Minuloročné mínus na penzijnom účte nie je dôvodom na paniku. Potrebné je však správne zareagovať
Výpisy z účtov v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré počas uplynulého mesiaca dostalo vyše 1,7 milióna sporiteľov, mohli mnohých zneistiť až vyľakať. V roku 2022 totiž prerobili úplne všetky penzijné fondy, vrátane indexových, ktoré si v nedávnej minulosti pripisovali rekordné výnosy. No nemal by to byť dôvod na paniku, pretože v tomto roku sa im darí o poznanie lepšie. Nemalo by to však znamenať ani to, že sa sporitelia v súvislosti so svojím budúcim dôchodkom budú spoliehať len na štát.

Foto: Shutterstock
Náročný rok 2022
„Zložitá ekonomická situácia sa podpísala na prepade väčšiny investícií, ktoré kopírujú najvýznamnejšie svetové akciové indexy. Vysoká inflácia sprevádzaná sprísňovaním fiškálnej politiky zo strany centrálnych bánk, zdražovanie energií či vojna na Ukrajine neboli pre akcie dobrou správou. Prepad investícií však nie je ničím výnimočným. K podobným udalostiam došlo v minulosti viackrát a doteraz sa trhy vždy vrátili k rastu,“ upozorňuje analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina.
Ľudia, ktorí si sporia v druhom pilieri, by teda na tento spôsob odkladania si peňazí na penziu nemali zanevrieť. Hoci teraz očakávaný dôchodok z druhého piliera v porovnaní s minulým rokom kvôli prepadu trhov klesol, no ak sa tie opäť vrátia k rastu, prognózovaná výška penzie znovu stúpne.
História totiž ukazuje, že v dlhodobom horizonte majú indexové a akciové fondy potenciál priniesť vyšší výnos ako garantované dlhopisové fondy. „To isté platí aj pre ľudí, ktorí do akciových indexov investujú inou formou, napríklad prostredníctvom podielových či ETF fondov,“ vysvetľuje odborník.
Pozor na „hladnú“ infláciu
Odkladanie si na dôchodok je však potrebné vnímať aj v kontexte rastúcich cien. Výpisy z druhého piliera počítajú s medziročnou infláciou vo výške 2 %, ktorá sa však aktuálne nejaví ako reálna. Ceny totiž v ostatnom období rastú výrazne viac.
„Výpis z osobného dôchodkového účtu ukazuje iba časť budúcej penzie. K peniazom z druhého piliera dostane dôchodca aj penziu zo Sociálnej poisťovne, kam smeruje väčšina odvodov na zabezpečenie v starobe. No každý by sa mal zamyslieť, aká suma mu bude na starobu stačiť a aká nie,“ upozorňuje M. Malina.
Polovica ľudí sa spolieha na štát
Podľa prieskumu Portu zo septembra minulého roka by priemerný dôchodok (vtedy 516 eur mesačne) stačil na živobytie 13,5 % Slovákov. Napriek tomu sa viac ako polovica ľudí (52 %) u nás pri finančnom zabezpečení na starobu spolieha na štát.
Hoci si necelých 40 % ľudí odkladá peniaze navyše, z tejto množiny až 36,4 % opýtaných uviedlo, že tak robia na bežnom účte a ďalších 27,7 % si odkladá hotovosť. Ušetrené peniaze si tak nechávajú „požierať“ infláciou, keďže bežné účty sú úročené minimálne a hotovosť sa vôbec nezhodnocuje.
Komu teda prognózovaný dôchodok nestačí, mal by sa zamyslieť nad tým, akým spôsobom si ho zvýši. Možnosťou nie sú len prvý a druhý dôchodkový pilier, pretože tých pilierov je v skutočnosti päť:
1) Sociálna poisťovňa
2) Starobné dôchodkové sporenie
3) Doplnkové dôchodkové sporenie
4) Daňovo zvýhodnené investovanie
5) Individuálne využívanie finančných produktov
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma