Ktorí z agentov majú k dispozícii najširšiu ponuku finančných produktov?
To, akú ponuku na hypotéku či životné poistenie dostanete od finančného sprostredkovateľa, nezávisí len od jeho vedomostí a zručností, ale tiež od toho, s akými finančnými inštitúciami jeho spoločnosť spolupracuje. Najväčší finanční sprostredkovatelia majú uzatvorené zmluvy s desiatkami bánk, poisťovní a iných finančných spoločností, no i tak možno vidieť medzi jednotlivými agentmi priepastné rozdiely v ponuke.

Foto: Shutterstock
Rozdielny prístup k spoluprácam
Samostatní finanční sprostredkovatelia musia zo zákona nahlasovať všetky zmluvy s finančnými inštitúciami Národnej banke Slovenska (NBS). Tá následne tieto informácie zverejňuje vo svojom registri.
Financial Report na základe týchto údajov porovnal údaje dvadsiatky najväčších finančných agentov pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Z verejne dostupných údajov vyplynulo, že medzi sprostredkovateľov s najširšou ponukou sa dostali aj takí, ktorí objemom svojich tržieb či veľkosťou zisku nepatria k tým úplne najpoprednejším.
Najväčší počet zmlúv uzatvorených s finančnými inštitúciami, až sedemdesiatštyri, má firma Insia SK. Tá sa s obratom jemne nad 10 miliónov eur za rok 2020 umiestnila tesne za prvou desiatkou najlepších samostatných finančných agentov na trhu.
V popredí aj zahraničný subjekt
Ak sa pozrieme na druhé miesto, vidíme hneď dve firmy so širokou ponukou finančných inštitúcií vo svojom portfóliu, Finportal a Aon Bratislava. Druhá spomínaná spoločnosť nie je lokálnym finančným agentom. Firma je súčasťou celosvetovej skupiny a ponúka sprostredkovanie služieb len od zahraničných subjektov pôsobiacich na Slovensku. Aj to však spoločnosti stačilo k umiestneniu v TOP 3 rebríčku sprostredkovateľov s najširšou ponukou finančných produktov.
Aon Bratislava zdieľa druhé miesto s jedným z najväčších tradičných finančných sprostredkovateľov u nás, so spoločnosťou Finportal. Tá dlhodobo patrí medzi najväčších samostatných finančných agentov na Slovensku z pohľadu tržieb či zisku.
Najmenší počet zmlúv, celkovo šesť, má ČSOB Leasing poisťovací maklér. Tomuto samostatného finančnému agentovi to však stačilo na umiestnenie v TOP desiatke sprostredkovateľov na Slovensku podľa tržieb.
Z ďalších tradičných agentov majú najviac zmlúv Broker Consulting (66), Swiss Life Select (66), Universal maklérsky dom (65), Winners Group (64), Brokeria (60), FinGO.sk (59) a Respect Slovakia (50).
Rozhodli sa pre nižší počet partnerov
Zaujímavosťou je, že v TOP desiatke agentov s najväčším počtom zmlúv s finančnými inštitúciami chýbajú dvaja sprostredkovatelia, ktorí sa v objeme tržieb a ziskov roky pohybujú na najvyšších priečkach. Sú nimi Partners Group SK, firma s najväčším obratom na trhu sprostredkovateľov a OVB Allfinanz Slovensko, samostatný agent s najvyšším počtom podriadených agentov.
Partners Group SK kraľuje rebríčku tržieb za sprostredkovanie v roku 2020, pritom v súčasnosti má uzatvorených „len“ 34 zmlúv s finančnými inštitúciami – bankami a poisťovňami. Z verejne dostupných údajov tiež vyplýva, že Partners Group neponúka služby jednej z najväčších bánk na Slovensku – Tatra banky.
OVB Allfinanz Slovensko svojim klientom sprostredkúva produkty 33 inštitúcií. Pri porovnaní s ostatnými maklérmi jej v ponuke chýba napríklad Prima banka, ktorá si už niekoľko rokov drží pozíciu najrýchlejšie rastúcej hypotekárnej banky, ktorej sa darí najmä vďaka jednej z najnižších úrokových sadzieb na trhu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.ECB: Ekonomika eurozóny sa prepadne do recesie, no tá bude len mierna
- 2.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %
- 5.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?