Na CFO Congress 2021 sa zišlo 150 finančných riaditeľov a riaditeliek. Zhodnotili dôsledky pandémie
Jedna z prvých tohtoročných konferencií v Česku organizovaných naživo za prítomnosti publika bola venovaná finančným riaditeľom a riaditeľkám. Účastníci CFO Congressu 2021 naplnili maximálnu povolenú kapacitu sály Českej národnej banky. V programe dominovali témy týkajúce sa ľudí vo firmách, digitalizácie procesov a udržateľnosti. V príspevkoch rezonovala téma pandémie koronavírusu, no rečníci sa pozerali hlavne do budúcnosti.
Foto: CFO Congress 2021
Aké sú vyhliadky ekonomiky?
Program otvoril hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte David Marek s prehľadom vyhliadok ekonomiky v postcovidovej dobe. Ako jednu z najväčších výziev označil korekciu fiškálnych problémov a širokého spektra zbytočných výdavkov. Náprava si podľa neho vyžaduje nielen veľkú politickú odvahu, ale aj odbornosť.
„Tento rok môžeme dosiahnuť až 44 % HDP, na dlhovú brzdu (55 % HPD) môže Česká republika naraziť v roku 2024,“ uviedol. Upozornil tiež na neúprosnosť demografie a potrebu hľadať nové zdroje financovania dôchodkového systému. Podľa neho cesta k rastu produktivity vedie cez vyššie investície do výskumu a vývoja, a všeobecne do školstva.
Aby bol biznis model udržateľný
Spoločné vystúpenie Group CFO Martina Piskláka a Jannisa Smarasa z Kofoly sa nieslo v duchu komplexnej premeny biznis modelu smerom k udržateľnosti. K trom základným kritériám rozhodovania – cena, kvalita a rýchlosť – pribudlo kritérium slušnosť k sebe a prírode.
V dôsledku pandémie musí firma stále šetriť. Vďaka sile značky si mohla dovoliť škrtať náklady na marketing. K financovaniu nových projektov ohľaduplných k prírode, ktorých návratnosť sa ťažko vyčísľuje (ako je to napríklad u fliaš zo 100 %-ne recyklovaného rPET materiálu) Pisklák uviedol: „K niečomu máte dáta, k niečomu inému to musíte vycítiť a veriť, že to robíte správne.“ Zdôraznil však, že firma si na udržateľný prístup musí vedieť zarobiť.
Kedy je správny čas investovať do zamestnancov
„Keď sa ľudia nemajú radi, vytvárajú problémy, ale keď sa majú radi, hľadajú riešenie,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Mondi Štětí Roman Senecký. Pre to, aby sa ľudia v Mondi mali radi, pracuje na ich mentálnej a fyzickej odolnosti s využitím bio hekingu alebo workshopov mindfulness. Priznal, že je to nákladná podpora. Na konferencii však nechal prehovoriť čísla vypovedajúce o vysokej spokojnosti zamestnancov a raste výroby aj EBITDA.
Téma starostlivosti o zamestnancov dominovala aj v nasledujúcom vystúpení. „Počas pandémie sa nárast duševných porúch zvýšil na 30 % populácie,“ uviedol adiktológ NeoCentra Aleš Kuda. Z pohľadu závislosti sa 1,5 milióna osôb nachádza v kategórii škodlivého a rizikového užívania alkoholu. Podľa Kudu by zamestnávatelia mali vytvárať prostredie dôvery, kde požiadanie o pomoc nie je známkou slabosti.
Členka predstavenstva a CFO Pražskej plynárenskej Distribúcie Pavlína Kouřilová hovorila o tom, ako túto tradičnú a už zabehnutú firmu pandémia prinútila urobiť mentálny kotrmelec. V praxi sa jej osvedčilo najmä odovzdať viac právomocí a zodpovednosti jednotlivcom.
Digitalizujte, ale bezpečne
Druhý blok konferencie, v ktorom dominovali témy digitalizácie a kybernetickej bezpečnosti, otvoril Milan Kníže, ktorý riadi financie v spoločnosti Vodafone. Podľa neho finančné oddelenie nemá byť len držiteľom čísel, ale malo by byť schopné poskytnúť ich v požadovanej forme komerčným zložkám spoločnosti. Podporil kolegov v rozvoji projektového riadenia, ktoré má podľa jeho vlastných skúseností synergický efekt pre celý finančný tím.
To kvitoval aj Pavol Frnoch, CFO a COO spoločnosti Deloitte. Ten spoločne so svojou kolegyňou, konzultantkou Dominikou Štěrbákovou, predstavil výhody agilnej metódy prechodu Z excelového pekla do cloudového raja. Nová aplikácia im teraz umožňuje plánovanie v reálnom čase: „Je len jedna pravda, mizne strach z toho, že pracujem so starými dátami,“ uzavrela vystúpenie Štěrbáková.
Podľa CIO spoločnosti Sabris Štěpána Boudy je digitalizácia nástroj, k fungovaniu ktorého je potrebné zmeniť procesy a prenastaviť prostredie. To si vyžaduje podporu ľudí, ktorí tomuto procesu veria a poháňajú ho dopredu. Bouda predstavil najmä projekty v oblasti ľudských zdrojov (HR) a výroby, kde pomáha digitalizácia.
Pozor na phishingové e-maily a social engineering
Digitalizácia na jednej strane nesie potenciál zisku, no na strane druhej je zároveň potrebné venovať sa aj téme kybernetickej bezpečnosti. V spoločnom príspevku to zdôraznili Ivan Svoboda zo spoločnosti ANECT a Miloslav Lujka z Check pointu. „Väčšina hrozieb je neznámych. Medializované príklady sú len špička ľadovca,“ upozornil Lujka.
Za posledný rok je z pohľadu frekvencie a finančných vplyvov najčastejší typ útoku prostredníctvom phishingových e-mailov a metód social engineering všeobecne. V bezpečnosti dominuje chaos a existuje mnoho čiastkových riešení. Lujka nachádza zmysel v konsolidácii nástrojov a ich flexibilnom využití podľa aktuálnych potrieb spoločnosti.
V nadväzujúcej prezentácii doplnil súdny znalec v oblasti IT a kybernetickej kriminality Radek Beneš, že absolútna bezpečnosť je chiméra. Okrem iného upozornil na prípad falošného CFO, ktorý vystupoval na videokonferenciách. Jeho hlavné posolstvo smerom k finančným riaditeľom znelo – zúčastňujte sa IT projektov.
Panelová diskusia na záver
Deň zakončila diskusia finančných riaditeľov a riaditeliek za účasti Lady Šmolkovej z Hornbachu, Petra Daňhela z Prefa Brno, Pavla Holana z Nano Energies, Petra Kohouta z APS Holding, ktorých doplnili Martin Pisklák a Pavlína Kouřilová.
V diskusii rezonovali témy z uplynulého dňa. Podľa Martina Piskláka žije Kofola v „excelovom nebi“. Pavel Holan doplnil, že je potrebné digitalizovať, ale zároveň definovať presne kde. Podľa neho pandémia proces digitalizácie len urýchlila. V Prefa Brno priniesla pandémia najmä nový pohľad na riadenie rizík, čo zahŕňa scoring nových partnerov, limitov na faktúry aj ich splatnosť.
Čo sa týka práce so zamestnancami, Pavlína Kouřilová zdôraznila potrebu psychickej podpory počas náročných mesiacov. Spolupatričnosť s firmou je podľa nej viac ako platové ohodnotenie, čo ilustrovala príkladom zástupcov troch generácií jednej rodiny pôsobiacich v Pražskej plynárenskej Distribúcii.
Lada Šmolková sa, naopak, zmienila, že udržanie nových zamestnancov je aktuálne najväčší oriešok, ktorý rieši na prechodnom poste personálnej riaditeľky. Každá z firiem sa venuje téme udržateľnosti, či už predstavuje samotnú podstatu svojho podnikania, ako je to napríklad u Nano Energies, alebo ju ovplyvňuje svojimi investičnými rozhodnutiami, ako je to u spoločnosti APS Holding.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Cestovné poistenie: Čo bezpodmienečne musí byť jeho súčasťou a čo ani nie
- 4.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 5.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?