Hľadaj

Odchody do dôchodku čakajú zmeny. Ako sa budú počítať po novom?

Zuzana Fryč Financie Poslať

V termínoch odchodov do dôchodku od budúceho roka opäť nastanú zmeny. Na sklonku roku 2022 schválená dôchodková reforma totiž ruší dôchodkový strop na úrovni 64 rokov a dôchodkový vek sa znovu naviaže na strednú dĺžku života. Nová legislatíva síce začne platiť už od januára budúceho roka, no do penzie sa bude naďalej odchádzať podľa aktuálnej tabuľky o dôchodkovom veku až do roku 2030. Ako to bude vyzerať v praxi?

odchod do dôchodku

Zdroj: Freepik

Zmeny sa prejavia až o niekoľko rokov

Dôchodkový vek od januára 2024 nebude legislatívne zastropovaný na úrovni 64 rokov, ale do penzie sa bude stále odchádzať podľa súčasných pravidiel ešte ďalších šesť rokov. Keďže aktuálne platná tabuľka určujúca vek odchodu do dôchodku sa končí pri roku narodenia 1966, automaticky platí do roku 2030. Až odvtedy začne odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života občanov Slovenska.

K ďalším úpravám v legislatíve by podľa predpokladov nemalo dôjsť v nasledujúcich desiatich rokoch a zvyšujúci sa vek odchodu do dôchodku by sa mal v istom momente zastaviť.

Pre týchto ľudí stále platí tabuľka

V súčasnosti platí, že dôchodkový vek na Slovensku občan dovŕši v termíne, ktorý sa zhoduje s dátumom jeho narodenia. Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek v mesiaci, v ktorom nie je deň, ktorý sa číselne zhoduje s dňom jeho narodenia, dňom dovŕšenia dôchodkového veku je posledný deň tohto mesiaca.

Znamená to, že kým ešte v tomto roku môžu odísť do dôchodku muži či ženy bez detí vo veku 63 rokov a podľa dátumu narodenia, dôchodkový vek v roku 2024 sa už predĺži o dva mesiace. Napríklad ešte do konca tohto roka môžu do penzie odísť bezdetní ľudia narodení v roku 1960. Stačí, ak o odchod do penzie požiadajú len podľa dátumu svojho narodenia. Napríklad, ak sa niekto narodil v decembri 1960, do dôchodku môže odísť v rovnakom mesiaci tohto roka. 

Ľudia, ktorí plánujú odchod do penzie v budúcom roku, už musia počítať s inými podmienkami. Pravidlo veku a rovnakého mesiaca narodenia už nebude možné uplatniť. Od roku 2024 bude dôchodkový vek u žien a mužov bez detí stanovený na 63 rokov a dva mesiace. Osoba narodená 1. februára 1961 bude môcť do penzie odísť až 1. apríla 2024, a teda o 2 mesiace neskôr.

Ak žena, prípadne muž narodený v ten istý deň a rok vychovali jedno dieťa, žiadosť o penziu môžu zaslať o pol roka skôr, teda už v októbri tohto roka, keďže čas odchodu do penzie sa podľa zákona o sociálnom poistení naďalej skracuje na základe jedného vychovaného dieťaťa o 6 mesiacov.

Naďalej platí, že dôchodkový vek v roku 2024 môže dosiahnuť aj mladší človek, ktorý má deti. Napríklad žena narodená na začiatku roka 1962, ktorá vychovala dve deti, môže odísť do penzie podľa tabuľky dôchodkového veku už v máji budúceho roka. Jej odchod do dôchodku sa pri dvoch vychovaných deťoch skracuje o 12 mesiacov.

Ľudia narodení v roku 1966 a skôr sa preto naďalej môžu orientovať tabuľkou, ktorá určuje dôchodkový vek žien a mužov. Výpočet dôchodkového veku si môžete urobiť napríklad aj na kalkulačke, ktorá sa nachádza na našej stránke FinReportu.

Ročníky 1967 a mladšie sa počítajú po novom

Pre ľudí narodených v roku 1967 a neskôr už dôchodkový vek bude v praxi automatický rásť podľa strednej dĺžky života. Po novom sa odchod do dôchodku bude posúvať zhruba o jeden až dva mesiace ročne. Dôchodkový vek stanoví po novom rezort práce na päť rokov dopredu. Prvý raz tak urobí v roku 2026.

75793

Napríklad ľudia bez detí narodení v roku 1967 pôjdu do penzie vo veku 64 rokov a jeden mesiac, čo predstavuje dôchodkový vek ročníkov 1966 zvýšený o jeden mesiac podľa vývoja strednej dĺžky života.

Naďalej pritom platí, že čas odchodu do penzie sa skracuje podľa počtu vychovaných detí. Každé ho pritom znižuje o šesť mesiacov. To znamená, že pri výchove jedného dieťaťa sa odchod skráti o šesť mesiacov, pri dvoch o 12 mesiacov a pri troch o 18 mesiacov.

69103

Podľa zákona je možné odchod do dôchodku skrátiť najviac o 18 mesiacov pri troch vychovaných deťoch. Táto možnosť sa naďalej prioritne počíta len ženám, no v prípade ich úmrtia či pri ďalších životných okolnostiach, keď obdobie výchovy dieťaťa nemožno zohľadniť pri dôchodkovom veku ženy, môže si zníženie uplatniť aj muž. Takéto špecifické prípady vždy posudzuje Sociálna poisťovňa.

Aj muži s deťmi majú svoju tabuľku

Hoci sa výchova detí prioritne pripisuje ženám, môžu nastať situácie, keď bude mať právo na skorší odchod do penzie aj muž. Sociálna poisťovňa to však pri výpočte urobí len vtedy, ak výchovu dieťaťa alebo viacerých detí nie je možné zohľadniť žene

V prípade, ak deti vychovával muž, jeho dôchodkový vek sa po posúdení Sociálnou poisťovňou stanoví na základe individuálnej tabuľky a počtu vychovaných detí. Aj tu platí, že každé dieťa ho pritom znižuje o šesť mesiacov, maximálne o rok a pol pri troch vychovaných deťoch.

V prípade, ak súd zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, alebo schváli dohodu rodičov o zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti, na obidvoch rodičov sa hľadí, akoby starostlivosť o dieťa zabezpečovali v plnom rozsahu. To isté obdobie výchovy dieťaťa sa však podľa zákona zohľadní len raz a len jednému poistencovi. Podľa slovenskej legislatívy je to opäť prednostne žena.

Aké sú podmienky nároku na dôchodok (do konca roka 2023)

Do konca tohto roka platí, že nárok na vyplácanie starobného dôchodku je možné získať po splnení dvoch základných podmienok:

  • Splnenie podmienky dôchodkového poistenia, a to najmenej po dobu 15 rokov, čo znamená 15 odpracovaných rokov, a zároveň odvádzanie odvodov do Sociálnej poisťovne. Táto podmienka zostáva v platnosti aj naďalej.
  • Druhá podmienka je dovŕšenie stanoveného dôchodkového veku podľa roku a dátumu narodenia. Strop odchodu do dôchodku je do konca tohto roka stanovený na 64 rokov.

Kedy sa dá odísť do predčasného dôchodku

Do konca minulého roka bolo možné odísť do predčasného starobného dôchodku predčasne po splnení dodatočných podmienok (napríklad u rizikových zamestnaní) iba jedným spôsobom, a to najviac dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Novelou zákona sa od roku 2024 zavádza individuálny dôchodkový strop a okrem klasického predčasného dôchodku je od 1. januára 2023 možné požiadať aj o predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch, respektíve po 40 rokoch platenia sociálnych odvodov bez ohľadu na dosiahnutie dôchodkového veku.

Naďalej však platí, že je potrebné mať odpracovaných 15 rokov dôchodkového poistenia a splniť nárok na dôchodok aspoň vo výške 1,6-násobku životného minima (Nárok naň vzniká, ak výška dávky od 1. júla 2023 je minimálne 430,30 eura.).

85956

Do odpracovaných 40 rokov sa nepočíta obdobie štúdia na strednej či vysokej škole (pričom učebný pomer patrí medzi pracovnoprávne vzťahy, teda sa počíta do odpracovaných rokov), obdobie nezamestnanosti, obdobie odborného či politického školenia a obdobie dodatočného zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie za obdobie štúdia či obdobie zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Každý človek, ktorý požiada o predčasnú penziu na základe odpracovaných 40 rokov, bude mať penziu krátenú o 0,3 % za každý mesiac odo dňa priznania dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku.

logo
Prečítajte si tiež:
12.12.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na maxime

Hoci sa inflácia v tomto roku drží v „normále“, teda v priemere na úrovni 2,7 %, predchádzajúce dva roky sa niesli v znamení rekordne ...

