Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Komu sa oplatí sporiť si v 3. pilieri a ako si uplatniť daňový bonus?

Redakcia FinReport Financie Poslať

Viac ako 900-tisíc sporiteľom v treťom pilieri už chodia výpisy z doplnkových dôchodkových spoločností (DDS). Ak máte zmluvu uzavretú po 1. januári 2014, príde vám aj potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré je potrebné priložiť k ročnému zúčtovaniu alebo k daňovému priznaniu kvôli uplatneniu daňového bonusu. Aké ďalšie benefity prináša tretí dôchodkový pilier, a oplatí sa napríklad aj živnostníkom?

tretí pilier

Foto: Shutterstock

Dôležitý doplnok k dôchodku

Doplnkové dôchodkové sporenie, zjednodušene tretí pilier, je pre väčšinu Slovákov dobrovoľné. Povinné je len pre niektoré skupiny zamestnancov s takzvanými rizikovými prácami. Na Slovensku sa touto formou na dôchodok pripravuje viac ako 900-tisíc ľudí. Ich majetok v doplnkových dôchodkových fondoch v súčasnosti dosahuje viac ako 3 miliardy eur. 

„Tretí pilier slúži ako doplnok k prvému a druhému pilieru. Je to dobrovoľné sporenie na dôchodok spojené s viacerými benefitmi od štátu. Poskytuje nielen zhodnotenie fondov, ale aj daňovú úľavu a príspevky zamestnávateľa svojim zamestnancom. Pre každého z nás platí, že čím viac rôznych zdrojov príjmu si pred odchodom do dôchodku zabezpečíme, tým vyššia je naša šanca, že prežijeme dôstojnú starobu bez finančných problémov,“ radí investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. 

Daňová výhoda tretieho piliera

Do tretieho piliera si môže dobrovoľne prispievať každá fyzická osoba – či už ide o zamestnanca, živnostníka alebo aj konateľa spoločnosti. Túto možnosť majú aj dohodári, študenti alebo nezamestnaní. „Do tretieho piliera odporúčam posielať 15 eur mesačne, aby si účastník ročne navkladal 180 eur a následne si mohol uplatniť maximálny daňový bonus 34,20 eura. Pre niekoho je výška bonusu možno zanedbateľnou sumou, ale z dlhodobého hľadiska to má svoj význam,“ pokračuje odborník. 

Sporitelia si môžu do tretieho piliera posielať aj vyššiu sumu, no platí, že daňovú úľavu si vedia uplatniť maximálne zo sumy 180 eur ročne. „Keby sme sporenie v treťom pilieri porovnali napríklad s investovaním do ETF fondov, s tretím pilierom sú spojené vyššie poplatky a zisk podlieha zdaneniu. Preto neodporúčam prispievať do 3. piliera vyššími sumami, ale tie radšej investovať napríklad do spomínaných ETF, ktoré sú spojené s nižšími poplatkami, dosahujú vyššie zhodnotenie a po roku sú oslobodené aj od zdanenia,” opisuje analytik.   

Na benefity sa opýtajte svojho zamestnávateľa

Ďalšou výhodou 3. piliera sú aj možné príspevky zamestnávateľov, ktoré často presahujú aj mesačné vklady zamestnancov. Zamestnávateľ si totiž môže príspevky odpočítať zo svojich daní až do výšky 6 % z vymeriavacieho základu každého zamestnanca. Výšku príspevku určujú zamestnávatelia v kolektívnej zmluve, a buď ide o určité percento zo mzdy zamestnanca, alebo o konkrétnu sumu, ktorá je vždy na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. 

Výhodou je aj to, že zamestnanci si príspevky od zamestnávateľov z 3. piliera nemôžu vybrať skôr ako pri odchode do dôchodku. Vďaka tomu sa u sporiteľov zvyšuje šanca, že budú mať určitú sumu nasporenú a pripravenú na dôchodok. Ak si človek sporí napríklad do podielových fondov alebo do ETF, peniaze má k dispozícii kedykoľvek, a mnohí klienti, žiaľ, robia tú chybu, že si úspory vyberú predčasne.

Čo sa týka vlastných úspor, tie si môže sporiteľ z 3. piliera vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Sporitelia s uzavretou zmluvou po 1. januári 2014 tak môžu urobiť najskôr po 10 rokoch od začiatku zmluvy. Ďalší výber potom môžu zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej. Sporiteľom sa však odporúča, aby na úspory z 3. piliera priebežne nesiahali, ale nechali ich pracovať v dôchodkových fondoch čo najdlhšie. 

Slováci podceňujú prípravu na dôchodok

Vstup do 3. piliera nie je podmienený vekom do 35 rokov tak, ako je to v prípade 2. piliera. Uzavrieť si ho môžu aj štyridsiatnici či päťdesiatnici, aby mohli využiť jeho daňovú úľavu a ak sú zamestnaní, tak aj príspevky od zamestnávateľa. Väčšina Slovákov však prípravu na dôchodok podceňuje.

„Najväčšou chybou je nadľahčovanie témy dôchodku. Množstvo ľudí si roky hovorí ,mám čas´, ale ak sa spamätajú až tesne pred penziou, potom len veľmi ťažko doženú zameškané roky v sporení. Štátny dôchodok nebude stačiť na krytie našich terajších potrieb. To je jednoducho fakt, na ktorý by mali ľudia myslieť už od svojej prvej výplaty,” dodáva odborník.

Ako si uplatniť daňový bonus

  • Ak ste do tretieho piliera vstúpili po 1. januári 2014, DDS-ka vám pošle aj potvrdenie o prijatých platbách. Toto potvrdenie slúži ako doklad pre zamestnávateľa k žiadosti o ročné zúčtovanie dane, alebo ak podnikáte, doložíte ho k vášmu daňovému priznaniu. 
  • Vďaka daňovému zvýhodneniu si môžete odpočítať od základu dane sumu všetkých príspevkov, ktoré ste si poslali do 3. piliera v minulom roku. Ale len do výšky 180 eur – to je maximálna hranica, ktorú stanovuje zákon, a pri tejto výške príspevkov dokážete ušetriť na dani 34,20 eura. 
  • Zároveň platí, že daňový bonus sa ráta len z príspevkov, ktoré ste si do 3. piliera poslali vy sami, teda nie z príspevkov od vášho zamestnávateľa. 
  • Ak ste do 3. piliera vstúpili do 31. decembra 2013, na daňovú úľavu nemáte nárok a platia pre vás aj iné pravidlá pri nároku na doplnkový dôchodok. Ak chcete využiť všetky aktuálne výhody tretieho piliera vrátane daňového bonusu, stačí podpísať dodatok k vašej zmluve, ktorým akceptujete podmienky platné od 1. januára 2014.

Ktorý typ fondu si mám zvoliť?

Vo svojom výpise si posvieťte najmä na fondy, do ktorých DDS investuje vaše príspevky. Rovnako ako v 2. pilieri, aj v 3. pilieri si môžete sporiť v rôznych typoch fondov – zvyčajne sú to konzervatívny, vyvážený, akciový alebo indexový. Vybrať si môžete buď jeden z nich, alebo kombináciu dvoch fondov.

Ak ste mladší a do dôchodku vám ostáva viac ako 10 rokov, odporúčam kombináciu indexového alebo rastového fondu, v ktorých vaše prostriedky zhodnotíte najvýhodnejšie. U starších klientov, ktorým ostáva do dôchodku kratší sporiaci horizont ako 10 rokov, je vhodnejšie posielať peniaze do konzervatívneho alebo vyváženého fondu,“ odporúča F. Burda.

V zmluve o doplnkovom dôchodkovom sporení sa oplatí skontrolovať, respektíve doplniť aj oprávnenú osobu, ktorá v prípade úmrtia sporiteľa dostane nasporené peniaze. Úspory z tretieho piliera vďaka tomu budú vyplatené rýchlejšie, bez zdĺhavého čakania na dedičské konanie. Oprávnených osôb môžete uviesť aj viac, napríklad partnera, deti, súrodencov alebo to môže byť aj osoba, s ktorou nemáte príbuzenský vzťah. V takom prípade sa úspory rozdelia medzi viac určených osôb v pomere, ktorý v zmluve uvediete.

Čo si skontrolovať vo výpise z 3. piliera

  • Výpis z tretieho piliera sa väčšinou skladá z dvoch častí. Nájdete v ňom základný prehľad o vašej zmluve a prognóze nasporenej sumy na dôchodku, v druhej časti sú podrobne rozpísané transakcie na vašom účte za minulý rok.
  • Základný prehľad obsahuje údaje o tom, koľko ste mali v 3. pilieri nasporených prostriedkov k 1. januáru 2021, koľko vám pribudlo počas roka a aká je vaša nasporená suma k 31. decembru 2021. 
  • Ak pracujete ako zamestnanec a do 3. piliera vám prispieva aj zamestnávateľ, v podrobnejšom popise transakcií máte vypísané zvlášť príspevky od zamestnávateľa a zvlášť tie vaše.   
  • Ďalšou dôležitou časťou výpisu je podrobný prehľad fondov, v ktorých máte zainvestované peniaze a údaje o ich výkonnosti, teda ako vám vaše fondy zhodnocovali peniaze.
  • V závere nájdete informácie o odplate, nákladoch a poplatkoch, ktoré si vaša DDS zúčtovala za správu a riadenie vášho účtu doplnkového dôchodkového sporenia.  
logo
Prečítajte si tiež:
16.4.2024 Martin Jamnický

Vietnamskú podnikateľku Truong My Lan odsúdili na smrť za podvod vo výške 44 miliárd dolárov

Súd vo vietnamskom Hočiminovom meste odsúdil na smrť miestnu podnikateľku v oblasti nehnuteľností Truong My Lan. Obvinená bola z jedného z ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Jún 2024 je vhodnou príležitosťou na zníženie úrokových sadzieb

Inflácia na Slovensku je aktuálne o niečo nižšia ako priemer krajín eurozóny. „Je to skvelá správa pre ľudí a ekonomiku u nás a v celej ...

15.4.2024 Roland Régely

Slovenské hypotéky patria medzi najdrahšie v eurozóne, klesá aj náš rating

V roku 2022 boli hypotéky na Slovensku jedny z najlacnejších v eurozóne, dnes sú na opačnom konci rebríčka. Kým v iných krajinách Európy ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

NBS ohlásila vydanie striebornej desaťeurovky s mníchom Cypriánom

Banková rada Národnej banky Slovenska schválila vydanie novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti ...

11.4.2024 Martin Jamnický

Pozor na falošné aplikácie, dokážu preniknúť až do mobilného bankovníctva

Vynaliezavosť podvodníkov s financiami nepozná hraníc. V poslednom čase sú čoraz častejšie sofistikované podvody prostredníctvom ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Slovenskí penzisti žijúci mimo EÚ musia do 15. apríla 2024 doručiť potvrdenie o žití

Dôchodcovia, ktorí žijú v krajinách mimo Európskej únie, respektíve Európskeho hospodárskeho spoločenstva, musia do pondelka 15. apríla ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Pozor na podvodné SMS. Na linky neklikajte a nikomu nič neplaťte!

Snahy podvodníkov vylákať od dôverčivých ľudí peniaze sa stupňujú. Ministerstvo dopravy SR upozornilo na ďalšiu takúto aktivitu, ktorá ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Unikátnu sadu mincí vydali pri príležitosti 20. výročia vstupu do EÚ

Mincovňa Kremnica a Česká mincovňa predstavili novú sériu obehových mincí v českej aj európskej mene. Stalo sa tak pri príležitosti 20. ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR zverejnila elektronický formulár o cezhraničných platbách

Finančná správa SR zverejnila elektronický formulár pre nahlasovanie údajov do Centrálneho elektronického systému platobných informácií ...

8.4.2024 Robert Juriš

NBS: Banky poskytujú menej hypoték, no viac spotrebiteľských úverov ako v minulosti

Banky v súčasnosti poskytujú o tretinu menej hypoték ako v minulosti. Stále je to však mierne viac ako predstavuje priemer EÚ. Dobrou správou ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce pripravuje rodinnú kartu na pomoc rodinám s deťmi

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje ďalšie sociálne opatrenie pre rodiny s deťmi. Minister Erik Tomáš ohlásil príchod ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Štátny rozpočet je na tom ku koncu marca 2024 o 40 % horšie ako vlani

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu prvého štvrťroku tohto roku deficit vo výške 2,181 miliardy eur. Podľa rezortu financií to znamená ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay