Najčastejším dôvodom pre vyplácanie invalidného dôchodku sú nádorové ochorenia
Viac ako polovicu novouznaných plných invalidít (nad 70 %), ktoré v prvom polroku tohto roku posudzovali posudkoví lekári Sociálnej poisťovne, tvorili nádorové ochorenia. Sú tak naďalej najčastejším dôvodom, pre ktorý Sociálna poisťovňa po splnení ďalších zákonných podmienok priznáva svojim poistencom nárok na invalidný dôchodok.

Fozo: Shutterstock
Nádory trápia viac ženy ako mužov
Rovnako ako v minulých rokoch, pri nových žiadostiach kvôli onkologickému ochoreniu prevažujú ženy. Celkovo až 56,6 % novouznaných invalidít nad 70 % pripadá na onkologické ochorenia. No kým u mužov dosahuje podiel 44,6 %, u žien je to až 70,8 %.
Ďalšie choroby, ktoré viedli k invalidite v prvom polroku 2022, sa líšili podľa pohlavia poistencov. Medzi mužmi boli druhou najčastejšou skupinou choroby obehovej sústavy (12,6 %), treťou choroby nervového systému (11,1 %) a štvrtou duševné poruchy a poruchy správania (9,4 %).
U žien boli na druhom mieste duševné poruchy a poruchy správania (8,6 %). Na treťom mieste sú choroby nervového systému (6,2 %) a štvrtú najčastejšiu skupinu chorôb predstavujú choroby obehovej sústavy (3,2 %).
Priemerná výška invalidného dôchodku je 415 eur
Priemerná výška plného invalidného dôchodku (nad 70 % uznanej invalidity) je v súčasnosti 415 eur. Sociálna poisťovňa vypláca 224 238 takýchto invalidných dôchodkov.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 4.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest