Od januára 2023 sa už prenajímatelia neschovajú, pretože Finančná správa SR uvidí ich príjmy
Už len niekoľko dní zostáva na registráciu na daňovom úrade pre platbu dane. V opačnom prípade hrozia tisícové pokuty, pretože od 1. januára 2023 začnú platformy, ako Booking, Airbnb či Bolt alebo bazos.sk, posielať údaje o príjmoch používateľov priamo daňovým úradom.

Foto: Shutterstock
Prenajímatelia bytu či chaty cez Booking alebo Airbnb, ako aj ľudia jazdiaci pre Uber či Bolt, sa od 1. januára 2023 už neschovajú pred Finančnou správou SR. Od nového roka totiž vstupuje do platnosti novela zákona č. 250/2022, podľa ktorej digitálne platformy musia automaticky poskytovať informácie o svojich klientoch daňovým úradom. Týmto sa na Slovensku uvádza do praxe smernica, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza na území celej Európskej únie.
Čo konkrétne sa zmení
Slovensko sa doteraz vedelo dostať k informáciám o príjmoch ľudí a firiem cez digitálne platformy len priamym vyžiadaním. To sa od začiatku budúceho roka zmení. „Odteraz budú informácie o príjmoch ľudí a firiem z digitálnych platforiem prúdiť automaticky jednotlivým členským štátom. Prvýkrát tak platformy, ako Booking či Airbnb, poskytnú Finančnej správe SR údaje o príjmoch prenajímateľov bývania za rok 2023,“ hovorí daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Szimonetta Rumanová.
Túto zmenu prináša európska smernica s pracovným označením DAC7, ktorá vstupuje do platnosti aj na Slovensku. Informačnú povinnosť budú mať aj všetky portály, cez ktoré ľudia či firmy predávajú služby a tovar alebo prenajímajú autá (vrátane aplikácií na prepravu ako Bolt/Uber), bicykle či iné dopravné prostriedky. Finančná správa SR raz ročne dostane informácie aj od platforiem pre zdieľanú ekonomiku (napríklad Sashe) a virtuálnych trhovísk s rôznym tovarom (napríklad oblečením).
Ako bude fungovať kontrola príjmov
„Finančná správa SR dostane z Bookingu, Airbnb a ďalších platforiem zoznam firiem a bežných ľudí s ich kompletnými identifikačnými údajmi a údajmi o dosiahnutom príjme cez danú platformu. Tieto údaje si následne porovná s daňovým priznaním danej firmy či človeka. V prípade nesúladu môže začať daňovú kontrolu s cieľom dorubiť daň za nepriznaný príjem,“ vysvetľuje postup S. Rumanová.
Oznamovacej povinnosti nebudú podliehať veľkí poskytovatelia hotelového ubytovania s viac ako 2-tisíc činnosťami počas oznamovaného obdobia, vládne subjekty a subjekty, s ktorých akciami sa obchoduje na regulovanom trhu s cennými papiermi. Platformy taktiež nebudú posielať údaje o malých predajcoch tovarov, ktorí vykonajú menej ako 30 činností s úhrnnými tržbami neprevyšujúcimi 2-tisíc eur počas sledovaného oznamovacieho obdobia.
Aplikáciou novej smernice do praxe by sa mali zmenšiť doterajšie daňové úniky a zamedziť vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.
Pribudnú cezhraničné daňové audity
Kontrole sa nevyhnú ani Slováci, ktorí vlastnia nehnuteľnosť v zahraničí. Smernica zavádza aj takzvané cezhraničné daňové audity, čiže spoločné daňové kontroly finančných správ dvoch či viacerých krajín. „Ak napríklad Slovák vlastní a prenajíma apartmán v rakúskom lyžiarskom stredisku a rakúsky daňový úrad má podozrenie na nekorektne odvedenú daň, požiada slovenské orgány o cezhraničnú daňovú kontrolu. Týmto spôsobom sa budú môcť obaja národní správcovia dane pozrieť na jeho príjmy,“ vysvetľuje S. Rumanová.
Povinnosti každého prenajímateľa
Ak nehnuteľnosť prenajíma živnostník alebo firma s aktívnym IČO, nepotrebujú sa kvôli tomu osobitne registrovať na daňovom úrade. Všetci ostatní majú povinnosť registrovať sa na daňovom úrade do jedného mesiaca, odkedy začali prenajímať nehnuteľnosť. Žiadosť sa predkladá na tlačive do podateľne okresného daňového úradu alebo poštou či cez portál slovensko.sk s občianskym preukazom s čipom a zaručeným elektronickým podpisom.
Následne musí každý prenajímateľ vyplniť daňové priznanie pre daň z príjmov, a to do marca, respektíve júna nasledujúceho roka. Túto povinnosť nemajú len ľudia, ktorí za celý kalendárny rok mali zo závislej činnosti (zamestnanie) a prenájmu nehnuteľnosti spolu nižší príjem ako 2 289,63 eura. Pri prenájme sú oslobodené od zdanenia príjmy do päťsto eur.
Hrozia mastné pokuty
„Pri nesplnení registračnej povinnosti alebo nepriznaní príjmu z prenájmu hrozia vysoké pokuty. Napríklad, kto sa nezaregistruje, riskuje pokutu od 60 až do 20-tisíc eur v závislosti od závažnosti konania,“ hovorí S. Rumanová.
Pri priznaní nižšieho príjmu z prenájmu v daňovom priznaní môže pokuta dosiahnuť 3 % z rozdielu medzi sumou dane uvedenou v daňovom priznaní a sumou, ktorú mal daňovník v skutočnosti odviesť v daňovom priznaní za rok v prípade, že sa daňovník prizná sám cez podanie dodatočného daňového priznania. Ak na podvádzanie na dani príde daňový úrad, pokuta predstavuje 10 % rozdielu.
Ak sa prenajímateľ zaregistruje ešte do konca tohto roka, daňový úrad pravdepodobne nebude mať dôvod skúmať, či sa zaregistroval včas, alebo oneskorene. Vďaka tomu sa veľmi pravdepodobne vyhne pokute.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Banky na Slovensku v roku 2024 dosiahli zisk 1,077 miliardy eur
- 2.Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe
- 3.Na internete môžete platiť aj na tretiny
- 4.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 5.Od 1. septembra sa menia pravidlá pre ospravedlnenie žiaka z vyučovania