Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Niekoľko rád, ako finančne zvládnuť zimu bez následkov

Marián Búlik Financie Poslať

Zimné obdobie kladie zvýšené nároky na poistenie a všeobecne rodinné financie hneď z viacerých dôvodov. Keďže na energie a náklady na bývanie vynakladáme väčšie percento príjmov ako v západnej Európe, zima nás finančne „bolí“ o to výraznejšie. K tomu sa pridávajú Vianoce ako najväčšie sviatky v roku, počas ktorých sa Slováci neradi obmedzujú vo výdavkoch. A nakoniec zima je v slovenských podmienkach spojená so snehom a ľadom na chodníkoch a cestách, čo predstavuje osobitné riziká. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako finančne zvládnuť zimu a ako sa chrániť pred nadmernými výdavkami.

nehoda na ľade

Foto: Shutterstock

 

Chodníky čistia obce, no ľad na streche je váš problém

Kým do zimy 2018 bol za udržiavanie chodníka či cesty zodpovedný majiteľ bezprostredne susediaceho pozemku, od tohto momentu prešla novelou zákona o pozemných komunikáciách zodpovednosť na mestá a obce.

Majitelia rodinných domov aj bytov si mohli vydýchnuť, zatiaľ čo obciam zrazu pribudli desiatky kilometrov chodníkov a ciest na odpratávanie snehu a ľadu. Za nesplnenie si tejto povinnosti môže vedenie každej obce dostať pokutu až do 33-tisíc eur. A rovnako možno obec žalovať o náhradu osobnej ujmy a úhradu nákladov na liečenie za úraz spôsobený pošmyknutím na zasneženom alebo zľadovatenom chodníku či krajnici cesty.

Majitelia domov a bytov sú však stále zodpovední za poškodenie zdravia alebo majetku. A to vtedy, ak napríklad sneh alebo cencúľ zo strechy ich nehnuteľnosti poškodí zdravie okoloidúceho či majetok, napríklad zaparkované auto.

„Pri poškodení spôsobenom ľadom z vašej strechy nie je rozhodujúce, či ľad dopadol na súkromný pozemok, alebo mimo neho. Hneď ako je miesto bežne prístupné, čiže okoloidúci neprekonal prekážku napríklad v podobe plota, a majiteľ domu neurobil opatrenia, aby ohrozeniu predišiel, je zodpovedný za následky.

Ako postupovať pri úraze na neupravenom chodníku?

Kľúčové je mať čo najviac dôkazov a svedkov o tom, že chodník naozaj nebol odprataný alebo zľadovatený. Potrebné je odfotiť si miesto úrazu mobilom, alebo urobiť krátke video a ideálne si zapísať kontakty na svedkov, ktorí úraz videli. Ak to vzhľadom na zranenie nezvládate, poproste niekoho zo svedkov.

Pri vážnejšom úraze, ktorý si bude vyžadovať dlhšie liečenie, odporúčame privolať napríklad mestskú či štátnu políciu, aby zdokumentovala miesto úrazu. O náhradu škody treba písomne požiadať miestny úrad a doložiť dokumentáciu k úrazu.

Ak sú obec alebo mesto poistené, oznámia škodovú udalosť svojej poisťovni a pripoja k nej aj vašu žiadosť o náhradu škody. Poisťovňa potom pristúpi k likvidácii škodovej udalosti a cez obec bude od vás vyžadovať doklady k vzniku škody a výške sumy, ktorú žiadate od obce.“

Vymáhať môžete bolestné aj sťaženie spoločenského uplatnenia

Od majiteľa pozemku môžete vymáhať takzvané bolestné a pri trvalých následkoch aj odškodnenie za takzvané sťaženie spoločenského uplatnenia. Pre bolestné je dôležité odkladať si všetky lekárske správy a dokumentáciu o úraze vrátane príjmových dokladov súvisiacich s liečbou či poškodenými osobnými vecami. A po ukončení PN je potrebné požiadať svojho lekára o vystavenie lekárskeho posudku o bolestnom. Posudok o sťažení spoločenského uplatnenia si možno od lekára vyžiadať najskôr po roku od úrazu.

Vlastníci pozemkov musia riešiť zimnú údržbu

Pri novostavbách na Slovensku v posledných rokoch vidno zaujímavý fenomén. Niektorí majitelia bytoviek či radových rodinných domov v poslednom období neprevádzajú vlastníctvo nových prístupových ciest, chodníkov a parkovacích miest v tesnom susedstve domu bezplatne na obec, ale držia ich v podielovom spoluvlastníctve všetkých majiteľov. Takto sú však povinní robiť zimnú údržbu a sú zodpovední za úrazy a škody. Ak svoju povinnosť zanedbajú, môžu dostať rovnakú pokutu ako obec.

Výpadok príjmu nahradí úrazové poistenie

Spor s majiteľom pozemku o vyplatenie bolestného môže na Slovensku trvať dlho. Ak kvôli úrazu prídete načas o príjem, môžete sa rýchlo dostať do finančných problémov. Preto by mal každý dospelý človek zvážiť uzavretie rizikového životného poistenia pokrývajúceho úmrtie a trvalé následky úrazu, poprípade denné odškodné pri úraze či poistenie práceneschopnosti.

Dôležité je nastavenie poistnej sumy, ktoré by malo vykryť stratu príjmov:

  • pri následkoch do 20 % na obdobie 3 až 6 mesiacov,
  • pri následkoch od 21 % do 40 % na obdobie 2 až 3 rokov,
  • pri vážnejších následkoch pokrytie dlhodobého výpadku príjmu alebo pokrytie výdavkov.

Aby poistenie spĺňalo tieto parametre, odporúča sa vo všeobecnosti poistná suma pri poistení s progresiou vo výške minimálne 5-násobku ročného príjmu. Poisťovne ponúkajú aj poistenie denného odškodného počas liečenia či hospitalizáciu v dôsledku úrazu.

„Ak máte na účte v banke dostatočnú finančnú rezervu, nepotrebujete od poisťovne dostať pár eur za každý deň liečenia úrazu. Omnoho dôležitejšie je mať v životnom poistení zahrnuté kľúčové riziká –úmrtie, trvalé následky úrazu, kritické choroby a invaliditu s dostatočnou poistnou sumou. Pri zimnom úraze je istou útechou, že človek s úrazovým poistením si odškodnenie môže uplatniť aj z poistky a takisto žiadať o bolestné od obce.

Auto sa dá ochrániť aj pripoistením k PZP

V zime sa musia mať na pozore zvlášť tí majitelia áut, ktorí nemajú havarijné poistenie alebo pripoistenie havárie. Okrem spôsobenej škody na majetku a zdraví, ktorá je krytá povinným zmluvným poistením (PZP), im totiž hrozí škoda na ich vlastnom aute.

Štatisticky je počet nehôd v zime nielen častejší ako v teplejších mesiacoch (príklad: január 2022: 995 nehôd vs. apríl 2022: 911 nehôd), ale najmä nehodovosť v tomto roku opäť narástla. Napríklad za prvé dva mesiace tohto roka sa udialo o 383 nehôd viac ako v rovnakom období minulého roka (1 762 vs. 1 379), čo predstavuje nárast takmer o 28 %.

Pri šmyku a poškodení cudzieho auta je spôsobená škoda krytá z PZP. Výnimkou je zistený alkohol za volantom či zjavné nevenovanie sa šoférovaniu, ktoré v správe o nehode skonštatuje polícia. Rovnako úhrade škody bráni, ak vaše auto nemá platnú technickú kontrolunevhodné pneumatiky – letné pri zimných podmienkach na ceste, respektíve s dezénom zimných pneumatík menším ako 3 mm.

Pri nových autách by malo byť havarijné poistenie samozrejmosťou. Pri staršom aute je finančne výhodnejšie pripoistiť si vybrané riziká k povinnému zmluvnému poisteniu. Možné je tiež pripoistenie čelného skla, stretu so zverou či prírodných živlov. Pripoistenie pre prípad nehody je skôr výnimkou, nájsť sa dá v čiastočnom havarijnom poistení, ktoré neobsahuje riziko krádeže, a preto je lacnejšie.

