplácaním nájmu štátom.

image

Foto: shutterstock

V stredu 22. apríla poslanci parlamentu schválili novelu o protikrízových opatreniach. Podľa nej prenajímateľ bytových či nebytových priestorov nebude môcť nájomníkom jednostranne ukončiť nájom nehnuteľnosti do konca roka 2020 kvôli nezaplatenému nájmu od 1. apríla do 30. júna 2020. 

Ide tak o možnosť odkladu nájmu nad 3 mesiace pre všetkých, ktorí sa ocitli v platobnej neschopnosti v dôsledku pandémie COVID-19. Opatrenie sa týka fyzických aj právnických osôb, teda možnosť odkladu nájmu majú nie len bežní ľudia, ale aj podnikatelia a firmy. Dôvody musia byť nájomcom dostatočne osvedčené. Nejde však o odpustenie nájmu, nájomca bude musieť následne nájom prenajímateľovi doplatiť. Nárok na nájom prenajímateľovi týmto nezaniká.  

Pre niektoré firmy stále likvidačné

Nájomné za priestor na podnikanie je spolu s nákladmi na zamestnancov jednou z najvyšších nákladových položiek pre podnikateľov. Keďže v súčasnej situácii šírenia COVID-19 podnikatelia v priestoroch firmy nemôžu vykonávať svoju činnosť, alebo len čiastočne v obmedzených podmienkach, má to výrazný dopad na ich tržby. Tie sú veľmi nízke alebo až nulové, v závislosti na možnostiach konkrétnej prevádzky. Preto práve nájomné je pre mnohých podnikateľov tým najproblematickejším aspektom koronakrízy. 

Právnik z advokátskej kancelárie GHS Legal Erik Schwarcz považuje odklad splátok na 3 mesiace za krátkodobé riešenie, ktoré si bude vyžadovať ďalšie kroky vlády. „Ide o riešenie, ktoré z hľadiska krátkodobého cashflow určite nájomcom pomôže, presúva však ťažisko problému na prenajímateľov,“ vysvetľuje Schwarcz.

Poukazuje na to, že problém so splátkami nájmu sa tak oddiali, ale nevyrieši. „V súčasnom stave totiž podnikateľský subjekt, ktorý počas krízových mesiacov netvorí žiadne alebo len zanedbateľné tržby, bude musieť nájomné uhradiť, aj keď o niečo neskôr,“ dodáva Schwarcz. Súčasne sa obáva, že ak sa neprijmú ďalšie opatrenia, pre firmy, ktorých podnikanie sa bude rozbiehať pomalším tempom, alebo ktorých marža nepokryje stratu z krízových období, to môže byť likvidačné. 

Preplácanie nájmov štátom ešte nie je zabudnuté

Od stredy 22. apríla sa začalo postupné otváranie malých prevádzok do 300 metrov štvorcových, čo by im mohlo pomôcť preklenúť súčasné existenčné problémy. Mále podniky by si tak postupne mohli navýšiť tržby aj na zaplatenie svojich nájmov. 

Mnohé prevádzky však stále ostali zatvorené, a aj tie, ktoré sú otvorené, sa ešte môžu znova zatvoriť. Všetko závisí od vývoja pandémie. Aj preto minister hospodárstva Richard Sulík navrhuje pomôcť zatvoreným prevádzkam tak, že časť nájmu by za nich zaplatil štát a časť by ostala na samotnom podnikateľovi. Jeho návrh však koaličná rada minulý týždeň neschválila.

„Viem si predstaviť, že štát uhradí časť nájmov, zákonom donúti prenajímateľov znížiť nájomné o minimálne 30 % a nejaké nízke percento necháme tým nájomcom. Treba si uvedomiť, že oni nemajú žiadne tržby, preto musíme byť čo najviac ústretoví," tvrdí Richard Sulík. 

Pomocnú ruku firmám, ktoré ešte Úrad verejného zdravotníctva nepovolil otvoriť, by chcel Sulík naďalej podať, ako to uviedol v utorok na tlačovej besede. Podľa jeho slov téma preplácania nájmov ešte nie je mŕtva. Po dohode s ministrom financií Eduardom Hegerom by chcel túto tému na koaličnej rade znovu otvoriť. „Stále mám nádej, že pomôžeme obchodníkom vysporiadať sa s nájmami," uviedol šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík. 

Odklad nájmu po nemeckom vzore

Slovensko sa inšpiruje v mnohých opatreniach krajinami, kde už zavedené boli. S trojmesačným odkladom nájmu začalo Nemecko. „Návrh na odklad nájmu sme vytvorili podľa modelu, aký prijalo aj Nemecko,“ potvrdil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Rovnaké opatrenia urobila vláda aj v susednom Česku, ktorá prijala opatrenie už začiatkom apríla. „Vychádzali sme z nemeckého modelu, ktorý toto umožňuje. Firmy, ktoré v Nemecku dokázateľne doložia, že sa dostali do neschopnosti splácať vplyvom koronavírusu, môžu v Nemecku svojho prenajímateľa požiadať o odloženie nájomného na tri mesiace,“ uviedol minister priemyslu a obchodu ČR Karel Havlíček. V Nemecku následne došlo k predĺženiu odkladu nájmov o ďalšie tri mesiace.

Kľúčové slová

logo
bike trails
Prečítajte si tiež:
31.5.2020 Správy

Pandémia priniesla ľuďom hlavne prácu z domu a zmenila spôsob trávenia voľného času, ukázal prieskum SAV

30.5.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejšou zmenou v súvislosti s koronakrízou bola pre ľudí ...

29.5.2020 Magdaléna Švančarková

Zoznam žiadateľov o pomoc od štátu je verejný, najvyššia podpora bola 5,3 milióna

Transparency International Slovensko zverejnilo zoznam žiadateľov pomoci od štátu a aj presné sumy, ktoré im štát za marec vyplatil. K 21. ...

29.5.2020 Správy

Globálny turizmus v tomto roku poriadne utrpí, pravdepodobne klesne až o 70 percent

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Globálny turizmus v tomto roku pravdepodobne oslabí až o 70 percent. Povedal to generálny tajomník Svetovej ...

29.5.2020 Správy

O príspevky prvej pomoci za apríl je možné požiadať len do konca mája, upozorňuje Krajniak

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Záujemcovia o príspevky na udržanie pracovných miest za apríl môžu zasielať vyplnené výkazy alebo žiadosti ...

29.5.2020 Správy

Sociálna poisťovňa zverejnila pre firmy a SZČO čestné vyhlásenie na odklad poistného za máj

28.5.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa zverejnila formulár ...

28.5.2020 Správy

V projekte Prvá pomoc už odišlo žiadateľom o štátne príspevky takmer 126 miliónov eur

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o štátne ...

27.5.2020 Správy

Situácia v obciach na Slovensku je alarmujúca, niektoré prišli pre koronakrízu aj o polovicu príjmov

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niektoré obce prišli pre pandémiu o polovicu svojich príjmov. Pre agentúru SITA to uviedla starostka Povrazníka ...

26.5.2020 Správy

Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia

26.5.2020 (Webnoviny.sk) - Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za ...

26.5.2020 Správy

Z prvej pomoci štát pomohol už 400-tisíc ľudom, vyplatil vyše 96 miliónov eur

25.5.2020 (Webnoviny.sk) - Žiadateľom o príspevky prvej pomoci na elimináciu negatívnych dopadov pandémie nového ...

23.5.2020 Správy

Tržby počas pandémie vzrástli štyrom z desiatich slovenských e-shopov, ukázal prieskum

23.5.2020 (Webnoviny.sk) - Pandémia Covid-19 priniesla zvýšenie tržieb štyrom z desiatich slovenských e-shopov. Pätine sa tržby počas ...

23.5.2020 Redakcia FinReport

Tohtoročné dovolenky budú Slováci tráviť doma. Hory čaká nával turistov

Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek. Mnohí volia dovolenku na ...

22.5.2020 Správy

Obmedzený režim a zadlžovanie, gastro prevádzkam nepomôže len podpora od zákazníkov

21.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

  1. 1.
    V Ilave sa zrazil autobus s osobným autom, pasažieri sa zranili
  2. 2.
    Globálna digitálna mena je už témou aj v odborných kruhoch. Nejde len o prianie nadšencov
  3. 3.
    Eurolab Lambda tvrdí, že v čase podpisu zmluvy na testy pre štát nemala dlh voči Sociálnej poisťovni
  4. 4.
    Hľadáte investičné príležitosti? Knihy nie sú len potravou pre dušu, ale aj investičnou mágiou
  5. 5.
    Nová spolupráca dvoch spoločností na poistnom trhu je o digitalizácii