Náklady na bývanie: Tento rok ušetríme na energiách, ale produkovanie odpadu nás, naopak, vyjde drahšie
V čase pandémie trávia Slováci a Slovenky viac času doma. Výsledkom je väčšia spotreba energií a vyššia produkcia odpadu. S tým, samozrejme, súvisia aj vyššie náklady na bývanie. Potešujúcou správou je, že cena elektriny a plynu na začiatku tohto roku medziročne klesla. Za čo si slovenské domácnosti v roku 2021 priplatia najviac a za čo, naopak, zaplatia menej ako v roku 2020?

Foto: Shutterstock
Náklady spojené s bývaním ukrajujú približne štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Práve táto oblasť zaznamenala v rokoch 2018 až 2020 medziročný nárast cien o 2,1 %, 3,9 % a 2,6 %. Dobrou správou je, že zdražovanie v oblasti bývania sa v roku 2021 zrejme zastaví. Najvýraznejší pokles cien nás čaká v prípade plynu, elektriny a tepla. Naopak, najviac si v roku 2021 priplatíme za zber a odvoz smetí.
Energie začiatkom roka 2021 zlacneli o takmer 5 %
Ceny v oblasti bývania zaznamenali v januári 2021 medziročný pokles o 1,1 %. Hlavným dôvodom bol pokles cien energií pre domácnosti (o 4,7 %), ktoré sa na celkových výdavkoch domácností podieľajú takmer desiatimi percentami. Najvýraznejší pokles si v úvode roka na svoje konto pripísali ceny plynu, a to o 9,7 %. Ceny elektriny boli medziročne nižšie o 4,3 % a tepelná energia zlacnela o 1,0 %.
Hoci hlavné slovo pri stanovení cien energií má Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ceny elektriny a plynu významne závisia aj od vývoja komodít na svetových burzách. No a práve vlani ceny energií na svetových trhoch pod vplyvom pandémie zaznamenali pokles – a to hlavne počas prvého polroka 2020.
Pokles cien elektriny, plynu či tepla pre domácnosti je v týchto časoch dobrou správou pre mnohé domácnosti. „V čase lockdownu sa zdržiavame viac doma. Mnohí dospelí pracujú z domu, deti sa vzdelávajú prevažne dištančne. To však ide ruka v ruke aj s vyššou spotrebou energií. Ich nižšie ceny preto môžu byť pre mnohé rodiny určitou kompenzáciou vyššej spotreby a v konečnom dôsledku vďaka tomu môžu ušetriť aj desiatky eur,“ konštatuje analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Za zber smetí si priplácame o viac ako 6 %
Ako uviedla ďalej, väčšina miest a obcí vlani pristúpila k zvyšovaniu poplatkov za komunálny odpad pre tento rok, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent. Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v januári 2021 ceny za zber smetí v priemere medziročne vyššie o 6,1 %.
Dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku sa stále vo veľkom skládkuje (až na 80 % územia republiky). Cena za skládkovanie bola síce dlhé roky nízka, ale od roku 2019 je to inak, a cena za takéto neekologické zneškodnenie odpadu z roka na rok rastie. Dôvodom sú vyššie poplatky pre Envirofond a kroky, ktoré by mali viesť k ekologickejšiemu nakladaniu s komunálnym odpadom.
„Pre samosprávy to však väčšinou znamená náklady navyše. V reakcii na to obce a mestá pristupujú k zvyšovaniu poplatkov aj pre samotných občanov. Iná situácia je v mestách Bratislava a Košice, v ktorých nerecyklovateľný komunálny odpad nekončí na skládkach, ale sa z neho vyrába elektrina a teplo v Zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Cena za zhodnotenie odpadu v ZEVO je stabilná, a rovnaký trend sa očakáva aj v nasledujúcich rokoch,“ vysvetľuje analytička.
Tipy, ako ušetriť na energiách
- Prehodnoťte, či vám dodávateľ energie vyhovuje, a porovnajte si cenové ponuky viacerých dodávateľov. Poriadne si prečítajte svoju zmluvu, pretože nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá výhodne, výhodné aj je.
- Pokúste sa o zníženie spotreby. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, kde nikto nie je. Používajte sprchu namiesto vane a pri varení efektívne používajte kuchynské náčinie. Používajte úsporné modely spotrebičov.
- Kúrte len toľko, koľko je potrebné. Každý stupeň navyše, respektíve stupeň, o ktorý zbytočne prekúrite miestnosť, zvyšuje spotrebu energie o viac ako 5 %. Nezakrývajte radiátory a ani pred ne neukladajte veľké predmety. Vetrajte krátko a intenzívne. Dbajte o to, aby okná a dvere dobre tesnili.
- Vytvárajte čo najmenej odpadu. Skúste nepotrebné veci niekomu posunúť, pokazené zase opraviť. Neplytvajte potravinami. Ak vám v domácnosti vznikne odpad, pokúste sa ho správne vytriediť. Len tak mu dáte šancu na ďalší život v podobe recyklácie.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
- 2.Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
- 3.Obchod Európskej únie s recyklovateľnými surovinami je na vzostupe
- 4.Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur
- 5.Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?