Na čo nezabudnúť pri lyžovačke

Na rozdiel od havarijného poistenia, ktoré dlhodobo nemajú až dve tretiny áut na Slovensku, sa Slováci v cestovnom poistení za posledné desaťročia výrazne zlepšili. Dnes je skôr výnimkou, ak si slovenskí občania pred cestou do zahraničia neuzavrú cestové poistenie. A to buď krátkodobé, alebo  v prípade ľudí, ktorí často cestujú za hranice, celoročné cestovné poistenie.

Problém sa najčastejšie vyskytuje vo výbere rizikovej skupiny a v chýbajúcom pripoistení zodpovednosti. Ak rekreačne lyžujete na oficiálnych zjazdovkách, stačí si vybrať najnižšiu rizikovú skupinu, ktorú poisťovne zvyčajne označujú ako „turistiku“. Naopak, ak budete športovať aj mimo zjazdoviek, je dôležité vybrať si rizikovú skupinu šport. Táto pokrýva všetky rizikové športy na horách. Výber správnej rizikovej skupiny je enormne dôležitý. Ak by ste totiž boli poistený v nižšej rizikovej skupine a budete napríklad lyžovať mimo zjazdovky, poisťovňa vám môže náhradu škody krátiť, alebo úplne zamietnuť.

Pripoistenie zodpovednosti za škodu je absolútne kľúčové, ak idete lyžovať do zahraničia. Škoda, ktorú môžete spôsobiť na výstroji a zdraví iného človeka, sa totiž môže vyšplhať poriadne vysoko. Z praxe poznáme prípady, keď pri úraze na lyžiarskom svahu presiahla náhrada škody spolu s bolestným sumu 100-tisíc eur. Ak by ste neboli poistený, mohla by vás takáto zrážka na svahu finančne zruinovať.

Pripoistenie zodpovednosti za škodu stojí len niekoľko desiatok centov na deň a chráni vás štandardne pri škodách na zdraví a živote do 300-tisíc eur a pri škodách na majetku do 100-tisíc eur. Poistenie kryje aj náklady na vášho právnika či súdne trovy a advokáta poškodenej osoby, ak súd dopadne vo váš neprospech. No a do tretice netreba zabudnúť na poistenie technického zásahu v horách, ktoré kryje pátraciu akciu záchranárov aj transport helikoptérou do nemocnice.

Aj Vianoce sa dajú zvládnuť úspornejšie

Slováci si na Vianoce chcú tradične dopriať plný stôl a obmedzovanie veľmi nemajú v povahe. Aj tento rok chce napriek vysokej inflácii podľa prieskumu pre portál Heureka dať na darčeky rovnakú alebo vyššiu sumu ako minulý rok 56 % opýtaných. Takmer 30 % opýtaných má v pláne minúť na tohtoročné darčeky sumu do 400 eur. V priemere chcú Slováci minúť 280 eur, čo je o 25 % viac oproti minulému roku.

Na porovnanie, podobnú sumu, napriek vyšším príjmom, plánujú na darčeky minúť aj Česi. Tento postoj sa nápadne podobá na pandémiu, počas ktorej Slováci obmedzili svoje výdavky vo výrazne menšej miere ako zvyšok Európy.

Šetrenie (aj počas Vianoc) by malo byť prirodzenou reakciou ľudí na hrozbu recesie a možný rast nezamestnanosti. Základnou radou je obmedziť výdavky na darčeky a nenakupovať priveľa potravín, aby sa skutočne všetko stihlo zjesť. Veľkú časť z potravinového odpadu, ktorý v objeme 150 kilogramov na obyvateľa vyprodukujeme na Slovensku, totiž tvorí odpad práve z Vianoc.

A tu je niekoľko ďalších rád, ako šetriť:

1) Zníženie teploty o 1°C šetrí 6 % nákladov. Len o jediný stupeň nižšia teplota v byte či dome ušetrí až 6 % nákladov na kúrenie. Túto radu by si k srdcu mali vziať najmä majitelia rodinných domov.

2) Zrenovujte svoj dom so štátnou dotáciou. V programe Obnov dom z plánu obnovy môže každý majiteľ staršieho rodinného domu získať na zateplenie a ďalšiu obnovu 14-tisíc, respektíve 19-tisíc eur v závislosti od dosiahnutej úspory. Štát prepláca až 60 % vynaložených nákladov. Toto je jedinečná šanca, ako si znížiť účty za kúrenie a ohrev teplej vody a zaplatiť za vynovenie svojho domu len za 40 percent nákladov.

3) Nárazové vetranie namiesto vetračiek. Okno otvorené na vetračku po celú noc zásadne zvyšuje účty za teplo, keďže takto sa ochladí obvodová stena a neskôr na opätovné zahriatie „zožerie“ množstvo energie. Vetrať treba pravidelne, krátko (pár minút) a intenzívne (otvorené celé okno).

4) Zakryté radiátory bránia teplu. Zakrytie radiátorov alebo nábytok pred radiátormi bránia tomu, aby teplo išlo do miestnosti. Merania ukazujú, že zakryté radiátory zvyšujú náklady na vykurovanie o 5 %. A ťažké závesy nad radiátormi ešte viac.

5) Zatvorenie roliet a okeníc v noci. Ak je v noci veľmi chladno, môže pomôcť zatvorenie vonkajších roliet a okeníc. Tepelné straty sa týmto krokom môžu znížiť aj o viac ako 20 %.

6) Žiadne pôžičky na darčeky. Na Slovensku si dlhodobo približne 10 % obyvateľov požičiava na darčeky, a to typicky cez kreditnú kartu alebo splátkový predaj. Je úplný nezmysel zadlžovať sa s úrokovou sadzbou atakujúcou 20 % len preto, aby ste nakúpili darčeky, na ktoré reálne nemáte. Peniaze, ktoré zaplatíte na úrokoch, totiž vašej rodine budú chýbať. Je lepšie sa „zakryť takou perinou“, na akú reálne máte.

Marián BúlikAutorom textu je Marián Búlik, ktorý je finančným analytikom spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpajú, približujú sa k minuloročným maximám

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku neprestali rásť ani po veľkonočných sviatkoch. Už niekoľko týždňov za sebou ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú vo všetkých odvetviach, v niektorých však klesá zamestnanosť

Nominálne mzdy na Slovensku rastú naprieč všetkými odvetviami. Dvojciferným tempom sa zvyšujú v troch z nich. Reálny rast miezd zaznamenalo ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Slovenskí penzisti žijúci mimo EÚ musia do 15. apríla 2024 doručiť potvrdenie o žití

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, respektíve Európskeho hospodárskeho spoločenstva, musia do pondelka 15. apríla ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodné SMS. Na linky neklikajte a nikomu nič neplaťte!

Snahy podvodníkov vylákať od dôverčivých ľudí peniaze sa stupňujú. Ministerstvo dopravy SR upozornilo na ďalšiu takúto aktivitu, ktorá ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Unikátnu sadu mincí vydali pri príležitosti 20. výročia vstupu do EÚ

Mincovňa Kremnica a Česká mincovňa predstavili novú sériu obehových mincí v českej aj európskej mene. Stalo sa tak pri príležitosti 20. ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR zverejnila elektronický formulár o cezhraničných platbách

Finančná správa SR zverejnila elektronický formulár pre nahlasovanie údajov do Centrálneho elektronického systému platobných informácií ...

8.4.2024 Robert Juriš

NBS: Banky poskytujú menej hypoték, no viac spotrebiteľských úverov ako v minulosti

Banky v súčasnosti poskytujú o tretinu menej hypoték ako v minulosti. Stále je to však mierne viac ako predstavuje priemer EÚ. Dobrou správou ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce pripravuje rodinnú kartu na pomoc rodinám s deťmi

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje ďalšie sociálne opatrenie pre rodiny s deťmi. Minister Erik Tomáš ohlásil príchod ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Štátny rozpočet je na tom ku koncu marca 2024 o 40 % horšie ako vlani

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu prvého štvrťroku tohto roku deficit vo výške 2,181 miliardy eur. Podľa rezortu financií to znamená ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay