Krízy na finančnom trhu môže po novom rýchlo riešiť aj rezolučná rada
Krízové situácie na finančnom trhu sa po novom budú riešiť rýchlejšie. Zmenou zákona o burze cenných papierov a zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu sa posilnili právomoci Rady pre riešenie krízových situácií, takzvanej rezolučnej rady, ktorá si môže vyžiadať aj rýchle pozastavenie obchodovania s finančnými nástrojmi. Vďaka tomu sa rada stala kľúčovým orgánom pre urovnanie problémov úverových inštitúcií a obchodníkov s cennými papiermi, ktorých základné imanie je vo výške aspoň 730-tisíc eur.

Foto: Shutterstock
Hlavným cieľom činnosti rezolučnej rady je predchádzanie problémom na finančných trhoch a efektívne riešenie krízových situácií. Dôležité je zachovanie finančnej stability a ochrana majetku klientov (napríklad bánk). Rada vznikla ešte v roku 2015, má desať členov a jej výkon zabezpečuje Národná banka Slovenska (NBS). No od 12. augusta dostala viac právomocí a pôsobí aj ako národný rezolučný orgán pre riešenie krízových situácií.
Rýchlejšie pozastavia obchodovanie
V prípade, ak by v súčasnom turbulentnom ekonomickom prostredí, na ktoré vplývajú najmä už viac ako pol roka trvajúca vojna na Ukrajine, vysoká inflácia, energetická kríza a možné výkyvy ekonomiky, došlo ku krízovým situáciám aj na finančnom trhu, rezolučná rada teraz môže zasiahnuť lepšie.
Umožňujú jej to dve nové úpravy zákonov platné od augusta 2022 – novely zákonov o burze cenných papierov a o riešení krízových situácií na finančnom trhu.
„Cieľom ustanovenia § 38 b je výrazné skrátenie procesu pozastavenia obchodovania s finančným nástrojom na regulovanom trhu, na mnohostrannom obchodnom systéme alebo na organizovanom obchodnom systéme, ktoré sa dosiahne tým, že o pozastavení obchodovania nebudú musieť rozhodovať oprávnené orgány burzy cenných papierov,“ vysvetľuje zmeny v zákone o burze cenných papierov riaditeľka divízie vonkajších vzťahov a zástupkyňa generálneho riaditeľa Burzy cenných papierov v Bratislave Svetlana Kucmenová.
Ako zabrániť krachu bánk
Podľa nej ide najmä o prípady, keď sa finančná inštitúcia, napríklad banka, dostane do problémov. To znamená, že jej hrozí odobratie licencie, alebo sú jej aktíva nižšie ako záväzky, prípadne nie je schopná uhrádzať záväzky načas.
Ozdravenie takejto banky a reštart jej činnosti potrebuje súčinnosť viacerých inštitúcií na finančnom trhu, medzi ktoré patrí aj burza. V prípade burzy tak môže dôjsť k dočasnému pozastaveniu obchodovania, prípadne k trvalému ukončeniu obchodovania s akciami, dlhopismi, ktoré vydala daná banka. Môže tiež dôjsť k ukončeniu obchodovania s novovydanými cennými papiermi.
„Ide o novú európsku legislatívu, ďalší nový nástroj, ktorý má zabrániť krachu bánk, ktoré sa dostanú do problémov, a tým ochrániť investorov. Tieto mechanizmy zatiaľ neboli na Slovensku uplatnené, pretože rada zatiaľ žiadnu banku nemusela zachraňovať,“ objasňuje S. Kucmenová.
Pozastavenie obchodovania je potrebné zverejniť
Pozastavenie obchodovania inštitúcie na finančnom trhu si teda môže vyžiadať aj rezolučná rada. Burza musí následne oznámiť pozastavenie obchodovania rade aj centrálnej banke a zverejniť ho v tlači.
Aj doteraz mohla rada požiadať burzu o pozastavenie obchodovania. Rozhodovanie si však vyžadovalo náročnejší postup, vrátane potreby splnenia rôznych lehôt na vydanie a správoplatnenie rozhodnutí. „Cieľom novely zákona je toto konanie zefektívniť z časového hľadiska,“ dodáva S. Kucmenová.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet