Náklady na bývanie: Tento rok ušetríme na energiách, ale produkovanie odpadu nás, naopak, vyjde drahšie
V čase pandémie trávia Slováci a Slovenky viac času doma. Výsledkom je väčšia spotreba energií a vyššia produkcia odpadu. S tým, samozrejme, súvisia aj vyššie náklady na bývanie. Potešujúcou správou je, že cena elektriny a plynu na začiatku tohto roku medziročne klesla. Za čo si slovenské domácnosti v roku 2021 priplatia najviac a za čo, naopak, zaplatia menej ako v roku 2020?
Foto: Shutterstock
Náklady spojené s bývaním ukrajujú približne štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Práve táto oblasť zaznamenala v rokoch 2018 až 2020 medziročný nárast cien o 2,1 %, 3,9 % a 2,6 %. Dobrou správou je, že zdražovanie v oblasti bývania sa v roku 2021 zrejme zastaví. Najvýraznejší pokles cien nás čaká v prípade plynu, elektriny a tepla. Naopak, najviac si v roku 2021 priplatíme za zber a odvoz smetí.
Energie začiatkom roka 2021 zlacneli o takmer 5 %
Ceny v oblasti bývania zaznamenali v januári 2021 medziročný pokles o 1,1 %. Hlavným dôvodom bol pokles cien energií pre domácnosti (o 4,7 %), ktoré sa na celkových výdavkoch domácností podieľajú takmer desiatimi percentami. Najvýraznejší pokles si v úvode roka na svoje konto pripísali ceny plynu, a to o 9,7 %. Ceny elektriny boli medziročne nižšie o 4,3 % a tepelná energia zlacnela o 1,0 %.
Hoci hlavné slovo pri stanovení cien energií má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ceny elektriny a plynu významne závisia aj od vývoja komodít na svetových burzách. No a práve vlani ceny energií na svetových trhoch pod vplyvom pandémie zaznamenali pokles – a to hlavne počas prvého polroka 2020.
Pokles cien elektriny, plynu či tepla pre domácnosti je v týchto časoch dobrou správou pre mnohé domácnosti. „V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma. Mnohí dospelí pracujú z domu, deti sa vzdelávajú prevažne dištančne. To však ide ruka v ruke aj s vyššou spotrebou energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohé rodiny určitou kompenzáciou vyššej spotreby a v konečnom dôsledku vďaka tomu môžu ušetriť aj desiatky eur,“ konštatuje analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Za zber smetí si priplácame o viac ako 6 %
Ako uviedla ďalej, väčšina miest a obcí vlani pristúpila k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad pre tento rok, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent. Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v januári 2021 ceny za zber smetí v priemere medziročne vyššie o 6,1 %.
Dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku sa stále vo veľkom skládkuje (až na 80 % územia republiky). Cena za skládkovanie bola síce dlhé roky nízka, ale od roku 2019 je to inak, a cena za takéto neekologické zneškodnenie odpadu z roka na rok rastie. Dôvodom sú vyššie poplatky pre Envirofond a kroky, ktoré by mali viesť k ekologickejšiemu nakladaniu s komunálnym odpadom.
„Pre samosprávy to však väčšinou znamená náklady navyše. V reakcii na to obce a mestá pristupujú k zvyšovaniu poplatkov aj pre samotných občanov. Iná situácia je v mestách Bratislava a Košice, v ktorých nerecyklovateľný komunálny odpad nekončí na skládkach, ale sa z neho vyrába elektrina a teplo v Zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Cena za zhodnotenie odpadu v ZEVO je stabilná, a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch,“ vysvetľuje analytička.
Tipy, ako ušetriť na energiách
- Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje, a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov. Poriadne si prečítajte svoju zmluvu, pretože nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
- Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
- Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, respektíve stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %. Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety. Vetrajte krátko a intenzívne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.
- Vytvárajte čo najmenej odpadu. Skúste nepotrebné veci niekomu posunúť, pokazené zase opraviť. Neplytvajte potravinami. Ak vám v domácnosti vznikne odpad, pokúste sa ho správne vytriediť. Len tak mu dáte šancu na ďalší život v podobe recyklácie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024