Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Komu sa oplatí sporiť si v 3. pilieri a ako si uplatniť daňový bonus?

Redakcia FinReport Financie
SK
EN
Poslať

Viac ako 900-tisíc sporiteľom v treťom pilieri už chodia výpisy z doplnkových dôchodkových spoločností (DDS). Ak máte zmluvu uzavretú po 1. januári 2014, príde vám aj potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré je potrebné priložiť k ročnému zúčtovaniu alebo k daňovému priznaniu kvôli uplatneniu daňového bonusu. Aké ďalšie benefity prináša tretí dôchodkový pilier, a oplatí sa napríklad aj živnostníkom?

image

Foto: Shutterstock

Dôležitý doplnok k dôchodku

Doplnkové dôchodkové sporenie, zjednodušene tretí pilier, je pre väčšinu Slovákov dobrovoľné. Povinné je len pre niektoré skupiny zamestnancov s takzvanými rizikovými prácami. Na Slovensku sa touto formou na dôchodok pripravuje viac ako 900-tisíc ľudí. Ich majetok v doplnkových dôchodkových fondoch v súčasnosti dosahuje viac ako 3 miliardy eur. 

„Tretí pilier slúži ako doplnok k prvému a druhému pilieru. Je to dobrovoľné sporenie na dôchodok spojené s viacerými benefitmi od štátu. Poskytuje nielen zhodnotenie fondov, ale aj daňovú úľavu a príspevky zamestnávateľa svojim zamestnancom. Pre každého z nás platí, že čím viac rôznych zdrojov príjmu si pred odchodom do dôchodku zabezpečíme, tým vyššia je naša šanca, že prežijeme dôstojnú starobu bez finančných problémov,“ radí investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. 

Daňová výhoda tretieho piliera

Do tretieho piliera si môže dobrovoľne prispievať každá fyzická osoba – či už ide o zamestnanca, živnostníka alebo aj konateľa spoločnosti. Túto možnosť majú aj dohodári, študenti alebo nezamestnaní. „Do tretieho piliera odporúčam posielať 15 eur mesačne, aby si účastník ročne navkladal 180 eur a následne si mohol uplatniť maximálny daňový bonus 34,20 eura. Pre niekoho je výška bonusu možno zanedbateľnou sumou, ale z dlhodobého hľadiska to má svoj význam,“ pokračuje odborník. 

Sporitelia si môžu do tretieho piliera posielať aj vyššiu sumu, no platí, že daňovú úľavu si vedia uplatniť maximálne zo sumy 180 eur ročne. „Keby sme sporenie v treťom pilieri porovnali napríklad s investovaním do ETF fondov, s tretím pilierom sú spojené vyššie poplatky a zisk podlieha zdaneniu. Preto neodporúčam prispievať do 3. piliera vyššími sumami, ale tie radšej investovať napríklad do spomínaných ETF, ktoré sú spojené s nižšími poplatkami, dosahujú vyššie zhodnotenie a po roku sú oslobodené aj od zdanenia,” opisuje analytik.   

Na benefity sa opýtajte svojho zamestnávateľa

Ďalšou výhodou 3. piliera sú aj možné príspevky zamestnávateľov, ktoré často presahujú aj mesačné vklady zamestnancov. Zamestnávateľ si totiž môže príspevky odpočítať zo svojich daní až do výšky 6 % z vymeriavacieho základu každého zamestnanca. Výšku príspevku určujú zamestnávatelia v kolektívnej zmluve, a buď ide o určité percento zo mzdy zamestnanca, alebo o konkrétnu sumu, ktorá je vždy na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. 

Výhodou je aj to, že zamestnanci si príspevky od zamestnávateľov z 3. piliera nemôžu vybrať skôr ako pri odchode do dôchodku. Vďaka tomu sa u sporiteľov zvyšuje šanca, že budú mať určitú sumu nasporenú a pripravenú na dôchodok. Ak si človek sporí napríklad do podielových fondov alebo do ETF, peniaze má k dispozícii kedykoľvek, a mnohí klienti, žiaľ, robia tú chybu, že si úspory vyberú predčasne.

Čo sa týka vlastných úspor, tie si môže sporiteľ z 3. piliera vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Sporitelia s uzavretou zmluvou po 1. januári 2014 tak môžu urobiť najskôr po 10 rokoch od začiatku zmluvy. Ďalší výber potom môžu zrealizovať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej. Sporiteľom sa však odporúča, aby na úspory z 3. piliera priebežne nesiahali, ale nechali ich pracovať v dôchodkových fondoch čo najdlhšie. 

Slováci podceňujú prípravu na dôchodok

Vstup do 3. piliera nie je podmienený vekom do 35 rokov tak, ako je to v prípade 2. piliera. Uzavrieť si ho môžu aj štyridsiatnici či päťdesiatnici, aby mohli využiť jeho daňovú úľavu a ak sú zamestnaní, tak aj príspevky od zamestnávateľa. Väčšina Slovákov však prípravu na dôchodok podceňuje.

„Najväčšou chybou je nadľahčovanie témy dôchodku. Množstvo ľudí si roky hovorí ,mám čas´, ale ak sa spamätajú až tesne pred penziou, potom len veľmi ťažko doženú zameškané roky v sporení. Štátny dôchodok nebude stačiť na krytie našich terajších potrieb. To je jednoducho fakt, na ktorý by mali ľudia myslieť už od svojej prvej výplaty,” dodáva odborník.

Ako si uplatniť daňový bonus

  • Ak ste do tretieho piliera vstúpili po 1. januári 2014, DDS-ka vám pošle aj potvrdenie o prijatých platbách. Toto potvrdenie slúži ako doklad pre zamestnávateľa k žiadosti o ročné zúčtovanie dane, alebo ak podnikáte, doložíte ho k vášmu daňovému priznaniu. 
  • Vďaka daňovému zvýhodneniu si môžete odpočítať od základu dane sumu všetkých príspevkov, ktoré ste si poslali do 3. piliera v minulom roku. Ale len do výšky 180 eur – to je maximálna hranica, ktorú stanovuje zákon, a pri tejto výške príspevkov dokážete ušetriť na dani 34,20 eura. 
  • Zároveň platí, že daňový bonus sa ráta len z príspevkov, ktoré ste si do 3. piliera poslali vy sami, teda nie z príspevkov od vášho zamestnávateľa. 
  • Ak ste do 3. piliera vstúpili do 31. decembra 2013, na daňovú úľavu nemáte nárok a platia pre vás aj iné pravidlá pri nároku na doplnkový dôchodok. Ak chcete využiť všetky aktuálne výhody tretieho piliera vrátane daňového bonusu, stačí podpísať dodatok k vašej zmluve, ktorým akceptujete podmienky platné od 1. januára 2014.

Ktorý typ fondu si mám zvoliť?

Vo svojom výpise si posvieťte najmä na fondy, do ktorých DDS investuje vaše príspevky. Rovnako ako v 2. pilieri, aj v 3. pilieri si môžete sporiť v rôznych typoch fondov – zvyčajne sú to konzervatívny, vyvážený, akciový alebo indexový. Vybrať si môžete buď jeden z nich, alebo kombináciu dvoch fondov.

Ak ste mladší a do dôchodku vám ostáva viac ako 10 rokov, odporúčam kombináciu indexového alebo rastového fondu, v ktorých vaše prostriedky zhodnotíte najvýhodnejšie. U starších klientov, ktorým ostáva do dôchodku kratší sporiaci horizont ako 10 rokov, je vhodnejšie posielať peniaze do konzervatívneho alebo vyváženého fondu,“ odporúča F. Burda.

V zmluve o doplnkovom dôchodkovom sporení sa oplatí skontrolovať, respektíve doplniť aj oprávnenú osobu, ktorá v prípade úmrtia sporiteľa dostane nasporené peniaze. Úspory z tretieho piliera vďaka tomu budú vyplatené rýchlejšie, bez zdĺhavého čakania na dedičské konanie. Oprávnených osôb môžete uviesť aj viac, napríklad partnera, deti, súrodencov alebo to môže byť aj osoba, s ktorou nemáte príbuzenský vzťah. V takom prípade sa úspory rozdelia medzi viac určených osôb v pomere, ktorý v zmluve uvediete.

Čo si skontrolovať vo výpise z 3. piliera

  • Výpis z tretieho piliera sa väčšinou skladá z dvoch častí. Nájdete v ňom základný prehľad o vašej zmluve a prognóze nasporenej sumy na dôchodku, v druhej časti sú podrobne rozpísané transakcie na vašom účte za minulý rok.
  • Základný prehľad obsahuje údaje o tom, koľko ste mali v 3. pilieri nasporených prostriedkov k 1. januáru 2021, koľko vám pribudlo počas roka a aká je vaša nasporená suma k 31. decembru 2021. 
  • Ak pracujete ako zamestnanec a do 3. piliera vám prispieva aj zamestnávateľ, v podrobnejšom popise transakcií máte vypísané zvlášť príspevky od zamestnávateľa a zvlášť tie vaše.   
  • Ďalšou dôležitou časťou výpisu je podrobný prehľad fondov, v ktorých máte zainvestované peniaze a údaje o ich výkonnosti, teda ako vám vaše fondy zhodnocovali peniaze.
  • V závere nájdete informácie o odplate, nákladoch a poplatkoch, ktoré si vaša DDS zúčtovala za správu a riadenie vášho účtu doplnkového dôchodkového sporenia.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok sú stabilné, neklesajú, no ani nestúpajú

Čerpacie stanice po nedávnom prepisovaní cenoviek pohonných látok zaznamenali pokojný týždeň. Priemerné ceny 95-oktánového benzínu a ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie

Viac ako 15-percentná inflácia valcuje rozpočty slovenských domácností. Reálne mzdy klesajú, spotrebitelia pociťujú, že im bežné ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Najzraniteľnejší občania dostanú jednorazový 100-eurový finančný príspevok

Najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva dostanú finančnú pomoc. Občania, ktorí majú za posledného pol roka mesačný príjem menší ako ...

31.3.2023 Zuzana Fryč

Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?

Parlament schválil zmeny vo výške príspevku pri narodení dieťaťa. Po novom rodičia pri štvrtom narodenom dieťati dostanú rovnaký ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %

Poslanci Národnej rady SR rozhodli, že od 1. apríla 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorou ...

31.3.2023 Martin Jamnický

Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch

Slováci sa, v porovnaní s minulým rokom, plánujú počas Veľkej noci viac uskromniť. Môžu za to vysoké ceny potravín, ale aj neistá ...

31.3.2023 Redakcia FinReport

Žiadosti o príspevok za ubytovanie poskytnuté odídencom je možné predložiť do konca apríla 2023

Ministerstvo dopravy SR pripomína, že žiadosti od poskytovateľov ubytovania za ubytovanie odídencov za júl 2022 až február 2023 musia ...

30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodky počas veľkonočných sviatkov v zmenených termínoch

Blížiace sa veľkonočné sviatky zasiahli do tradičných výplatných termínov dôchodkov. Sociálna poisťovňa sa preto rozhodla, že časť ...

29.3.2023 Zuzana Fryč

Tretia výzva na obnovu rodinných domov je zverejnená, no žiadosť je možné podať až o mesiac

Hoci nová výzva na obnovu starších rodinných domov, ktorá je už treťou v poradí, bola zverejnená 27. marca 2023, žiadosti o dotáciu bude ...

28.3.2023 Martin Jamnický

Energodotácie môžu v niektorých prípadoch spôsobiť firmám dodatočné daňové povinnosti

Aktuálna výzva pre predkladanie žiadostí o dotáciu na zvýšené ceny plynu a elektriny za január 2023 má aj daňové dôsledky. Firmy totiž ...

28.3.2023 Roland Régely

Finanční sprostredkovatelia zarábajú viac, no na vykonávanie činnosti majú čoraz náročnejšie podmienky

Zisky samostatných finančných agentov z roka na rok rastú, rovnako ako počet podriadených finančných sprostredkovateľov. V porovnaní s ...

28.3.2023 Redakcia FinReport

Lízingovky vlani prefinancovali predmety za takmer 2,9 miliardy eur, vedú firemné automobily

Obstarávacia cena bez DPH predmetov, financovaných prostredníctvom členov Asociácie leasingových spoločností SR, dosiahla počas roka 2022 ...

Mobilná aplikácia