11.12.2024 Robert Juriš

Európske digitálne peniaze sú opäť o krok bližšie k realite

Práce na vývoji digitálneho eura napredujú. Európska centrálna banka predložila ďalšiu správu o vývoji svojej digitálnej meny, v ktorej ...

11.12.2024 Martin Jamnický

Kooperativa vstúpila do nového segmentu dôchodkového sporenia

Poisťovňa Kooperativa získala 10-percentný podiel v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti STABILITA. Svoje pôsobenie v oblasti dôchodkového ...

11.12.2024 Mário Špilberger

Poistenie pozáručných opráv: Oplatí sa pri spotrebičoch či autách?

Pokazený domáci spotrebič alebo auto dokážu skomplikovať deň a potrápiť aj peňaženku či dokonca rodinný rozpočet. V prípade, ak sa na ...

11.12.2024 Redakcia FinReport

Roman Fink sa stal novým generálnym riaditeľom mBank Slovensko

Novým generálnym riaditeľom mBank pre Slovenskú republiku sa stal Roman Fink. V skupine pôsobí od roku 2020 ako člen výkonného výboru a ...

11.12.2024 Redakcia FinReport

Vianočné sviatky prinášajú zvýšený výskyt poistných udalostí

Advent, vianočné a novoročné sviatky sú určite najmä časom rodinných stretnutí, rozdávania darčekov a radosti. Prináša však aj ...

10.12.2024 Redakcia FinReport

Odložené platby odvodov za december 2021 je potrebné zaplatiť do konca tohto roka

Sociálna poisťovňa pripomína a upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnávateľov na blížiaci sa termín odkladu ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral

Podvody na daniach z pridanej hodnoty sa opäť šíria po celej Európe, Slovensko nevynímajúc. Len nedávno sa rozbehlo vyšetrovanie rozsiahlej ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Vyššie DPH na Slovensku v roku 2025 nám bohatšie Vianoce neprinesú

Vyššia daň z pridanej hodnoty (DPH) na Slovensku a s ňou súvisiace budúcoročné zvyšovanie cien nemotivujú Slovákov nakupovať zatiaľ ...

7.12.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Vianoce na Slovensku budú o niečo skromnejšie ako v Česku

Takmer polovica Slovákov chce na nakupovanie vianočných darčekov vynaložiť menej ako 200 eur. Obyvatelia susedného Česka plánujú byť o ...

6.12.2024 Martin Jamnický

Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky

Stále častejšie môžu spotrebitelia naraziť na rozličné ponuky odložených platieb, rozložených platieb či nákupov na splátky. Niektoré ...

5.12.2024 Redakcia FinReport

Black Friday 2024: Najvyššie zľavy boli na hodinky, šperky a erotické pomôcky

E-shopy na Slovensku počas tohtoročného novembra, ktorý poznačila nákupná horúčka v rámci takzvaného čierneho piatku – Black Friday ...

4.12.2024 Redakcia FinReport

Poznáme aktuálnu dôchodkovú hodnotu pre výpočet výšky dôchodkov v roku 2025

Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára 2025 do 31. decembra 2025 na 18,7434 eura. Aktuálna ...

3.12.2024 Redakcia FinReport

Ako si môžu malé podniky v roku 2025 uplatniť úľavu od DPH

Malé podniky budú mať od 1. januára 2025 možnosť využívať osobitnú úpravu oslobodenia od dane z pridanej hodnoty (DPH). V našom článku ...

3.12.2024 Eva Sadovská

December je mesiacom nákupov. Koľko si za ne priplatíme?

Máme tu december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov tak zvyčajne bývajú o ...

3.12.2024 Redakcia FinReport

Mzdy Slovákov rastú najpomalšie za posledné štyri roky

Rast miezd na Slovensku sa spomaľuje. Na sklonku tohto roku je najpomalší rast od začiatku roku 2021, ktorý bol zásadne poznačený vplyvom ...

2.12.2024 Redakcia FinReport

Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok

Sociálna poisťovňa od 1. januára 2025 zvýši úrazové renty, pozostalostné úrazové renty, jednorazové odškodnenie, náhradu nákladov ...

2.12.2024 Redakcia FinReport

Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?

Rezort sociálnych vecí začal 2. decembra 2024 s vyplácaním 13. dôchodkov za tento kalendárny rok. Túto novú dôchodkovú dávku plánuje ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay