Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi prinesie množstvo zmien. Kritici v nej márne hľadajú systém

Zuzana Fryč Financie Poslať

Návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa stále nachádza vo fáze príprav a aktuálne sa čaká na vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania. V hre je viacero možných zmien spočívajúcich vo zvyšovaní dávky a príspevkov, v posudzovaní príjmov členov domácností vrátane jednotlivých druhov prémií, bonusov a dávok, či v zavedení elektronického systému preukazovania dočasnej pracovnej neschopnosti.

zákon o hmotnej núdzi

Foto: Shutterstock

Pre lepšiu adresnosť aj efektívnosť vyplácania dávky

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) očakáva, že zákon by mohol byť zaradený na rokovanie vlády koncom septembra a následne doručený do Národnej rady SR. Novela by mohla vstúpiť do účinnosti od 1. januára 2023 s výnimkou ustanovenia, ktoré upravuje neuplatnenie valorizačného mechanizmu v roku 2022.

Hlavným účelom novely je úprava podmienok poskytovania pomoci v hmotnej núdzi tak, aby bola pomoc poskytovaná čo najadresnejšie a aby jej zabezpečenie bolo administratívne menej náročné. Konkrétne ide najmä o zmeny spočívajúce:

  • v posudzovaní príjmu členov domácnosti,
  • vo vylúčení osobitného príspevku zo systému pomoci v hmotnej núdzi,
  • v zmene vo výške a štruktúre dávky a jednotlivých príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
  • v zavedení elektronického systému preukazovania dočasnej pracovnej neschopnosti.

Hmotná núdza je definovaná zákonom

Podľa zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi – hmotná núdza predstavuje stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje životné minimum ustanovené osobitným predpisom, a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť alebo zvýšiť príjem.

Zároveň platí, že ak je domácnosť v hmotnej núdzi, pomoc v hmotnej núdzi sa poskytuje iba do výšky nárokov stanovenej v zákone o pomoci v hmotnej núdzi, nie do výšky životného minima. Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú, sa považuje suma alebo úhrn súm platných od 1. júla 2022:

234,42 eura mesačne – ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,

163,53 eura mesačne – ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,

107,03 eura mesačne – ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Nové posudzovanie príjmu v domácnosti

Hmotná núdza sa zisťuje posúdením príjmu, majetku a možnosti uplatnenia nárokov členov domácnosti. Novela zákona prináša viacero zmien v prvom rade v tom, čo možno a čo nemožno považovať za príjem.

„Na účely pomoci v hmotnej núdzi sa po novom nebudú považovať za príjem žiadne príspevky poskytované v rámci aktívnych opatrení trhu práce v zmysle zákona o službách zamestnanosti. Jedinou výnimkou bude aktívne opatrenie trhu práce zamerané na podporu opätovného začlenenia a udržania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie na trhu práce,“ uvádza advokátka advokátskej spoločnosti Vojčík & Partners Dagmara Balogová.

Súčasne sa podľa návrhu na účely posudzovania hmotnej núdze za príjem nebude považovať ani tehotenská dávka. Naopak, do príjmu sa po novom bude započítavať zamestnanecká prémia a daňový bonus na dieťa. „Dôvodom je zvýšenie daňového bonusu na dieťa, ktorým sa výrazne otvárajú rozdiely medzi zamestnanými a odkázanými na pomoc,“ uvádza tlačový odbor ÚPSVaR.

Vyššie dávky v hmotnej núdzi a príspevkoch

Novela zákona má priniesť zmenu vo výške mesačnej dávky, ako aj v kategórii adresátov. Momentálne zákon o pomoci v hmotnej núdzi určuje šesť odlišných výšok dávky, v závislosti od počtu členov domácnosti. Po novom by však mohli existovať len tri kategórie dávok.

Navrhovaná nová výška dávky v hmotnej núdzi:

76,80 eura mesačne – na jednu plnoletú fyzickú osobu alebo maloletého rodiča,

38,40 eura mesačne – na ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu alebo maloletého rodiča,

43,70 eura mesačne – na spoločne posudzované nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa, najviac na päť detí.

Navrhovaná výška ochranného príspevku/Aktivačný príspevok:

75,70 eura mesačne – na jednu plnoletú fyzickú osobu.

Navrhovaný príspevok na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi:

63,90 eura mesačne – ak ide o domácnosť s jedným členom domácnosti,

101,90 eura mesačne – ak ide o domácnosť s viacerými členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými nájomcami.

Nezapočítava sa všetok majetok

Novela zákona by mala priniesť zmenu aj v tom, že do majetku by sa po novom nemal započítavať taký majetok, pri ktorom si domácnosť výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k nemu nemôže zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem. „V praxi pôjde o majetok, ktorý napríklad nie je možné predať, prenajať či požičať. To znamená, že osobám, ktoré síce vlastnia určitý majetok, ktorý však nespĺňa kritériá reálnej využiteľnosti, novela uľahčí prístup k pomoci v hmotnej núdzi,“ dodáva advokátka.

Môže ísť napríklad o nehnuteľnosť, ktorá podlieha exekúcii, nevyrovnaný majetok manželov po rozvode či staré vozidlá, ktorých sa vzhľadom na poplatky za zošrotovanie nedá zbaviť.

Zmeny v pomoci pre tehotné ženy

Keďže tehotenská dávka by sa podľa novely mala vypustiť z definície príjmov pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi, pre kategóriu tehotných žien ide o pozitívnu správu. Znamená to, že po tejto zmene tehotné ženy môžu poberať tehotenské a zároveň majú vyššiu pravdepodobnosť, že im vznikne nárok na pomoc v hmotnej núdzi, ak sa nachádzajú v zložitejšej finančnej situácii.

Vo vzťahu k tehotným ženám však advokátka D. Balogová poukazuje aj na ďalšiu možnú zmenu, podľa ktorej nárok na ochranný príspevok nevznikne tehotnej žene od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva ani rodičovi dieťaťa mladšieho ako jeden rok. Dôvodom je zavedenie dávky tehotenské a tehotenské štipendium.

„Na druhej strane má tehotná žena možnosť od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva splniť podmienky nároku na aktivačný príspevok a zvýšiť tak sumu pomoci v hmotnej núdzi. Keďže kategóriu tehotných žien zasiahnu viac i menej pozitívne zmeny, je pomerne nejasné, či v konečnom dôsledku priaznivé vplyvy navrhovaných zmien prevýšia tie negatívne,“ približuje advokátka.

Ďalšie navrhované zmeny

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny vymenúva ďalšie potenciálne zmeny, ktoré sa aktuálne stále vyhodnocujú. Medzi najzásadnejšie z nich patria tieto návrhy:

a) U nového okruhu členov domácnosti, ktorými sú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím odkázané na osobnú asistenciu, opatrovanie alebo sociálnu službu, sa nebude skúmať možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou.

b) Pri poskytovaní pomoci u osamelého rodiča s malým dieťaťom do jedného roku sa nebude posudzovať možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou u člena domácnosti.

c) Navrhuje sa tiež zvýhodniť len toho žiaka, alebo študenta dennej formy štúdia, ktorý je nezaopatreným dieťaťom.

d) Ochranný príspevok a rovnako aj aktivačný príspevok je v návrhu stanovený v jednej sume.

e) Zámerom je vypustiť osobitný príspevok, keďže nedokáže zabezpečiť dlhodobejšie ukotvenie dlhodobo nezamestnaných na trhu práce. Podľa štatistík až 78 % z nich končí po ukončení poskytovania osobitného príspevku späť v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

f) Umožniť poskytnutie jednorazovej dávky aj domácnostiam, ktorým sa pomoc v hmotnej núdzi neposkytuje z dôvodu, že úhrn súm príjmu domácnosti prevyšuje úhrn súm pomoci v hmotnej núdzi, na ktoré má domácnosť podľa zákona nárok.

g) Rozšírenie možnosti zúčtovania priznaného starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, úrazovej renty, dávky garančného poistenia alebo dávky v nezamestnanosti s poskytovanou pomocou v hmotnej núdzi, nielen v prípade príjemcu pomoci, ale aj v prípade ostatných členov domácnosti.

h) Rozšírenie možnosti zúčtovania aj na ďalšie dávky sociálneho poistenia, ako napríklad pozostalostné dávky.

Chýba systémovosť a komplexnosť

Hoci cieľom novely zákona je docieliť adresnejšie, efektívnejšie a administratívne menej náročné poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v praxi, advokátka D. Balogová nevidí komplexnú, systémovú a revíznu úpravu pomoci v hmotnej núdzi.

„Svedčí o tom aj veľké množstvo pripomienok vznesených v pripomienkovom konaní. Pripomienky smerujú najmä voči zmene kategórií žiadateľov o dávku v hmotnej núdzi, keďže v prípade málopočetných domácností (jednotlivec alebo dvojica s jedným dieťaťom) sa prijatými zmenami výsledná pomoc v hmotnej núdzi oproti aktuálnemu stavu zníži,“ hodnotí D. Balogová.

Rovnako negatívne vníma aj nedoriešenú bytovú otázku, keďže príspevok na bývanie ostal naviazaný na dávku v hmotnej núdzi a nebol zavedený samostatný príspevok na bývanie, čo podľa nej nereaguje na enormný nárast nákladov na bývanie a nájomné.

Na druhej strane môžu byť prínosné opatrenia, ako zvýšenie dávky a niektorých príspevkov, zavedenie elektronického potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti, či spojenie viacerých príspevkov do jedného.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Slovenskí penzisti žijúci mimo EÚ musia do 15. apríla 2024 doručiť potvrdenie o žití

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, respektíve Európskeho hospodárskeho spoločenstva, musia do pondelka 15. apríla ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay