NBS pozastavila činnosť Inštitútu bankového vzdelávania pre finančných sprostredkovateľov
Finanční sprostredkovatelia potrebujú na vykonávanie svojej činnosti osobitné finančné vzdelávanie a svoju spôsobilosť musia pravidelne potvrdzovať odbornou skúškou. Doposiaľ tak mohli robiť aj prostredníctvom Inštitútu bankového vzdelávania, ktorý patrí pod Národnú banku Slovenska (NBS). Ten však od 1. júla 2023 pozastavil svoju činnosť. Podľa vyjadrení centrálnej banky bola jeho činnosť nerentabilná.

Foto: Shutterstock
Nízky počet záujemcov
Inštitút bankového vzdelávania (IBV) bol jedným z poskytovateľov osobitného finančného vzdelávania pre finančných sprostredkovateľov. Hoci v registri centrálnej banky ešte stále figuruje, podľa oficiálnej webovej stránky už pozastavil svoju činnosť.
Inštitút fungoval presne päť rokov, svoju činnosť začal 1. júla 2018. „IBV dlhodobo pokrýval len malú časť záujemcov o toto vzdelávanie a skúšanie, preto sa rozhodol z dôvodu nerentability túto činnosť nateraz prerušiť,“ vysvetľuje hovorkyňa NBS Dominika Duchová.
Finanční sprostredkovatelia tak už po novom služby inštitútu patriaceho pod NBS využívať nemôžu, naďalej však majú k dispozícii 14 subjektov, ktoré vzdelávanie realizujú. Niektoré z nich majú oprávnenie poskytovať finančným agentom aj možnosť odborných skúšok.
Vzdelávajú aj agenti z top desiatky
Medzi poskytovateľov osobitného finančného vzdelávania patrí napríklad aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFSFP) či Slovenská banková asociácia (SBA), no sú v ňom aj komerčné subjekty, ktoré patria medzi najväčších samostatných finančných agentov na Slovensku.
Osobitné finančné vzdelávanie môžu podľa údajov NBS vykonávať aj Broker Consulting, OVB Allfinanz Slovensko, Partners Group SK, UNIVERSAL maklérsky dom či Winners Group.
Odborné skúšky pod dohľadom NBS
Odbornú skúšku pre jednotlivé sektory a jednotlivé stupne odbornej spôsobilosti zabezpečuje v zmysle príslušného zákona Národná banka Slovenska alebo ňou poverená právnická osoba.
Odborné skúšky finančných sprostredkovateľov tak na Slovensku môžu vykonávať len vybrané subjekty. Okrem NBS, ktorá vykonáva odborné skúšky finančných sprostredkovateľov na všetky stupne, vrátane toho najvyššieho, môže skúšať finančných agentov aj AFISP, SBA či Slovenská asociácia poisťovní. Túto činnosť vrátane centrálnej banky aktuálne vykonáva päť subjektov.
Odborné skúšky sú drahšie
Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) v marci 2023 prerokovala a schválila návrh, ktorým sa upravila výška poplatku za vykonanie odbornej skúšky pre finančného sprostredkovateľa. Nová výška poplatku za vykonanie tejto povinnej skúšky je 50 eur. Opatrenie platí od 1. apríla 2023. Kým dovtedy jedna skúška s certifikátom vyšla na 30 eur, od 1. apríla 2023 je to o 20 eur viac. Ak agent pôsobí vo všetkých sektoroch súčasne, po novom za preskúšanie zaplatí 300 eur.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov
- 2.Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur
- 3.Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek
- 4.Mestský súd v Bratislave vytýčil termín pojednávania v kauze vraždy Daniela Tupého, Puškár zostáva naďalej vo väzbe
- 5.Šéfka nemeckej diplomacie vyzýva na pomoc Kyjevu, obáva sa opakovaných útokov na energetickú sieť počas zimy