Odchody do dôchodku čakajú zmeny. Ako sa budú počítať po novom?
V termínoch odchodov do dôchodku od budúceho roka opäť nastanú zmeny. Na sklonku roku 2022 schválená dôchodková reforma totiž ruší dôchodkový strop na úrovni 64 rokov a dôchodkový vek sa znovu naviaže na strednú dĺžku života. Nová legislatíva síce začne platiť už od januára budúceho roka, no do penzie sa bude naďalej odchádzať podľa aktuálnej tabuľky o dôchodkovom veku až do roku 2030. Ako to bude vyzerať v praxi?
Zdroj: Freepik
Zmeny sa prejavia až o niekoľko rokov
Dôchodkový vek od januára 2024 nebude legislatívne zastropovaný na úrovni 64 rokov, ale do penzie sa bude stále odchádzať podľa súčasných pravidiel ešte ďalších šesť rokov. Keďže aktuálne platná tabuľka určujúca vek odchodu do dôchodku sa končí pri roku narodenia 1966, automaticky platí do roku 2030. Až odvtedy začne odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života občanov Slovenska.
K ďalším úpravám v legislatíve by podľa predpokladov nemalo dôjsť v nasledujúcich desiatich rokoch a zvyšujúci sa vek odchodu do dôchodku by sa mal v istom momente zastaviť.
Pre týchto ľudí stále platí tabuľka
V súčasnosti platí, že dôchodkový vek na Slovensku občan dovŕši v termíne, ktorý sa zhoduje s dátumom jeho narodenia. Ak poistenec dovŕši dôchodkový vek v mesiaci, v ktorom nie je deň, ktorý sa číselne zhoduje s dňom jeho narodenia, dňom dovŕšenia dôchodkového veku je posledný deň tohto mesiaca.
Znamená to, že kým ešte v tomto roku môžu odísť do dôchodku muži či ženy bez detí vo veku 63 rokov a podľa dátumu narodenia, dôchodkový vek v roku 2024 sa už predĺži o dva mesiace. Napríklad ešte do konca tohto roka môžu do penzie odísť bezdetní ľudia narodení v roku 1960. Stačí, ak o odchod do penzie požiadajú len podľa dátumu svojho narodenia. Napríklad, ak sa niekto narodil v decembri 1960, do dôchodku môže odísť v rovnakom mesiaci tohto roka.
Ľudia, ktorí plánujú odchod do penzie v budúcom roku, už musia počítať s inými podmienkami. Pravidlo veku a rovnakého mesiaca narodenia už nebude možné uplatniť. Od roku 2024 bude dôchodkový vek u žien a mužov bez detí stanovený na 63 rokov a dva mesiace. Osoba narodená 1. februára 1961 bude môcť do penzie odísť až 1. apríla 2024, a teda o 2 mesiace neskôr.
Ak žena, prípadne muž narodený v ten istý deň a rok vychovali jedno dieťa, žiadosť o penziu môžu zaslať o pol roka skôr, teda už v októbri tohto roka, keďže čas odchodu do penzie sa podľa zákona o sociálnom poistení naďalej skracuje na základe jedného vychovaného dieťaťa o 6 mesiacov.
Naďalej platí, že dôchodkový vek v roku 2024 môže dosiahnuť aj mladší človek, ktorý má deti. Napríklad žena narodená na začiatku roka 1962, ktorá vychovala dve deti, môže odísť do penzie podľa tabuľky dôchodkového veku už v máji budúceho roka. Jej odchod do dôchodku sa pri dvoch vychovaných deťoch skracuje o 12 mesiacov.
Ľudia narodení v roku 1966 a skôr sa preto naďalej môžu orientovať tabuľkou, ktorá určuje dôchodkový vek žien a mužov. Výpočet dôchodkového veku si môžete urobiť napríklad aj na kalkulačke, ktorá sa nachádza na našej stránke FinReportu.
Ročníky 1967 a mladšie sa počítajú po novom
Pre ľudí narodených v roku 1967 a neskôr už dôchodkový vek bude v praxi automatický rásť podľa strednej dĺžky života. Po novom sa odchod do dôchodku bude posúvať zhruba o jeden až dva mesiace ročne. Dôchodkový vek stanoví po novom rezort práce na päť rokov dopredu. Prvý raz tak urobí v roku 2026.
Napríklad ľudia bez detí narodení v roku 1967 pôjdu do penzie vo veku 64 rokov a jeden mesiac, čo predstavuje dôchodkový vek ročníkov 1966 zvýšený o jeden mesiac podľa vývoja strednej dĺžky života.
Naďalej pritom platí, že čas odchodu do penzie sa skracuje podľa počtu vychovaných detí. Každé ho pritom znižuje o šesť mesiacov. To znamená, že pri výchove jedného dieťaťa sa odchod skráti o šesť mesiacov, pri dvoch o 12 mesiacov a pri troch o 18 mesiacov.
Podľa zákona je možné odchod do dôchodku skrátiť najviac o 18 mesiacov pri troch vychovaných deťoch. Táto možnosť sa naďalej prioritne počíta len ženám, no v prípade ich úmrtia či pri ďalších životných okolnostiach, keď obdobie výchovy dieťaťa nemožno zohľadniť pri dôchodkovom veku ženy, môže si zníženie uplatniť aj muž. Takéto špecifické prípady vždy posudzuje Sociálna poisťovňa.
Aj muži s deťmi majú svoju tabuľku
Hoci sa výchova detí prioritne pripisuje ženám, môžu nastať situácie, keď bude mať právo na skorší odchod do penzie aj muž. Sociálna poisťovňa to však pri výpočte urobí len vtedy, ak výchovu dieťaťa alebo viacerých detí nie je možné zohľadniť žene.
V prípade, ak deti vychovával muž, jeho dôchodkový vek sa po posúdení Sociálnou poisťovňou stanoví na základe individuálnej tabuľky a počtu vychovaných detí. Aj tu platí, že každé dieťa ho pritom znižuje o šesť mesiacov, maximálne o rok a pol pri troch vychovaných deťoch.
V prípade, ak súd zverí dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, alebo schváli dohodu rodičov o zverení dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti, na obidvoch rodičov sa hľadí, akoby starostlivosť o dieťa zabezpečovali v plnom rozsahu. To isté obdobie výchovy dieťaťa sa však podľa zákona zohľadní len raz a len jednému poistencovi. Podľa slovenskej legislatívy je to opäť prednostne žena.
Aké sú podmienky nároku na dôchodok (do konca roka 2023)
Do konca tohto roka platí, že nárok na vyplácanie starobného dôchodku je možné získať po splnení dvoch základných podmienok:
- Splnenie podmienky dôchodkového poistenia, a to najmenej po dobu 15 rokov, čo znamená 15 odpracovaných rokov, a zároveň odvádzanie odvodov do Sociálnej poisťovne. Táto podmienka zostáva v platnosti aj naďalej.
- Druhá podmienka je dovŕšenie stanoveného dôchodkového veku podľa roku a dátumu narodenia. Strop odchodu do dôchodku je do konca tohto roka stanovený na 64 rokov.
Kedy sa dá odísť do predčasného dôchodku
Do konca minulého roka bolo možné odísť do predčasného starobného dôchodku predčasne po splnení dodatočných podmienok (napríklad u rizikových zamestnaní) iba jedným spôsobom, a to najviac dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.
Novelou zákona sa od roku 2024 zavádza individuálny dôchodkový strop a okrem klasického predčasného dôchodku je od 1. januára 2023 možné požiadať aj o predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch, respektíve po 40 rokoch platenia sociálnych odvodov bez ohľadu na dosiahnutie dôchodkového veku.
Naďalej však platí, že je potrebné mať odpracovaných 15 rokov dôchodkového poistenia a splniť nárok na dôchodok aspoň vo výške 1,6-násobku životného minima (Nárok naň vzniká, ak výška dávky od 1. júla 2023 je minimálne 430,30 eura.).
Do odpracovaných 40 rokov sa nepočíta obdobie štúdia na strednej či vysokej škole (pričom učebný pomer patrí medzi pracovnoprávne vzťahy, teda sa počíta do odpracovaných rokov), obdobie nezamestnanosti, obdobie odborného či politického školenia a obdobie dodatočného zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie za obdobie štúdia či obdobie zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Každý človek, ktorý požiada o predčasnú penziu na základe odpracovaných 40 rokov, bude mať penziu krátenú o 0,3 % za každý mesiac odo dňa priznania dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo
- 2.Odložené platby odvodov za december 2021 je potrebné zaplatiť do konca tohto roka
- 3.Index slovenského investora je na maxime
- 4.Európske digitálne peniaze sú opäť o krok bližšie k realite
- 5.Bödör zostáva za mrežami, súd vyhovel návrhu prokurátora