NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa najmä úvery na bývanie. Pomalší rast úverov naznačuje, že situácia by pre banky mala byť v súčasnosti menej riziková. Nie je to však úplne pravda, pretože pribúdajú nové úvery s rizikovými parametrami. Napriek tomu slovenské banky ako jedny z mála v Európe zatiaľ nesprísňovali úverové štandardy.

Foto: Shutterstock
Počet nových úverov klesá
Produkcia nových úverov na bývanie na prelome rokov 2022 a 2023 sa citeľne spomalila. Už jesenné mesiace priniesli oslabenie aktivity, ktoré nasledovalo po rýchlom raste v roku 2021, najmä po výraznej vlne na jar 2022. Produkcia nových dlhov sa dlho držala mierne nad priemerom rokov 2019 až 2020. V decembri 2022 a najmä v januári 2023 sa však znížila, a to výrazne.
„Medziročný rast hypotekárnych úverov sa v nasledujúcom období výrazne zmierni. Medziročné tempo rastu hypoték sa v januári 2023 ešte stále nachádzalo na dvojcifernej úrovni (10,5 %) a bolo štvrté najrýchlejšie v rámci krajín Európskej únie. Je to však dôsledok silnej jarnej vlny, nie aktuálnej situácie na trhu. Ak sa aktuálne znížený záujem o hypotéky potvrdí aj v nasledujúcich mesiacoch, dvojciferný rast bude už čoskoro minulosťou,“ konštatuje vo svojom makroprudenciálnom komentári Národná banka Slovenska.
Rastúce úroky zvýšili splátky
Spomalenie na trhu úverov na bývanie má na svedomí predovšetkým nižší záujem o úvery kvôli prudkému nárastu úrokových sadzieb, zmenám vo vývoji cien bytov a následných očakávaní občanov usilujúcich sa o prefinancovanie svojho súčasného alebo budúceho bývania.
Mediánová úroková sadzba nových hypoték podľa NBS v priebehu roka 2022 vzrástla z 1 % na 3,8 %. Zmiernenie tohto rastu nenaznačujú ani údaje ku koncu roka 2022. Strmý rast úrokových sadzieb spôsobil značné zvýšenie mesačných splátok.
„Hypotéka poskytnutá na konci minulého roka mala splátku takmer o polovicu vyššiu ako rovnaká hypotéka poskytnutá na začiatku rovnakého roka. Na splátky tak museli dlžníci vynaložiť až o 8 % viac zo svojich príjmov a preplatenie hypotéky vzrástlo až 4,5-násobne, čo mnohých odradilo od záujmu o nové hypotéky,“ vysvetľuje centrálna banka.
Na rozpočty domácností tlačí aj prudko rastúca inflácia
Hlavné faktory spomalenia hypotekárneho trhu na Slovensku sú podľa NBS na strane dopytu. A to aj napriek tomu, že žiadna banka pôsobiaca na Slovensku v uplynulých mesiacoch nesprísnila úverové podmienky a ani nezaznamenala zvýšenie počtu zamietnutých žiadostí. Hlavnými dôvodmi sú teda zvýšené úrokové sadzby hypoték a tiež zvýšené výdavky domácností v dôsledku prudko rastúcej inflácie. Toto spomalenie však nie je špecifické len pre Slovensko, ale aj pre všetky krajiny eurozóny.
Nové hypotéky sú často rizikové
Zníženie počtu poskytovaných hypoték je z pohľadu udržania finančnej stability dobrou správou. Horšie už je, že novoposkytnuté úvery sú rizikovejšie ako tie už existujúce. „Čoraz väčší podiel nových hypoték má DSTI blízko regulatórneho limitu, často v kombinácii s až 30-ročnou splatnosťou. Pri vysokej zaťaženosti splátkami sa tak zvyšuje riziko ťažkostí so splácaním úverov,“ píše vo svojej správe NBS.
Riziko však podľa nej môže rásť aj v prípade úverov poskytnutých v minulosti, pretože rast výdavkov v posledných mesiacoch dostal mnohé domácnosti do náročnej finančnej situácie. Priemerná reálna mzda totiž klesla najvýraznejšie od roku 1998. Podľa prieskumov medzi domácnosťami klesá podiel tých, ktoré sú schopné pokryť svoje výdavky svojimi existujúcimi príjmami. Tento pokles kopíruje situáciu z čias ekonomickej krízy v rokoch 2008 až 2010.
Splácanie môže byť náročnejšie aj kvôli koncu fixácie úrokovej sadzby hypotéky. V rokoch 2024 a 2025 by malo refixovať svoje hypotéky po 20 % hypotekárnych bankových klientov. „Zatiaľ však nemožno hovoriť o bezprostredných problémoch so splácaním úverov, pretože podiel zlyhaných úverov zostáva na historickom minime,“ dodáva NBS.
Nové hypotéky klesajú, spotrebiteľské úvery rastú
Na rozdiel od hypoték spotrebiteľské úvery na prelome rokov svoj rast ešte zvýšili. Hlavným rozdielom je vývoj úrokových sadzieb. V prípade spotrebiteľských úverov zostali dlhšie nezmenené a stúpať začali až od októbra minulého roku, pričom do januára 2023 vzrástli približne o jeden percentuálny bod.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur