Ľudia sa často sťažujú na finančné inštitúcie, ale len 1 % podaní je na finančných agentov
Ľudia nespokojní s finančnými službami sa zvyknú sťažovať. Obracajú sa napríklad na Národnú banku Slovenska, ktorá sa stará o dohľad nad finančným trhom. Len v roku 2021 zaregistrovala 1 675 podaní spotrebiteľov. Medziročne počet takýchto podaní klesol o 340, čo predstavuje –17 %. Približne štvrtina z týchto podaní bola opodstatnená a úspešnosť vybavenia sťažností sa pohybuje nad 50 %.

Foto: Shutterstock
Menej podaní, viac nervozity
Situácia sa výrazne zlepšila napríklad v oblasti povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia. V roku 2021 to bolo až o 181 podaní menej ako v roku 2020. Ako hlavný dôvod však Národná banka Slovenska (NBS) neuvádza zvýšenie spokojnosti s finančnými službami, respektíve oboma typmi poistenia, ale nižší počet dopravných nehôd v krajine počas lockdownov súvisiacich s pandémiou koronavírusu.
„Charakteristickou črtou vybavovania podaní v pandemickej dobe je skutočnosť, že NBS pri komunikácii zo strany podávateľov eviduje vyššiu nervozitu, často až agresivitu v prípade nesúhlasu s jej stanoviskom. Z toho vyplynula aj vyššia miera opakovaných našich odpovedí podávateľom,“ píše vo svojej správe o činnosti útvaru dohľadu o činnosti nad finančným trhom v oblasti ochrany spotrebiteľa centrálna banka.
Najviac sťažností je na banky
Pre banku dohliadajúcu na finančný trh je dôležité sledovanie indikátora opodstatnenosti doručených podaní, teda počtu podaní, pri ktorých zistila porušenia zo strany dohliadaných subjektov. V roku 2021 sa tento ukazovateľ pohyboval na úrovni 26 %. To znamená, že približne každé štvrté podanie bolo opodstatnené, pričom v 227 prípadoch dohliadaná finančná inštitúcia pristúpila k odstráneniu zistených nedostatkov, čo predstavuje úspešnosť 52 % z opodstatnených podaní.
V praxi to znamená, že finančné inštitúcie na základe takýchto podaní vlani vrátili svojim klientom spolu 305-tisíc eur.
V roku 2021 sa najväčší podiel podaní týkal sektora bankovníctva (42 %). Sektor poisťovníctva, ktorý bol v minulých rokoch v počte doručených podaní na prvom mieste, sa v minulom roku s podielom 40 % stal druhým najfrekventovanejším sektorom sťažností spotrebiteľov. Nasledovali dôchodkové spoločnosti (7 %), nebankoví veritelia (6 %), oblasť kapitálového trhu (4 %) a finanční sprostredkovatelia (1 %).
V prípade finančných agentov je počet podaní naozaj nízky. Dôvodom podľa NBS je skutočnosť, že v takýchto prípadoch sa spotrebitelia sťažujú nielen na agenta, respektíve sprostredkovateľa finančného produktu, ale aj na samotnú finančnú inštitúciu.
Sledujte upozornenia
Čo sa týka nekalej činnosti finančných spoločností, Národná banka Slovenska v rámci svojej webovej stránky pravidelne informuje a zverejňuje upozornenia, v ktorých oboznamuje verejnosť so svojimi zisteniami.
Posledné takéto upozornenie sa v apríli tohto roku týkalo košickej spoločnosti AXE Capital Group SE, ktorá ponúkala možnosť investovania prostredníctvom svojich profilov na sociálnych sieťach. NBS však vyhlásila, že firma nepodlieha jej dohľadu, nemá povolenie na vykonávanie takejto činnosti, ani nie je zapísaná v žiadnom z jej registrov.
Pozor najmä na podvody prostredníctvom elektronických platieb
Zvýšený počet podaní spotrebiteľov sa v minulom roku týkal najmä elektronických platieb – smatfónom, hodinkami či tabletom, respektíve platieb prostredníctvom digitálnych peňaženiek. Cieľom podvodníkov v mnohých prípadoch bolo pridať si platobnú kartu do digitálnej peňaženky a nakupovať ňou bez použitia PIN kódu v kamenných obchodoch alebo na internete.
Takto to na nás skúšajú
Ak sa aj podvodník dostal k údajom z platobnej karty obete, ako je napríklad meno držiteľa karty, číslo karty, dátum platnosti karty a CVV kód, ešte stále si kartu nevedel pridať do svojej digitálnej peňaženky a nakupovať s ňou. Na to je potrebný aktivačný kód, o ktorý musel požiadať a vyjsť mu to mohlo len vtedy, ak nepozorný držiteľ karty tento kód zadal, čím spustil aktiváciu peňaženky. Až vtedy si podvodník z platobnej karty obete mohol vytvoriť svoju vlastnú platobnú peňaženku.
Pre držiteľa karty to znamenalo, že sa ocitol v problémoch, pretože takéto finančné transakcie sa považujú za autorizované a šanca na vrátenie peňazí bankou je minimálna. „Platby prostredníctvom digitálnej peňaženky sú bezpečné, pokiaľ údaje z platobnej karty nie sú sprístupnené inej osobe. Aj preto banky klientov spravidla upozorňujú, respektíve sa dopytujú, či je to naozaj držiteľ karty, kto sa pokúša pridať platobnú kartu do aplikácie digitálnej peňaženky,“ tvrdí centrálna banka.
V rámci tohto dopytu je aj upozornenie, že po pridaní aplikácie do príslušného zariadenia, či už smartfónu, hodiniek alebo tabletu, bude možné nakupovať v kamenných obchodoch aj na internete, pričom autorizácia prebehne už len na príslušnom zariadení. Preto – ak vám príde takéto upozornenie od banky, pričom ste predtým nepožiadali o aktivačný kód, znamená to, že niekto má údaje z vašej karty, a tú je potrebné okamžite zablokovať.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 2.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť
- 3.Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
- 4.Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur
- 5.Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch