Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania

Zuzana Mecková Financie
SK
EN
Poslať

Balík pomoci pre rodiny známy ako balíček protiinflačných opatrení minulý týždeň schválený vládou posunuli poslanci parlamentu do druhého čítania. Balíček by mal okrem jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa obsahovať aj zvýšenie daňového bonusu a prídavkov na deti, ako aj zavedenie príspevkov na detské krúžky vo výške 50 eur od budúceho roka. Zároveň by sa sumy daňového bonusu nemali naďalej zvyšovať podľa rastu životného minima, ale na základe percenta z čiastkového základu dane.

image

Foto: Shutterstock

Za posunutie návrhu do druhého čítania hlasovalo 83 poslancov, proti bolo 18 poslancov a 33 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Návrh podporili aj opoziční poslanci za stranu Kotlebovci-ĽSNS.
Ozývajú sa však viaceré hlasy, že návrh schválila vláda bez odbornej diskusie, a schvaľovanie prebieha v zrýchlenom legislatívnom konaní prakticky zo dňa na deň, čo je v priamom rozpore s programovým vyhlásením vlády.

Prídavky na deti by mali byť vyššie

Okrem jednorazového stoeurového zvýšenia prídavku na deti sa v parlamente rokovalo o jeho trvalom zvýšení zo súčasných 25,88 eura na 30 eur mesačne od júla tohto roka a od januára 2023 zo sumy 30 eur na sumu 50 eur mesačne. Podľa návrhu ministerstva financií sa má zároveň zrušiť automatický rast prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Znamená to, že o jeho novej výške bude rozhodovať vždy vláda, ktorá nebude povinná ho naďalej zvyšovať.

Touto dávkou má štát prispievať na výchovu a výživu dieťaťa. Aktuálne má však prídavok čiastočne slúžiť aj na pomoc s nákupom školských potrieb pre prvákov. Požiadať oň môžu rodičia pomocou písomnej žiadosti na úrade práce, alebo elektronicky cez stránku slovensko.sk.

Nárok na prídavky na deti majú rodičia do 25. roku dieťaťa a ak zároveň splnia podmienku, že dieťa ešte navštevuje denné štúdium strednej či vysokej školy, prípadne nemôže študovať alebo pracovať kvôli vážnej chorobe či úrazu.

V prípade zdravotne znevýhodnených detí, ktoré navštevujú základnú školu pre zdravotne znevýhodnených, nárok rodiča na prídavok je dovtedy, kým dieťa nedosiahne 25 rokov. Ak dieťa kvôli dlhodobo zlému zdraviu nemôže študovať alebo pracovať, prídavok rodič poberá len do jeho plnoletosti.

Nárok rodičov na prídavky na deti sa ruší v prípade, ak ich dieťa poberá invalidný dôchodok, alebo už dokončilo druhý stupeň štúdia na vysokej škole. To znamená, že získalo magisterský alebo inžiniersky titul.

Prehľad zmien výšky prídavkov na deti:

 • Súčasný prídavok na dieťa od 1. januára 2022 je 25,88 eura mesačne.
 • Navýšenie prídavku na dieťa od 1. júla 2022 bude 30 eur mesačne.
 • Nasledujúce navýšenie na dieťa od 1. januára 2023 dosiahne 50 eur mesačne.

Príplatok k prídavku na dieťa

Podľa návrhu ministerstva financií sa má zmeniť aj príplatok k prídavku na dieťa. Aj pri ňom sa zruší automatický rast, a rozhodovať o jeho výške má po novom vláda spolu s určením výšky prídavku na dieťa.

Príplatok k prídavku je od januára tohto roka vo výške 12,14 eura mesačne. Nárok naň majú len tí, ktorí si za normálnych okolností nemôžu uplatniť daňový bonus na dieťa a zároveň môžu poberať prídavky. Ide o ľudí, ktorí sú napríklad na starobnom, predčasnom, invalidnom či výsluhovom dôchodku, prípadne poberajú podobný dôchodok v zahraničí.

Podmienky prijímania prídavku na dieťa

Prídavok sa poberá na každé dieťa zvlášť a vždy má na poberanie nárok len jeden z rodičov. Ak sú rozvedení, prípadne majú striedavú starostlivosť, môžu sa striedať aj v poberaní prídavku na základe dohody alebo rozhodnutia súdu. Striedať sa môžu maximálne po šiestich mesiacoch.

Ruší sa príspevok pre prvákov

Ministerstvo financií chce novelou zároveň zrušiť jednorazové finančné prilepšenie pre rodičov prvákov na ich školské potreby. Platí to pre rodičov, ktorí v septembri do školy posielajú prvákov základnej školy. Táto jednorazová dávka na školské potreby sa doposiaľ vyplácala vždy v októbri.

Od januára tohto roka jednorazový príspevok dosahuje sumu 106,33 eura, pričom úrady si mená prvákov zisťujú z centrálneho registra. Spolu s odsúhlasením návrhu novely zákona však rodičia prvákov dostanú tento príspevok naposledy na jeseň tohto roka, keďže od roku 2023 by sa mal prestať vyplácať.

Zmeny vo výpočte daňového bonusu na deti

Okrem toho od júla tohto roka by sa mal zvýšiť aj daňový bonus na dieťa rozdelený na deti do 15 rokov a na deti nad 15 rokov. Rodičia majú na staršie deti dostávať 40 eur mesačne a na mladšie 70 eur. Ďalšie navýšenie by malo nastať od januára budúceho roku, až na 100 eur u detí do 15 rokov a na 50 eur u detí nad 15 rokov. Tieto sumy sú však len maximálne možné stropy nároku. Reálna výška bonusu sa bude počítať podľa toho, aký má rodič príjem a koľko má detí.

Novinka spočíva tiež v tom, že nárok naň má mať každý pracujúci rodič bez ohľadu na to, či mesačne zarába aspoň polovicu minimálnej mzdy, čo bolo doposiaľ podmienkou.

Daňový bonus sa má podľa nových podmienok vypočítať ako percento z čiastkového základu dane, čo u zamestnancov predstavuje hrubý mesačný príjem rodiča znížený o odvody. V prípade živnostníkov pôjde o ročný príjem očistený od odvodov a reálnych či paušálnych výdavkov.

Podľa návrhu najnižší daňový bonus pri jednom dieťati by mal začínať vo výške 20 % čiastkového základu dane a s každým ďalším dieťaťom by sa mal zvýšiť o 7 %.  Maximálna sadzba by mala dosiahnuť  55 %, ak má rodič šesť a viac detí.

Návrh zákona však počíta s tým, že ak bude daňový bonus podľa súčasných pravidiel do konca tohto roka pre rodiča výhodnejší ako ten, ktorý má platiť od júla 2022, zamestnávateľ bude zamestnancovi vyplácať výhodnejšiu sumu.

Balíček za vyše miliardu eur

Protiinflačné opatrenia majú štát v budúcom roku stáť v prepočte až 1,2 miliardy eur. Daňový bonus má byť zo všetkých opatrení najnákladnejší vo výške viac ako pol miliardy eur.

Štát chce všetky výdavky vykryť viacerými spôsobmi, pričom najväčšou položkou majú nepriamo prispieť mestá a obce, ktorým sa zvýšením daňového bonusu znížia príjmy z daní z príjmov fyzických osôb. Tento návrh zásadne nepodporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré vo štvrtok vstúpilo do štrajkovej pohotovosti.

Okrem toho by peniaze do štátnej kasy by malo priniesť aj zavedenie mimoriadnej dane z ropy pre bratislavskú rafinériu Slovnaft. Podobne by k vyšším príjmom mali prispieť aj výber zvyšných daní a dynamické efekty.

Odborníci vidia vážne nedostatky

Finanční analytici vidia v nových opatreniach viaceré problémy, ktoré namiesto pomoci rodinám, ktorá má tlmiť dosahy vysokej inflácie, môžu infláciu ešte viac zvýšiť. 

Odborníci varujú, že týmto opatreniam predovšetkým chýba adresnosť tým, ktorí finančnú pomoc naozaj potrebujú. „Zásadným problémom plošného zvyšovania prídavkov a bonusu je fakt, že skončia veľmi rýchlo v spotrebe. Tak len ďalej podporia rast inflácie, čo môže vyústiť do špirály s neustálym zvyšovaním plošných príspevkov a výšky inflácie,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa jeho slov by kompromisným riešením mohla byť kombinácia adresných opatrení ľuďom najviac ohrozených chudobou cez zvýšenie životného minima a podpora pracujúcich ľudí cez naviazanie nezdaniteľnej sumy na priemernú mzdu.

Zároveň by navýšenie životného minima pomáhalo všetkým ohrozeným skupinám, teda nielen rodinám s deťmi, ktoré podľa štatistík nie vždy patria medzi najviac ohrozené skupiny.

„Alternatívne by ľuďom a rodinám, ktoré nepotrebujú okamžitú hotovostnú pomoc na zvládnutie vyšších výdavkov, mohol štát pomôcť zvýšiť finančné rezervy do budúcnosti tým, že by sa navýšilo percento z hrubej mzdy odvádzané do druhého piliera,“ dopĺňa analytik.

Pred spomínanými krokmi varuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej vplyv opatrení môže mať bez konkrétnych krokov na príjmovej strane rozpočtu vážne následky na zdravie verejných financií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.6.2022 Magdaléna Švančarková

Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku

Výhody, zľavy, špeciálne salóniky a miliónové poistné krytie pri cestovnom poistení patrili medzi bonusy kreditnej karty Diners Club. Tá ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti

„Éra ultranízkej inflácie v eurozóne sa už pravdepodobne nevráti,“ povedala prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Dnes je posledný deň na podanie odloženého daňového priznania

Na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ako aj na zaplatenie dane za rok 2021, zostávajú už posledné hodiny. Tým, ktorí ...

30.6.2022 Naďa Černá

Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém

Dlho očakávaný príchod streamovacej platformy Disney+ sa stal realitou už aj na Slovensku. Pre diváka to znamená rozšírenie ponuky o ...

30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4

Európa vrátane Slovenska významne dopláca na rusko-ukrajinský vojnový konflikt. Nadnárodná spoločnosť Coface až 16 európskym krajinám ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Mincovňa Kremnica vyrazila milión pamätných dvojeuroviek s Erazmom Rotterdamským, do obehu prídu od 1. júla 2022

Národná banka Slovenska (NBS) vydáva ďalšiu pamätnú euromincu. Jej nominálna hodnota je 2 eurá a je venovaná 35. výročiu vzdelávacieho ...

29.6.2022 Redakcia FinReport

Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie

Dôvera v slovenskú ekonomiku zo strany podnikateľov je značne rozkolísaná. Najmä v oblasti priemyslu a služieb v júni 2022 poklesla dokonca ...

29.6.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza, a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

29.6.2022 Monika Jakábová

Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia

Drahšie vklady, doručenie výpisov poštou či služby v pobočkách. Mnohé banky menia s príchodom letných mesiacov svoje cenníky. Zmeny ...

28.6.2022 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura

Od tohtoročného júla sa novým žiadateľom zvýšia dávky v nezamestnanosti. Týkať sa to bude tých, ktorí sa po 1. júli 2022 zaevidujú na ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Twitter dostal pokutu 150 miliónov dolárov za zneužitie dát svojich používateľov

Twitter bude musieť v USA zaplatiť pokutu 150 miliónov dolárov. Orgány činné v trestnom konaní obvinili spoločnosť z nezákonného ...

24.6.2022 Redakcia FinReport

Nová aplikácia na evidenciu tržieb podnikateľov bude k dispozícii už od 29. júna

Už o niekoľko dní budú mať podnikatelia k dispozícii novú aplikáciu na evidenciu tržieb, ktorú vyvinula Finančná správa SR a nazvala ju ...

23.6.2022 Naďa Černá

Drobné mince od 1. júla 2022 končia, ceny nákupov budeme zaokrúhľovať

Slovensko sa 1. júla dočká obmedzenia používania jedno- a dvojcentových mincí. Zaokrúhľovať sa bude až výsledná cena nákupu, a to v ...

23.6.2022 Roland Régely

Finanční sprostredkovatelia si od budúceho roka v NBS priplatia za dohľad

Národná banka Slovenska (NBS) od januára 2023 zvyšuje príspevok za dohľad, ktorý vykonáva nad samostatnými finančnými agentmi. Vyšší ...

22.6.2022 Roland Régely

FinGO.sk: Stovky nových agentov a digitálne inovácie priniesli skokový rast tržieb

Ročný obrat takmer dvadsať miliónov eur a stovky nových podriadených finančných agentov. Firma získala významnú investíciu, dokázala ...

22.6.2022 Redakcia FinReport

Nezabudnite do konca júna podať odložené daňové priznanie

Koniec júna je ďalším možným termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť presne 168 873 daňovníkov, ...

22.6.2022 Redakcia FinReport

Poslanci parlamentu opätovne odhlasovali prorodinný balíček pomoci za 1,2 miliardy eur

Minister financií Igor Matovič si presadil svoje. Vďaka hlasom OĽaNO, Sme rodina a niekoľkých ďalších opozičných poslancov z radov ĽSNS, ...

Aplikácia

 1. 1.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 2. 2.
  Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
 3. 3.
  Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
 4. 4.
  Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
 5. 5.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia