NBS: Počet falošných eurobankoviek vlani klesol, no falošných euromincí bolo viac
V roku 2022 bolo na území Slovenska zadržaných len 771 kusov falzifikátov eurových bankoviek. Je to približne o tretinu menej ako v roku 2021 a dvadsaťkrát menej ako v rekordnom roku 2020. Mimochodom, vlani sa v obehu vyskytlo najmenej falošných eurových bankoviek od zavedenia tejto meny na Slovensku v roku 2009.

Foto: Shutterstock
Aká je situácia na Slovensku
Podľa údajov Národnej banky Slovenska z celkového množstva bolo v hotovostnom peňažnom obehu zadržaných 751 kusov, čo predstavuje 97,4 %.
Veľký rozdiel v celkovej štatistike medzi rokom 2020 a ostatnými rokmi uvedenými v tabuľke, je spôsobený jedným mimoriadnym prípadom z augusta 2020, keď orgány činné v trestnom konaní zadržali pred uvedením do obehu spolu 15-tisíc falošných eurobankoviek.
Najviac sa falšujú 50-eurovky
Podľa informácie regulátora finančného trhu na Slovensku v roku 2022 tvorili najväčší podiel falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur. Podarilo sa zadržať 318 takýchto falzifikátov a ich podiel predstavoval viac ako 40 %.
Dvojciferný podiel zaznamenali aj 20-, 100-, 10- a 500-eurové bankovky. Podvodníci venovali najmenšiu pozornosť, falšovaniu 5- a 200-eurových bankoviek.
Kvalita väčšiny falzifikátov je dobrá
Národná banka Slovenska ďalej uvádza, že kvalita zadržaných falzifikátov prevažne dobrá. Ak sa však narábaniu s peniazmi venuje dostatočná pozornosť, falzifikáty je možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok.
Falzifikáty sú od pravých bankoviek ľahko rozpoznateľné použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením.
Počet falošných euromincí stúpol
U mincí v minulom roku nastal opačný trend ako u eurobankoviek. V roku 2022 bolo na Slovensku zadržaných 2 580 falzifikátov eurových mincí, čo je o 62 % viac ako v roku 2021. Najväčší podiel tvorili mince v nominálnej hodnote 2 eurá (93,7 %). Z celkového množstva bolo v hotovostnom peňažnom obehu zadržaných 2 315 kusov (89,7 %).
Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.
Na pomoc si zoberte magnet
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou.
Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 2.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení