Niektorí poslanci chcú vrátiť Slovensko z éry digitalizácie financií späť do obdobia „kešu“
Na Slovensko sa možno opäť vráti doba „kešu“. Hoci prežiť dvojročné obdobie koronakrízových reštrikcií nám okrem iného pomohla aj rýchlo napredujúca digitalizácia, a to najmä vo svete financií, niektoré súčasné politické špičky sa usilujú o návrat do minulosti. Skupina poslancov zo Sme rodina navrhuje ústavne zakotviť právo každého človeka platiť za tovary a služby v hotovosti.

Foto: Shutterstock
Ústavné právo na finančnú hotovosť
Podľa dôvodovej správy návrhu zákona je jeho cieľom implementovať do Ústavy SR, že platba v hotovosti zostane aj naďalej jednou z dostupných možností, ako zaplatiť za zvolený tovar alebo službu.
Návrh zákona tiež požaduje, aby tomuto právu zodpovedalo ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla, čo zabezpečí realizáciu tohto práva pri platobnom styku.
Za schválenie zmeny, respektíve doplnenia Ústavy SR, by muselo hlasovať aspoň 90 zo 150 poslancov Národnej rady SR. Inak povedané, Sme rodina by si musela zabezpečiť hlasy nielen súčasnej vládnej koalície, ale aj časti opozície. Predpokladaná účinnosť ústavného zákona by v prípade schválenia mala nastať od 1. júla 2023.
Proti praniu špinavých peňazí
Na Slovensku v súčasnosti platí zákon, ktorý medzi podnikateľmi nedovoľuje platby vyššie ako 5-tisíc eur v hotovosti a medzi nepodnikajúcimi bežnými ľuďmi je táto hranica posunutá na 15-tisíc eur. Cieľom tohto zákona platného od roku 2013 bolo zabrániť praniu špinavých peňazí a predchádzať podpore sivej ekonomiky.
S príchodom pandémie koronavírusu, ktorú sprevádzalo vyhlásenie mimoriadnej situácie a výnimočného stavu, sa situácia uvoľnila, pričom obe tieto opatrenia vzhľadom na vojnu na Ukrajine platia aj v súčasnosti.
V tejto súvislosti napríklad daniari a colníci už avizovali, že chýbajúce obmedzenie hotovostných platieb im komplikuje prácu práve v súvislosti s prevenciou pred praním špinavých peňazí a sivou ekonomikou. O opodstatnenosti tohto limitu hovoril aj dočasne poverený predseda vlády a minister financií Eduard Heger.
Argumentácia kľúčovým občianskym právom
Predkladatelia návrhu ústavného zákona však napriek tomu argumentujú: „Občan má podľa nášho názoru právo na to, aby sa sám na základe svojej vôle rozhodol, že chce platiť v hotovosti. Ako navrhovatelia sme presvedčení, že právo na hotovosť je jedným z kľúčových práv, ktorým môžu občania napĺňať svoju slobodu v obchodno-právnych vzťahoch.“
V dôvodovej správe tvrdia tiež, že v prípade odklonu od finančnej hotovosti „by došlo k ešte väčšiemu ohrozeniu práva na súkromie a väčšiemu rozvoju kryptomien“. Spomínajú tiež úplné zrušenie hotovosti, ktoré by podľa nich ohrozilo najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok.
Argumentujú tiež potrebou učiť deti finančnej gramotnosti, čo je podľa nich možné zabezpečiť len prostredníctvom používania finančnej hotovosti.
Digitálne meny spolu s fyzickými peniazmi
V súvislosti s obavami z nadmerného používania kryptomien je potrebné uviesť, že ich úloha vo finančnom svete je prioritne investičná a na reálne platenie sa využívajú len v marginálnom počte prípadov.
V širšom ponímaní je dôležité vnímať aj vyvíjajúce sa digitálne meny centrálnych bánk, ako napríklad digitálne euro, digitálnu libru, digitálny dolár a ďalšie. Toto všetko sú meny vyvíjané regulovanými autoritami v prísne kontrolovaných podmienkach centrálnych bánk s cieľom zjednodušiť a urýchliť finančné operácie, a to všetko pri zabezpečení maximálnej bezpečnosti, ako na strane občana, tak aj na strane finančnej inštitúcie.
Zároveň platí, že digitálne meny centrálnych bánk nemajú nahradiť finančnú hotovosť, ale v budúcnosti majú fungovať spoločne a paralelne podľa slobodného výberu občana. Dôkazom, že eurozóna to s používaním tradičných peňazí myslí naozaj vážne aj do budúcnosti, je projekt ich redizajnu, ktorý sa naštartoval vlani, a má zabezpečiť tradičné platidlá v novej fyzickej podobe na niekoľko nasledujúcich rokov, respektíve desaťročí.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet