Ministerstvo práce pripravilo reformu 3. piliera bez diskusie s doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami
Ministerstvo práce predloží do medzirezortného pripomienkového konania reformu 3. penzijného piliera. „Vďaka nej by sa mohli rozšíriť možnosti sporenia v 3. pilieri, čo by prinieslo výhody pre ľudí i zamestnávateľov,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Foto: Shutterstock
Viac možností, ako sporiť
Minister Krajniak chce vylepšením 3. piliera zaviesť napríklad osobný dôchodkový produkt, v rámci ktorého by po novom do 3. piliera okrem zamestnávateľa a zamestnanca prispieval aj štát. Zároveň chce rozšíriť zoznam subjektov, ktoré by takýto produkt mohli poskytovať.
„Na rozdiel od doplnkových dôchodkových spoločností (DDS), ktoré fungovali doteraz, chceme rozšíriť možnosti, aby takýto produkt poskytovali aj dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, banky a poisťovne," tvrdí minister s tým, že všetky by museli mať licenciu a spĺňať podmienky na vykonávanie takejto činnosti.
Cieľom tohto opatrenia je zvýšenie zainteresovanosti Slovákov v 3. pilieri. Kým v Česku je doň zapojených 85 % ekonomicky činného obyvateľstva, na Slovensku je to len 32 %. Ministerstvo od reformy očakáva, že ľudia budú mať viac možností, ako si sporiť na dôchodok, a že aj výnosy zo sporenia budú vyššie.
Asociácia DDS: Nešťastné riešenie
Proti aktivite ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny razantne vystúpila Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností. Síce ocenila snahu ministerstva o zvýšenie podpory dobrovoľného sporenia na dôchodok, no prezentovaný návrh označila za „nešťastné riešenie“.
Ako dôvod uvádza skutočnosť, že nebolo diskutované s doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami, ktoré na slovenskom finančnom trhu pôsobia už viac ako dve desaťročia. „Návrh zákona vo forme, ako bol prezentovaný, zbytočne vytvára dvojkoľajnosť a triešti prostriedky, ktoré by mohli byť investované do zlepšenia existujúceho systému, a vytvára predpoklady na vytváranie ďalších systémov,“ píše vo svojom stanovisku Asociácia DDS.
Obavy o stabilitu a bezpečnosť systému
Na jednej strane môže liberalizácia systému priniesť nové nápady, ako uchopiť zodpovednosť jednotlivcov za dôchodky, na druhej strane treba mať neustále na zreteli stabilitu, bezpečnosť a transparentnosť systému, ktorý nemá prežiť štyri alebo osem rokov, ale celý pracovný život človeka.
Asociácia DDS považuje za zavádzajúce a nepodložené tvrdenie, že tento návrh pozdvihne mieru dobrovoľného sporenia na dôchodok len z dôvodu rozšírenia skupiny možných poskytovateľov. Zároveň varuje, že ide o nekoncepčné riešenie, ktoré môže negatívne ovplyvniť systém dobrovoľného sporenia na dôchodok.
Ako fungujú dôchodkové piliere
Základný dôchodkový systém tvoria prvý a druhý pilier. Doplnkovú časť dôchodkového systému tvorí doplnkové dôchodkové sporenie – tretí pilier. Predstavuje dobrovoľný systém postavený na účasti zamestnanca a prípadnom príspevku jeho zamestnávateľa. Štát tým prenáša časť zodpovednosti za životnú úroveň počas poberania dôchodku na svojich občanov a motivuje ich k tomu aj formou daňových úľav.
Tretí pilier je dobrovoľný, vstúpiť doň môže každý, kto je starší ako 18 rokov kedykoľvek počas aktívneho pôsobenia na trhu práce. Sporenie vrátane príspevkov zamestnávateľa je vlastníctvom sporiteľa a tvorí doplnok k štátnemu dôchodku, čím navyšuje štátnu dôchodkovú dávku.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.TOP 7 najhodnotnejších spoločností na svete, plus jedna, ktorá by ich všetky prekonala, ak by ešte existovala
- 2.Kontrolóri odhalili daňový podvod. Podnikateľ vykázal fiktívne náklady na likvidačné práce v baniach
- 3.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov
- 4.Začnite sporiť čo najskôr a získajte výhodnejšie podmienky pre svoju budúcu hypotéku
- 5.Martin Žáček ako riaditeľ poisťovne Uniqa končí. Nahradí ho Rastislav Havran