Koncoročné odmeny dostáva viac Slovákov než Čechov
Takmer polovica ľudí na Slovensku dostáva ku koncu roka odmeny alebo 13. plat. Podiel odmenených Slovákov je vyšší ako napríklad odmenených obyvateľov v susednom Česku. Zároveň však platí, že koncoročné odmeny v Česku bývajú v priemere vyššie ako tie na Slovensku.
Foto: Shutterstock
Čo ukázal koncoročný prieskum
Prelom rokov nie je iba o vyšších výdavkoch na Vianoce, pre mnohé domácnosti je aj obdobím vyšších príjmov. Takmer tretina ľudí totiž dostáva v tomto čase mimoriadnu odmenu, ďalších vyše 10 % sa teší z mimoriadneho platu. Nič nedostáva 57,2 % opýtaných. Slováci sú na tom dokonca o niečo lepšie ako susední Česi.
Ako ďalej vyplynulo z prieskumu pre online investičnú platformu Portu, ktorý realizovala agentúra Ipsos, koncoročný bonus, či už v podobe trinásteho platu, alebo koncoročnej odmeny, sa najčastejšie pohybuje vo výške do 300 eur. O viac ako tisícku si prilepší iba 9 % tých, ktorí mimoriadny plat alebo odmenu dostávajú. Naopak, v tomto sú na tom o niečo lepšie Česi, ktorí sa častejšie môžu tešiť z vyšších súm.
„Tento fakt vyplýva z toho, že v Česku sú priemerné mzdy vyššie než u nás. A keďže firmy často zamestnancom dávajú odmeny, ktoré korelujú s výškou ich platu, v Česku sú odmeny vyššie, hoci nie sú až také časté ako na Slovensku. V tom sa situácia oproti minulému roku zásadne nezmenila,“ vysvetľuje analytik Portu Marek Malina.
Štedrejšie finančné benefity
Najčastejšie dostávajú koncoročné odmeny zamestnanci v Bratislavskom a Trenčianskom kraji, najhoršie sú na tom ľudia z Prešovského kraja, z ktorých dve tretiny nedostávajú nič. Podobne to vyzerá aj s výškou odmien. O viac ako tisícku si prilepší vyše 13 % Bratislavčanov, no iba 4,2 % ľudí z Prešovského kraja.
„Tieto výsledky kopírujú mzdovú situáciu v slovenských regiónoch. Ekonomicky silnejšie kraje dokážu ľuďom, ktorí v nich pracujú, ponúknuť nielen vyššie bežné platy, ale aj štedrejšie finančné benefity,“ konštatuje analytik.
Chudobnejší ľudia si šetria viac
Dobrou správou je, že veľká časť ľudí, ktorí koncoročné odmeny dostanú, si dokáže časť z nich odložiť. Všetko minie iba 17,9 % Slovákov a 23,2 % Čechov. V tomto sa situácia oproti vlaňajšku otočila, keďže vtedy boli Česi šetrnejší než našinci. Pre obe krajiny však aj naďalej platí, že odložiť si celú odmenu alebo mimoriadny plat dokáže iba minimum ľudí.
„Výsledky prieskumu naznačujú, že Slováci sa snažia obnovovať si po období rýchleho rastu cien – inflácie svoju finančnú rezervu. A to aj v kontexte avizovaného zvyšovania cien v súvislosti s rastom dane z pridanej hodnoty (DPH) a zavedením transakčnej dane. Viac šetriť totiž plánujú práve ľudia z chudobnejších regiónov než napríklad z Bratislavy,“ dodáva M. Malina
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Hasičov v Trnavskom kraji zamestnali popadané stromy, tie bezprostredne ohrozovali bezpečnosť premávky
- 4.Okamžité bankové prichádzajúce platby sú konečne povinné
- 5.Putin ocenil ruského vojaka, ktorý v boji zblízka zabil Ukrajinca