Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Macula: V pandemickom roku zvýšili zisk o 40 % a sú už len krok od TOP 10 finančných agentov

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Podľa minuloročných podnikateľských výsledkov finančných sprostredkovateľov to vyzerá tak, že „vstupenku“ do TOP 10 by mohli predstavovať tržby vo výške aspoň 10 miliónov eur. To sa takmer podarilo agentom zo spoločnosti Macula poisťovacie služby (ďalej len Macula). V pandemickom roku 2020 zaznamenali zvýšenie zisku o 40 % a ich tržby dosiahli 8 miliónov eur. Firmu bližšie predstavujeme v rámci nášho seriálu o TOP finančných sprostredkovateľoch.

image

Foto: Dušan Macula

So ziskom jeden a pol milióna eur

Spoločnosť Macula poisťovacie služby, s. r. o., podľa verejne dostupných údajov minulý rok zvýšila svoj zisk o 37 %. Konkrétne ide o sumu 1,513 milióna eur. Firme rástli aj tržby, a to o 12 % na 8,077 milióna eur. 

Firma si počas posledných rokov vylepšila bilanciu zisku aj tržieb. V predošlých rokoch buď rástla, alebo si medziročne drží stabilne „zelené“ čísla. Ak sa pozrieme na posledné desaťročie, najväčší medziročný nárast vo výnosoch sa jej podaril v roku 2018. Spoločnosť Macula vtedy zvýšila svoje tržby o viac ako milión eur na 6,8 milióna eur. Kým napríklad v roku 2012 mala tržby vo výške 3 miliónov eur, o 5 rokov neskôr ich dokázala už zdvojnásobiť.

So stovkou podriadených agentov

Podľa verejne dostupných údajov má spoločnosť zazmluvnených takmer sto podriadených finančných agentov v sektore poistenia a zaistenia. Najmenej ich je v sektore prijímania vkladov – len päť. 

Firma má približne dvadsať zamestnancov, čo ju radí medzi menšie podniky. Podľa slov vedenia si však nepotrpí na rozsiahlu organizačnú štruktúru a snaží sa fungovať efektívne v malom počte. Pri projektoch často využíva rôzne formy externej spolupráce.

9

Rok 2020 bol v znamení online aktivít

Firma za uplynulý rok zmenila niektoré procesy. Rovnako ako konkurencia vo finančnom sprostredkovaní, aj spoločnosť Macula sa presunula viac do online priestoru – či už smerom k zamestnancom, alebo zákazníkom.

Udiali sa však aj iné výraznejšie zmeny v produktovom portfóliu a zmenila sa štruktúra obchodu. Podľa Dušana Maculu, jedného zo zakladateľov a spoločníkov sprostredkovateľskej firmy, došlo k výraznému poklesu cestovného poistenia a spoločnosti sa ho podarilo nahradiť inými obchodmi z neživotnej oblasti. Do tímu spoločnosti pribudli tiež nové tváre, najmä v oblasti privátnych finančných analýz. 

Názor riaditeľa spoločnosti

Dušan Macula„Vyplatila sa nám dlhoročná snaha mať vo firme kvalitných kolegov, ktorí vítajú ponúkanú voľnosť a sú životaschopní v každých podmienkach, takže si aj v náročnom pandemickom prostredí hľadali svoje cesty podľa toho, aby to najlepšie vyhovovalo ich klientom aj im samotným,“ komentuje uplynulý rok Dušan Macula. Firma podľa neho „výrazne posilnila online informovanosť“ a dobré čísla pripisuje dlhoročnej spokojnosti zo strany klientov aj kolegov. „Ani tento rok sa nechystáme hypnotizovať čísla, ale sústredíme sa na to, aby naši klienti boli spokojní a aby sme našich podriadených kolegov podporovali v maximálnej možnej miere.“ Podľa D. Maculu je to kľúč k pretrvávajúcemu a pomerne stabilnému rastu na poli finančného sprostredkovania.

Majetok vo výške 2 miliónov eur

Spoločnosť Macula minulý rok priznala aktíva vo výške takmer 2 miliónov eur. Vlastný kapitál pritom tvorí suma 1,4 milióna eur. Zaujímavými ukazovateľmi za pandemický rok je aj hrubá marža a celková zadlženosť firmy. Ak odpočítame náklady od tržieb spoločnosti, firma pracovala s maržou približne 27 %. Obchodu sa pritom nevenujú len podriadení finanční agenti, ale aj samotní zamestnanci firmy.

 

Firma svoje aktíva financuje z tretiny z cudzích zdrojov a jej zadlženosť v roku 2020 dosiahla 30 %. Základné imanie spoločnosti je vo výške 34-tisíc eur. Priznané mzdové náklady za minulý rok predstavujú 141-tisíc eur a daň z príjmov je splatná na úrovni 416-tisíc eur.

Profil: Pätnásť rokov na trhu poistenia

Na čele spoločnosti figurujú dvaja spoločníci – Milan a Dušan Maculovci, ktorí pôsobili v poisťovni Allianz od jej príchodu na slovenský trh, teda od roku 1993. Spoločnosť Macula sa od svojho počiatku zameriava najmä na sprostredkovanie neživotného a životného poistenia. Od roku 2017 rozšírila svoju činnosť o sektory prijímania vkladov, kapitálového trhu a poskytovania úverov. Svoju pozornosť aktuálne zameriava na komplexnú finančnú analýzu privátnych klientov.

8

Kľúčové slová

logo
Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management
 2. 2.
  Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky
 3. 3.
  Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži
 4. 4.
  Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin
 5. 5.
  Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko