Môže tabakový gigant kúpiť lídra v liečení respiračných ochorení? Ostro kritizovaná fúzia je na spadnutie
Tabakový gigant Philip Morris International (PMI) predstavil novú stratégiu, ktorá počíta s rozšírením pôsobenia spoločnosti mimo nikotínových produktov. V čase, keď celosvetovo klesá počet fajčiarov, sa rozhodol pre akvizíciu britského výrobcu inhalačných liekov. Podľa lekárov je prevzatie firmy Vectura pokrytectvo, pretože práve cigarety spôsobujú respiračné ochorenia, na liečenie ktorých sa táto spoločnosť špecializuje. K fúzii dvoch veľkých firiem má dôjsť na jeseň tohto roku.
Foto: Getty Images
Súboj o firmu s inhalátormi
Americký výrobca cigariet Philip Morris pred niekoľkými týždňami schválil zámer získať pod svoje krídla britskú firmu Vectura, ktorá vyrába napríklad lieky na astmu alebo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Jednotku na britskom trhu inhalátorov a respiračných pomôcok chce kúpiť za 1,1 miliardy libier (1,28 miliardy eur). Finálne rozhodnutie o predaji firmy má prísť vo veľmi blízkej budúcnosti. Členovia predstavenstva Vectura však už akcionárom odporučili obchod uskutočniť.
O farmaceutický podnik na jar tohto roku prejavila záujem aj americká finančná skupina Carlyle. Tá sa podľa informácií agentúry Bloomberg na možnom prevzatí dohodla už v máji, teda skôr, než s rovnakým plánom prišiel výrobca tabaku. Finančníci z Carlyle potom dokonca navýšili ponuku na 958 miliónov libier, lenže ani to na konkurenčnú tabakovú firmu nestačilo. Vectura stiahla svoje odporúčanie pre prijatie ponuky od Carlyle a priklonila sa k návrhu výrobcu cigariet.
Britská Vectura tiež priznala, že prevzatie americkou firmou môže v budúcnosti znamenať komplikácie pri podnikaní. Napriek tomu si fúziu praje uskutočniť.
Druhá veľká akvizícia počas niekoľkých mesiacov
Pre tabakový gigant Philip Morris môže byť Vectura v poradí už druhou veľkou zahraničnou akvizíciou za posledné obdobie. Americká firma pred niekoľkými týždňami schválila aj kúpu dánskeho výrobcu nikotínových žuvačiek Fertin Pharma, ktorý pôsobí okrem Škandinávie aj v Kanade a Indii. S jej vlastníkom, investičnou spoločnosťou EQT, sa dohodla na sume 5,1 miliardy dánskych korún (685,8 milióna eur). Hodnota oznámenej transakcie je približne pätnásťnásobkom ročného zisku výrobcu nikotínových žuvačiek za uplynulý rok.
Lekári odkazujú: Ste pokrytci!
Plánovanú akvizíciu od momentu jej oznámenia veľmi hlasno kritizujú lekári z celého sveta. Zdravotníci poukazujú najmä na to, že práve fajčenie je jednou z hlavných príčin poškodenia dýchacích ciest a vo veľkom množstve prípadov vedie napríklad k obštrukčnému ochoreniu pľúc.
Philip Morris tak chce liečiť respiračné choroby a zároveň predávať produkty, ktoré ich spôsobujú. Britská Vectura totiž stojí za výrobou viac než desiatky inhalačných liekov, ktoré pomáhajú práve pacientom s týmito ochoreniami a astmatikom, ktorí by sa fajčeniu mali vyhýbať.
„Je neetické, aby veľkej tabakovej firme bolo umožnené profitovať z liečby ochorení, ktoré sú kvôli jej výrobkom omnoho rozšírenejšie,“ uviedol renomovaný britský lekár Malcolm Clark pôsobiaci v charitatívnej organizácii Cancer Research UK, ktorá sa zaoberá výskumom rakoviny.
Ako píše britský The Guardian, negatívnych ohlasov zo zdravotníckej sféry je mnoho, voči rozhodnutiu Philip Morris už existuje aj verejná výzva, pod ktorú sa podpísali mnohí významní lekári. Aj britská protifajčiarska charitatívna spoločnosť British Thoracic Society vyzvala na zabránenie obchodu a nevhodnosť dohody označila za „neriešiteľný etický konflikt“.
Budúcnosť bez dymu?
Cigaretový gigant Philip Morris sa netají tým, že do farmaceutického biznisu vstupuje aj z dôvodu poklesu počtu fajčiarov v nasledujúcich rokoch. Generálny riaditeľ PMI Jacek Olczak kúpu farmafirmy obhajuje tým, že podnik nemusí ďalej predávať len cigarety, ale že sa môže zamerať aj na výskum technológií inhalačných zariadení, ktoré pomáhajú tlmiť škody napáchané fajčením.
Olczak tiež dodal, že akvizícia pomôže podniku urýchliť stratégiu, ktorá ho má nasmerovať viac mimo biznisu s nikotínom. Firma totiž chce pokračovať v masívnych investíciách do cigaretových atlernatív. Ide napríklad o zariadenia na nahrievanie tabaku pod názvom IQOS, ktoré v súčasnosti po celom svete používa už viac ako 20 miliónov ľudí, a odhaduje sa, že ich počet bude v najbližších rokoch narastať. Napríklad v Japonsku na IQOS alternatívu prešlo už okolo 20 % dospelých fajčiarov. Tento spôsob je veľmi populárny aj v Južnej Kórei a svoju pozíciu medzi fajčiarmi už postupne získava aj v Európe.
Fúzia nebude len o know-how v oblasti respirátorov. Najväčšia svetová tabaková spoločnosť kúpou Vectury získa aj nové technológie v oblasti rastlinných prípravkov, ďalších výrobkov pre starostlivosť o zdravie a wellness, vrátane voľnopredajných doplnkov stravy, ktoré sa predávajú ako výrobky na zlepšenie spánku či zvýšenie energie.
Paralela tabakového priemyslu s automobilovým
Podľa generálneho riaditeľa PMI Jaceka Olczaka by sa s cigaretami malo zaobchádzať ako s benzínovými automobilmi, ktorých predaj má byť do roku 2030 zakázaný. Obdobné kroky si vie totiž predstaviť aj v tabakovom priemysle. Olczak si myslí, že väčšina fajčiarov v najbližších rokoch prejde z bežných cigariet na bezdymové alternatívy. Cieľom spoločnosti PMI je podľa neho zvýšiť záujem o tieto produkty a mať polovicu celkových tržieb z ich predaja. Správnou reguláciou výrobkov a dostupnosťou informácií môže podľa neho dôjsť k zákazu cigariet do 10 rokov.
Milióny mŕtvych fajčiarov ročne
V roku 2020 mala spoločnosť PMI globálnu trhovú hodnotu takmer 145 miliárd dolárov. Ďalšia známa tabaková firma British American Tobacco dosahovala trhovú hodnotu necelých 92 miliárd dolárov. Cigarety a tabakové výrobky aktuálne tvoria 75 % tržieb spoločnosti Philip Morris International.
Svetová zdravotnícka organizácia opisuje tabakovú epidémiu ako „jednu z najväčších hrozieb pre verejné zdravie, ktorej svet kedy čelil“. Zdravotná agentúra OSN tvrdí, že fajčenie, aj „z druhej ruky“, zabije ročne viac ako 8 miliónov ľudí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 4.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 5.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?