Naše platy dobiehajú tie západoeurópske len veľmi pomaly. Hodinovú mzdu máme trikrát nižšiu ako v Luxembursku
Slovenskí zamestnanci majú v priemere trikrát nižšiu hodinovú mzdu ako zamestnanci v Luxembursku. Za vlaňajšok sme mali ôsmy najnižší hodinový náklad práce spomedzi 27 krajín Európskej únie. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat nám síce hodinový náklad práce medziročne vzrástol o 7 %, no suma 13,40 eura zďaleka nedosahuje úroveň v krajinách západnej Európy.

Foto: Shutterstock
Stále sme ďaleko za priemerom Európskej únie
V roku 2020 sa priemerné hodinové náklady v Európskej únii (bez započítania verejnej správy) pohybovali na úrovni 28,50 eura, v eurozóne to bolo 32,30 eura. Na Slovensku sa pri medziročnom náraste o 90 centov tento ukazovateľ dostal iba na 13,40 eura.
„Priemerné hodinové náklady práce odzrkadľujú značné rozdiely medzi členskými štátmi Európskej únie. Najnižšie hodinové náklady práce sú dlhodobo v Bulharsku, a to len na úrovni 6,50 eura, nasleduje Rumunsko s 8,10 eura a Maďarsko 9,90 eura. Naopak, najvyššie náklady práce majú v Dánsku (45,80 eura), Luxembursku (42,10 eura) a Belgicku (41,10 eura),“ tvrdí ekonomická analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková.
Vlani sme rástli rýchlejšie ako mnohé iné krajiny
V rokoch 2019 až 2020 sa hodinové náklady práce na úrovni celej ekonomiky zvýšili v Európskej únii o 3,1 % a v eurozóne o 2,9 %. V rámci eurozóny hodinové náklady práce najviac klesli na Malte o ‒4,7 % a najväčší nárast bol zaznamenaný v Portugalsku (+8,6 %), Litve (+7,5 %) a Slovensku (+7,0 %).
„Aj napriek tomu, že stále zaostávame za západnou Európou, za posledných deväť rokov dynamika rastu platov výrazne napredovala, a to dokonca viac ako v iných západoeurópskych krajinách. Rozdiely v mzdovom ohodnotení je napriek tomu cítiť. Je pravidlom, že nominálne nárasty miezd sú vyššie v takzvaných chudobnejších krajinách, pričom úroveň platov sa tak v Európskej únii zbližuje,“ konštatuje analytička.
Aj naša priemerná mzda je „neporovnateľne“ nízka
Kým na Slovensku je v tomto roku výška minimálnej mzdy na úrovni 623 eur v hrubom, v Luxembursku sa vyšplhala na 2,2-tisíc eur. U nás túto úroveň nedosahuje ani priemerná mzda v hospodárstve, ktorá za 4. kvartál predchádzajúceho roku predstavuje 1 245 eur.
Ako sa vypočítava výška minimálnej mzdy na Slovensku?
Vypočítava sa podľa automatického vzorca. Predstavuje 57 % z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. V nominálnom vyjadrení ide o sumu 623 eur mesačne. Hodinová minimálna mzda je v roku 2021 na Slovensku vo výške 3,58 eura.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?