Naučte sa používať svoju platobnú kartu čo najefektívnejšie, nenaletíte podvodníkom
Leto je časom dovoleniek, prázdnin a uvoľnenej atmosféry. Toto obdobie však využívajú aj rôzni podvodníci. Preto je dobré vedieť, ako im zbytočne nenaletieť. V tejto súvislosti sa zídu tiež informácie, ako čo najefektívnejšie využívať platobné karty (debetné aj kreditné), ktoré sú dnes súčasťou každého bankového účtu, tak, aby ste znížili možnosť ich zneužitia, prípadne eliminovali možné škody, znížili poplatky za služby a zvýšili svoju šancu na využitie všetkých benefitov, ktoré táto banková služba poskytuje.

Foto: Shutterstock
1) Nastavte si nižšie limity na karte
Či kartu používate na nákupy pravidelne, alebo len občas, odporúča sa nastaviť si internetový limit na nízku alebo nulovú hodnotu. Zvýšte si ho vždy až tesne pred platbou. Pred odchodom na dovolenku si nastavte limit pre platby kartou alebo výber z bankomatu.
2) Platobnú kartu si preneste do mobilu
Ak sa vám nechce nosiť peňaženku na pláž, môžete si kartu nahrať do mobilu alebo hodiniek. Takéto transakcie sú bezpečné, údaje o karte sú šifrované rovnako, ako sú chránené aj vaše osobné údaje.
3) Svoju kartu nepožičiavajte deťom
Za podvodmi na internete nemusia byť len hekeri. Často rodičia požičajú deťom kartu, aby si nakúpili hry alebo aplikácie. Ak si deti dôkladne neprečítajú obchodné podmienky, alebo jednoducho súhlasia a opakovanými platbami, rodičia môžu zažiť nemilé prekvapenie pri kontrole účtu.
4) Kreditka ako vhodný partner na dovolenku
Plánujete si na dovolenke požičať auto? Budete potrebovať kreditku. Mnohé požičovne akceptujú len kreditné karty, ak tú svoju nepredložíte, auto vám spoločnosť nemusí prenajať. Kreditka vám taktiež prináša výhodné cestovné poistenie pre držiteľa a spolucestujúcich.
5) Bezpečné a výhodné nákupovanie v zahraničí
Za tovar a služby je dobré platiť kartou. Nemusíte hľadať zmenárne a platiť poplatky za výber hotovosti. Pri platbe kartou je vhodné zvoliť si možnosť zaplatiť v domácej mene. Tento spôsob je výhodnejší, ako si nechať prepočítať transakciu obchodníkom na eurá.
Kartu použite aj pri platbe za ubytovanie alebo letenky. Zrušila vám letecká spoločnosť let, alebo vás poskytovateľ služieb vás neubytoval? V prípade, ak ste zaplatili kartou a neuspejete u obchodníka, banka vám pomôže s vybavením reklamácie.
6) Hrozba skimmingu je stále aktuálna
Pri platbe kartou, najmä mimo Európy, nezabúdajte byť opatrní. Skimming je praktika, ktorá kopíruje dáta z karty. Platobnú kartu preto nikdy nedávajte z ruky a pri zadávaní PIN-u si zakrývajte klávesnicu druhou rukou.
7) Poplatky sú dôležité, pozor na ne
Prevádzkovateľ bankomatu v zahraničí si účtuje poplatky, ktoré vaša banka nevie ovplyvniť. Ešte pred potvrdením výberu vás bankomat upozorní na výšku poplatku. Vhodné je preto využívať bankomaty tých inštitúcií, ktoré si poplatok neúčtujú.
8) Na dovolenku si vezmite viac kariet
Pri ceste do zahraničia sa odporúča vziať si so sebou viacero kariet pre prípad, že by u niektorej z nich došlo k strate, krádeži alebo vyčerpaniu limitu.
9) Ak nastane problém, zablokujte si kartu
Ak neviete nájsť svoju kartu, môžete si ju jednoducho deaktivovať priamo v aplikácii mobilbankingu. Ak ju nájdete, jednoducho si ju znova aktivujete. Pri akomkoľvek podozrení zo zneužitia platobnej karty okamžite kontaktujte svoju banku, a tá kartu zablokujte. Platiť kartou je bezpečné. Potrebné je však vedieť, na čo si dať pozor a ako realizovať transakcie tak, aby boli bezpečné.
Kľúčové slová
Podujatia

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Vojna na Ukrajine

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.NBS opäť zvýši poplatky pre finančných sprostredkovateľov, tentoraz za odborné skúšky
- 3.Najčastejším povolaním na Slovensku je špecialista, ubúda remeselníkov a robotníkov
- 4.Messenger bude bezpečnejší. Meta testuje predvolené šifrovanie E2EE
- 5.Slovenská ekonomika spomalila, na obzore sa črtá recesia