Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Martin Lancz: Digitalizácia finančného sprostredkovania priniesla bezpapierovú dobu

Robert Juriš Financie
SK
EN
Poslať

Finanční agenti majú za sebou mimoriadne zaujímavý rok. Pandémia koronavírusu významne ovplyvnila a zmenila ich pracovné postupy. Vďaka tomu, že najväčší hráči na trhu začali digitalizovať procesy už pred nástupom koronakrízy, s problematickým obdobím sa dokázali vyrovnať bez defaultov a dokonca aj bez zásadnejšieho prepadu produkcie. Čo priniesol rok 2020 a začiatok tohto roka finančným agentom, a kam sa počas uplynulých mesiacov dokázali posunúť?

image

Foto: Tomáš Gríger

Rok 2020 sa začal vynikajúco. Potom prišiel lockdown a prepad ekonomiky, ktorý ovplyvnil aj celý finančný sektor. V treťom kvartáli nastalo oživenie a krátke zotavenie sa. No a v závere roka sa opäť k slovu dostal obmedzený režim sprevádzaný spomalením života aj produkcie,“ charakterizuje uplynulý rok predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Martin Lancz.

Rok 2020 na slovenskom finančnom trhu

Finančný trh vlani podľa neho priniesol zásadné rozhodnutia, ale aj ponaučenia a nové skúsenosti. Takto vidí situáciu v jednotlivých segmentoch finančného trhu.

Poistný trh: Poisťovniam dramaticky klesol počet poistných udalostí, čo spôsobilo, že počas roka vyplatili menej finančných prostriedkov na škodách. Ušetrené financie vo zvýšenej miere priebežne investovali do digitalizácie procesov a komunikácie s klientmi. Vo svojej činnosti tiež ťažili z takzvaného faktora strachu, ktorý sa premietol do zvýšeného záujmu klientov o kvalitné rizikové životné poistenie.

Bankový trh: Možno trochu paradoxne, ale rok 2020 bol pre banky lepší ako rok 2019. Pomohol im najmä vládou schválený odklad splátok úverov. Produkcia nových úverov síce bola slabšia, prepadli sa najmä spotrebné úvery, ale stav defaultov je v poriadku, pretože väčšina klientov svoje lacno požičané peniaze dokáže splácať načas. Navyše refinancovanie a konsolidácia úverov napredujú, pretože úrokové sadzby hypotekárnych úverov, o ktoré je stále veľký záujem, priebežne klesajú a opakovane dosahujú historické minimá.

Kapitálový trh: K najväčšiemu poklesu na kapitálových trhoch došlo hneď po nástupe pandémie koronavírusu. Našťastie sprostredkovatelia dobre komunikovali s investormi, tí vo väčšine prípadov zostali pokojní, a teraz ťažia z toho, že akciové indexy sú ešte vyššie ako pred krízou. Kto nespanikáril, ten krízu ustál, dokonca nastal aj trend nárastu investícií. Hoci mimoriadne veľa peňazí leží na bežných účtoch v bankách, aspoň časť z nich sa podarilo „preliať“ do iných finančných aktív, kde sa predsa len zhodnocujú lepšie.

Finanční sprostredkovatelia: Uplynulý rok ukázal, že sprostredkovateľský trh je kvalitný a stabilný. Najväčší hráči na trhu boli dostatočne flexibilní a pripravení mať k dispozícii a nasadiť digitálne riešenia. Poistné zmluvy sa od vlaňajška vo väčšej miere uzatvárajú na diaľku a bez fyzického podpisu prostredníctvom aplikácií. Uzatvorenie zmlúv sa častejšie potvrdzuje úhradou poistného. Agenti skrátka zareagovali na požiadavky doby a profitujú z nich.

Čo prináša finančným agentom súčasnosť?

Na začiatku roka 2021 panovala veľmi podobná situácia ako v závere minulého roka. Osobné stretnutia s klientmi boli obmedzené, obavy o osud ekonomiky stále pretrvávajú. Celkovo na trhu prevláda stagnácia v očakávaní skorého ukončenia pandémie a reštartu ekonomiky. „Nastavili sme si však model, ako sprostredkovatelia fungujú s klientmi. Kým budú trvať obmedzenia, neočakávam dramatický nárast produkcie sprostredkovateľských sietí. Musím však povedať, že fungujú v štandardnom režime a stabilne,“ charakterizuje aktuálnu situáciu na trhu finančného sprostredkovania šéf AFISP-u.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Rozhodnutie roka: Odklad splácania úverov

Dianie na finančnom trhu vlani poznačilo viacero zásadných rozhodnutí. „To najdôležitejšie zrejme bolo o možnosti odkladu splácania úverov. Za dva mesiace, v apríli a v máji, o odklad požiadalo až 130-tisíc bankových klientov. Znamenalo to pre nich úľavu. Dovolím si však tvrdiť, že pre banky a finančný sektor to malo ešte zásadnejší význam ako pre samotných dlžníkov,“ hovorí M. Lancz.

35

Podľa neho, ak by sa finanční agenti, respektíve banky, mali venovať prípadným 130-tisícom defaultov, ktoré potenciálne mohli nastať, zahltilo by to väčšinu ich pracovných kapacít tak, že by sa nemohli venovať ničomu inému. Táto situácia našťastie nenastala. Vďaka až 9-mesačnému odkladu splácania úverov dnes majú problémy len približne 4 % spomedzi žiadateľov, čo Národná banka Slovenska považuje za mimoriadne optimistickú správu.

Digitalizácia sprevádza finančné služby na každom kroku

Finanční agenti počas minulého roka riešili dva zásadné problémy. Prvým bolo, ako uzatvoriť zmluvu o čomkoľvek z vlastného portfólia finančných produktov na diaľku. Museli teda intenzívne rokovať s finančnými inštitúciami a zosúladiť svoje nastavenia. Nie všetky poisťovne totiž boli na začiatku pandémie pripravené na dištančné fungovanie.

Druhou úlohou bola identifikácia klienta na diaľku ako súčasť predzmluvných dojednaní. Toto zadanie agenti riešili aj spoločne s NBS. Väčšina väčších maklérskych spoločností už dnes dokáže tieto úlohy zvládnuť aj na diaľku prostredníctvom vlastných multifunkčných aplikácií, v ktorých sa klient dokáže jednoznačne a bezpečne identifikovať. Aktuálne sa ich súčasťou stáva aj tvárová biometria.

Pre finančných agentov je dôležité, že aj záznamy z rokovaní s klientom, ktoré sú povinní spisovať a archivovať, už robia len online. Je totiž podmienkou zo strany NBS, aby takéto záznamy vznikali a boli dostupné, pretože v prípadnom spore sú dôkazom chrániacim záujem, či už klienta, alebo agenta.

Sú dôležité napríklad pri súdnych sporoch, keď klient žaluje poisťovňu, respektíve sprostredkovateľa. Takýto zápis vie dokázať (alebo vyvrátiť), že sprostredkovateľ danú službu klientovi písomne ponúkol, a ten ju písomne odmietol,“ zdôrazňuje M. Lancz s tým, že kedysi sa tieto záznamy vypisovali ručne, no v súčasnosti sú však už úplne bezpapierové.

Digitalizácia pri kontakte s klientom je vlastne už absolútna – od identifikácie klienta, cez spracovanie záznamu z jednania, uzatvorenie zmluvy o sprostredkovaní konkrétneho finančného produktu, až po zaplatenie prostredníctvom platobných brán,“ vymenúva ďalej.

Počet finančných agentov je vyšší ako pred rokom

Napriek tomu, že finančný svet sa čoraz viac posúva do online roviny a tiež, že vlani po dlhšom čase začala na Slovensku stúpať nezamestnanosť, sektor finančného sprostredkovania sa personálne posilnil. A to i navzdory tomu, že po príchode pandémie NBS úplne zakázala skúšky nových finančných agentov, a až neskôr ich povolila najprv dištančným a potom aj kombinovaným prezentačno-dištančným spôsobom.

V súčasnosti na Slovensku pôsobí presne 15 219 finančných agentov, čo je približne o tisíc viac ako pred rokom. „Klesá však počet samostatných finančných agentov. Už dlhšie tvrdím, že na Slovensku ich je asi len 50, ktorí ročne dokážu vygenerovať viac ako milión eur, čo je minimálna suma potrebná na zabezpečenie obchodnej siete, back office a technologického vybavenia,“ uzatvára M. Lancz.

9

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2021 Roland Régely

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 ...

21.9.2021 Zuzana Mecková

Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané

Podnikatelia už majú len niekoľko dní na to, aby upravili a potvrdili svoje firemné údaje v obchodnom registri. V opačnom prípade im hrozia ...

21.9.2021 Redakcia FinReport

Virtuálne sídlo sa na Slovensku stalo domovom pre viac ako 40-tisíc firiem

Virtuálne sídla firiem majú na Slovensku veľký úspech. Využíva ich každá šiesta firma pôsobiaca na našom území. Najmä startupy, malé ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila vydanie emisií dlhopisov dvom spoločnostiam, za ktorými stoja firmy venujúce sa developerstvu. Prvá emisia ...

20.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť NN Slovensko spravuje takmer štvrtinu všetkých dôchodkových úspor Slovákov

Lídrom v starostlivosti o dôchodky na Slovensku je podľa najnovších informácií spoločnosť NN Slovensko. V II. a III. pilieri sporí ...

20.9.2021 Dominik Horváth

Vývojári aplikácií vysúdili od Apple 100 miliónov dolárov. Appky v App Store však zrejme lacnejšie nebudú

Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí vo fungovaní svojho obchodu App Store urobiť niekoľko zásadných zmien. Spoločnosť roky ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Mastercard sa akvizíciami posilnila v oblasti otvoreného bankovníctva aj kryptomien

Spoločnosť Mastercard po nedávnych akvizíciách spoločností Uphold, Gemini a BitPay v priebehu týždňa oznámila dve ďalšie novinky. Prvou ...

19.9.2021 Redakcia FinReport

Vo financovaní výskumu a vývoja ďaleko zaostávame za priemerom Európskej únie

Krajiny Európskej únie v minulom roku zo svojich štátnych rozpočtov vyčlenili na rozvoj výskumu a vývoja viac ako 100 miliárd eur. Podľa ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti vymáhajúce pohľadávky dostali pokutu od národnej banky Slovenska

Ste firma, ktorá patrí pod dohľad Národnej banky Slovenska a uvažujete nad tým, že urobíte zásadný krok bez jej vedomia? Určite to ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Koľko času môže študent venovať práci a ako získa späť zaplatené odvody a dane?

Súčasná doba je viac ako náročná. Mnohí si však uvedomujú, že je zároveň aj prajná. Samozrejme, pre tých, ktorí majú záujem využiť ...

15.9.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management

Líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania spoločnosť Partners Group SK dostáva zelenú pre ďalšiu svoju novú aktivitu. Národná ...

14.9.2021 Robert Juriš

Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy

Jedným z najkontroverznejších finančných produktov na trhu je investičné životné poistenie. Niektorí odborníci na financie ho nazývajú ...

13.9.2021 Redakcia FinReport

Falošný investor: Mladý Čech peniaze klientov neinvestoval, ale rovno utrácal. Škodu vyčíslili na 1,6 miliardy korún

V Česku ho považovali za investičného génia. Na čo siahol, to premenil na zlato. Vklady klientov zhodnocoval šikovnými burzovými operáciami ...

10.9.2021 Roland Régely

Môže tabakový gigant kúpiť lídra v liečení respiračných ochorení? Ostro kritizovaná fúzia je na spadnutie

Tabakový gigant Philip Morris International (PMI) predstavil novú stratégiu, ktorá počíta s rozšírením pôsobenia spoločnosti mimo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

ECB pokračuje v udržiavaní nízkych úrokových sadzieb. Cieľom je stabilizácia inflácie na úrovni 2 %

Rada guvernérov ako najvyšší rozhodovací orgán Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla, že priaznivé podmienky financovania je možné ...

8.9.2021 Robert Juriš

Chýba nám základná finančná gramotnosť, aj tak sme prehnane sebavedomí

Financie sú pre Slovákov fenomén, o ktorom si myslíme, že mu rozumieme, ale v skutočnosti je pravdou úplný opak. Napriek tomu sa v otázke ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Slovenské školstvo zaostáva vo vzdelávaní. Naše deti nestíhajú v čitateľskej, matematickej ani prírodovednej gramotnosti

Slovensko má stále problém so vzdelávaním. V porovnaní s krajinami Európskej únie síce máme vyšší podiel obyvateľov s vyšším ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie
 2. 2.
  Slovákom hypotéky stále chutia. Najmä tie vyššie nad 100-tisíc eur a s dlhšou lehotou splatnosti
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  NBS schválila developerom emisie dlhopisov spolu za viac ako 100 miliónov eur
 5. 5.
  Prokurátor chce väzobne stíhať riaditeľa inšpekcie Scholtza aj vyšetrovateľov NAKA