Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Na CFO Congress 2021 sa zišlo 150 finančných riaditeľov a riaditeliek. Zhodnotili dôsledky pandémie

Redakcia FinReport Financie Poslať

Jedna z prvých tohtoročných konferencií v Česku organizovaných naživo za prítomnosti publika bola venovaná finančným riaditeľom a riaditeľkám. Účastníci CFO Congressu 2021 naplnili maximálnu povolenú kapacitu sály Českej národnej banky. V programe dominovali témy týkajúce sa ľudí vo firmách, digitalizácie procesov a udržateľnosti. V príspevkoch rezonovala téma pandémie koronavírusu, no rečníci sa pozerali hlavne do budúcnosti.

CFO Congress 2021

Foto: CFO Congress 2021 

Aké sú vyhliadky ekonomiky?

Program otvoril hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte David Marek s prehľadom vyhliadok ekonomiky v postcovidovej dobe. Ako jednu z najväčších výziev označil korekciu fiškálnych problémov a širokého spektra zbytočných výdavkov. Náprava si podľa neho vyžaduje nielen veľkú politickú odvahu, ale aj odbornosť.  

Tento rok môžeme dosiahnuť až 44 % HDP, na dlhovú brzdu (55 % HPD) môže Česká republika naraziť v roku 2024,“ uviedol. Upozornil tiež na neúprosnosť demografie a potrebu hľadať nové zdroje financovania dôchodkového systému. Podľa neho cesta k rastu produktivity vedie cez vyššie investície do výskumu a vývoja, a všeobecne do školstva.

Aby bol biznis model udržateľný

Spoločné vystúpenie Group CFO Martina Piskláka a Jannisa Smarasa z Kofoly sa nieslo v duchu komplexnej premeny biznis modelu smerom k udržateľnosti. K trom základným kritériám rozhodovania – cena, kvalita a rýchlosť – pribudlo kritérium slušnosť k sebe a prírode.

V dôsledku pandémie musí firma stále šetriť. Vďaka sile značky si mohla dovoliť škrtať náklady na marketing. K financovaniu nových projektov ohľaduplných k prírode, ktorých návratnosť sa ťažko vyčísľuje (ako je to napríklad u fliaš zo 100 %-ne recyklovaného rPET materiálu) Pisklák uviedol: „K niečomu máte dáta, k niečomu inému to musíte vycítiť a veriť, že to robíte správne.“ Zdôraznil však, že firma si na udržateľný prístup musí vedieť zarobiť.

Kedy je správny čas investovať do zamestnancov  

Keď sa ľudia nemajú radi, vytvárajú problémy, ale keď sa majú radi, hľadajú riešenie,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Mondi Štětí Roman Senecký. Pre to, aby sa ľudia v Mondi mali radi, pracuje na ich mentálnej a fyzickej odolnosti s využitím bio hekingu alebo workshopov mindfulness. Priznal, že je to nákladná podpora. Na konferencii však nechal prehovoriť čísla vypovedajúce o vysokej spokojnosti zamestnancov a raste výroby aj EBITDA.  

Téma starostlivosti o zamestnancov dominovala aj v nasledujúcom vystúpení. „Počas pandémie sa nárast duševných porúch zvýšil na 30 % populácie,“ uviedol adiktológ NeoCentra Aleš Kuda. Z pohľadu závislosti sa 1,5 milióna osôb nachádza v kategórii škodlivého a rizikového užívania alkoholu. Podľa Kudu by zamestnávatelia mali vytvárať prostredie dôvery, kde požiadanie o pomoc nie je známkou slabosti.  

Členka predstavenstva a CFO Pražskej plynárenskej Distribúcie Pavlína Kouřilová hovorila o tom, ako túto tradičnú a už zabehnutú firmu pandémia prinútila urobiť mentálny kotrmelec. V praxi sa jej osvedčilo najmä odovzdať viac právomocí a zodpovednosti jednotlivcom.  

Digitalizujte, ale bezpečne  

Druhý blok konferencie, v ktorom dominovali témy digitalizácie a kybernetickej bezpečnosti, otvoril Milan Kníže, ktorý riadi financie v spoločnosti Vodafone. Podľa neho finančné oddelenie nemá byť len držiteľom čísel, ale malo by byť schopné poskytnúť ich v požadovanej forme komerčným zložkám spoločnosti. Podporil kolegov v rozvoji projektového riadenia, ktoré má podľa jeho vlastných skúseností synergický efekt pre celý finančný tím.  

To kvitoval aj Pavol Frnoch, CFO a COO spoločnosti Deloitte. Ten spoločne so svojou kolegyňou, konzultantkou Dominikou Štěrbákovou, predstavil výhody agilnej metódy prechodu Z excelového pekla do cloudového raja. Nová aplikácia im teraz umožňuje plánovanie v reálnom čase: „Je len jedna pravda, mizne strach z toho, že pracujem so starými dátami,“ uzavrela vystúpenie Štěrbáková.  

Podľa CIO spoločnosti Sabris Štěpána Boudy je digitalizácia nástroj, k fungovaniu ktorého je potrebné zmeniť procesy a prenastaviť prostredie. To si vyžaduje podporu ľudí, ktorí tomuto procesu veria a poháňajú ho dopredu. Bouda predstavil najmä projekty v oblasti ľudských zdrojov (HR) a výroby, kde pomáha digitalizácia.  

Pozor na phishingové e-maily a social engineering  

Digitalizácia na jednej strane nesie potenciál zisku, no na strane druhej je zároveň potrebné venovať sa aj téme kybernetickej bezpečnosti. V spoločnom príspevku to zdôraznili Ivan Svoboda zo spoločnosti ANECT a Miloslav Lujka z Check pointu. „Väčšina hrozieb je neznámych. Medializované príklady sú len špička ľadovca,“ upozornil Lujka.  

Za posledný rok je z pohľadu frekvencie a finančných vplyvov najčastejší typ útoku prostredníctvom phishingových e-mailov a metód social engineering všeobecne. V bezpečnosti dominuje chaos a existuje mnoho čiastkových riešení. Lujka nachádza zmysel v konsolidácii nástrojov a ich flexibilnom využití podľa aktuálnych potrieb spoločnosti.  

V nadväzujúcej prezentácii doplnil súdny znalec v oblasti IT a kybernetickej kriminality Radek Beneš, že absolútna bezpečnosť je chiméra. Okrem iného upozornil na prípad falošného CFO, ktorý vystupoval na videokonferenciách. Jeho hlavné posolstvo smerom k finančným riaditeľom znelo – zúčastňujte sa IT projektov.

Panelová diskusia na záver

Deň zakončila diskusia finančných riaditeľov a riaditeliek za účasti Lady Šmolkovej z Hornbachu, Petra Daňhela z Prefa Brno, Pavla Holana z Nano Energies, Petra Kohouta z APS Holding, ktorých doplnili Martin Pisklák a Pavlína Kouřilová.

V diskusii rezonovali témy z uplynulého dňa. Podľa Martina Piskláka žije Kofola v „excelovom nebi“. Pavel Holan doplnil, že je potrebné digitalizovať, ale zároveň definovať presne kde. Podľa neho pandémia proces digitalizácie len urýchlila. V Prefa Brno priniesla pandémia najmä nový pohľad na riadenie rizík, čo zahŕňa scoring nových partnerov, limitov na faktúry aj ich splatnosť.

Čo sa týka práce so zamestnancami, Pavlína Kouřilová zdôraznila potrebu psychickej podpory počas náročných mesiacov. Spolupatričnosť s firmou je podľa nej viac ako platové ohodnotenie, čo ilustrovala príkladom zástupcov troch generácií jednej rodiny pôsobiacich v Pražskej plynárenskej Distribúcii.

Lada Šmolková sa, naopak, zmienila, že udržanie nových zamestnancov je aktuálne najväčší oriešok, ktorý rieši na prechodnom poste personálnej riaditeľky. Každá z firiem sa venuje téme udržateľnosti, či už predstavuje samotnú podstatu svojho podnikania, ako je to napríklad u Nano Energies, alebo ju ovplyvňuje svojimi investičnými rozhodnutiami, ako je to u spoločnosti APS Holding.

logo
Prečítajte si tiež:
22.2.2024 Robert Juriš

Počas posledných piatich rokov zaznamenal tretí pilier len jeden zlý rok

Počas minulého roku bolo v treťom dôchodkovom pilieri uzatvorených 86 788 zmlúv o doplnkovom dôchodkovom sporení, pričom hodnota majetku v ...

22.2.2024 Zuzana Fryč

Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické

Uplatňovanie škôd na čelnom skle motorového vozidla z povinného zmluvného poistenia vinníka je stále veľmi problematické. Poisťovne ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Asociácia lízingových spoločností hovorí o odklade splátok pre firmy farmárov

Členské spoločnosti Asociácie leasingových spoločností v minulom roku financovali hnuteľné a nehnuteľné predmety v obstarávacej cene vo ...

21.2.2024 Miloslava Némová

Ceny pohonných hmôt idú opäť nahor. Zásadný pokles v blízkej budúcnosti radšej nečakajme

Jedným z najzásadnejších problémov, ktorým v súčasnosti čelí globálna ekonomika, je zvyšovanie cien pohonných látok. Zdražovanie ...

21.2.2024 Robert Juriš

Nezamestnanosť stúpla už druhý mesiac za sebou, problémom je dvojrýchlostná ekonomika

Nezamestnanosť na Slovensku opäť mierne stúpla. Stalo sa to už dva mesiace za sebou. Zvýšila sa v decembri 2023 aj v januári 2024. Podiel ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Simona Kijonková po 13 rokoch odchádza z vedenia Packeta Group

Zakladateľka českej Zásilkovne Simona Kijonková odíde z vedenia skupiny Packeta. Zásilkovnu založila v roku 2010 a počas 13 rokov ju viedla ...

21.2.2024 Robert Juriš

V čase vysokej inflácie slovenské domácnosti nešetrili, prišli o 4 miliardy eur

S dvoma rokmi inflačnej krízy sa slovenské domácnosti vyrovnali úplne opačným spôsobom ako napríklad slovenské firmy. Kým domácnosti ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Vláda rozhodla: Príspevky na ubytovanie odídencov z Ukrajiny pre nepodnikateľov sa znížia na 5 eur

Vláda schválila zníženie finančných príspevkov na ubytovanie ľudí z Ukrajiny. Od 1. marca tohto roka budú nižšie o polovicu. Suma na ...

21.2.2024 Martin Jamnický

Zodpovedné spoločnosti rastú rýchlejšie, no v krízových časoch strácajú dych

Ekologicky a spoločensky zodpovedné firmy, ktoré dominujú globálnym rebríčkom ESG, rástli za posledné tri roky rýchlejšie ako bežné ...

20.2.2024 Robert Juriš

Aké zmeny v 13. dôchodkoch prinesie novela zákona o sociálnom poistení

Trináste dôchodky budú vyššie. Rozhodnutie majú vo svojich rukách poslanci parlamentu, ktorí môžu toto „prilepšenie pre seniorov“ ...

19.2.2024 Martin Jamnický

Ako sa pri výbere peňazí z bankomatu v zahraničí vyhnúť pasci s názvom DCC?

Pred odchodom do zahraničia, kde sa platí inou menou ako eurom, je vhodné si v tuzemskej banke overiť poplatky účtované za výbery z banky či ...

17.2.2024 Redakcia FinReport

Platenie faktúr načas sa zhoršilo, zmení sa to najskôr až v nasledujúcom roku

Útlm ekonomiky, nárast úrokových sadzieb aj vyčerpaný trh práce. To sú podľa odborníkov hlavné dôvody, prečo sa vlani zhoršila ...

15.2.2024 Redakcia FinReport

Dnes je posledný deň na zaslanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov

Štvrtok 15. februára 2024 je posledným dňom na zaslanie žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane z príjmov zo závislej činnosti za ...

15.2.2024 Martin Jamnický

V druhom pilieri sa nachádza 14,5 miliardy eur a sporí si v ňom 70 % pracujúcich ľudí

Druhý dôchodkový pilier na Slovensku funguje už dve desaťročia. Sporia si v ňom traja zo štyroch dospelých ľudí v krajine a aktuálne je v ...

14.2.2024 Redakcia FinReport

Na rekondičné pobyty pre seniorov je pripravená suma 1,4 milióna eur

Finančné prostriedky určené na rekondičné pobyty pre dôchodcov budú tento rok dvojnásobne vyššie ako vlani. Z doterajších 50 eur sa ...

14.2.2024 Robert Juriš

Čo môžete urobiť, ak nie ste spokojný so svojou hypotékou?

Úrokové sadzby hypoték za dva roky narástli o 3 %. Adekvátne tomu stúpli aj ich mesačné splátky. V súčasnosti existuje hneď niekoľko ...

13.2.2024 Roland Régely

Nesprávne ste si uplatnili daňový bonus? Musíte podať daňové priznanie

Finančná správa SR opäť odhalila tisíce prípadov rodičov, ktorí si neoprávnene uplatnili daňový bonus na svoje dieťa. Najčastejšou ...

13.2.2024 Redakcia FinReport

Nový nástroj na podporu nezamestnaných do 30 rokov

Nezamestnaní ľudia vo veku do 30 rokov majú po novom možnosť získať kvalitné odborné poradenstvo, ktoré im pomôže uplatniť sa na trhu ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vláda rozhodla: Príspevky na ubytovanie odídencov z Ukrajiny pre nepodnikateľov sa znížia na 5 eur
 2. 2.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Počas posledných piatich rokov zaznamenal tretí pilier len jeden zlý rok
 5. 5.
  Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay