Nové ESG štandardy sa zatiaľ týkajú len veľkých firiem, no časom budú platiť pre všetky
Európska komisia schválila nové ESG štandardy, ktoré budú platiť od začiatku roku 2024. Hoci ESG reporting bude zatiaľ povinný „iba“ pre 700 veľkých firiem pôsobiacich na Slovensku, vhodné je začať zbierať dáta a prijímať ESG opatrenia čo najskôr, pretože sa už v blízkej budúcnosti môžu naozaj zísť.
Zdroj: Shutterstock
Merania nefinančných parametrov
Európska komisia schválila európske štandardy pre vykazovanie udržateľnosti (ESRS), ktoré nadobudnú účinnosť od 1. januára 2024. Je to súbor pravidiel, ktoré budú musieť firmy dodržiavať pri príprave takzvaných ESG (Environmental – Social – Governance) reportov.
Týkať sa budú napríklad merania nefinančných parametrov, akými konkrétna firma zaťažuje svoje okolie v oblasti životného prostredia, sociálnych štandardov a štandardov v oblasti riadenia. ESRS vypracovala Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG) a súčasťou európskeho práva sa stanú do 31. decembra 2023.
Zbieranie ESG dát bude pre veľké firmy povinné od januára 2025, no sledovanie a posudzovanie ESG faktorov je „nepovinnou“ realitou už v súčasnosti. Napríklad banky pri rozhodovaní o prevádzkových a investičných úveroch posudzujú ESG faktory už dnes a podľa nich upravujú úrokové sadzby. Peter Vaško z poradenskej spoločnosti Grant Thornton preto odporúča, aby každá firma začala postupne zbierať potrebné dáta a hľadať spôsoby, ako sa zlepšiť v ESG hodnotení.
ESG by mali riešiť aj menšie firmy
Od roku 2025, teda za monitorované obdobie roku 2024, budú mať povinnosť zbierať dáta tie firmy, ktoré splnia minimálne dve z troch kritérií:
- budú mať aktíva v hodnote nad 20 miliónov eur,
- čistý obrat nad 40 miliónov eur,
- viac ako 250 zamestnancov.
Na Slovensku sa povinnosť bude týkať odhadom okolo 700 až 800 firiem. „To, ako firma ovplyvňuje životné prostredie, zaobchádza so zamestnancami a riadi svoje podnikanie, už dnes zaujíma banky a v blízkej budúcnosti budú ESG skóre brať do úvahy obchodní partneri a aj široká verejnosť. Banky budú stále menej ochotné poskytovať úvery pre projekty alebo firmy, ktoré nie sú ekologicky či sociálne udržateľné,“ konštatuje P. Vaško.
Ako uvádza ďalej ESG profil bude zaujímať aj obchodných partnerov, pretože firmy so slabým ESG skóre v ich hodnotovom reťazci im budú komplikovať ich vlastné podnikanie. V neposlednom rade bude hrať rolu aj reputácia firiem.
Firmy si môžu svoj ESG profil odmerať dotazníkom
Vykazovanie podľa štandardov ESRS nie je jednoduché. Firma na „odmeranie“ svojho ESG profilu potrebuje pomerne veľa údajov z rôznych oblastí, najmä čo sa týka personalistiky, dodávky energií, prípadne výroby a podobne. V tejto situácii sú nápomocné takzvané self-assesment dotazníky, ktoré usmerňujú spoločnosti, aké údaje zbierať a kde ich hľadať. Jedným z prvých dotazníkov adaptovaných pre Slovensko je projekt Synesgy, ktorý zastrešuje CRIF – Slovak Credit Bureau. Firmy sa môžu bezplatne zaregistrovať a postupne do dotazníka dopĺňať jednotlivé údaje. Výstupom je celkové ESG skóre, čiže hodnotenie firmy spolu s odporúčaniami na zlepšenie.
Z ESG opatrení zatiaľ vedie šetrenie
Podľa skúseností spoločnosti Grant Thornton sa z troch pilierov ESG firmy na Slovensku venujú zatiaľ v prevažnej miere šetreniu zdrojmi. „Firmy typicky riešia inštaláciu fotovoltických elektrární na strechách budov či výmenu staršieho osvetlenia za úsporné LED svetlá. V tomto prípade je motivátorom najmä zdražovanie energií. Už v menšej miere sa vo firmách pracuje s ekologickými či sociálnymi kritériami vrátane rovnému prístupu k zamestnancom a odmeňovaniu,“ hovorí P. Vaško.
Očakáva sa, že firmy sa aj vďaka schváleným ESG kritériám a intenzívnejšou komunikáciou o téme začnú zaujímať aj o environmentálne opatrenia a kroky na zlepšenie situácie v sociálnej oblasti a v oblasti spravovania firmy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024