Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania

Zuzana Fryč Financie Poslať

Balík pomoci pre rodiny známy ako balíček protiinflačných opatrení minulý týždeň schválený vládou posunuli poslanci parlamentu do druhého čítania. Balíček by mal okrem jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa obsahovať aj zvýšenie daňového bonusu a prídavkov na deti, ako aj zavedenie príspevkov na detské krúžky vo výške 50 eur od budúceho roka. Zároveň by sa sumy daňového bonusu nemali naďalej zvyšovať podľa rastu životného minima, ale na základe percenta z čiastkového základu dane.

balíček pomoci pre rodiny

Foto: Shutterstock

Za posunutie návrhu do druhého čítania hlasovalo 83 poslancov, proti bolo 18 poslancov a 33 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Návrh podporili aj opoziční poslanci za stranu Kotlebovci-ĽSNS.
Ozývajú sa však viaceré hlasy, že návrh schválila vláda bez odbornej diskusie, a schvaľovanie prebieha v zrýchlenom legislatívnom konaní prakticky zo dňa na deň, čo je v priamom rozpore s programovým vyhlásením vlády.

Prídavky na deti by mali byť vyššie

Okrem jednorazového stoeurového zvýšenia prídavku na deti sa v parlamente rokovalo o jeho trvalom zvýšení zo súčasných 25,88 eura na 30 eur mesačne od júla tohto roka a od januára 2023 zo sumy 30 eur na sumu 50 eur mesačne. Podľa návrhu ministerstva financií sa má zároveň zrušiť automatický rast prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Znamená to, že o jeho novej výške bude rozhodovať vždy vláda, ktorá nebude povinná ho naďalej zvyšovať.

Touto dávkou má štát prispievať na výchovu a výživu dieťaťa. Aktuálne má však prídavok čiastočne slúžiť aj na pomoc s nákupom školských potrieb pre prvákov. Požiadať oň môžu rodičia pomocou písomnej žiadosti na úrade práce, alebo elektronicky cez stránku slovensko.sk.

Nárok na prídavky na deti majú rodičia do 25. roku dieťaťa a ak zároveň splnia podmienku, že dieťa ešte navštevuje denné štúdium strednej či vysokej školy, prípadne nemôže študovať alebo pracovať kvôli vážnej chorobe či úrazu.

V prípade zdravotne znevýhodnených detí, ktoré navštevujú základnú školu pre zdravotne znevýhodnených, nárok rodiča na prídavok je dovtedy, kým dieťa nedosiahne 25 rokov. Ak dieťa kvôli dlhodobo zlému zdraviu nemôže študovať alebo pracovať, prídavok rodič poberá len do jeho plnoletosti.

Nárok rodičov na prídavky na deti sa ruší v prípade, ak ich dieťa poberá invalidný dôchodok, alebo už dokončilo druhý stupeň štúdia na vysokej škole. To znamená, že získalo magisterský alebo inžiniersky titul.

Prehľad zmien výšky prídavkov na deti:

  • Súčasný prídavok na dieťa od 1. januára 2022 je 25,88 eura mesačne.
  • Navýšenie prídavku na dieťa od 1. júla 2022 bude 30 eur mesačne.
  • Nasledujúce navýšenie na dieťa od 1. januára 2023 dosiahne 50 eur mesačne.

Príplatok k prídavku na dieťa

Podľa návrhu ministerstva financií sa má zmeniť aj príplatok k prídavku na dieťa. Aj pri ňom sa zruší automatický rast, a rozhodovať o jeho výške má po novom vláda spolu s určením výšky prídavku na dieťa.

Príplatok k prídavku je od januára tohto roka vo výške 12,14 eura mesačne. Nárok naň majú len tí, ktorí si za normálnych okolností nemôžu uplatniť daňový bonus na dieťa a zároveň môžu poberať prídavky. Ide o ľudí, ktorí sú napríklad na starobnom, predčasnom, invalidnom či výsluhovom dôchodku, prípadne poberajú podobný dôchodok v zahraničí.

Podmienky prijímania prídavku na dieťa

Prídavok sa poberá na každé dieťa zvlášť a vždy má na poberanie nárok len jeden z rodičov. Ak sú rozvedení, prípadne majú striedavú starostlivosť, môžu sa striedať aj v poberaní prídavku na základe dohody alebo rozhodnutia súdu. Striedať sa môžu maximálne po šiestich mesiacoch.

Ruší sa príspevok pre prvákov

Ministerstvo financií chce novelou zároveň zrušiť jednorazové finančné prilepšenie pre rodičov prvákov na ich školské potreby. Platí to pre rodičov, ktorí v septembri do školy posielajú prvákov základnej školy. Táto jednorazová dávka na školské potreby sa doposiaľ vyplácala vždy v októbri.

Od januára tohto roka jednorazový príspevok dosahuje sumu 106,33 eura, pričom úrady si mená prvákov zisťujú z centrálneho registra. Spolu s odsúhlasením návrhu novely zákona však rodičia prvákov dostanú tento príspevok naposledy na jeseň tohto roka, keďže od roku 2023 by sa mal prestať vyplácať.

Zmeny vo výpočte daňového bonusu na deti

Okrem toho od júla tohto roka by sa mal zvýšiť aj daňový bonus na dieťa rozdelený na deti do 15 rokov a na deti nad 15 rokov. Rodičia majú na staršie deti dostávať 40 eur mesačne a na mladšie 70 eur. Ďalšie navýšenie by malo nastať od januára budúceho roku, až na 100 eur u detí do 15 rokov a na 50 eur u detí nad 15 rokov. Tieto sumy sú však len maximálne možné stropy nároku. Reálna výška bonusu sa bude počítať podľa toho, aký má rodič príjem a koľko má detí.

Novinka spočíva tiež v tom, že nárok naň má mať každý pracujúci rodič bez ohľadu na to, či mesačne zarába aspoň polovicu minimálnej mzdy, čo bolo doposiaľ podmienkou.

Daňový bonus sa má podľa nových podmienok vypočítať ako percento z čiastkového základu dane, čo u zamestnancov predstavuje hrubý mesačný príjem rodiča znížený o odvody. V prípade živnostníkov pôjde o ročný príjem očistený od odvodov a reálnych či paušálnych výdavkov.

Podľa návrhu najnižší daňový bonus pri jednom dieťati by mal začínať vo výške 20 % čiastkového základu dane a s každým ďalším dieťaťom by sa mal zvýšiť o 7 %.  Maximálna sadzba by mala dosiahnuť  55 %, ak má rodič šesť a viac detí.

Návrh zákona však počíta s tým, že ak bude daňový bonus podľa súčasných pravidiel do konca tohto roka pre rodiča výhodnejší ako ten, ktorý má platiť od júla 2022, zamestnávateľ bude zamestnancovi vyplácať výhodnejšiu sumu.

Balíček za vyše miliardu eur

Protiinflačné opatrenia majú štát v budúcom roku stáť v prepočte až 1,2 miliardy eur. Daňový bonus má byť zo všetkých opatrení najnákladnejší vo výške viac ako pol miliardy eur.

Štát chce všetky výdavky vykryť viacerými spôsobmi, pričom najväčšou položkou majú nepriamo prispieť mestá a obce, ktorým sa zvýšením daňového bonusu znížia príjmy z daní z príjmov fyzických osôb. Tento návrh zásadne nepodporuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré vo štvrtok vstúpilo do štrajkovej pohotovosti.

Okrem toho by peniaze do štátnej kasy by malo priniesť aj zavedenie mimoriadnej dane z ropy pre bratislavskú rafinériu Slovnaft. Podobne by k vyšším príjmom mali prispieť aj výber zvyšných daní a dynamické efekty.

Odborníci vidia vážne nedostatky

Finanční analytici vidia v nových opatreniach viaceré problémy, ktoré namiesto pomoci rodinám, ktorá má tlmiť dosahy vysokej inflácie, môžu infláciu ešte viac zvýšiť. 

Odborníci varujú, že týmto opatreniam predovšetkým chýba adresnosť tým, ktorí finančnú pomoc naozaj potrebujú. „Zásadným problémom plošného zvyšovania prídavkov a bonusu je fakt, že skončia veľmi rýchlo v spotrebe. Tak len ďalej podporia rast inflácie, čo môže vyústiť do špirály s neustálym zvyšovaním plošných príspevkov a výšky inflácie,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Podľa jeho slov by kompromisným riešením mohla byť kombinácia adresných opatrení ľuďom najviac ohrozených chudobou cez zvýšenie životného minima a podpora pracujúcich ľudí cez naviazanie nezdaniteľnej sumy na priemernú mzdu.

Zároveň by navýšenie životného minima pomáhalo všetkým ohrozeným skupinám, teda nielen rodinám s deťmi, ktoré podľa štatistík nie vždy patria medzi najviac ohrozené skupiny.

„Alternatívne by ľuďom a rodinám, ktoré nepotrebujú okamžitú hotovostnú pomoc na zvládnutie vyšších výdavkov, mohol štát pomôcť zvýšiť finančné rezervy do budúcnosti tým, že by sa navýšilo percento z hrubej mzdy odvádzané do druhého piliera,“ dopĺňa analytik.

Pred spomínanými krokmi varuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej vplyv opatrení môže mať bez konkrétnych krokov na príjmovej strane rozpočtu vážne následky na zdravie verejných financií.

logo
Prečítajte si tiež:
18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Aj dobrovoľní hasiči už majú vlastné poistenie zodpovednosti za škodu

Na Slovensku je evidovaných približne 80-tisíc dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Experiment: Odstrašujúco ladená komunikácia priniesla do štátneho rozpočtu 2,6 milióna eur

Viac ako 180-tisíc živnostníkom každoročne vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, alebo sa mení výška ich vymeriavacieho ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Staronovou prezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj je Odile Renaudová-Bassová

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že jej šéfkou aj naďalej bude Francúzka Odile Renaudová-Bassová. Opätovne zvolená do ...

14.5.2024 Martin Jamnický

Rodičia detí neprijatých do materských škôl môžu požiadať o predĺžený rodičovský príspevok

Nárok na poberanie predĺženého rodičovského príspevku majú rodičia detí vo veku od 3 do 6 rokov, ktoré z kapacitných dôvodov neprijali ...

13.5.2024 Redakcia FinReport

Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024

Poberatelia dôchodkových dávok dostanú tento rok v decembri nový plnohodnotný 13. dôchodok, ktorý bude vyšší než v minulosti. Novela ...

13.5.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR vrátila daňové preplatky v objeme 635 miliónov eur

Finančná správa SR spracovala spolu 455 440 žiadostí o vrátenie preplatkov na daniach a poukázanie daňového bonusu. Všetky žiadosti boli ...

13.5.2024 Martin Jamnický

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Minulý mesiac schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských ...

13.5.2024 Redakcia FinReport

Podporte celoslovenskú zbierku Modrý gombík UNICEF

Od 13. do 19. mája 2024 sa koná 18. ročník celonárodnej zbierky Modrý gombík, ktorú organizuje Slovenská nadácia pre UNICEF. Táto zbierka ...

12.5.2024 Redakcia FinReport

Ako predísť daňovej exekúcii? Kľúčová je komunikácia s daňovým úradom

Bežní občania aj podnikatelia sa môžu dostať do situácie, keď nebudú zvládať zaplatiť daň v lehote splatnosti a vznikne im daňový ...

9.5.2024 Robert Juriš

NBS: Ceny nehnuteľností na Slovensku začali mierne klesať

Ponukové ceny nehnuteľností na Slovensku začali klesať. Zníženie cien podľa dát Národnej banky Slovenska však v prvom štvrťroku 2024 v ...

7.5.2024 Robert Juriš

ECB pracuje na nových eurobankovkách s dôrazom na bezpečnosť a udržateľnosť

Hoci Európska centrálna banka usilovne pracuje na vývoji digitálneho eura, paralelne sa usiluje zachovať existenciu aj finančnej hotovosti. ...

7.5.2024 Redakcia FinReport

Ministerstvo financií SR vyhlásilo dotačné výzvy na zlepšenie života v mestách a obciach

Ministerstvo financií SR zverejnilo dve nové výzvy, vďaka ktorým môžu žiadatelia získať dotácie na projekty, ktorých úlohou je ...

6.5.2024 Robert Juriš

Nahradia v Česku korunu eurom? Firmy by ho aj chceli, občania sú skôr proti

Prijatie eura je pre niektoré krajiny prioritou, pre iné veľmi citlivou otázkou. Susedné Česko patrí medzi tie druhé. Hoci na Slovensku ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay