Kuriózne platidlá: Od hovoriaceho Kennedyho až po mince so svätenou vodou
Na svete sa platí rôznymi menami. K tým najznámejším sa bezpochyby radia euro, britská libra a americký dolár. Ide síce o rozšírené a populárne platidlá, no nie sú jediné. Podľa OSN na svete existuje až 180 rôznych legálnych mien. Väčšina z nich je úplne bežná, no nájdu sa medzi nimi aj netradičné či dokonca kuriózne typy. Niektoré pritom nie sú určené len pre zberateľov, ale využívajú sa aj pri bežnom platobnom styku.

Foto: Shutterstock
Niektoré štáty majú veľmi zaujímavé meny, ktoré sa využívajú na dennej báze. Sú aj také, ktoré vyzerajú doslova ako umenie, iné zase veľmi podobne ako umelé peniaze zo známej spoločenskej hry.
Plastový kanadský dolár
V roku 2011 sa Kanada rozhodla, že zmení svoje klasické papierové stodolárové bankovky. A kým si mnohí mysleli, že pôjde o zmenu dizajnu či rozmerov, štát urobil niečo úplne iné. Papier nahradil plastom, presnejšie polymérom. To isté onedlho urobil aj s 50- (na fotografii hore) a 20-dolárovkami.
Výsledok? Peniaze vyzerajú na prvý pohľad ako platidlá z hry Monopoly a majú aj niekoľko vážnych nedostatkov. Tým najzásadnejším je, že bankovky majú tendenciu navzájom sa lepiť jedna o druhú. Nehovoriac o tom, že sa čoraz viac objavujú správy o ich krátkej životnosti. Niekedy, pri vyšších teplotách, sa materiál dokonca roztápa.
Kanada však opätovnú zmenu plastu za papier neplánuje. Dôvodom je hlavne fakt, že v súčasnosti bankovky obsahujú inovatívne technológie proti falšovaniu, ktoré sa pri klasických papierových využiť nedajú.
Svietiace kanadské mince
Po tom, ako Kanadská kráľovská mincovňa vytvorila plastové platidlá, rozhodla sa vyrobiť aj zaujímavé mince. V tomto prípade však ide o zberateľské štvrťdoláre, nie o platidlá na každodenné používanie.
Na jednej strane mince nájdete vyobrazeného dinosaura Pachyrhinosaurus lakustai, ktorý v tme svieti (na fotografii), a na druhej strane je nesvietiaca podobizeň kráľovnej Alžbety.
Vlastná mena mesta Ithaca v štáte New York
V štáte New York, presnejšie v malom mestečku známom pod názvom Ithaca, sa neplatí len dolármi, ale aj špeciálnym miestnym platidlom. Názov tejto meny je Ithaca Hours a od roku 1991 slúži na stimuláciu mestskej ekonomiky. Ide o jeden z mála úspešných príkladov miestnej meny, ktorá našla reálne uplatnenie. V mestečku prijíma miestnu menu približne 900 podnikov. Niektorí zamestnávatelia ich dokonca dávajú svojim zamestnancom ako súčasť mzdy. Jeden Ithaca Hour predstavuje 10 amerických dolárov.
Zaujímavé doláre z Cookových ostrovov
Cookove ostrovy sú zoskupením 15 menších ostrovov v Tichom oceáne. Keďže od 60. rokov minulého storočia boli kolóniou Nového Zélandu, majú s ním pomerne blízky vzťah. Ten sa odráža napríklad v tom, že obyvatelia Cookových ostrovov majú novozélandské občianstvo a používajú novozélandský dolár. Ostrovy však majú aj svoje vlastné platidlo, ktoré je pomerne nezvyčajné. Dvojdolárovka má tvar ihlanu (na fotografii) a trojdolárovka je papierová.
Peniaze majú aj zaujímavú potlač. Trojdolárovky sa vydávajú v dvoch rôznych verziách. Prvá je ružová, ktorá na jednej strane vyobrazuje tanečnice, veľkú mušľu a ryby, a na druhej má typickú nedeľnú scénu s veriacimi. Venovaná je ostrovu Aitutaki.
Druhá verzia je zeleno-modrá a zobrazuje nahú ženu jazdiacu na žralokovi. Spája sa s legendou o mladej žene z ostrova Rarotonga, ktorú vraj žralok zožral po tom, ako ho udrela kokosovými orechmi do hlavy.
Umenie na komorských peniazoch
Veľmi zaujímavé platidlá majú aj Komory, ostrovný štát v Afrike. V roku 1975 síce získal nezávislosť, no jeho menou zostali africké franky, ktoré sú naviazané na euro a regulované Francúzskou centrálnou bankou.
V minulosti boli komorské bankovky krásne farebné a jedinečné. Odrážali v sebe kultúru, históriu, faunu a flóru tohto miesta. Nedávno však prešli redizajnom. V súčasnosti sú už jednoduchšie, no v porovnaní s eurom sú stále doslova umením.
Nemecké núdzové peniaze „notgeldy“
Náš prehľad netradičných, ale reálnych platidiel zakončíme „riešením“ starým viac ako 100 rokov. Presnejšie nemeckými núdzovými peniazmi známymi pod názvom „notgeld“. Krajina sa po prvej svetovej vojne ocitla v ťažkých časoch. Nekontrolovateľne rastúca inflácia viedla k tomu, že si jednotlivé nemecké mestá tlačili svoje neoficiálne meny. A keďže bola situácia skutočne zlá, peniaze sa tlačili na akýkoľvek materiál – od dreva, cez hliníkovú fóliu až po hracie karty.
Netradičné zberateľské kúsky
Ak patríte k zberateľom zaujímavých mincí, svoju zbierku by ste si mohli rozšíriť aj o zaujímavé a netradičné kúsky. Na svete existujú napríklad aj také, ktoré v sebe obsahujú cenné relikvie, alebo dokonca k vám dokážu aj prehovoriť.
Jednou z najväčších kuriozít v oblasti platidiel sú rozhodne mince, ktoré v roku 2008 vydal malý ostrovný štát Palau. Urobil tak pri príležitosti 150. výročia zjavenia sa Panny Márie v Lurdoch. Mince okrem podobizne samotnej Panny Márie obsahujú tiež malú fľaštičku so svätenou vodou z jaskyne v Lurdoch vo Francúzsku.
A ak ste si niekedy želali, aby k vám peniaze prehovorili, možno by sa oplatilo zájsť do Mongolska. V roku 2007 táto krajina vydala 500 kusov tugrikov, ktoré majú malé tlačidlo. Po jeho stlačení sa prehrá krátky úryvok zo slávneho prejavu amerického prezidenta J. F. Kennedyho: „Ich bin ein Berliner“. Minca s hovoriacim Kennedym je veľmi podobne ako minca so svätenou vodou hlavne špeciálnym zberateľským kúskom. V bežnom platobnom styku sa nevyužíva.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 5.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma