Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Martin Lancz: Digitalizácia finančného sprostredkovania priniesla bezpapierovú dobu

Robert Juriš Financie Poslať

Finanční agenti majú za sebou mimoriadne zaujímavý rok. Pandémia koronavírusu významne ovplyvnila a zmenila ich pracovné postupy. Vďaka tomu, že najväčší hráči na trhu začali digitalizovať procesy už pred nástupom koronakrízy, s problematickým obdobím sa dokázali vyrovnať bez defaultov a dokonca aj bez zásadnejšieho prepadu produkcie. Čo priniesol rok 2020 a začiatok tohto roka finančným agentom, a kam sa počas uplynulých mesiacov dokázali posunúť?

Martin Lancz

Foto: Tomáš Gríger

Rok 2020 sa začal vynikajúco. Potom prišiel lockdown a prepad ekonomiky, ktorý ovplyvnil aj celý finančný sektor. V treťom kvartáli nastalo oživenie a krátke zotavenie sa. No a v závere roka sa opäť k slovu dostal obmedzený režim sprevádzaný spomalením života aj produkcie,“ charakterizuje uplynulý rok predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Martin Lancz.

Rok 2020 na slovenskom finančnom trhu

Finančný trh vlani podľa neho priniesol zásadné rozhodnutia, ale aj ponaučenia a nové skúsenosti. Takto vidí situáciu v jednotlivých segmentoch finančného trhu.

Poistný trh: Poisťovniam dramaticky klesol počet poistných udalostí, čo spôsobilo, že počas roka vyplatili menej finančných prostriedkov na škodách. Ušetrené financie vo zvýšenej miere priebežne investovali do digitalizácie procesov a komunikácie s klientmi. Vo svojej činnosti tiež ťažili z takzvaného faktora strachu, ktorý sa premietol do zvýšeného záujmu klientov o kvalitné rizikové životné poistenie.

Bankový trh: Možno trochu paradoxne, ale rok 2020 bol pre banky lepší ako rok 2019. Pomohol im najmä vládou schválený odklad splátok úverov. Produkcia nových úverov síce bola slabšia, prepadli sa najmä spotrebné úvery, ale stav defaultov je v poriadku, pretože väčšina klientov svoje lacno požičané peniaze dokáže splácať načas. Navyše refinancovanie a konsolidácia úverov napredujú, pretože úrokové sadzby hypotekárnych úverov, o ktoré je stále veľký záujem, priebežne klesajú a opakovane dosahujú historické minimá.

Kapitálový trh: K najväčšiemu poklesu na kapitálových trhoch došlo hneď po nástupe pandémie koronavírusu. Našťastie sprostredkovatelia dobre komunikovali s investormi, tí vo väčšine prípadov zostali pokojní, a teraz ťažia z toho, že akciové indexy sú ešte vyššie ako pred krízou. Kto nespanikáril, ten krízu ustál, dokonca nastal aj trend nárastu investícií. Hoci mimoriadne veľa peňazí leží na bežných účtoch v bankách, aspoň časť z nich sa podarilo „preliať“ do iných finančných aktív, kde sa predsa len zhodnocujú lepšie.

Finanční sprostredkovatelia: Uplynulý rok ukázal, že sprostredkovateľský trh je kvalitný a stabilný. Najväčší hráči na trhu boli dostatočne flexibilní a pripravení mať k dispozícii a nasadiť digitálne riešenia. Poistné zmluvy sa od vlaňajška vo väčšej miere uzatvárajú na diaľku a bez fyzického podpisu prostredníctvom aplikácií. Uzatvorenie zmlúv sa častejšie potvrdzuje úhradou poistného. Agenti skrátka zareagovali na požiadavky doby a profitujú z nich.

Čo prináša finančným agentom súčasnosť?

Na začiatku roka 2021 panovala veľmi podobná situácia ako v závere minulého roka. Osobné stretnutia s klientmi boli obmedzené, obavy o osud ekonomiky stále pretrvávajú. Celkovo na trhu prevláda stagnácia v očakávaní skorého ukončenia pandémie a reštartu ekonomiky. „Nastavili sme si však model, ako sprostredkovatelia fungujú s klientmi. Kým budú trvať obmedzenia, neočakávam dramatický nárast produkcie sprostredkovateľských sietí. Musím však povedať, že fungujú v štandardnom režime a stabilne,“ charakterizuje aktuálnu situáciu na trhu finančného sprostredkovania šéf AFISP-u.

87

Rozhodnutie roka: Odklad splácania úverov

Dianie na finančnom trhu vlani poznačilo viacero zásadných rozhodnutí. „To najdôležitejšie zrejme bolo o možnosti odkladu splácania úverov. Za dva mesiace, v apríli a v máji, o odklad požiadalo až 130-tisíc bankových klientov. Znamenalo to pre nich úľavu. Dovolím si však tvrdiť, že pre banky a finančný sektor to malo ešte zásadnejší význam ako pre samotných dlžníkov,“ hovorí M. Lancz.

35

Podľa neho, ak by sa finanční agenti, respektíve banky, mali venovať prípadným 130-tisícom defaultov, ktoré potenciálne mohli nastať, zahltilo by to väčšinu ich pracovných kapacít tak, že by sa nemohli venovať ničomu inému. Táto situácia našťastie nenastala. Vďaka až 9-mesačnému odkladu splácania úverov dnes majú problémy len približne 4 % spomedzi žiadateľov, čo Národná banka Slovenska považuje za mimoriadne optimistickú správu.

Digitalizácia sprevádza finančné služby na každom kroku

Finanční agenti počas minulého roka riešili dva zásadné problémy. Prvým bolo, ako uzatvoriť zmluvu o čomkoľvek z vlastného portfólia finančných produktov na diaľku. Museli teda intenzívne rokovať s finančnými inštitúciami a zosúladiť svoje nastavenia. Nie všetky poisťovne totiž boli na začiatku pandémie pripravené na dištančné fungovanie.

Druhou úlohou bola identifikácia klienta na diaľku ako súčasť predzmluvných dojednaní. Toto zadanie agenti riešili aj spoločne s NBS. Väčšina väčších maklérskych spoločností už dnes dokáže tieto úlohy zvládnuť aj na diaľku prostredníctvom vlastných multifunkčných aplikácií, v ktorých sa klient dokáže jednoznačne a bezpečne identifikovať. Aktuálne sa ich súčasťou stáva aj tvárová biometria.

Pre finančných agentov je dôležité, že aj záznamy z rokovaní s klientom, ktoré sú povinní spisovať a archivovať, už robia len online. Je totiž podmienkou zo strany NBS, aby takéto záznamy vznikali a boli dostupné, pretože v prípadnom spore sú dôkazom chrániacim záujem, či už klienta, alebo agenta.

Sú dôležité napríklad pri súdnych sporoch, keď klient žaluje poisťovňu, respektíve sprostredkovateľa. Takýto zápis vie dokázať (alebo vyvrátiť), že sprostredkovateľ danú službu klientovi písomne ponúkol, a ten ju písomne odmietol,“ zdôrazňuje M. Lancz s tým, že kedysi sa tieto záznamy vypisovali ručne, no v súčasnosti sú však už úplne bezpapierové.

Digitalizácia pri kontakte s klientom je vlastne už absolútna – od identifikácie klienta, cez spracovanie záznamu z jednania, uzatvorenie zmluvy o sprostredkovaní konkrétneho finančného produktu, až po zaplatenie prostredníctvom platobných brán,“ vymenúva ďalej.

Počet finančných agentov je vyšší ako pred rokom

Napriek tomu, že finančný svet sa čoraz viac posúva do online roviny a tiež, že vlani po dlhšom čase začala na Slovensku stúpať nezamestnanosť, sektor finančného sprostredkovania sa personálne posilnil. A to i navzdory tomu, že po príchode pandémie NBS úplne zakázala skúšky nových finančných agentov, a až neskôr ich povolila najprv dištančným a potom aj kombinovaným prezentačno-dištančným spôsobom.

V súčasnosti na Slovensku pôsobí presne 15 219 finančných agentov, čo je približne o tisíc viac ako pred rokom. „Klesá však počet samostatných finančných agentov. Už dlhšie tvrdím, že na Slovensku ich je asi len 50, ktorí ročne dokážu vygenerovať viac ako milión eur, čo je minimálna suma potrebná na zabezpečenie obchodnej siete, back office a technologického vybavenia,“ uzatvára M. Lancz.

9
logo
Prečítajte si tiež:
9.12.2023 Redakcia FinReport

Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb

Regulačný úrad finančného trhu v Spojenom kráľovstve Financial Conduct Authority (FCA), a nielen on, varuje pred narastajúcimi finančnými ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Každý siedmy Slovák sa pred Vianocami plánuje zadlžiť

Vianočné sviatky sú silným lákadlom pre zvýšenie osobných výdavkov, často aj nad rámec vlastných finančných možností. Tento rok sa ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Poslanci schválili daňový bonus pre ľudí, ktorí nevládzu splácať hypotéky

Parlament v zrýchlenom legislatívnom konaní schválil pomoc ľuďom, ktorí v tomto roku nezvládajú uhrádzať zvýšené splátky svojich ...

8.12.2023 Miloslava Némová

Prvá univerzita ruší bakalárske práce, dôvodom je umelá inteligencia. Pridajú sa ďalšie?

Zatiaľ jedna vysoká škola v Českej republike pristúpila k zrušeniu bakalárskych prác. Dôvodom tohto rozhodnutia je, že študenti často ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Zlacňovanie benzínu sa spomaľuje, u nafty sa úplne zastavilo

Pohonné látky na Slovensku počas uplynulých týždňov zlacňovali. V tom poslednom sa však situácia začala postupne meniť, znižovanie cien ...

8.12.2023 Roland Régely

Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby

Slovenské banky zvyknú na prelome rokov meniť výšku poplatkov a nevyhneme sa tomu ani teraz. Už dnes je isté, že od 1. januára 2024 zmenia ...

7.12.2023 Zuzana Fryč

Ako sa mení vzdelávanie finančných agentov, aby prinášalo konkurenčnú výhodu

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) nedávno sprístupnila na vzdelávanie a prípravu na odborné skúšky finančných agentov nový ...

7.12.2023 Redakcia FinReport

Ako sa v budúcom roku zmenia nemocenské, materské, tehotenské a ošetrovné dávky

V budúcom roku budú poistenci po splnení zákonných podmienok dostávať zo Sociálnej poisťovne vyššie maximálne sumy štyroch druhov ...

7.12.2023 Robert Juriš

Bytová výstavba je v hlbokom útlme, počet dokončených bytov sa znížil takmer o štvrtinu

Vrchol tohtoročnej stavebnej sezóny priniesol hlboký prepad stavebných aktivít. Počet vydaných stavebných povolení aj vykonaných ...

7.12.2023 Redakcia FinReport

Noví šéfovia v Sociálnej poisťovni, Eximbanke aj na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví

Podniky, ktorých vedenie menuje štát, respektíve vláda, menia svojich šéfov. Nových riaditeľov a predsedu, majú Sociálna poisťovňa, ...

7.12.2023 Redakcia FinReport

Penzie sa budú v roku 2024 odvodzovať od aktuálnej dôchodkovej hodnoty 17,7688 eura

Sociálna poisťovňa stanovila a zverejnila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024 na 17,7688 eura. ...

7.12.2023 Robert Juriš

Záujem o platenie hotovosťou klesá, no fyzické peniaze tu s nami zostanú aj naďalej

Mať peňaženku plnú papierových bankoviek či dokonca kovových mincí dnes už nie je také populárne ako v nedávnej minulosti. Platenie ...

6.12.2023 Zuzana Fryč

Do kedy pošta garantuje doručenie zásielok a o koľko zdražie poštovné od nového roka?

Máme tu predvianočný čas, a preto by mali spozornieť tí, ktorí si nákupy na internete nechávajú zasielať poštou na poslednú chvíľu. ...

6.12.2023 Redakcia FinReport

Milionári na Slovensku: Veria akciám, dlhopisom a umelej inteligencii

Priemerný vek dolárových milionárov na Slovensku je 53 rokov. V 82 % prípadov sú to muži a väčšinou sú ekonomicky aktívni. ...

6.12.2023 Redakcia FinReport

Potravinári si poslednú odvodovú úľavu môžu uplatniť do 10. decembra 2023

Potravinári by mali opäť zbystriť svoju pozornosť. Tí, ktorí si uplatňujú odvodovú úľavu, musia zaslať Vyhlásenie k poskytnutiu ...

5.12.2023 Redakcia FinReport

Finančná správa SR spúšťa systém, ktorý zosúladí 22 typov colných žiadostí a povolení

Finančná správa SR od 1. decembra tohto roka začína s používaním Systému colných rozhodnutí (CDS) pre žiadosti a povolenia uplatňované ...

5.12.2023 Roland Régely

Finportal: V minulom roku sprostredkoval hypotéky v hodnote 1,2 miliardy eur

Samostatný finančný agent Finportal má za sebou úspešný rok. Firma v roku 2022 zvýšila tržby o 7 % na 38 miliónov eur a udržala si tak ...

4.12.2023 Martin Jamnický

Do ktorých krajín sa oplatí vycestovať za vianočnými nákupmi a do ktorých nie

S blížiacimi sa Vianocami sa dynamika nakupovania, a nielen na Slovensku, každým dňom zintenzívňuje. Intenzívne sa nakupujú vianočné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay