Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Na CFO Congress 2021 sa zišlo 150 finančných riaditeľov a riaditeliek. Zhodnotili dôsledky pandémie

Redakcia FinReport Financie
SK
EN
Poslať

Jedna z prvých tohtoročných konferencií v Česku organizovaných naživo za prítomnosti publika bola venovaná finančným riaditeľom a riaditeľkám. Účastníci CFO Congressu 2021 naplnili maximálnu povolenú kapacitu sály Českej národnej banky. V programe dominovali témy týkajúce sa ľudí vo firmách, digitalizácie procesov a udržateľnosti. V príspevkoch rezonovala téma pandémie koronavírusu, no rečníci sa pozerali hlavne do budúcnosti.

image

Foto: CFO Congress 2021 

Aké sú vyhliadky ekonomiky?

Program otvoril hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte David Marek s prehľadom vyhliadok ekonomiky v postcovidovej dobe. Ako jednu z najväčších výziev označil korekciu fiškálnych problémov a širokého spektra zbytočných výdavkov. Náprava si podľa neho vyžaduje nielen veľkú politickú odvahu, ale aj odbornosť.  

Tento rok môžeme dosiahnuť až 44 % HDP, na dlhovú brzdu (55 % HPD) môže Česká republika naraziť v roku 2024,“ uviedol. Upozornil tiež na neúprosnosť demografie a potrebu hľadať nové zdroje financovania dôchodkového systému. Podľa neho cesta k rastu produktivity vedie cez vyššie investície do výskumu a vývoja, a všeobecne do školstva.

Aby bol biznis model udržateľný

Spoločné vystúpenie Group CFO Martina Piskláka a Jannisa Smarasa z Kofoly sa nieslo v duchu komplexnej premeny biznis modelu smerom k udržateľnosti. K trom základným kritériám rozhodovania – cena, kvalita a rýchlosť – pribudlo kritérium slušnosť k sebe a prírode.

V dôsledku pandémie musí firma stále šetriť. Vďaka sile značky si mohla dovoliť škrtať náklady na marketing. K financovaniu nových projektov ohľaduplných k prírode, ktorých návratnosť sa ťažko vyčísľuje (ako je to napríklad u fliaš zo 100 %-ne recyklovaného rPET materiálu) Pisklák uviedol: „K niečomu máte dáta, k niečomu inému to musíte vycítiť a veriť, že to robíte správne.“ Zdôraznil však, že firma si na udržateľný prístup musí vedieť zarobiť.

Kedy je správny čas investovať do zamestnancov  

Keď sa ľudia nemajú radi, vytvárajú problémy, ale keď sa majú radi, hľadajú riešenie,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Mondi Štětí Roman Senecký. Pre to, aby sa ľudia v Mondi mali radi, pracuje na ich mentálnej a fyzickej odolnosti s využitím bio hekingu alebo workshopov mindfulness. Priznal, že je to nákladná podpora. Na konferencii však nechal prehovoriť čísla vypovedajúce o vysokej spokojnosti zamestnancov a raste výroby aj EBITDA.  

Téma starostlivosti o zamestnancov dominovala aj v nasledujúcom vystúpení. „Počas pandémie sa nárast duševných porúch zvýšil na 30 % populácie,“ uviedol adiktológ NeoCentra Aleš Kuda. Z pohľadu závislosti sa 1,5 milióna osôb nachádza v kategórii škodlivého a rizikového užívania alkoholu. Podľa Kudu by zamestnávatelia mali vytvárať prostredie dôvery, kde požiadanie o pomoc nie je známkou slabosti.  

Členka predstavenstva a CFO Pražskej plynárenskej Distribúcie Pavlína Kouřilová hovorila o tom, ako túto tradičnú a už zabehnutú firmu pandémia prinútila urobiť mentálny kotrmelec. V praxi sa jej osvedčilo najmä odovzdať viac právomocí a zodpovednosti jednotlivcom.  

Digitalizujte, ale bezpečne  

Druhý blok konferencie, v ktorom dominovali témy digitalizácie a kybernetickej bezpečnosti, otvoril Milan Kníže, ktorý riadi financie v spoločnosti Vodafone. Podľa neho finančné oddelenie nemá byť len držiteľom čísel, ale malo by byť schopné poskytnúť ich v požadovanej forme komerčným zložkám spoločnosti. Podporil kolegov v rozvoji projektového riadenia, ktoré má podľa jeho vlastných skúseností synergický efekt pre celý finančný tím.  

To kvitoval aj Pavol Frnoch, CFO a COO spoločnosti Deloitte. Ten spoločne so svojou kolegyňou, konzultantkou Dominikou Štěrbákovou, predstavil výhody agilnej metódy prechodu Z excelového pekla do cloudového raja. Nová aplikácia im teraz umožňuje plánovanie v reálnom čase: „Je len jedna pravda, mizne strach z toho, že pracujem so starými dátami,“ uzavrela vystúpenie Štěrbáková.  

Podľa CIO spoločnosti Sabris Štěpána Boudy je digitalizácia nástroj, k fungovaniu ktorého je potrebné zmeniť procesy a prenastaviť prostredie. To si vyžaduje podporu ľudí, ktorí tomuto procesu veria a poháňajú ho dopredu. Bouda predstavil najmä projekty v oblasti ľudských zdrojov (HR) a výroby, kde pomáha digitalizácia.  

Pozor na phishingové e-maily a social engineering  

Digitalizácia na jednej strane nesie potenciál zisku, no na strane druhej je zároveň potrebné venovať sa aj téme kybernetickej bezpečnosti. V spoločnom príspevku to zdôraznili Ivan Svoboda zo spoločnosti ANECT a Miloslav Lujka z Check pointu. „Väčšina hrozieb je neznámych. Medializované príklady sú len špička ľadovca,“ upozornil Lujka.  

Za posledný rok je z pohľadu frekvencie a finančných vplyvov najčastejší typ útoku prostredníctvom phishingových e-mailov a metód social engineering všeobecne. V bezpečnosti dominuje chaos a existuje mnoho čiastkových riešení. Lujka nachádza zmysel v konsolidácii nástrojov a ich flexibilnom využití podľa aktuálnych potrieb spoločnosti.  

V nadväzujúcej prezentácii doplnil súdny znalec v oblasti IT a kybernetickej kriminality Radek Beneš, že absolútna bezpečnosť je chiméra. Okrem iného upozornil na prípad falošného CFO, ktorý vystupoval na videokonferenciách. Jeho hlavné posolstvo smerom k finančným riaditeľom znelo – zúčastňujte sa IT projektov.

Panelová diskusia na záver

Deň zakončila diskusia finančných riaditeľov a riaditeliek za účasti Lady Šmolkovej z Hornbachu, Petra Daňhela z Prefa Brno, Pavla Holana z Nano Energies, Petra Kohouta z APS Holding, ktorých doplnili Martin Pisklák a Pavlína Kouřilová.

V diskusii rezonovali témy z uplynulého dňa. Podľa Martina Piskláka žije Kofola v „excelovom nebi“. Pavel Holan doplnil, že je potrebné digitalizovať, ale zároveň definovať presne kde. Podľa neho pandémia proces digitalizácie len urýchlila. V Prefa Brno priniesla pandémia najmä nový pohľad na riadenie rizík, čo zahŕňa scoring nových partnerov, limitov na faktúry aj ich splatnosť.

Čo sa týka práce so zamestnancami, Pavlína Kouřilová zdôraznila potrebu psychickej podpory počas náročných mesiacov. Spolupatričnosť s firmou je podľa nej viac ako platové ohodnotenie, čo ilustrovala príkladom zástupcov troch generácií jednej rodiny pôsobiacich v Pražskej plynárenskej Distribúcii.

Lada Šmolková sa, naopak, zmienila, že udržanie nových zamestnancov je aktuálne najväčší oriešok, ktorý rieši na prechodnom poste personálnej riaditeľky. Každá z firiem sa venuje téme udržateľnosti, či už predstavuje samotnú podstatu svojho podnikania, ako je to napríklad u Nano Energies, alebo ju ovplyvňuje svojimi investičnými rozhodnutiami, ako je to u spoločnosti APS Holding.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži

V krajinách Európskej únie (EÚ) pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií približne 2,7 milióna ľudí. Podľa ...

17.9.2021 Roland Régely

Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin

Kryptomeny rastú a prekonávajú očakávania analytikov aj v roku 2021. Najväčšia kryptoburza na svete, spoločnosť Coinbase, dosiahla v druhom ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti vymáhajúce pohľadávky dostali pokutu od národnej banky Slovenska

Ste firma, ktorá patrí pod dohľad Národnej banky Slovenska a uvažujete nad tým, že urobíte zásadný krok bez jej vedomia? Určite to ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Za viac ako dva roky skončilo na Slovensku v likvidácii takmer 2-tisíc firiem

Do likvidácie sa na Slovensku každoročne dostanú stovky spoločností. Od začiatku roka 2019 až do polovice tohto roka muselo tento proces ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Koľko času môže študent venovať práci a ako získa späť zaplatené odvody a dane?

Súčasná doba je viac ako náročná. Mnohí si však uvedomujú, že je zároveň aj prajná. Samozrejme, pre tých, ktorí majú záujem využiť ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management

Líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania spoločnosť Partners Group SK dostáva zelenú pre ďalšiu svoju novú aktivitu. Národná ...

14.9.2021 Robert Juriš

Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy

Jedným z najkontroverznejších finančných produktov na trhu je investičné životné poistenie. Niektorí odborníci na financie ho nazývajú ...

13.9.2021 Redakcia FinReport

Falošný investor: Mladý Čech peniaze klientov neinvestoval, ale rovno utrácal. Škodu vyčíslili na 1,6 miliardy korún

V Česku ho považovali za investičného génia. Na čo siahol, to premenil na zlato. Vklady klientov zhodnocoval šikovnými burzovými operáciami ...

10.9.2021 Roland Régely

Môže tabakový gigant kúpiť lídra v liečení respiračných ochorení? Ostro kritizovaná fúzia je na spadnutie

Tabakový gigant Philip Morris International (PMI) predstavil novú stratégiu, ktorá počíta s rozšírením pôsobenia spoločnosti mimo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

ECB pokračuje v udržiavaní nízkych úrokových sadzieb. Cieľom je stabilizácia inflácie na úrovni 2 %

Rada guvernérov ako najvyšší rozhodovací orgán Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla, že priaznivé podmienky financovania je možné ...

8.9.2021 Robert Juriš

Chýba nám základná finančná gramotnosť, aj tak sme prehnane sebavedomí

Financie sú pre Slovákov fenomén, o ktorom si myslíme, že mu rozumieme, ale v skutočnosti je pravdou úplný opak. Napriek tomu sa v otázke ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Slovenské školstvo zaostáva vo vzdelávaní. Naše deti nestíhajú v čitateľskej, matematickej ani prírodovednej gramotnosti

Slovensko má stále problém so vzdelávaním. V porovnaní s krajinami Európskej únie síce máme vyšší podiel obyvateľov s vyšším ...

7.9.2021 Roland Régely

Respect Slovakia: Vysoké tržby sa dajú dosahovať aj s nižším počtom agentov

Majú jeden z najmenších počtov podriadených finančných agentov, no v súhrne tržieb patria medzi tých najväčších maklérov na Slovensku. ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Finančné produkty mBank budú predávať agenti novovzniknutej spoločnosti mFinanse SK

Národná banka Slovenska odobrila vznik nového samostatného finančného agenta na slovenskom finančnom trhu. Ide o spoločnosť mFinanse SK, ...

6.9.2021 Robert Juriš

Ministerstvo práce pripravilo reformu 3. piliera bez diskusie s doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami

Ministerstvo práce predloží do medzirezortného pripomienkového konania reformu 3. penzijného piliera. „Vďaka nej by sa mohli rozšíriť ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management
 2. 2.
  Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky
 3. 3.
  Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži
 4. 4.
  Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin
 5. 5.
  Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko