Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Na CFO Congress 2021 sa zišlo 150 finančných riaditeľov a riaditeliek. Zhodnotili dôsledky pandémie

Redakcia FinReport Financie
SK
EN
Poslať

Jedna z prvých tohtoročných konferencií v Česku organizovaných naživo za prítomnosti publika bola venovaná finančným riaditeľom a riaditeľkám. Účastníci CFO Congressu 2021 naplnili maximálnu povolenú kapacitu sály Českej národnej banky. V programe dominovali témy týkajúce sa ľudí vo firmách, digitalizácie procesov a udržateľnosti. V príspevkoch rezonovala téma pandémie koronavírusu, no rečníci sa pozerali hlavne do budúcnosti.

image

Foto: CFO Congress 2021 

Aké sú vyhliadky ekonomiky?

Program otvoril hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte David Marek s prehľadom vyhliadok ekonomiky v postcovidovej dobe. Ako jednu z najväčších výziev označil korekciu fiškálnych problémov a širokého spektra zbytočných výdavkov. Náprava si podľa neho vyžaduje nielen veľkú politickú odvahu, ale aj odbornosť.  

Tento rok môžeme dosiahnuť až 44 % HDP, na dlhovú brzdu (55 % HPD) môže Česká republika naraziť v roku 2024,“ uviedol. Upozornil tiež na neúprosnosť demografie a potrebu hľadať nové zdroje financovania dôchodkového systému. Podľa neho cesta k rastu produktivity vedie cez vyššie investície do výskumu a vývoja, a všeobecne do školstva.

Aby bol biznis model udržateľný

Spoločné vystúpenie Group CFO Martina Piskláka a Jannisa Smarasa z Kofoly sa nieslo v duchu komplexnej premeny biznis modelu smerom k udržateľnosti. K trom základným kritériám rozhodovania – cena, kvalita a rýchlosť – pribudlo kritérium slušnosť k sebe a prírode.

V dôsledku pandémie musí firma stále šetriť. Vďaka sile značky si mohla dovoliť škrtať náklady na marketing. K financovaniu nových projektov ohľaduplných k prírode, ktorých návratnosť sa ťažko vyčísľuje (ako je to napríklad u fliaš zo 100 %-ne recyklovaného rPET materiálu) Pisklák uviedol: „K niečomu máte dáta, k niečomu inému to musíte vycítiť a veriť, že to robíte správne.“ Zdôraznil však, že firma si na udržateľný prístup musí vedieť zarobiť.

Kedy je správny čas investovať do zamestnancov  

Keď sa ľudia nemajú radi, vytvárajú problémy, ale keď sa majú radi, hľadajú riešenie,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Mondi Štětí Roman Senecký. Pre to, aby sa ľudia v Mondi mali radi, pracuje na ich mentálnej a fyzickej odolnosti s využitím bio hekingu alebo workshopov mindfulness. Priznal, že je to nákladná podpora. Na konferencii však nechal prehovoriť čísla vypovedajúce o vysokej spokojnosti zamestnancov a raste výroby aj EBITDA.  

Téma starostlivosti o zamestnancov dominovala aj v nasledujúcom vystúpení. „Počas pandémie sa nárast duševných porúch zvýšil na 30 % populácie,“ uviedol adiktológ NeoCentra Aleš Kuda. Z pohľadu závislosti sa 1,5 milióna osôb nachádza v kategórii škodlivého a rizikového užívania alkoholu. Podľa Kudu by zamestnávatelia mali vytvárať prostredie dôvery, kde požiadanie o pomoc nie je známkou slabosti.  

Členka predstavenstva a CFO Pražskej plynárenskej Distribúcie Pavlína Kouřilová hovorila o tom, ako túto tradičnú a už zabehnutú firmu pandémia prinútila urobiť mentálny kotrmelec. V praxi sa jej osvedčilo najmä odovzdať viac právomocí a zodpovednosti jednotlivcom.  

Digitalizujte, ale bezpečne  

Druhý blok konferencie, v ktorom dominovali témy digitalizácie a kybernetickej bezpečnosti, otvoril Milan Kníže, ktorý riadi financie v spoločnosti Vodafone. Podľa neho finančné oddelenie nemá byť len držiteľom čísel, ale malo by byť schopné poskytnúť ich v požadovanej forme komerčným zložkám spoločnosti. Podporil kolegov v rozvoji projektového riadenia, ktoré má podľa jeho vlastných skúseností synergický efekt pre celý finančný tím.  

To kvitoval aj Pavol Frnoch, CFO a COO spoločnosti Deloitte. Ten spoločne so svojou kolegyňou, konzultantkou Dominikou Štěrbákovou, predstavil výhody agilnej metódy prechodu Z excelového pekla do cloudového raja. Nová aplikácia im teraz umožňuje plánovanie v reálnom čase: „Je len jedna pravda, mizne strach z toho, že pracujem so starými dátami,“ uzavrela vystúpenie Štěrbáková.  

Podľa CIO spoločnosti Sabris Štěpána Boudy je digitalizácia nástroj, k fungovaniu ktorého je potrebné zmeniť procesy a prenastaviť prostredie. To si vyžaduje podporu ľudí, ktorí tomuto procesu veria a poháňajú ho dopredu. Bouda predstavil najmä projekty v oblasti ľudských zdrojov (HR) a výroby, kde pomáha digitalizácia.  

Pozor na phishingové e-maily a social engineering  

Digitalizácia na jednej strane nesie potenciál zisku, no na strane druhej je zároveň potrebné venovať sa aj téme kybernetickej bezpečnosti. V spoločnom príspevku to zdôraznili Ivan Svoboda zo spoločnosti ANECT a Miloslav Lujka z Check pointu. „Väčšina hrozieb je neznámych. Medializované príklady sú len špička ľadovca,“ upozornil Lujka.  

Za posledný rok je z pohľadu frekvencie a finančných vplyvov najčastejší typ útoku prostredníctvom phishingových e-mailov a metód social engineering všeobecne. V bezpečnosti dominuje chaos a existuje mnoho čiastkových riešení. Lujka nachádza zmysel v konsolidácii nástrojov a ich flexibilnom využití podľa aktuálnych potrieb spoločnosti.  

V nadväzujúcej prezentácii doplnil súdny znalec v oblasti IT a kybernetickej kriminality Radek Beneš, že absolútna bezpečnosť je chiméra. Okrem iného upozornil na prípad falošného CFO, ktorý vystupoval na videokonferenciách. Jeho hlavné posolstvo smerom k finančným riaditeľom znelo – zúčastňujte sa IT projektov.

Panelová diskusia na záver

Deň zakončila diskusia finančných riaditeľov a riaditeliek za účasti Lady Šmolkovej z Hornbachu, Petra Daňhela z Prefa Brno, Pavla Holana z Nano Energies, Petra Kohouta z APS Holding, ktorých doplnili Martin Pisklák a Pavlína Kouřilová.

V diskusii rezonovali témy z uplynulého dňa. Podľa Martina Piskláka žije Kofola v „excelovom nebi“. Pavel Holan doplnil, že je potrebné digitalizovať, ale zároveň definovať presne kde. Podľa neho pandémia proces digitalizácie len urýchlila. V Prefa Brno priniesla pandémia najmä nový pohľad na riadenie rizík, čo zahŕňa scoring nových partnerov, limitov na faktúry aj ich splatnosť.

Čo sa týka práce so zamestnancami, Pavlína Kouřilová zdôraznila potrebu psychickej podpory počas náročných mesiacov. Spolupatričnosť s firmou je podľa nej viac ako platové ohodnotenie, čo ilustrovala príkladom zástupcov troch generácií jednej rodiny pôsobiacich v Pražskej plynárenskej Distribúcii.

Lada Šmolková sa, naopak, zmienila, že udržanie nových zamestnancov je aktuálne najväčší oriešok, ktorý rieši na prechodnom poste personálnej riaditeľky. Každá z firiem sa venuje téme udržateľnosti, či už predstavuje samotnú podstatu svojho podnikania, ako je to napríklad u Nano Energies, alebo ju ovplyvňuje svojimi investičnými rozhodnutiami, ako je to u spoločnosti APS Holding.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2022 Magdaléna Švančarková

Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu

Problémy s cenami energií hlásia všetky podnikateľské sektory – chemický priemysel, hotelieri, producenti zeleniny, mäsa, pekári, ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky

Kryptomeny opäť raz „zahviezdili“ a znovu to bolo v negatívnom slova zmysle. Bitcoin, ako najväčšie svetové kryptoaktívum, dosiahol svoju ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Na COVID-19 umiera viac ľudí ako počas pandémie koronavírusu

Na Slovensku v auguste 2022 zomrelo takmer 4,4-tisíc osôb, čo je o 3,1 % ľudí viac (130 osôb) než hodnota päťročného priemeru rokov 2015 ...

27.9.2022 Naďa Černá

Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov

Švajčiarsky tenista Roger Federer, jeden z najlepších hráčov tenisovej histórie, prostredníctvom sociálnych sietí oznámil koniec svojej ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť hi umožní svojim klientom vyzdobiť si platobnú kartu vlastným NFT avatarom

Súčasťou NFT (Non Fungible Token) je nielen investičná stránka, ale má aj umelecký aspekt, ktorý z každej karty dokáže urobiť ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Do parlamentu smeruje novela zákona zvyšujúca tohtoročný štátny rozpočet o 1,5 miliardy eur

Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2022. Príjmy aj výdavky rozpočtu sa zvýšia o 1,5 ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Nezabudnite na odložené daňové priznania, už je čas len do konca septembra 2022

Koniec septembra je termínom na podanie odloženého daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť ešte splniť 17 582 daňovníkov, ...

26.9.2022 Robert Juriš

V hustote poistenia aj celkovej poistenosti zaostávame za krajinami strednej a východnej Európy

Popredné poistné domy zverejňujú svoje hospodárske výsledky, ktoré charakterizujú ich pôsobenie v krajinách, v ktorých sú etablované. ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur

Členovia vlády SR na svojom mimoriadnom zasadnutí schválili ďalšiu finančnú pomoc pre seniorov v podobe vyplatenia takzvaného 14. dôchodku, ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Kontrolóri odhalili daňový podvod. Podnikateľ vykázal fiktívne náklady na likvidačné práce v baniach

O tom, že podvádzať sa nevypláca, sa presvedčil aj daňový subjekt podnikajúci v oblasti zabezpečovacích a likvidačných prác v baniach. ...

20.9.2022 Robert Juriš

Obchodník s cennými papiermi Finax spúšťa celoeurópsky osobný dôchodkový produkt

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP) odštartoval svoju finančnú púť na Slovensku. Občania pracujúci alebo podnikajúci v ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska sa zmení

Predkladanie výkazov finančnými agentmi Národnej banke Slovenska čakajú zmeny. Centrálna banka zverejnila predbežnú informáciu o ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Centrálny depozitár upozorňuje na faktúry za kryptomenové služby, je to podvod

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) upozorňuje na možný podvod, ktorý niekto zrealizoval v jeho mene. Problémom sú faktúry, ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Počas tohtoročných prázdnin si na dohodu privyrobilo viac študentov ako vlani

Počas tohtoročných letných prázdnin pracovalo na dohody o brigádnickej práci študentov viac mladých ľudí ako vlani. Sociálna poisťovňa ...

16.9.2022 Redakcia FinReport

Finančníci vyzvali poslanca, aby stiahol návrh na rozšírenie osobitného odvodu z regulovaných činností

Do Národnej rady SR bol predložený návrh novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach. Finančným ...

16.9.2022 Naďa Černá

Gang s pomocou falošného veštca ukradol obrazy a cennosti za 140 miliónov dolárov

V súčasnosti je možné takmer všetko. Dokonca aj ukradnúť obraz v hodnote desiatok miliónov dolárov pomocou veštenia a povier. Presne to sa ...

16.9.2022 Zuzana Fryč

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi prinesie množstvo zmien. Kritici v nej márne hľadajú systém

Návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa stále nachádza vo fáze príprav a aktuálne sa čaká na vyhodnotenie medzirezortného ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Podvodník sľúbil slečne, že jej peniaze budú v Thajsku v bezpečí, a ona mu uverila

Na svoju dôverčivosť doplatila 23-ročná Slovenka Gabriela, ktorú kontaktoval neznámy po anglicky hovoriaci muž. Predstavil sa ako pracovník ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu
 3. 3.
  Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
 4. 4.
  Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky
 5. 5.
  Na COVID-19 umiera viac ľudí ako počas pandémie koronavírusu