Na Slovensku je 27. mája Deň daňovej slobody
Pondelok 27. mája je na Slovensku Deň daňovej slobody. Slováci od tohto dňa prestávajú „pracovať na štát“.

Foto: Shutterstock
„Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého odovzdávame celý svoj zárobok štátu a od ktorého si celý svoj zárobok ponechávame. V takejto podobe ide o ľahko uchopiteľné vyjadrenie skutočných nákladov na chod štátu. Pri medziročnom porovnaní je to tiež jednoduchý a zrozumiteľný indikátor hospodárenia vlády – poskytuje informáciu o tom, v akej miere štát prerozdeľuje hodnoty vytvorené v ekonomike,“ upozorňuje Nadácia F. A. Hayeka. Minulý rok pripadol deň daňovej slobody na Slovensku na 25. mája. V období od roku 2010 do 2017 bol tento deň vždy v mesiaci jún.
„Za rok 2019 predstavuje odhadovaná miera prerozdeľovania v slovenskej ekonomike 39,91 % hrubého domáceho produktu. Inými slovami to znamená, že z každého eura vytvoreného v našej ekonomike štát v tomto roku vezme a prerozdelí takmer 40 centov,“ hovorí Nadácia F. A. Hayeka. „V porovnaní s vlaňajškom – kedy táto miera dosiahla 39,34 % HDP – došlo k miernemu zvýšeniu štátneho prerozdeľovania v slovenskej ekonomike,“ dopĺňa.
Pod posun tohtoročného dňa daňovej slobody sa podpísali viaceré faktory. Negatívne vplýval fakt, že verejné výdavky rastú rýchlejšie než slovenská ekonomika. „Vláda pri zostavovaní rozpočtu vychádzala z prognózy rastu našej ekonomiky na úrovni 4,5 %. Tohtoročnou realitou je však spomaľovanie rastu. Európska komisia nám aktuálne odhaduje rast na úrovni 3,8 % a NBS dokonca 3,5 %. Výsledkom je relatívne vyššia miera prerozdeľovania v ekonomike ako vlani,“ uvádza Nadácia F. A. Hayeka.
Ďalším dôvodom posunu je to, že samosprávy majú problém s vlastnými rozpočtami. „Mestá a obce každoročne vykazujú vyššie výdavky, než očakáva Ministerstvo financií. Za posledných 5 rokov prekračovali rozpočtované výdavky v priemere až o 8,9 %. Nakoľko ide o faktor, ktorý zvyšuje mieru prerozdeľovania v ekonomike, tento rok sme ho započítali do rizík pri výpočte Dňa daňovej slobody,“ hovorí Nadácia F. A. Hayeka.
Pozitívny vplyv však má dobrý stav trhu práce. „Slovensko dosahuje historicky najnižšiu nezamestnanosť. Niekoľko rokov po sebe sme tiež zaznamenali významný nárast miezd. Viac pracujúcich tak platí vyššie odvody. Pre štát to znamená, že z daní potrebuje vynakladať menej peňazí na krytie deficitu v dôchodkovom poistení. Pre tento rok sa jedná o veľmi pozitívny vplyv. Zároveň je však nutné zdôrazniť, že je iba dočasný a v prípade vypuknutia krízy ide o významné riziko. Akonáhle sa nezamestnanosť zvýši a mzdy prestanú rásť, štátu opäť vzniknú stámiliónové výdavky,“ dopĺňa Nadácia F. A. Hayeka.
Výpočet Dňa daňovej slobody však predstavuje do určitej miery prognózu. „Výsledná miera celkového prerozdeľovania v slovenskej ekonomike môže byť v prípade naplnenia rizík, napríklad pomalšieho než prognózovaného rastu HDP či prekročenia rozpočtových výdavkov, aj vyššia,“ uzatvára nadácia.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?